Masz już upatrzony przedmiot? Pojazd, maszynę, linię technologiczną albo nieruchomość? Wyślij do nas formularz on-line.

Nr 1. Krok pierwszy, który należy wykonać chcąc wziąć leasing.Nr 2 w kolorze szarym. Drugi krok niezbędny by wziąć leasing w S.O.S.Nr 3 w kolorze szarym. Trzeci krok w procedurze pozyskania leasingu w S.O.S.Nr 4 w kolorze szarym. Czwarty krok do wyleasingowania środka trwałego w S.O.S. Leasing.

W pierwszym kroku należy określić i wybrać przedmiot leasingu. Jeśli nie masz go jeszcze – sprecyzuj swoją potrzebę i poszukaj na rynku odpowiedni do Twoich oczekiwań środek trwały. Jeśli już wiesz, jaki przedmiot leasingu jest Ci potrzebny złóż wniosek o leasing on-line, czyli:

ZACZNIJ OD BEZPŁATNEJ OFERTY


Jak wybrać środek trwały do wyleasingowania?

Przedmiot leasingu, a przede wszystkim jego wybór może wydawać się kwestią łatwą. Cóż może być trudnego w wyborze środka trwałego, który wiemy, że jest niezbędny w naszej firmie? Przecież wystarczy wejść na dowolny portal oferujący np. pojazdy i wybrać ten, który nam pasuje. Jeszcze łatwiejsze wydaje się pozyskanie finansowania na zakup takiego środka kiedy jedynym celem leasingobiorcy jest optymalizacja podatkowa; wtedy wybieramy przedmiot często wg subiektywnych preferencji.

Niezależnie od celu, który będzie nam przyświecał, warto zastanowić się przed ostatecznym wyborem, co chcemy sfinansować leasingiem?

Czy cena to jedyny determinant wyboru przedmiotu leasingu?

Przede wszystkim cena nie powinna być głównym determinantem wyboru. Weźmy pod uwagę również inne czynniki.

Zastanówmy się czy środek trwały ma służyć krótko w firmie czy raczej ma być podstawą inwestycji długoterminowej – np. linia technologiczna. Weźmy za przykład dowolną linię technologiczną; Warto rozważyć jej jakość, gwarancję producenta, dostępność i łatwość serwisu a także poziom jej zaawansowania technologicznego. Istotne będzie również to czy linia będzie łatwo zbywalna na rynku wtórnym czy nie. Jeśli będzie ona miała oryginalną konstrukcją to w przypadku trudności w spłacie leasingu – leasingodawca (w przypadku leasingu operacyjnego) albo leasingobiorca (w przypadku leasingu finansowego) – będzie miał spore problemy z upłynnieniem takiego środka trwałego.

Weźmy pod uwagę również to, czy będziemy chcieli po zakończeniu umowy leasingowej i wykupie jej przedmiotu, użytkować nadal dany przedmiot czy też będziemy chcieli go sprzedać. W przypadku samochodów ten dylemat ma najczęściej miejsce. Wysoka wartość wykupu będzie miała dobry wpływ na kwestie podatkowe w naszej firmie gdy myślimy o jego sprzedaży po zakończeniu okresu leasingowego. To zaś może determinować, jakiej wartości auto a więc i jakiej klasy będziemy leasingować. To z kolei będzie rzutowało na wysokość raty leasingowej. W przypadku chęci użytkowania go nadal po wykupie z lizingu warto rozważyć mniejszą wysokość wykupu auta.

Jeśli przedmiot leasingu ma służyć jedynie optymalizacji podatkowej – co najczęściej oznacza wybór samochodu wg własnych preferencji właściciela firmy – wyobraźnia i gusta mogą wziąć górę. Nie dajmy się jednak ponieść zbytnio fantazji. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku aut drogich o wartości przekraczającej 20 tys. Euro, leasing operacyjny będzie wyborem oczywistym i jak najbardziej wskazanym z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu. Warto się jednak pospieszyć z decyzją o leasingu operacyjnym samochodu. Planowane zmiany dotyczące leasingu operacyjnego aut mogą w przyszłości znacząco ograniczyć jego zbawienny wpływ na koszty uzyskania przychodu, które docenia obecnie wielu polskich przedsiębiorców.

Sprecyzuj przedmiot leasingu zanim zgłosisz się z wnioskiem leasingowym.

Niezależnie, jak podejdziemy do kwestii wyboru przedmiotu leasingu – bo, jak mawiali Rzymianie, de gustibus non est disputandum – przed przystąpieniem do złożenia wniosku leasingowego należy już mieć przynajmniej dany przedmiot “na oku”.

Warto zatem dysponować opisem katalogowym danego środka trwałego, jego marką, rokiem produkcji a w przypadku bardziej złożonych środków trwałych (linie technologiczne), specyfikacją techniczną.

Jeśli natomiast jest się już „po słowie” z dostawcą upatrzonego przedmiotu leasingu i wybór jest jasny – warto poprosić o fakturę pro-forma. To będzie potwierdzenie i racjonalne ugruntowanie zamiaru dysponowania danym środkiem. Będzie to również doskonały składnik wniosku leasingowego on-line, który dostępny jest pod tym linkiem: https://leasing.sos.pl/wniosek-o-leasing/

APLIKUJ ON-LINE KROK DRUGI