Leasing na maszyny do obróbki, przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych

CO TU ZNAJDĘ?

Treść dostaczy Ci kompleksową analizę tematu

Kompleksową analizę tematu!

Znajdziesz tu cenne wskazówki i porady

Cenne wskazówki i porady!

Leasing maszyn produkcyjnych do obróbki, przetwórstwa i recyklingu plastiku i gumy – wyzwania przyszłości

Produkcja tworzyw sztucznych, przetwórstwo materiałów plastikowych, a także ich recykling to szczególne obszary przemysłu, które w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom. Rozwój branży tworzyw termoplastycznych i termoutwardzalnych przekłada się na coraz szerszą ofertę finansowania wyposażenia dla przedsiębiorstw działających w tym zakresie.

Czy planujesz zakup urządzeń do produkcji lub obróbki materiałów z tworzyw sztucznych? Poszukujesz dobrej oferty na sfinansowanie maszyn do PTS lub obróbki gumy? A może jesteś zainteresowany uruchomieniem linii recyklingowej do plastiku? Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania w tym kierunku – sprawdź koniecznie poniższe informacje – mogą Ci pomóc w podjęciu trafnej decyzji.

Tworzywa sztuczne – zapotrzebowanie w Europie. Jak wyglądają statystyki?

Badania rynku jednoznacznie wskazują, że europejski przemysł tworzyw sztucznych znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Raport „Tworzywa sztuczne – Fakty 2020: Analiza produkcji, zapotrzebowania oraz odzysku tworzyw sztucznych w Europie” z 2020 roku dostarcza danych o ponad 55 tysiącach europejskich przedsiębiorstw działających w sektorach związanych z tworzywami sztucznymi, które zatrudniają ponad 1,5 mln pracowników, generujących obroty roczne na poziomie 350 mld euro. Wskazuje on, że zapotrzebowanie europejskich przetwórców na tworzywa sztuczne sięga blisko 51 mln ton rocznie! Zastosowanie plastiku rozbija się na różne segmenty rynku:

  • Produkcja opakowań – 36,9%
  • Budownictwo – 20,4%
  • Motoryzacja – 9,6%
  • Elektryka i elektronika – 6,2%
  • Art. gospodarstwa domowego, sport i wypoczynek – 4,1%
  • Rolnictwo – 3,4%
  • Inne, w tym sprzęt i urządzenia mechaniczne, dla przemysłu meblarskiego, wyposażenie medyczne – 16,7%

Przetwarzanie surowca z przeznaczeniem dla tych branż jest szczególnie istotne i ma charakter ciągły dlatego tak dużą popularnością cieczą się maszyny i urządzenia do produkcji, obróbki i recyklingu tworzyw sztucznych, na które zapotrzebowanie zgłasza wiele polskich firm z branży przetwórstwa plastiku i gumy.

Zmiany na rynku tworzyw sztucznych – co generuje nowe inwestycje?

Tworzywa sztuczne mają ogromny potencjał. Jest on jednak możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, kiedy surowce są wykorzystywane zgodnie z koncepcją rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego tak istotna w tym przypadku jest możliwość powtórnego wykorzystania surowców. Ten stan rzeczy warunkują również wymagania dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego i złagodzenia zmian klimatycznych. Wspomniany już raport mówi o tym, że tylko w 2018 roku ponownemu zagospodarowaniu poddano aż 21,1 mln ton materiałów klasyfikowanych jako tworzywa sztuczne.

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne staje się coraz większe. Nieuniknione jest więc podnoszenie mocy wytwórczych i przetwórczych, a te umożliwia jedynie automatyzacja produkcji i obróbki, która jest już koniecznością, jeśli chodzi o tę branżę. Inwestycje w urządzenia i maszyny do produkcji, przetwórstwa i odzysku plastiku i gumy stają się niezbędne zarówno po to by zaspokoić popyt samego przemysłu, jak i odbiorców finalnych. 

Współczesne firmy z branży muszą zatem ponosić spore nakłady inwestycyjne by sprostać wymaganiom rynku. By je zrealizować mają do wyboru różne wyjścia – zakup gotówkowy maszyn lub ich sfinansowanie. Wydaje się jednak, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest tu leasing urządzeń i maszyn do produkcji i obróbki tworzyw sztucznych oraz ich recyklingu.

Potwierdzają to fakty. Polscy przedsiębiorcy już od kilku lat dostrzegają potencjał w leasingu maszyn i urządzeń produkcyjnych. Tylko w 2019 roku maszyny i urządzenia (w tym istotny dla automatyki przemysłowej leasing IT) pozyskane przez polskie firmy leasingiem, stanowiły 29% całego rynku leasingowego. Natomiast 63% badanych firm z sektora MŚP uznaje leasing jako najważniejsze źródło finansowania ich inwestycji. Czy mogą się mylić?

Czy wiesz, że leasing na maszyny do tworzyw sztucznych może być potraktowany jako schemat podatkowy?

Przepisy ordynacji podatkowej wymagają by Twój leasingodawca (np. bank, towarzystwo leasingowe) przesłał zgłoszenie zawartej z Tobą umowy leasingowej do Urzędu Skarbowego, jeśli pominięto etap ofertowania a Ty sam zgłosiłeś się do banku lub firmy leasingowej po finansowanie?

Za uchybienia w tym zakresie grozi sankcja również i Tobie. Możesz tego uniknąć w bardzo prosty sposób korzystając z usług centrów leasingu, które zajmując się pośrednictwem leasingowym przeprowadzają etap ofertowania za Ciebie. Zgłoś się po ofertę na leasing!

Jakie urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych wybrać – nowe czy używane?

Najczęściej leasing maszyn do tworzyw sztucznych dotyczy urządzeń nowych. Wynika to zarówno z preferencyjnego traktowania nowych maszyn przez leasingodawców, jak i z faktu ich trwałości, która przekłada się na wysoką wartość przez wiele lat – na ewentualność, jeżeli po zakończeniu umowy leasingu taka maszyna do plastiku czy gumy trafiałaby na rynek wtórny.

Ta „skłonność” towarzystw leasingowych do finansowania nowych maszyn do tworzyw sztucznych nie wyklucza drugiej możliwości. Wyleasingować można również maszyny kilkuletnie – z reguły nie starsza niż 10 lat. Jeśli znalazłeś odpowiednią maszynę dla swojej firmy sprawdź dostępne możliwości jej sfinansowania leasingiem. W centrum leasingu, dzięki złożeniu jednego zapytania możesz oczekiwać ofert od kilku firm leasingowych na raz.

Finansowanie leasingiem może obejmować zróżnicowaną gamę urządzeń nowych, jak i używanych. Można wybierać wśród wytłaczarek, rozdmuchiwarek, linii wytłaczarkowych, rozdrabniaczy, zaginarek, obcinarek, zgrzewarek, form wtryskowych, młynów do tworzyw, rozdrabniaczy, butelczarek PET, wtryskarek, wytłaczarko-rozdmuchiwarek, regranularek, pulweryzatorów, linii do wytłaczania listw meblowych czy linii do produkcji rękawów foliowych.

Bezpłatna porównywarka leasingów od 21 firm i towarzystw leasingowych. Sprawdź, jakie to wygodne i proste.

CZY ZAMÓWIĆ LEASING NA TWOICH WARUNKACH?

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą nam określić, jaki leasing jest Ci potrzebny. Zapytamy banki i firmy leasingowe o oferty dla Ciebie i porównamy je bezpłatnie by pomóc Ci wybrać najlepiej! Co najważniejsze, odpytania o oferty nie wpłyną na obniżenie zdolności kredytowej Twojej lub Twojej firmy. Sprawdź!

Na jaki okres leasingowania można liczyć, inwestując w maszyny do obróbki tworzyw sztucznych?

Standardowo większość firm oferujących leasing maszyn do plastiku lub przerobu gumy proponuje swoje usługi na czas od 3 do 5 lat, jednak z uwagi na charakter przedmiotu niektórzy leasingodawcy gwarantują leasing nawet na 7 lat. Jest to możliwe wówczas, kiedy inwestycje są wyjątkowo duże, a w związku z tym sam koszt ogólny jest wysoki. Dotyczy to sytuacji, w których firma decyduje się np. na uruchomienie całej linii produkcyjnej lub recyklingowej do plastiku.

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek dużej inwestycji jest rozpatrywany indywidualnie. Jeżeli masz plan rozwoju swojej firmy to najlepiej już na tym etapie skontaktować się z doradcą leasingowymi by zorientować się, na jaką ofertę będzie mógł liczyć Twój biznes.

Należy także zauważyć, że czas finansowania uzależniony jest od rodzaju przedmiotu leasingu. Przy wyborze leasingu finansowego jest to zwyczajowo 12 miesięcy, natomiast wybierając finansowanie operacyjne, masz pewność, że umowa leasingu nie może być krótsza niż 40% czasu amortyzacji danej maszyny. Dla większości maszyn wynosi on minimum 3 lata.

Ile trwają formalności związane z finansowaniem maszyny do przetwarzania tworzyw sztucznych?

Wszelkie formalności związane z ostatecznym uruchomieniem leasingu zwykle trwają od 7 do 14 dni. Jest to standardowa procedura, na którą powinna się przygotować każda firma w sytuacji, kiedy maszyny są dostępne od ręki. Proces może wydłużyć się, jeżeli zachodzi konieczność oczekiwania na zamówione urządzenia lub maszyny do przetwórstwa plastiku lub gumy. Należy wziąć też pod uwagę fakt, iż formalności związane z nowym sprzętem trwają znacznie krócej w przypadku maszyn nowych niż w przypadku urządzeń używanych. Dlaczego? Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, które pochodzą z rynku wtórnego, muszą w pierwszej kolejności zostać poddane wycenie. Wiele zależy więc od szybkości działania rzeczoznawcy.

Leasing bezpośredni

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na naszym portalu

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Wkład własny – czy zawsze jest wymagany przy leasingu maszyn do plastiku lub gumy?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest finansowanie zewnętrzne bez wkładu własnego? Pozwala na to leasing operacyjny, jeśli zawarta umowa przewidywać będzie zerową wpłatę własną. Mają na to szanse stabilne i wiarygodne przedsiębiorstwa z dłuższą historią funkcjonowania na rynku branżowym. Również w przypadku dużych inwestycji jest szansa na brak wpłaty inicjalnej, dla której zabezpieczeniem jest samo urządzenie czy maszyna o znacznej wartości.

Przy tej formie finansowania leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu, który użytkuje w trakcie jej trwania. Decydując się na taką formę, mamy pewność, że będziemy obniżać podatek dochodowy poprzez wliczanie rat i ewentualnej opłaty wstępnej w koszty uzyskania przychodu (KUP). Podobnie wszystkie koszty związane z użytkowaniem maszyny zasilą KUP firmy.

Warto jednak zauważyć, że w dobie kryzysu następuje zmiana wymagań dotyczących wpłat własnych. Firmy leasingowe kalkulują ryzyko. Dlatego konieczna może być minimalna wpłata własna w wysokości od 5% do maksymalnie 10% wartości przedmiotu leasingu. Warunki przyznawania finansowania w czasie kryzysu ulegają pewnym zmianom, co należy mieć na uwadze.

Jakich korzyści oczekiwać, wybierając leasing maszyn do tworzyw sztucznych?

Przede wszystkim jest to krótki czas załatwiania spraw formalnych. Przy dobrej organizacji można zakończyć całą procedurę nawet w ciągu tygodnia.

Przy leasingu operacyjnym nie ma miejsca amortyzacja po stronie leasingobiorcy, co daje możliwość zaliczenia 100% wydatków w koszty firmowe znacznie szybciej niż w przypadku zakupu gotówkowego. Zakupy gotówkowe, poza tym, że znacznie uszczuplają kasę firmy to nie pozwalają na zaliczenie do KUP wydatku jednorazowo (chyba, że to maszyna warta mniej niż 10 tys. zł) ale w toku odpisów amortyzacyjnych. Zaliczenie do KUP takiego wydatku może trwać zatem latami, podczas gdy leasing operacyjny pozwala zaliczać każdą ratę, bez względu na jej wysokość, do KUP od razu i to w 100%.

Przy leasingu formalności sprowadzone są do minimum – zupełnie inaczej niż w przypadku kredytu, gdzie często trzeba się liczyć z długim czasem oczekiwania na decyzje. W przypadku współpracy z bankiem wymagana jest także duża liczba zaświadczeń i dokumentów firmowych, a brak jakiegokolwiek z nich generuje opóźnienia. Nie bez znaczenia przy kredycie pozostają kwestię zabezpieczeń, które wydłużają procedurę.

Warto także zauważyć, że leasing nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. W związku z czym dalsze inwestycje w innej formie niż leasing, np. kredytem – cały czas są dla niego możliwe. Po pewnym czasie może okazać się bowiem, że pozyskane maszyny do tworzyw sztucznych nie są wystarczające, a firma chce rozszerzyć działalność, decydując się np. na zakup urządzenia do zgrzewania tworzyw sztucznych lub maszyn do recyklingu. Wtedy, decydując się na kredyt, leasing operacyjny nie będzie obniżał jej zdolności do zaciągania zobowiązań, gdyż traktowany jest jako usługa a właścicielem przedmiotu umowy leasingu pozostaje przecież leasingodawca.

Podsumowanie

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne zgłaszane przez różne działy gospodarki nie maleje. Kwestia ta dotyczy nie tylko Europy, jak pokazał wspominany powyżej raport, ale też gospodarki międzynarodowej. Automatyzacja procesów związanych z obróbką materiałów plastikowych oraz ich recyklingiem staje się realna. Jest to ogromny potencjał dla rozwoju wielu przedsiębiorstw pod warunkiem niezbędnych inwestycji w park maszynowy i nowoczesne technologie oraz automatykę. Jednym z głównych i w dodatku najważniejszym źródłem finansowania wszelkich kroków rozwojowych w firmach staje się leasing. Warto po niego sięgać przy udziela doświadczonych i znających rynek finansowy specjalistów, którzy pomogą w doborze i odpowiednim skonstruowaniu parametrów leasingu.

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą oferującą finansowanie zewnętrzne, wszystko możesz skonsultować z doradcą leasingowym. Wspólnie przecież łatwiej wybrać odpowiednią ofertą.

Czy chcesz byśmy wyręczyli Cię w poszukiwaniach ofert na leasing dla Twojej firmy?

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert