Masz już upatrzony przedmiot? Pojazd, maszynę, nieruchomość albo linię technologiczną? Wybierz to, co potrzebujesz do firmy niezależnie od tego czy celem jest generowanie kosztów. Finansowaniem zajmiemy się później.

W pierwszym kroku należy określić i wybrać przedmiot leasingu. Jeśli nie masz go jeszcze – sprecyzuj swoją potrzebę i poszukaj na rynku odpowiedni do Twoich oczekiwań samochód, sprzęt, narzędzia specjalistyczne, oprogramowanie, maszyny przemysłowe czy działkę pod planowaną inwestycję. To istotny wybór, bo poza bardzo cenioną przez przedsiębiorców kosztotwórczą cechą, leasing daje szybki i prosty dostęp do rzeczy, które pozwalają zwiększyć dochody firmom.

Jeśli natomiast już wiesz, jaki przedmiot leasingu jest Ci potrzebny zapytaj o leasing on-line, czyli:


Jak wybrać środek trwały do wyleasingowania?

Przedmiot leasingu, a przede wszystkim jego wybór może wydawać się kwestią łatwą. Cóż może być trudnego w wyborze środka trwałego, który wiemy, że jest niezbędny w naszej firmie? Przecież wystarczy wejść na dowolny portal oferujący np. pojazdy i wybrać ten, który nam pasuje. Jeszcze łatwiejsze wydaje się pozyskanie finansowania na zakup takiego środka kiedy jedynym celem leasingobiorcy jest optymalizacja podatkowa; wtedy wybieramy przedmiot często wg subiektywnych preferencji.

Niezależnie od celu, który będzie nam przyświecał, warto zastanowić się przed ostatecznym wyborem, co chcemy sfinansować leasingiem?

Czy cena to jedyny determinant wyboru przedmiotu leasingu?

Przede wszystkim cena nie powinna być głównym determinantem wyboru. Weźmy pod uwagę również inne czynniki.

Zastanówmy się czy środek trwały ma służyć krótko w firmie czy raczej ma być podstawą inwestycji długoterminowej – np. linia technologiczna. Weźmy za przykład dowolną linię technologiczną; Warto rozważyć jej jakość, gwarancję producenta, dostępność i łatwość serwisu a także poziom jej zaawansowania technologicznego. Istotne będzie również to czy linia będzie łatwo zbywalna na rynku wtórnym czy nie. Jeśli będzie ona miała oryginalną konstrukcją to w przypadku trudności w spłacie leasingu – leasingodawca (w przypadku leasingu operacyjnego) albo leasingobiorca (w przypadku leasingu finansowego) – będzie miał spore problemy z upłynnieniem takiego środka trwałego.

Weźmy pod uwagę również to, czy będziemy chcieli po zakończeniu umowy leasingowej i wykupie jej przedmiotu, użytkować nadal dany przedmiot czy też będziemy chcieli go sprzedać. W przypadku samochodów ten dylemat ma najczęściej miejsce. Wysoka wartość wykupu będzie miała dobry wpływ na kwestie podatkowe w naszej firmie gdy myślimy o jego sprzedaży po zakończeniu okresu leasingowego. To zaś może determinować, jakiej wartości auto a więc i jakiej klasy będziemy leasingować. To z kolei będzie rzutowało na wysokość raty leasingowej. W przypadku chęci użytkowania go nadal po wykupie z lizingu warto rozważyć mniejszą wysokość wykupu auta.

Jeśli przedmiot leasingu ma służyć jedynie optymalizacji podatkowej – co najczęściej oznacza wybór samochodu wg własnych preferencji właściciela firmy – wyobraźnia i gusta mogą wziąć górę. Nie dajmy się jednak ponieść zbytnio fantazji. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku aut drogich o wartości przekraczającej 150 tys. zł, leasing operacyjny będzie wyborem jak najbardziej wskazanym z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu (KUP). Zmiany dotyczące leasingu operacyjnego aut mimo, że ograniczyły możliwość zaliczania wydatków samochodowych do KUP to nie zatrzymały jego zbawiennego wpływu na koszty uzyskania przychodu. Docenia to obecnie wielu polskich przedsiębiorców.

Sprecyzuj przedmiot leasingu zanim zgłosisz się z wnioskiem leasingowym

Niezależnie, jak podejdziemy do kwestii wyboru przedmiotu leasingu – bo, jak mawiali Rzymianie, de gustibus non est disputandum – przed przystąpieniem do złożenia wniosku leasingowego należy już mieć przynajmniej dany przedmiot „na oku”.

Warto zatem dysponować opisem katalogowym danego środka trwałego, jego marką, rokiem produkcji a w przypadku bardziej złożonych środków trwałych (linie technologiczne), specyfikacją techniczną.

Jeśli natomiast jest się już „po słowie” z dostawcą upatrzonego przedmiotu leasingu i wybór jest jasny – warto poprosić o fakturę pro-forma. To będzie potwierdzenie i racjonalne ugruntowanie zamiaru dysponowania danym środkiem. Będzie to również doskonały składnik wniosku leasingowego on-line, który dostępny jest pod tym linkiem: https://leasing.sos.pl/wniosek-o-leasing/

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.