fbpx

Gdzie po leasing?

Gdzie leasing pozyskam najlepiej?

To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych leasingobiorców. Spróbujmy przemierzyć ścieżkę, którą teoretycznie można przejść szukając odpowiedzi na pytanie: gdzie udać się po leasing?

Leasing jako forma finansowania inwestycji.

Rozważając pozyskanie samochodu na firmę, maszyny czy urządzenia do swojego zakładu produkcyjnego a nawet motocykli lub innych środków trwałych do własnej firmy, przedsiębiorca rozgląda się za różnymi możliwościami sfinansowania. Zastanawia się: auto na firme – leasing czy gotówka? Rozważa w myślach: kredyt czy leasing na samochód firmowy? Przychodzą mu do głowy: dotacje dla nowych firm albo pożyczka dla firm. Roztrząsa głośno: leasing czy pożyczka leasingowa …a może wynajem długoterminowy samochodów z możliwością wykupu. Analizuje każdą możliwość finansowania samochodu ewentualnie innego przedmiotu.

Czas to pieniądz – jak mówi stare powiedzenie. A ponieważ żyjemy w czasach, w których często nam go brakuje to wybór formy finansowania nierzadko dyktuje nam przeczucie, obiegowa opinia, reklama albo internetowy kalkulator wyliczający wysokość rat. Jest to zupełnie normalne i zwyczajnie ludzkie, że tak podejmujemy decyzje. Człowiek nie skupia się na rzeczach, które traktuje, jako mniej istotne lub oczywiste w jego mniemaniu. Woli swój czas poświęcić na działania, które faktycznie przynoszą korzyść jego firmie. Jeśli więc własne mniemanie czy przeczucie podpowiedziało i wybór padł słusznie na leasing to chcemy załatwić sprawę szybko i bezboleśnie. Najlepiej, jakby wszystko zrobiło się samo a my moglibyśmy dysponować już upragnionym autem czy maszyną budowlaną, skupiając się na pielęgnowaniu własnego biznesu.

Co zatem począć, skoro intuicja podpowiedziała nam: „weź lizing” i podjęliśmy decyzję – dajmy na to: tak, biorę auto w leasing na firmę!
Pojawia się wtedy krótkie pytanie: Gdzie leasing? Stawiamy się w ten sposób w obliczu konieczności wyboru dostawcy produktu leasingowego.  (A w kontekście zapędów Ministerstwa Finansów w zakresie leasingu aut osobowych także rozważenia – kiedy?)

Czy bank to jedyne źródło finansowania?

Oczywistym krokiem wydaje się skierowanie do własnego banku.
Banki, choć nie wszystkie, posiadają ofertę leasingową. Nie zawsze też leasingu będzie udzielał sam bank lecz najczęściej jego spółka-córka. Niemniej jednak najczęściej po lizing skierujemy się właśnie do banku. W zależności od tego, w którym z nich posiadamy rachunek rozliczeniowy to tam instynktownie się skierujemy.

Obierzemy wtedy najczęściej kierunek na popularne banki w Polsce, takie jak:
Bank PKO BP, Getin Bank, Bank Pocztowy, Lukas Bank, Bank BPH, Idea Bank, mBank, BZ WBK, Raiffeisen Polbank, Bank ING, Millennium Bank, Bank Pekao, Alior Bank, Deutche Bank, BNP Parisbas, Santander Consumer Bank.

O czym należy pamiętać? Przy udzielaniu leasingu przez PKO Raiffeisen Leasing, Idea Getin Leasing, ING Lease, BZ WBK Leasing, Pekao Leasing, Santander Leasing, Millennium Leasing często warunki stawiane potencjalnemu leasingobiorcy będą porównywalne do tych, które trzeba spełnić, żeby dostać kredyt. Procedury bankowe dadzą się tu we znaki. Możesz ich nie spełnić. Dlatego ten etap to często początek drogi. Kiedy następuje odmowa udzielenia lizingu – zastanawiasz się: zatem gdzie iść po leasing?

Firmy leasingowe, jako alternatywa dla banków. Gdzie leasing jest osiągalny?

