Dlaczego leasing maszyn, urządzeń produkcyjnych, narzędzi specjalistycznych i technologii w 2020?


Popularność leasingu na maszyny i urządzenia produkcyjne, wytwórcze, narzędzia specjalistyczne i linie technologiczne

Od lat najczęściej leasingowanymi w Polsce maszynami (ilościowo) są kolejno maszyny rolnicze, maszyny budowlane, wózki widłowe oraz urządzenia medyczne. Za nimi plasuje się sprzęt do obróbki metali, maszyny i urządzenia używane w gastronomii, poligrafii i przemyśle spożywczym oraz maszyny do produkcji tworzyw sztucznych. Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich typów maszyn i urządzeń produkcyjnych, które można wziąć w leasing. Warto wspomnieć jeszcze o maszynach używanych w przemyśle chemicznym, odzieżowym, geodezyjnym, kamieniarskim czy paliwowo-energetycznym. Co jednak ważne – wszystkie te maszyny lub całe linie technologiczne można wylizingować a – w dodatku – z roku na rok skala leasingu tego typu przedmiotów rośnie.

Nie powinno to dziwić bo zalety leasingu maszyn i urządzeń dostrzegają przedsiębiorcy z wielu branż. Choć nie we wszystkich gałęziach gospodarki leasing zadomowił się na dobre to tam gdzie jest oferowany, stanowi źródło najkorzystniejszego sposobu finansowania inwestycji w maszyny i urządzenia różnego przeznaczenia. Przeciętnie uznaje się, że już co trzecia maszyna w polskich firmach jest finansowana właśnie leasingiem a 63% firm sektora MSP określa leasing, jako najlepszy wybór. Ten stan rzeczy nie powinien ulec zmianie bo leasing to oszczędności nie tylko podatkowe dla firm ale i większa elastyczność działania, szybsze tempo rozwoju własnego biznesu oraz prostota pozyskania tej formy finansowania maszyn i urządzeń.

Dlaczego leasing maszyn i urządzeń?

Otóż każdej firmie zależy na możliwie najbardziej wydajnym zarządzaniu finansami i jak najwyższym dochodzie. Aby realizować te cele niejednokrotnie trzeba ponosić spore wydatki na potrzebny do działalności gospodarczej sprzęt i narzędzia specjalistyczne. Sfinansowanie maszyn i urządzeń staje się wtedy koniecznością. Choćby dlatego by uzyskać więcej zleceń, przyspieszyć bieżące realizacje, być stale konkurencyjnym na rynku pod kątem innowacji czy też pracować efektywniej. W sytuacji, gdy chodzi o urządzenia, maszyny czy narzędzia, często wysoce specjalistyczne i z reguły drogie, problemem staje się przeznaczenie na nie jednorazowo dużej gotówki. Z ekonomicznego punktu widzenia zakupy wyłącznie gotówkowe w sferze urządzeń i maszyn produkcyjnych to grzech, o czym dobrego managera przekonywać nie trzeba. W takich przypadkach z pomocą przychodzi leasing na maszyny i urządzenia. Dzięki niemu przedsiębiorcy nie muszą pokrywać kosztów ich zakupu z własnej kieszeni, jednocześnie obracając wolną gotówką i wykorzystując przy tym zbawienne prawo dźwigni finansowej.

Leasing narzędzi, przyrządów, maszyn, urządzeń czy linii technicznych daje więc szansę na rozwój każdego biznesu. A że w dzisiejszych czasach można lizingować właściwie wszystko to tym bardziej warto rozważyć taką opcję. Szczególnie, jeśli działamy w branżach, które wykorzystują drogie maszyny produkcyjne czy urządzenia przemysłowe. Zauważmy, że warunki leasingu na maszyny i urządzenia można obecnie dopasować do sytuacji finansowej i konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Bezplatna porownywarka leasingow

ZAMÓW LEASING NA SWOICH WARUNKACH

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą porównać oferty towarzystw leasingowych. Proces jest szybki i prosty oraz nie wpływa na ocenę zdolności finansowej Twojej lub Twojej firmy.

Jakie maszyny, urządzenia czy narzędzia weźmiesz w leasing?

By choćby odkryć czubek góry lodowej zwróć uwagę jak różnorodne maszyny i urządzenia mogą stać się przedmiotem leasingu. Polskie firmy (zarówno te małe, jak i te większe) sięgają po leasing w ramach różnych dziedzin działalności gospodarczej. Np.

 • Branża szeroko rozumianej obsługi rolnictwa leasinguje maszyny rolnicze takie, jak traktory, kombajny, kopaczki, kosiarki, ładowacze, przyczepy, opryskiwacze, rozsiewacze, sadzarki, siewniki, wertykulatory, rozdrabniacze czy przetrząsacze. Choć ostatnio leasing rzadziej jest udzielany samym rolnikom to firmy świadczące usługi na rzecz rolnictwa bez problemu ubiegają się o leasing rolniczych maszyn . Tutaj znajdują też ujście potrzeby dotyczące leasingu maszyn i urządzeń leśnych. Wykorzystywane do prac leśnych są, poza popularnymi pilarkami, rębaki, korowarki, łupiarki, okrzesywiarki i ścinarki. Te dwie ostatnie, rzadko spotykane, coraz częściej pojawiają się w naszym kraju dzięki leasingowi na maszyny leśne. Wśród maszyn leśnych, które brane są w leasing spotkać można skidery, klembanki, forwardery, harwestery oraz harwardery, stanowiące połączenie funkcji forwarderów i harwesterów.
 • Szeroko rozumiana branża budowlana potrzebuje leasingu na maszyny budowlane i drogowe. Leasinguje zatem do celów własnych lub pod wynajem wywrotki, koparki, ładowarki, dźwigi, spycharki, walce, zgarniarki, zrywarki, zagęszczarki, ubijarki, rozściełacze do asfaltu, stabilizatory podłoża, frezarki asfaltu, pogłębiarki, pompy, rurociągi, urządzenia wiertnicze, ssawniki, młoty kafarowe, palownice, kruszarki, betoniarki, przenośniki, dźwignice. W zakresie maszyn i urządzeń pomocniczych w budowlance firmy wykończeniowe i ogólnobudowlane leasingują często frezarki do betonu, piły do glazury, maszyny tynkarskie, agregaty malarskie, zacieraczki do posadzek, młoty udarowe a także szalunki, stojaki, zawiesia czy rusztowania.
 • W wielu gałęziach przemysłu wykorzystuje się maszyny CNC służące do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń. Zakres zastosowania maszyn CNC jest tak szeroki, że trudno podać jednoznacznie w jakich tylko branżach są one wykorzystywane. Wspomnijmy jedynie, że wyleasingowane maszyny CNC służą firmom w ich centrach frezarskich, frezarsko-wiertarskich, frezarsko-wytaczarskich, wiertarsko-wytaczarskich, w centrach tokarskich czy szlifierskich. Stosuje się je jako maszyny do obróbki metalu, jako maszyny do obróbki tworzyw sztucznych a także szkła i drewna.

Postępująca robotyzacja oraz spadek cen sprzętu komputerowego powoduje, że maszyny CNC dostępne są w leasingu nawet dla mikro-przedsiębiorców!

 • Po leasing sięga również branża gastronomiczna. Niezbędne do gotowania kotły warzelne, streamery i autoklawy, do smażenia patelnie, grille, frytkownice czy ruszty, do pieczenia piece konwekcyjne, piekarniki, piece konwekcyjno-parowe czy kuchnie mikrofalowe a do serwowania stoły, wanny czy bemary. Wszystkie te urządzenia gastronomiczne finansuje się bardzo często leasingiem. Prosty leasing urządzeń do gastronomii obejmuje też maszyny dla małej gastronomii, w tym dla wytwórni lodów, waty cukrowej czy urządzenia vendingowe, pozwalające ma zautomatyzowane wydawanie gotowych produktów klientom.
 • W związku z rozwojem techniki branża medyczna, w tym aptekarska sięga po leasing maszyn i urządzeń medycznych. Producenci leków, laboratoria, szpitale, apteki czy salony kosmetyczne często korzystają z leasingu różnego typu sprzętu medycznego. Przedmiotem leasingu urządzeń medycznych może być sprzęt do wyposażenia gabinetów lekarskich, urządzenia diagnostyczne, sprzęt laboratoryjny, wyposażenie przychodni czy aptek. Często leasinguje się unity stomatologiczne, aparaty USG, aparaty mammograficzne, maszyny do wydawania leków.
 • Firmy z branży spożywczej w leasingu słusznie upatrują rozwiązania do pozyskania maszyn do obróbki mięsa i ryb, w tym kotleciarek – tzw. steakerów do mięsa, pił do cięcia mięsa i kości, kutrów masarskich czy maszyn do mielenia mięsa (tzw. wilki). Piekarnie biorą w leasing maszyny i urządzenia piekarnicze, w tym bagieciarki, chłodnie i zamrażalnie, komory mrożenia, linie do chleba czy bułek, piece, całe systemy załadowcze. Leasing maszyn do warzyw i owoców dotyczy m.in. pasteryzatorów, płuczek, sortowników, blanszowników, kalibrowników, odszypułczarek a także urządzeń do obróbki produktów gotowych, w tym maszyn sortujących i chłodzących.
 • Stolarnie, producenci mebli i szeroko pojęta branża stolarska sięga po leasing maszyn do obróbki drewna. Duzi wytwórcy mebli, stolarze a także tartaki leasingują maszyny stolarskie umożliwiające obróbkę drewna, którymi mogą być m.in. piły tarczowe, frezy i wały nożowe, pilarki tarczowe stołowe i formatowe (tarczówki i formatówki), pilarki tarczowe poprzeczne (kapówki), przenośne pilarki łańcuchowe, pilarki taśmowe stolarskie, rozdzielcze i do kłód (taśmówki i traki taśmowe), strugarki grubiarki (grubościówki) i strugarki wielostronne, strugarki wyrówniarki (wyrówniarki), frezarki pionowe dolnowrzecionowe, wiertarko-frezarki górno wrzecionowe, tokarki, szlifierki czy całe linie technologiczne do montażu mebli.
 • Dużą grupę klientów korzystających z leasingu maszyn stanowią drukarnie. Druk offsetowy, druk cyfrowy a także reprint i postprint to główne kategorie druku, w których maszyny drukarskie znajdują swoich klientów wśród polskich drukarni. Poza leasingiem maszyn do druku offsetowego a także leasingiem maszyn do druku cyfrowego drukarnie sięgają także po maszyny introligatorskie, okrawacze naroży, urządzenia do opraw twardych, prasy, stoły do montażu, foliarki półautomatyczne, falcerki czy automatyczne bigówko-falcerki. W branży poligraficznej leasing odpowiada prawie za połowę wszelkich inwestycji w maszyny drukarskie cyfrowe i offsetowe.
 • Firmy z branży kamieniarskiej korzystają z leasingu pił, łupiarek, boczkarek, frezarek, kruszarek, piaskarek, wiertnic, cyrkularkek i automatów polerskich. Obróbka kamienia, cięcie płytek ceramicznych czy glazury stanowi domenę różnych zakładów z branży kamieniarskiej i wykończeniowej. Leasing na maszyny do obróbki kamienia to często jedyna alternatywa w stosunku do zakupów gotówkowych, nie wspominając o uciążliwym i czasochłonnym zaciąganiu kredytu.
 • Leasing wózka widłowego to rozwiązanie wybierane przez firmy z wielu dziedzin gospodarki. Obsługa magazynów i centrów logistycznych, wysokie składowanie towarów, przeładunek i załadunek towarów to podstawowe zadania jakie stoją przed wózkami widłowymi. Wbrew pozorom zakup wózków widłowych do firmy nie jest tanie. Wózki widłowe marek Linde, Still, Hyster, Nissan, Manitou, Jungheinrich czy Toyota to wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd też świadomy manager nie sfinansuje ich gotówką ale sięgnie po leasing wózka widłowego, szczególnie, że często jest on przyznawany w ramach procedury uproszczonej.
Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA POMOC
PRZY LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert

Powyższa lista branż oraz maszyn i urządzeń czy całych linii technologicznych, które można wziąć w leasing nie wyczerpuje tematu. W swojej historii wylizingowaliśmy maszyny do parków rozrywki, nowatorskie maszyny vendingowe, które można spotkać na ulicach polskich i europejskich miast, wiele przyrządów i maszyn do siłowni zarówno tych zamkniętych, jak i na powietrzu. Pomogliśmy firmom w uzyskaniu leasingu na specjalistyczne maszyny pakujące, szwalnicze czy kompletne linie technologiczne dla przemysłu spożywczego.

Warunki leasingu maszyn i urządzeń, narzędzi oraz linii technologicznych

Jako przedsiębiorca rozważający leasing na maszyny i urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę poniższe parametry:

 1. Wiek planowanych do sfinansowania maszyn i urządzeń:
  • Firmy leasingowe najchętniej udzielają leasingu na sprzęt nowy, popularny i od znanych producentów, czyli w skrócie taki, który najłatwiej będzie można zbyć na rynku wtórnym w przyszłości. Jest to związane z kwestią mniejszego ryzyka takiej transakcji w sytuacji gdy leasingobiorca zwróci taki sprzęt (np. z powodu zaległości finansowych).
  • Maszyny używane także mogą być leasingowane, jednak tutaj mamy do czynienia z pewnymi obostrzeniami. Każda firma leasingowa ma swoje warunki, na przykład finansuje tylko maszyny 3, 4, 5-letnie, albo maszyny, których wiek po zakończeniu umowy nie będzie większy niż 8, 9, 10 lat. Możliwe jest jednak uzyskanie leasingu na starsze urządzenia, ale warunkiem może być ich dobry stan, wysoka wartość lub przydatność technologiczna czy też wspomniana już wcześniej łatwa zbywalność na rynku wtórnym.
 1. Specyfika sprzętu:
  • Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem typowym dla danej branży, to uzyskanie na niego leasingu nie powinno stanowić problemu. Do takich urządzeń należą szeroko stosowane maszyny jak na przykład te używane w budownictwie czy rolnictwie, albo chociażby wózki widłowe, zwłaszcza jeśli pochodzą od renomowanego producenta.
  • Jeśli zaś chcemy wylizingować sprzęt nietypowy, rzadki, wykonany na specjalne zamówienie czy zaprojektowany zgodnie z własną specyfikacją, to musimy się liczyć z dodatkowymi zabezpieczeniami jakie nałoży na nas leasingobiorca aby zminimalizować swoje ryzyko, np. jeśli przedmiot leasingu zostanie mu zwrócony.
 2. Maszyny i urządzenia z zagranicy:
  • Zasadniczo leasingodawcy finansują zagraniczne urządzenia jeśli pochodzą od znanych firm (producentów lub pośredników).
  • Zagraniczny sprzęt można też najpierw sprowadzić do Polski przez pośrednika handlującego maszynami danego typu, a dopiero potem wziąć na niego leasing. Należy jednak wcześniej złożyć wniosek leasingowy celem upewnienia się, że otrzyma się zgodę na leasing takiej maszyny lub urządzenia.
  • Ostatnią opcją jest zakup urządzenia za granicą z własnej kieszeni, sprowadzenie go do kraju i odsprzedanie leasingodawcy. W tym przypadku również należy się wcześniej upewnić co do wspomnianej wyżej zgody.
 3. Status leasingobiorcy:
  • Oczywiście najłatwiej otrzymać leasing firmom, których działalność na rynku można liczyć w latach, które operują w znanych branżach i które mają dużą wiarygodność i płynność finansową.
  • W przypadku nowych firm, leasingodawcy wymagają minimum 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, a najczęściej roku lub niekiedy nawet dwóch. Dodatkowym atutem, który ułatwi otrzymanie leasingu na wybraną maszynę czy linię technologiczną dla start-up’u będzie: popularny typ maszyny będącej przedmiotem leasingu, podpisany kontrakt z odbiorcą naszych produktów czy usług gwarantujący płynność finansową albo gotowe pieniądze na wyższy wkład własny.
  • Możliwym rozwiązaniem jest też poproszenie o pomoc wiarygodnego żyranta. Dzięki takiemu poręczeniu leasing może otrzymać nawet przedsiębiorca dopiero rozpoczynający swoją przygodę z biznesem.
 4. Wkład własny:
  • Dla maszyn, urządzeń i narzędzi popularnych jest możliwy leasing bez wpłaty własnej, aczkolwiek najczęściej jednak konieczna jest pierwsza wpłata w wysokości od 5%.
  • Dla urządzeń maszyn nowych i mniej powszechnych standardowo wkład własny zaczyna się od poziomu 10%.
  • Dla maszyn i urządzeń używanych podobnie tj. należy liczyć się z min. 10% pierwszą wpłatą.
 5. Cena i wartość przedmiotu leasingu:
  • Jeśli występujemy o leasing na typowe i łatwo zbywalne maszyny lub urządzenia o wartości nie przekraczającej 50 tys. zł powinniśmy zakładać, że proces udzielenia leasingu będzie prosty i krótki. To cechy procedury uproszczonej, o którą można wystąpić w każdej chwili wysyłają formularz o leasing on-line. Odpowiedź otrzymamy szybko bo maksymalnie do 24 godzin (w trybie dni roboczych).
  • Dla maszyn i urządzeń droższych również przewidziana jest procedura uproszczona, jednak skala jej stosowania ogranicza się jedynie do powszechnych maszyn i urządzeń. Z reguły jednak stosowana jest procedura pełna, która w przeciwieństwie do kredytu nie nastręcza wielu problemów ze skompletowaniem dokumentów niezbędnych do wydania decyzji przez firmę leasingową.

