Praktyczny przewodnik po auto leasingu

CO TU ZNAJDĘ?

Treść dostaczy Ci kompleksową analizę tematu

Kompleksową analizę tematu!

Znajdziesz tu cenne wskazówki i porady

Cenne wskazówki i porady!

Leasing aut osobowych – praktyczny poradnik dla firm 2021

Jak wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu, branża leasingowa tylko w 2019 roku udzieliła łącznego finansowania na poziomie 77,8 mld zł, w pandemicznym 2020 roku na 70,1 mld zł a w 1 połowie 2021 r. już na kwotę 40,5 mld zł! Tym samym to właśnie leasing okazuje się być najbardziej znaczącą formą finansowania inwestycji w sektorze MŚP. Już blisko połowę zakupionych przez polskie firmy pojazdów elektrycznych zarejestrowali leasingodawcy a 7 na 10 aut osobowych jeżdżących po polskich drogach jest finansowana leasingiem. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie leasingiem na auto? Co to jest leasing samochodowy i na czym to właściwie polega? Jak przebiega procedura i jakie są warunki formalnej strony pozyskania auta w lizing? Jakie korzyści podatkowe wynikają z takiego rozwiązania i gdzie szukać najlepszych ofert finansowania auta firmowego? Te wszystkie kwestie szczegółowo wyjaśnimy poniżej.

Na czym polega leasing auta?

W największym możliwym uproszczeniu leasing auta stanowi formę finansowania, w której przedsiębiorca dokonuje wyboru auta osobowego u sprzedawcy (dealera), a następnie informuje o tym firmę leasingową. Następnie leasingodawca nabywa go od dealera i oddaje auto osobowe w leasing klientowi. Po podpisaniu umowy, leasingobiorca użytkuje przekazany mu pojazd bez ograniczeń, jednak formalnym właścicielem nadal jest firma leasingowa. Po zakończeniu okresu umownego natomiast klient ma prawo wykupić samochód z leasingu na własność. Jest to najpowszechniejsza forma finansowania aut zwana leasingiem operacyjnym.

Auto w leasingu – jakie formy finansowania funkcjonują w Polsce?

W praktyce wyróżnić można kilka form leasingu. Najczęściej wykorzystywaną jest leasing operacyjny auta osobowego. Przez cały okres trwania umowy wartość pojazdu spłacana jest w ratach, a po jej zakończeniu leasingobiorca może wykupić go za minimalną stawkę mieszczącą się zwykle w granicach 1% wartości początkowej. 

Sprawdź ile będzie Cię kosztować leasing auta w kalkulatorze rat leasingu operacyjnego samochodu osobowego! Dopasuj parametry auto leasingu do możliwości swojej firmy i wskaż wariant, który najbardziej Ci odpowiada. Zapytamy firmy leasingowe o najlepszy lizing na auto dla Ciebie!

Zdecydowanie rzadziej spotykany jest leasing finansowy, jego specyfika z punktu widzenia przepisów podatkowych nie różni się wiele od kredytu. Warto podkreślić, że płacone raty za lizing na auto obniżają tutaj zdolność kredytową leasingobiorcy. 

Leasing z wysokim albo niskim wykupem dotyczy ewentualności wykupu auta z leasingu po zakończeniu umowy. Jeśli przedsiębiorca nie ma planów przejęcia go na własność, zdecydowanie bardziej opłaca się leasing z wysokim wykupem, gdyż w kolejne raty nie będzie wkalkulowana cena początkowa. Comiesięczne obciążenie finansowe w efekcie będzie stosunkowo niskie, a po zakończeniu okresu umowy, można w ten sam sposób użytkować nowy pojazd. Tak właśnie funkcjonuje długoterminowy najem bez wykupu, który z racji korzyści finansowych cieszy się coraz większą popularnością, choć w rzeczy samej jest pochodną umowy leasingu.

Leasing na drogi samochód powyżej 150 tys zł nie musi być drogi

Leasing na drogi …
Nie musi

być drogi!

Kto może wziąć auto w leasing?

Zdecydowana większość firm leasingowych dopuszcza możliwość finansowania przedsiębiorstw działających na rynku przez okres minimum pół roku. Nie jest to jednak reguła, gdyż zasady leasingu aut przyjęte przez część leasingodawców są znacznie bardziej liberalne. Często dają możliwość otrzymania lizingu na auto na firmę również funkcjonującym zaledwie kilka miesięcy czy tygodni.