Poza bankami, które z racji posiadania statusu instytucji zaufania publicznego, co w prostych słowach oznacza, iż są najbardziej bezpieczne i wiarygodne, istnieją również firmy lizingowe. Zostały one założone nie stricte, jako banki ale jako przedsiębiorstwa świadczące li tylko usługi leasingowe albo jako „dodatek” do swojej głównej działalności. W tym drugim przypadku ma to najczęściej miejsce w odniesieniu do producentów samochodów czy innych maszyn. Firmy takie “na dzień dobry” mogą wyleasingować nam oferowany przez siebie produkt.

Spis firm leasingowych w powyższym kontekście zawierałby m.in.:
EFL, SG Equipment, De lage Landen, Siemens Finance, Scania Finance, PSA Finance, Volvo Leasing, Masterlease, MAN Financial, Catepillar Financial, IBK Leasing, FCA Leasing, Akf Leasing, SGB Leasing, NL-Leasing, Leasing Polski.

Ta lista to największe firmy leasingowe ale może ona zostać rozszerzona o inne, pomniejsze firmy. Istotne by wiedzieć, że różnią się one od siebie najczęściej tym, co są skłonne sfinansować czyli przedmiotem leasingu. Ale – co bardzo istotne – również ryzykiem, które są skłonne ponieść by udzielić finansowania.
Polecamy świetny ranking firm leasingowych opracowany na podstawie danych udostępnionych przez ZPL.

Każda z tych firm to miejsce, gdzie leasing może być nam udzielony. Można wystąpić do każdej z nich z wnioskiem leasingowym. Ile firm – tyle możliwości. Do każdej przecież możemy wysłać zgłoszenie, odwiedzić oddział, skontaktować się z doradcą każdego z nich, prosząc o ofertę i analizę własnej sytuacji w kontekście potrzeb.

Oczywiście, nie zawsze dostaniemy finansowanie – zależy to od kilku czynników – ale zawsze warto próbować bo lizing to doskonałe rozwiązanie dla firm. Co do tego nie powinno być wątpliwości. Leasing w firmie to duże korzyści zarówno podatkowe, jak i związane ze swobodą prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania biznesem.

Jeśli i tu spotkaliśmy się z sytuacją, w której nie możemy „wziąć lizingu” pojawia się pytanie: Gdzie najłatwiej dostać leasing? Słuszne pytanie – bo przecież chcemy coś wyleasingować ale gdzie to zrobić najlepiej albo najprościej?

Pośrednictwo leasingowe – czy warto?

Z pomocą przychodzą nam brokerzy czyli pośrednicy. To do nich powinniśmy się udać i to nawet w pierwszej kolejności. Są to bowiem firmy, które same nie dysponują środkami pieniężnymi do tworzenia produktów finansowych. Mają jednak jedną wielką zaletę – znają rynek i dysponują wiedzą, która pozwala im porównać oferty wielu firm wskazanych powyżej by wybrać tą, najodpowiedniejszą dla klienta. Przedsiębiorca wybierając się do pośrednika wie zatem, że niezależnie od tego, jaki przedmiot lizingowy wybrał – a może chciałby leasing bez bik i krd bo np. posiada zadłużenie w bik, big czy krd albo też liczy na dofinansowanie dla nowych firm – powinien czuć się spokojny o uzyskanie leasingu. Po prostu: pośrednik będzie szukał tam, gdzie klient sam by nie szukał albo nie wiedziałby gdzie leasing taki szukać. W dodatku, taki doradca porówna oferty wielu firm i wskaże najwłaściwszą lub taką, która pozwoli w ogóle otrzymać leasingowanie.

Czym pośrednik leasingowy różni się od banku czy firmy leasingowej?

Można tu byłoby postawić kropkę gdyby nie zasadnicza wątpliwość, która zapewne każdemu przyszła do głowy. Dlaczego leasing się opłaca wziąć u pośrednika? Jeśli jesteś osobą, która nie za bardzo zna zasady funkcjonowania rynku finansowego – spróbujemy wyjaśnić to jak najprościej.

Banki, zatrudniają pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pożyczek, kredytów czy leasingu na warunkach prowizyjnych. W koszcie udzielonego finansowania, które ponosi klient, znajduje się zatem prowizja dla takiego pracownika. Co więcej, potencjalny leasingobiorca udając się do banku np. po leasing na maszyny do obróbki drewna ma szansę tylko na zapoznanie się ofertą tylko tego jedynego banku. W dodatku, w cenie otrzymanego leasingu będzie uwzględniony koszt prowizji pracownika, który udzielił Ci lizingu.

Firmy leasingowe, wymienione w powyższym tekście jako drugie, podobnie jak banki – zatrudniają doradców, którzy za udzielony leasing otrzymają prowizję. Wybierając się zatem po ofertę do takiej firmy powinniśmy liczyć się z tym, że w koszcie finansowania, również będzie zawarta prowizja takiego pracownika. Oni również są zatrudniani na zasadzie premii motywacyjnej. Przy czym tu nadal będziemy mieli do czynienia z ofertą tylko tej jednej firmy i tylko w jej ramach będziemy musieli dokonać, nazwijmy to, pseudo-wyboru.

Ostania grupa, czyli niezależni pośrednicy finansowi, to doradcy, którzy tak samo, jak pracownicy powyższych dwóch grup otrzymują prowizję. Nie należy zatem wierzyć w zapewnienia, że tacy brokerzy nie pobierają prowizji od swoich klientów. Nic przecież nie ma za darmo, jak się często dzisiaj mawia. Pośrednicy też pobierają swój procent – płaci ją bank lub firma, której produkty leasingowe oferują. Smutna prawda. Tak, prowizji nie da się uniknąć. Można zatem zatem zaryzykować, iż niezależni brokerzy to niejako etatowcy banków lub firm.

Patrząc na to obiektywnie: czy za poświęcanie wielu godzin klientom, wyjaśnianie ich wątpliwości, podpowiadanie czym się kierować przy wyborze, przygotowywanie i przetwarzanie niezbędnych dokumentów a przede wszystkim negocjowanie warunków lizingu w ich imieniu w wielu firmach leasingowych na raz, nie powinno obdarować się ich jakimś honorarium?

Czym wyróżniają się niezależni pośrednicy?

Najważniejsze jednak, że brokerzy leasingowi różnią się od wcześniej wymienionych grup trzema podstawowymi kwestiami:

  • niezależni. Nie są skrępowani korporacyjnymi targetami i koniecznością zrealizowania narzuconego z góry planu np. miesięcznego. Z przykrością należy stwierdzić, iż często objawia się to tym, że po wykonaniu takiego planu, nawet najbardziej wiarygodny klient, jest odsyłany z kwitkiem albowiem firma czy bank zrealizował już swój cel miesięczny. Wtedy dla bankiera – mówiąc najuprzejmiej – korzyść z pozyskania kolejnego klienta jest nie wprost proporcjonalna do korzyści, które może osiągnąć. Klient wtedy się już nie liczy. Smutne, prawda?
  • Posiadają w swoim portfelu kilka lub kilkanaście ofert różnych banków i firm. Zatem mamy tu do czynienia z realnym wyborem a nie czymś pozornym. Mając rozeznanie w dziesiątkach produktów leasingowych oferowanych przez dziesiątki banków i firm leasingowych – jest w czym wybierać.
  • elastyczni i nie obowiązują ich narzucone przez szefów plany realizacji. Dlaczego? Wiedzą bowiem, że dobry kontakt z klientem, wyjaśnienie mu niejasności, zrozumienie jego potrzeb i nie traktowanie klienta „taśmowo” – jak w fabryce – daje zupełnie inne efekty. Poczucie spełnienia oczekiwań każdego klienta, który stara się o leasing, to istotna wartość dodana, którą nie mogą się pochwalić ani banki ani firmy stricte leasingowe.

Szukajmy zatem tam, gdzie leasing stanowi żywotną istotę działalności firmy zajmującej się udzielaniem leasingu.

Do tego typu niezależnych brokerów należy S.O.S. Leasing – który nie tylko dysponuje szeroką ofertą ale specjalizuje się w udzielaniu trudnego leasingu. By przekonać się o poziomie obsługi wystarczy skorzystać z danych kontaktowych lub wypełnić aplikację o leasing on-line. Jeśli zatem stoimy przed pytaniem: gdzie leasing najlepiej? Tutaj znajdziemy na nie odpowiedź.

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny