Netto – brutto kalkulator VAT
Brutto.
Ile to netto?
Netto.
Ile to Brutto?
Tutaj obliczysz wartość netto i brutto ceny towaru lub usługi przy zadanej stawce VAT. Zamienisz cenę brutto (z VAT) na netto (bez VAT) i na odwrót.
Brutto-netto kalkulator VAT
Kalkulator VAT netto-brutto przelicza kwotę brutto na netto oraz kwotę
netto na brutto przy zastosowaniu odpowiedniej stawki VAT.
Podaje także kwotę samego podatku VAT. Wystarczy wpisać
kwotę netto lub brutto i wybrać stawkę VAT.
Resztę zrobi kalkulator.
Stawki VAT obowiązujące w Polsce wynoszą 23%, 8%, 5% i 0%.
Jeśli nie wiesz, jaką stawkę VAT wybrać, spójrz na fakturę VAT, fakturę pro-forma
albo na rachunek. Tam znajdziesz wysokość zastosowanej stawki oraz wartość podatku VAT.
Stawka VAT często oznaczana jest na dokumentach sprzedaży symbolem PTU.
Kwotę podatku VAT znajdziesz też w każdym koszyku zakupowym, w podsumowaniu zamówienia.
Jeśli sprzedawca pokazuje tylko jedną cenę, to będzie to zazwyczaj cena brutto z 23
procentową stawką VAT, która jest stawką dominującą. W przypadku
tzw. faktury VAT-marża nie obowiązuje stawka VAT. Zatem
kwotę na niej podaną możesz uznać, jako kwotę
netto, która równa się kwocie brutto.
developed by
Wartość stawek VAT 2025 w kalkulatorze netto-brutto
Przepisy dotyczące opodatkowania i stawek VAT są uregulowane w ustawie o VAT, zwłaszcza w jej ósmym dziale oraz w załącznikach. Główną stawką podatku VAT w Polsce jest stawka 23%, jednak przewidziano również niższe stawki opodatkowania. To oznacza, że przedsiębiorcy mają możliwość zastosowania różnych stawek VAT w zależności od rodzaju działalności – sprzedawanych towarów czy świadczonych usług. Nabywając je płacisz ten podatek w cenie towaru lub usługi. Kalkulator VAT netto-brutto wyliczy Ci zatem kwotę podatku VAT oraz poda wartość przedmiotu lub usługi w ujęciu „z VATem” i „bez VATu”. Obliczenia zastosujesz dla stawek 23, 8 i 5 bo wiadomo, że zerowa stawka VAT powoduje, że wartość netto równa się wartości brutto.
Należy pamiętać, że w większości przypadków mamy do czynienia z reguły ze stawką 23% PTU bo to stawka dominująca, od której jednak przewidziano pewne odstępstwa. Są bowiem grupy towarów i usług o strategicznym lub istotnym dla ludności znaczeniu, dla których stosuje się np. stawkę 0%.
Wśród obowiązujących obecnie stawek PTU wyróżnia się:
- 23% podstawową stawkę podatku VAT, która obejmuje znaczną większość towarów i usług, w tym np. samochody i wszelkiego rodzaju pojazdy.
- 8% stawkę VAT, która może być używana do opodatkowania wybranych towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 ustawy, takich jak ziemia ogrodnicza, książki, gazety, wydruki oraz prace poligraficzne. Można ją również stosować w przypadku prac budowlanych, dostaw, remontów, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy obiektów budowlanych, jeśli są one objęte programem mieszkaniowym. W przypadku leasingu często finansowane są urządzenia i sprzęt medyczny, na który również obowiązuje stawka 8%.
- 5% stawkę VAT, która dotyczy towarów wymienionych w załączniku nr 10 ww. ustawy, w tym większości produktów spożywczych, smoczków dla niemowląt i dzieci, a także nośników danych, takich jak dyski, taśmy i urządzenia pamięci trwałej.
- 0% stawkę VAT, która jest stosowana w przypadku dostaw towarów eksportowych, dostaw WDT (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów) oraz wybranych towarów z załącznika nr 8 ustawy o VAT. W niektórych, szczególnych sytuacjach można również zastosować stawkę 0% (zgodnie z art. 83 ust. 1).
- Zwolnienie przedmiotowe, chociaż nie jest wyraźnie wymienione w ustawie, jest używane w przypadku sprzedaży towarów lub usług, które są przedmiotowo zwolnione od VAT.
Warto zaznaczyć, że stawki 23% i 8% zostały podwyższone ponad 10 lat temu z poziomu 22% i 7%. Możliwe jest przywrócenie niższych stawek VAT przez ustawodawcę, jednak wybór odpowiedniej stawki VAT zależy od rodzaju i charakteru sprzedaży.
Przedsiębiorcy nie mogą samodzielnie decydować, jaką stawkę zastosować, lecz muszą kierować się obowiązującymi przepisami. Ułatwieniem w tej kwestii jest przydzielenie konkretnej stawki (8%, 5% lub 0%) określonym towarom i usługom, których wykazy publikuje się w załącznikach do aktów zmieniających ww. ustawy.
Mówiąc wprost, jeśli tam (w wykazach towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, 5% lub 0%) nie ma wymienionego jakiegoś towaru lub usługi, tzn. że jest ona objęta główną stawką VAT na poziomie 23%.