W poniższej tabeli prezentujemy zagregowane informacje o warunkach leasingu maszyn i urządzeń jakich przedsiębiorcy mogą spodziewać się od firm leasingowych w Polsce.

Forma finansowania maszyn i urządzeń
 • leasing finansowy (wybierany przez te firmy, które same chcą amortyzować maszynę lub odliczyć pełny VAT jednorazowo a także te, które stosują stawkę podatku VAT niższą od 23%).
 • leasing operacyjny: (stosowany głównie przez firmy opodatkowane stawką VAT 23%, które każdą opłatę leasingową chcą zaliczać w koszty i rozliczać od każdej raty leasingowej VAT).
 • możliwe warunki specjalne do 84 a nawet 96 miesięcy.
Okres trwania umowy leasingowej
 • przy leasingu finansowym: standardowo od 6 do 60 miesięcy (wraz z ostatnią ratą maszyna lub urządzenie przechodzi na własność Twojej firmy – tu nie ma opcji wykupu, jak przy leasingu operacyjnym).
 • leasing operacyjny: standardowo od 36 do 72 miesięcy, w zależności od rodzaju maszyny lub urządzenia w kontekście jej normatywnej stawki amortyzacyjnej.
 • możliwe warunki specjalne od 84 do 96 miesięcy.
Wpłata własna
 • standardowo: od 5 % do 40%  a przy bardzo wiarygodnych finansowo firmach często nawet rezygnuje się z wpłaty inicjalnej.
 • dla sprzętu o wartości niższej i w ramach procedury uproszczonej: 0%.
Procedury leasingowe
 • uproszczona: szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń o wartości do 50 tys. zł. Wystarczą wtedy dokumenty rejestrowe oraz dowody osobiste, ewentualnie wyciąg z konta bankowego. Decyzja podejmowana w 24h.
 • standardowa: dotyczy leasingu maszyn i urządzeń oraz całych linii technologicznych o znacznej wartości. Wymagane jest przedstawienie dokumentów finansowych firmy. Załatwienie spraw zajmuje 2-3 tygodnie  w przypadku firm o długim stażu na rynku i posiadających dobrą sytuację finansową.
Przedmiot leasingu
 • głównie maszyny i urządzenia nowe.
 • w przypadku używanych zwyczajowo leasingujemy maszyny i urządzenia 3 – 5-letnie ale negocjujemy tez warunki dla urządzeń i linii technologicznych znacznie starszych bo nawet 10-12 letnich!
Leasingobiorca
 • standardowo taki, który prowadzi działalność min. 6-12 miesięcy, jednak wtedy musi liczyć się z koniecznością wpłaty własnej.
 • możliwe są warunki specjalne, szczególnie w zakresie braku wpłaty inicjalnej dla firm o stabilnej pozycji rynkowej.

Sięgnij po zalety leasingu maszyn i urządzeń dla Twojej firmy i wypełnij formularz on-line.

Chwyć korzyści leasingu:

 • nie wymaga inwestowania własnych pieniędzy;
 • pozwala zachować płynność finansową firmy;
 • pozwala obniżyć koszty podatkowe firmy;
 • wymaga niewielkich formalności w porównaniu do kredytu;
 • umożliwia dostosowanie warunków oferty do potrzeb firmy
 • gwarantuje swobodę i elastyczność w prowadzeniu biznesu.
Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.