Leasingodawcy w ramach weryfikacji klienta oceniają dodatkowo kondycję finansową firmy w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Długów. Ważne, aby informacje tam zawarte nie były negatywne, gdyż zarówno historia kredytowa, jak i płatnicza decyduje o tym, ile kosztuje leasing samochodu osobowego. Najkorzystniejsze warunki finansowania otrzymać mogą ci przedsiębiorcy, których kondycja finansowa pozwala na terminowe wywiązywanie się z wszelkich zobowiązań. Istnieją jednak również oferty auto leasingu skierowane do klientów zadłużonych, którzy figurują w bazach dłużników bądź mają zaległości płatnicze w ZUS i US. 

Leasing auta nie zostanie przyznany firmom, co do których zachodzi podejrzenie fikcyjnej działalności. Dlatego też leasingodawcy w sposób nieformalny weryfikują faktyczne funkcjonowanie przedsiębiorstwa wnioskującego o przyznanie leasingu na samochód osobowy. Sam wpis do KRS lub CEIDG to za mało, gdyż firmy leasingowe mają na celu maksymalne zabezpieczenie własnych interesów przed ewentualnym oszustwem. 

Leasing auta – jak odliczyć od podatku?

Obowiązujące przepisy podatkowe regulują możliwość dokonania odliczenia równowartości odpowiadającej 50% VAT-u z tytułu leasingu aut osobowych. Dotyczy to w szczególności użytkowania mieszanego, czyli zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. W odniesieniu do leasingu na auto wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych dopuszcza się natomiast 100% odliczenie VAT. W przeważającej większości jednak leasingobiorcy korzystają z pierwszego wariantu ze względu na częste wykorzystywanie auta w leasingu do celów prywatnych. W związku z czym pozostałe 50% VAT, które nie zostało odliczone, wliczają w koszty uzyskania przychodu, obniżając tym samym podstawę opodatkowania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych albo prawnych.

Dodatkowe informacje dotyczące sposobu rozliczania kosztów auto leasingu zasięgniesz w naszym artykule poświęconym zmianom podatkowym, jakie zaszły w leasingu od roku 2019!

Podatek VAT nie jest jedynym obciążeniem, które ma znaczenie przy leasingu aut osobowych. Na czym zatem polega specyfika działania leasingu operacyjnego w ujęciu podatku PIT/CIT? Najprościej wyjaśniając, wygenerowane dzięki leasingowi koszty, a więc suma pierwszej wpłaty netto (czynszu inicjalnego), każdej kolejnej raty leasingowej netto oraz 50% nieodliczalnego od czynszu VAT-u, obniża podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy auto wykorzystujemy do celów mieszanych. W przypadku aut stricte firmowych, wydatki leasingowe wrzucamy w koszty w 100%. Warunkiem jest jednak zgłoszenie, że posiada się lizing na auto do fiskusa.

Znacznie mniej korzystnie sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego, który podatkowo funkcjonuje tak, jak kredyt bankowy. Wobec tego, jak zaksięgować taką ratę leasingową? Pamiętając, że obowiązuje limit kosztów przy leasingu aut spalinowych i hybrydowych na poziomie 150 tys. zł. to do kosztów uzyskania przychodu będziemy mogli wliczyć jedynie odsetkową część rat leasingu finansowego, odpisy amortyzacyjne za leasingowane auto oraz 50% VAT-u, który płatny jest w całości wraz z pierwszą ratą leasingu finansowego. 

Leasing bezpośredni

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Jak obliczyć leasing na auto? – porównanie form finansowania

Zdecydowanie najlepszą metodą na zweryfikowanie faktycznych kosztów i korzyści wynikających z auto leasingu jest zestawienie ich z pozostałymi formami finansowania. W myśl tego podejścia zakładając, że cena nowego pojazdu wynosi 67 000 zł brutto, wysokość wkładu własnego to 10%, czyli 6 700 zł, a okres trwania umowy 48 miesięcy, łatwo oszacować opłacalność dostępnych wariantów. Dodatkowo leasing zakończyć ma się wykupem za równowartość 1%, natomiast wynajem długoterminowy za 20%. 

Uwzględniając wszystkie powyższe kwestie, szacujemy następująco:

LeasingWynajem bez wykupuKredytGotówka
Cena brutto nowego pojazdu67 00067 00067 00067 000
Wartość wkładu własnego7 3706 7006 70067 000
Rata1 4161 2531 454
Koszt uzyskania przychodu67 02156 88558 07048 589
Wartość odliczeń VAT6 9125 8676 2646 264
Wartość odliczeń PIT, CIT12 73410 80811 0339 232
Suma odliczeń19 64616 67517 29715 496
Suma kosztów łącznych pojazdu73 93362 75176 49267 000
Faktyczny koszt pojazdu54 28746 07659 19551 504

Analizując poszczególne koszty uzyskania przychodów i kwestie podatkowe, leasing na auto okazuje się być rozsądnym rozwiązaniem. Kusząca jest też opcja wynajmu długoterminowego bez wykupu, zwłaszcza że po kilku latach można użytkować kolejny, nowy pojazd. Warto w tym miejscu podkreślić, że w tej opcji jeszcze korzystniejsza byłaby wyższa wartość ewentualnego wykupu, wtedy raty uległyby obniżeniu. Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu, kredyt bankowy stanowi koszt jeszcze wyższy niż w przypadku zakupu za gotówkę.

Pogłębioną analizę i porównanie kredytu oraz leasingu znajdziesz w opracowaniu p.t.: Kredyt czy leasing?

Z punktu widzenia korzyści finansowych dla firmy, najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia jest pozyskanie auta w leasing. Opinie, co prawda są różne, jednak minimalizacja kosztów w każdym przedsiębiorstwie jest podstawowym celem, dlatego warto przyjrzeć się bliżej dostępnym ofertom firm leasingowych. Konkurencja wśród leasingodawców jest tak duża, że odnalezienie korzystnej dla siebie oferty jest żmudnym procesem. Kwestię tę pomagają załatwić centra leasingu, które mając dostęp do ofert wielu leasingodawców sprawnie i szybko mogą dopasować ofertę do potrzeb klienta. Można też skorzystać z kalkulatora rat leasingu samochodów osobowych, który oszacuje i dostarczy informacji o spodziewanych kosztach samochodu w leasingu.

Czy wiesz, że auto leasing może być potraktowany jako schemat podatkowy?

Przepisy ordynacji podatkowej wymagają by Twój leasingodawca (np. bank) przesłał zgłoszenie zawartej z Tobą umowy leasingowej do Urzędu Skarbowego, jeśli pominięto etap ofertowania a Ty sam zgłosiłeś się do banku lub firmy leasingowej po finansowanie?

Za uchybienia w tym zakresie grozi sankcja również i Tobie. Możesz tego uniknąć w bardzo prosty sposób korzystając z usług centrów leasingu, które zajmując się pośrednictwem leasingowym przeprowadzają etap ofertowania za Ciebie. Zgłoś się po ofertę na leasing auta!

Jak wziąć auto w leasing? – przydatne informacje

Procedura wnioskowania o przyznanie finansowania w formie leasingu nie jest skomplikowania. Co zatem należy zrobić, aby wziąć auto w leasing? Jak krok po kroku postępuje cały proces?

 1. Rozeznanie w dostępnej ofercie dealerów – weryfikacja cen i wybór konkretnego modelu auta. 
 2. Wybór firmy leasingowej – uwaga! Poszczególne oferty mogą znacząco się różnić. Ich zdobycie od różnych leasingodawców jest też uciążliwe. Jeśli masz już oferty na auto leasing to skorzystaj z porównywarki leasingów, dostępnej w ramach kalkulatora leasingu samochodów w Excelu. Jeśli jeszcze szukasz ofert na lizing auta to prześlij zapytanie w ramach „jednego okienka” na formularzu wstępnego wniosku o leasing. Wybierzesz najlepszą ofertę dla siebie.
 3. Zebranie niezbędnej dokumentacji i złożenie stosownego wniosku. Strona formalna procedury wymaga przedłożenia:
 • specyfikacji wybranego pojazdu wraz z pro formą (otrzymamy to od sprzedawcy auta);
 • wypełnionego wniosku o przyznanie finansowania w firmie, której oferta była najlepsza (wniosek dostarczamy naszym klientom);
 • dokumentacji założenia firmy, jak KRS/CEIDG, Regon (z reguły wystarcza NIP a firmy leasingowe same pobierają dokumenty rejestrowe z ogólnodostępnych baz);
 • dokumentów finansowych przedsiębiorstwa za poprzedni rok (KPIR lub księgi/bilans);
 • dowodów potwierdzających tożsamość właściciela, wspólników albo ewentualnie reprezentantów firmy (skany dowodów osobistych).

Co więcej, leasingodawca może również poprosić o wykaz aktualnych kontraktów, środków trwałych, zaświadczenie o składach od ZUS, a nawet faktury za zbyte towary czy opinie wystawione przez bank. Jest to jednak rzadkość i dotyczy głównie bardzo drogich samochodów lub mniej wiarygodnych klientów.

 1. Analiza otrzymanych danych i dokumentów przez firmę leasingową. Ten krok standardowo trwa do 5 dni, jednak nie jest to regułą. Kwestia ta może zostać załatwiona w 1 dzień albo w 1 tydzień, gdy pojawią się jakichkolwiek wątpliwości wymagających sprawdzenia. 
 2. Zawarcie umowy leasingowej, na podpisanie której przedstawiciel leasingodawcy przyjeżdża do klienta. Jej treść obejmuje:
 1. Uiszczenie czynszu inicjalnego, czyli wkładu własnego zwanego inaczej opłatą wstępną.
 2. Odbiór auta.
Pożyczka leasingowa lub leasing - wypełnij formularz i zamów z Leasing SOS

Leasing? Wypełnisz w 60 sek.

Leasing? Wypełnisz w 60 sek.

 • Krok 1. Przedmiot leasingu
 • Krok 2. Oczekiwane warunki
 • Krok 3. Mój kontakt

Podaj krótki opis lub link do strony www z przedmiotem leasingu.
zł (bez VAT)
Stan przedmiotu:*

Gdzie najlepiej wziąć leasing na auto?

Tani i dobry leasing to cel każdego potencjalnie zainteresowanego przedsiębiorcy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że dla dokonania korzystnego wyboru dobrze jest zdobyć trochę potrzebnej wiedzy. Świadomość tego, gdzie najlepszy leasing jest możliwy do uzyskania, znacznie ułatwia efektywne poszukiwania. Nie należy zatem korzystać z pierwszej lepszej oferty. Salon czy też komis zazwyczaj nalicza prowizję o wiele wyższą niżeli profesjonalne firmy i doradcy leasingowi. Dodatkowo podkreślić trzeba, że dogi leasing to nie tylko wysokie raty, ale i znacznie mniej korzystne warunki umowne. 

Większość leasingodawców ściśle współpracuje z producentami samochodów. Mając to na uwadze, dobrze jest dobierać usługi przez pryzmat marki wybranego auta. Na szczególną uwagę zasługują również pośrednicy leasingowi, którzy w swojej ofercie dysponują całym wachlarzem dostępnych na rynku wariantów auto leasingu. Służą także fachową radą oraz skutecznie pomagają analizować i oceniać otrzymane propozycje finansowania. 

Podsumowując wszystko o auto leasingu…

Przed podpisaniem pierwszej umowy leasingu na auto warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi tej formy finansowania. Wiedza o tym, czym jest leasing, w jaki sposób w praktyce funkcjonują jego mechanizmy i jakie rodzaje leasingu istnieją, jest podstawą. Nie mniej ważne są aspekty formalno podatkowe. Decydując się na zakup auta w leasingu, dobrze jest znać zasady księgowania rat, odliczeń podatkowych czy amortyzacji środka trwałego, jakim jest pojazd osobowy. Procedura zmierzająca do sfinalizowania umowy, choć nie wymaga wielkiego wysiłku, również powinna być znana każdemu, kto potencjalnie interesuje się leasingiem dla firm. Warunki umowne nie zawsze są korzystne, dlatego szeroka oferta auto leasingu dostępna na rynku powinna zostać dokładnie zweryfikowana. Wbrew pozorom to, kto udzieli firmie potrzebnego finansowania, ma ogromne znaczenie, dlatego wybór nie może paść na przypadkową ofertę i powinien zostać dokonany w asyście profesjonalnego doradcy leasingowego.

Czy chcesz samodzielnie szukać leasingu czy jednak spróbujesz powierzyć tę kwestię doświadczonym specjalistom?

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert