Tutaj zamówisz leasing na wózek widłowy w 30 sek. Zapytanie o leasing wózków widłowych wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt z naszej strony.
Amortyzacja środków trwałych to jedna z podstawowych form optymalizacji podatkowej we wszystkich firmach inwestujących w drogi sprzęt, który jest niezbędny do wykonywania danej działalności gospodarczej. Jednym z najlepszych przykładów będzie tutaj kupno wózka widłowego – niezależnie od formy zakupu (za gotówkę lub przy wykorzystaniu leasingu finansowego) należy taki środek trwały odpowiednio rozliczyć poprzez dokonywanie regularnych odpisów amortyzacyjnych.
Jak to zrobić i jaka metoda amortyzacji będzie tutaj najbardziej opłacalna? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku. Zapraszamy!
Wózek widłowy — amortyzacja
Wózki widłowe są niezbędnym elementem wyposażenia przedsiębiorstw zajmujących się produkcją lub handlem prowadzonym na szeroką skalę. Ponieważ taki zakup nie należy do najtańszych inwestycji, przed wprowadzeniem wózka widłowego do ewidencji środków trwałych warto dokładnie przemyśleć sposób jego amortyzacji. Zacznijmy jednak od podstaw.
Czym faktycznie jest amortyzacja środka trwałego?
Amortyzacja środka trwałego w praktyce oznacza rozliczenie jego stopniowego zużycia, które znajduje odzwierciedlenie w regularnie dokonywanych odpisach amortyzacyjnych. Wartość odpisu amortyzacyjnego jest natomiast ujmowana w kosztach uzyskania przychodu, co oznacza, że amortyzacja realnie wpływa na wysokość należnego podatku dochodowego – zwłaszcza w firmach regularnie inwestujących w drogi sprzęt.
Stawki amortyzacji według Klasyfikacji Środków Trwałych
Jaką wartość można zaliczyć do miesięcznych kosztów uzyskania przychodu? Tutaj w pierwszej kolejności do wyliczenia wartości odpisu wykorzystywana jest stawka amortyzacji przypisana do danego rodzaju składnika majątku. Pełen wykaz stawek znajduje się w Klasyfikacji Środków Trwałych dostępnych na stronie stat.gov.pl. Przykładowo wózki jezdniowe akumulatorowe, widłowe i inne wózki jezdniowe posiadają stawkę o rocznej amortyzacji na poziomie 14%, co oznacza, że w ciągu roku taka część zakupu zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
Środek trwały – co może nim być?
Co prawda w obowiązujących przepisach nie znajdziemy dokładnej definicji środka trwałego, to z pomocą przychodzą tutaj zapisy w ustawach o podatkach dochodowych, gdzie opisane zostały składniki majątku podlegające amortyzacji.
Zgodnie z obowiązującymi ustawami amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą lub oddane do użytkowania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu zwane środkami trwałymi.
Oznacza to, że dany składnik majątku zostanie potraktowany jako środek trwały, jeśli spełni kryterium własności, przydatności do użycia i zasadności wykorzystania go w prowadzonej działalności.
Dostępne metody amortyzacji wózka widłowego
Sposób amortyzacji danego składnika majątku przede wszystkim determinować będzie stawka amortyzacji rocznej zgodna z przypisaną wartością w Klasyfikacji Środków Trwałych. To właśnie tam skatalogowane i pogrupowane zostały wszystkie potencjalne składniki majątku, a każda z grup posiada przypisaną stawkę procentową.
Kolejną kwestią wpływającą na okres amortyzacji będzie wybrana przez podatnika metoda amortyzacji. Tutaj przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka różnych sposobów rozliczania środka trwałego. W przypadku wózka widłowego pod uwagę należy brać poniższe opcje:
- Amortyzacja liniowa: równe odpisy amortyzacyjne ustalane na podstawie stawki przypisanej do danego rodzaju środka trwałego w KŚT.
- Amortyzacja liniowa przyspieszona: metoda pozwalająca szybciej zamortyzować środki trwałe używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych.
- Amortyzacja indywidualna: opcja dedykowana używanym bądź ulepszonym środkom trwałym.
- Amortyzacja degresywna: metoda amortyzacji z malejącą wartością odpisów rocznych.
- Amortyzacja jednorazowa: ujęcie całej kwoty zakupu składnika majątku w kosztach uzyskania przychodu.
Poniżej dokładnie omówimy każdą z tych metod w kontekście amortyzacji środka trwałego w postaci wózka widłowego – zarówno nowego, używanego, jak i wykupionego z leasingu operacyjnego.
Amortyzacja wózka widłowego nowego
Pierwszą z kwestii, o których należy pamiętać podczas wyboru metody amortyzacji, jest to, że stan sprzętu w momencie wprowadzania go do ewidencji determinuje sposób rozliczania. Inaczej amortyzacja przebiega w sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa fabrycznie nową maszynę, a inaczej w przypadku dokonania zakupu na rynku wtórnym.
Gdy do ewidencji środków trwałych wprowadzony zostanie fabrycznie nowy wózek widłowy, amortyzacja będzie mogła przebiegać na kilka sposobów. Różnią się one przede wszystkim długościami okresów amortyzacji, a co za tym idzie wysokością miesięcznych odpisów zmniejszających podstawę opodatkowania.
Amortyzacja liniowa wózka widłowego
Podstawową i zdecydowanie najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców metodą amortyzacji środka trwałego jest amortyzacja liniowa. W jej przypadku zakładamy, że wprowadzony do ewidencji środek trwały będzie zużywał się równomiernie przez cały okres użytkowania, co oznacza równą wartość comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych.
Wartość odpisów amortyzacyjnych określa tutaj wartość przypisana do danego rodzaju środka trwałego w dostępnej na stronie gus.gov.pl klasyfikacji KŚT. Dla wózków widłowych jest to aktualnie 14%, co oznacza, że inwestycja amortyzowana będzie przez ponad siedem lat.
Aby obliczyć wartość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego, należy skorzystać z poniższego wzoru:
(wartość środka trwałego netto * stawka amortyzacji) / 12 miesięcy)
Amortyzacja liniowa wózka widłowego – przykład:
Jak to wygląda w praktyce? Zakładając, że przedsiębiorca dokonuje zakupu wózka widłowego jezdniowego o wartości 100 000 złotych netto i decyduje się na amortyzację liniową, miesięczne odpisy będą wyglądały następująco:
- 100000 (wartość początkowa bez podatku VAT) * 14% (roczna stawka amortyzacji wg KŚT) = 14000 złotych odpisu rocznego.
- 14000 / 12 (miesięcy) = 1166,67 złotych odpisu miesięcznego.
- Ostatni odpis amortyzacyjny: 833,33 PLN.
- Czas amortyzacji: 86 miesięcy.
Jednorazowa amortyzacja wózka widłowego (możliwa tylko w ramach jednego limitu)
Co prawda amortyzacja liniowa jest zdecydowanie najpopularniejszą z opcji, to w niektórych przedsiębiorstwach korzystniejszym wyborem będzie dokonanie jednorazowego odpisu. Dzięki temu cała kwota zakupu netto zostanie rozliczona jako koszt uzyskania przychodu, co skutecznie zmniejszy podstawę opodatkowania w danym miesiącu.
Ponieważ wózki widłowe zaliczają się w określony ustawowo zakres środków trwałych podlegających jednorazowej amortyzacji, przedsiębiorcy skorzystać z tej metody w ramach pomocy de minimis. Wcześniej jednak konieczne będzie spełnienie konkretnych wymagań.
Jakie wymagania należy spełnić, aby zamortyzować jednorazowo wózek widłowy?
Jak już wspomnieliśmy jednorazowa amortyzacja środka trwałego w postaci wózka widłowego możliwa jest wyłącznie w ramach pomocy de minimis. Skorzystać z tej opcji mogą wyłącznie przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika lub przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej.
Mały podatnik, czyli kto?
Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT oraz art. 4a pkt 10 ustawy o CIT mały podatnik definiowany jest, jako przedsiębiorca, który w poprzednim roku podatkowym nie uzyskał z tytułu sprzedaży towarów i usług kwoty wyższej niż 2 000 000 euro. Co ważne, do wyliczenia limitu w złotówkach stosuje się kurs EUR/PLN ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu października poprzedniego roku podatkowego.
Nowy przedsiębiorca
Status nowego przedsiębiorcy posiadają osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej w poprzednich dwóch latach. Uwaga: przypadku małżeńskiej wspólności ustawowej zapis ten dotyczy także małżonka.
Limity w ramach jednorazowe amortyzacji środków trwałych
W przypadku jednorazowej amortyzacji środków trwałych z grup 3-8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych) obowiązuje limit odpisów amortyzacyjnych wynoszący w ramach pomocy de minimis 50 000 euro dla danego roku podatkowego. Zasada przeliczania limitu na złotówki jest taka sama jak w przypadku wyżej opisanego kryterium przychodu dla małych podatników.
Amortyzacja wózka widłowego używanego
Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że środki trwałe z rynku wtórnego amortyzują się inaczej, niż te fabrycznie nowe. Tutaj jednak trzeba podkreślić, że w 2021 roku ustawodawca zaktualizował definicję używanego środka trwałego. Wprowadzone zmiany skomplikowały między innymi amortyzację maszyn i pojazdów wykupionych z leasingu operacyjnego. Jak taki składnik majątku zamortyzować?
Nowa definicja używanego środka trwałego
O ile może wydawać się, że definicja używanego środka trwałego nie powinna nikomu sprawiać żadnych trudności, to dużo w tej kwestii zmieniła aktualizacja ustaw o PDOF oraz PDOP, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku.
Nowe przepisy podatkowe w ramach ustaw o PIT i CIT określają, że jako używany środek trwały przedsiębiorcy mogą zakwalifikować składniki majątku zaliczane do grup 3-8 KŚT oraz środki trwałe w postaci środków transportu tylko wtedy, gdy podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, składnik majątku wprowadzany do ewidencji środków trwałych traktowany będzie jako nowy.
W jaki sposób udokumentować używany wózek widłowy?
Przepisy jasno wskazują na fakt, iż to przedsiębiorca musi udowodnić, że dany składnik majątku może zostać zakwalifikowany jako używany środek trwały. Jak to zrobić? Niestety w ustawach zabrakło konkretnego wskazania sposobu prowadzenia takiej dokumentacji. Należy zatem przyjąć, że najbezpieczniej będzie przygotować:
- oświadczenie o użytkowaniu przez określony czas od poprzedniego właściciela,
- faktury eksploatacyjne danego środka trwałego,
- dowód zakupu.
Amortyzacja wózka widłowego według stawki indywidualnej
Jak zamortyzować używany wózek widłowy w sytuacji, gdy był wcześniej wykorzystywany przez innego podatnika przez okres dłuższy niż 6 miesięcy? Jedną z dostępnych dla przedsiębiorców metod będzie w tym wypadku amortyzacja liniowa z indywidualnymi stawkami.
Poprzez zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji przedsiębiorca nie musi stosować określonych w KŚT wartości, a zamiast tego będzie kierować się określonymi w ustawie minimalnymi okresami amortyzacji dla poszczególnych składników majątku. Zgodnie z art. 22j ustawy o PIT dla środków transportu przewidziany został okres nie krótszy niż 30 miesięcy. W praktyce oznacza to, że ponad siedmioletni okres amortyzacji używanego wózka widłowego można skrócić do 2,5 roku.
Przypominamy, że wyżej opisany sposób amortyzacji dotyczy wyłącznie używanych lub ulepszonych środków trwałych. Aby spełnić ten drugi warunek, należy przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji ulepszyć go w zakresie przewyższającym 20% wartości początkowej.
Przyspieszona amortyzacja wózka widłowego
Opisana wyżej amortyzacja indywidualna znacząco skraca czas amortyzacji, ale niestety dotyczy tylko używanych środków trwałych. To jednak wcale nie oznacza, że przedsiębiorcy kupujący nowe wózki widłowe skazani są na określoną w KŚT stawkę roczną. W palecie dostępnych metod amortyzacji znajdziemy bowiem jeszcze dwie opcje, które pozwolą zamortyzować zakupiony wózek widłowy w czasie krótszym niż siedem lat. Poniżej dokładnie je przeanalizujemy.
Amortyzacja degresywna wózka widłowego
W sytuacji, gdy przedsiębiorcy zależy na szybszym rozliczeniu kwoty zakupu w kosztach uzyskania przychodów, warto wziąć pod uwagę nie tylko amortyzację jednorazową, ale też metodę degresywną. Na czym polega i kiedy można z niej skorzystać?
Ogólne zasady amortyzacji degresywnej opisuje przede wszystkim art. 22k ust. 1 ustawy o PIT, gdzie została zdefiniowana w następujący sposób:
Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych, z zastrzeżeniem ust. 2, o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.
Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody określonej w art. 22i stawki amortyzacyjne, przesłanki podwyższania i obniżania ust. 1, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22i stawki amortyzacyjne, przesłanki podwyższania i obniżania.
W praktyce oznacza to, że podstawa wyliczania rocznej stawki amortyzacji będzie w przypadku metody degresywnej z roku na rok malała. Dzieje się tak dlatego, że o ile w pierwszym roku podstawę do wyliczania miesięcznych odpisów amortyzacyjnych stanowi kwota zakupu środka trwałego, tak w kolejnych latach zostanie ona pomniejszona o wartość dokonanych odpisów w poprzednim roku podatkowym. Mimo iż podstawa maleje, to zastosowanie mnożnika stawki KŚT o wartości nie większej niż 2.0 sprawia, że cały okres amortyzacji skraca się o kilkanaście miesięcy.
Przejście na metodę liniową
Co ważne, gdy wartość odpisów amortyzacyjnych obliczonych dla danego roku okaże się niższa, niż wynikałoby to z wyliczeń dla amortyzacji liniowej, przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia właśnie na tę metodą, którą stosować będzie już do całkowitego zamortyzowania danego składnika majątku. Ponieważ amortyzacja degresywna często sprawia przedsiębiorcom sporo problemów, poniżej dokładnie przeanalizujemy zasadę jej działania na przykładzie nowego wózka widłowego o wartości 100 000 złotych netto.
Degresywna amortyzacja wózka widłowego – przykład:
Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych dla nowych wózków widłowych stosujemy stawkę 14% rocznie, jednak tym razem do wyliczenia wartości odpisów amortyzacyjnych wykorzystujemy współczynnik 2,0. W ten sposób amortyzacja nowego wózka widłowego będzie się kształtować w następujący sposób:
- Pierwszy rok: 100 000 x (2 x 14%) = 28 000 złotych odpisu rocznego.
- Drugi rok: (100 000 – 28 000) x (2 x 14%) = 20 160 złotych odpisu rocznego.
- Trzeci rok: (72 000 – 20 160) x (2 x 14%) = 14 515,20 złotych odpisu rocznego.
- Czwarty rok: Zmiana metody amortyzacji na liniową – roczna stawka odpisu wg stawki KŚT, czyli: 100 000 * 14% = 14 000 złotych odpisu.
- Piąty rok: 14 000 złotych odpisu amortyzacyjnego.
- Szósty rok: 9 324,80 złotych odpisu i zakończenie amortyzacji.
Jak widać, amortyzacja degresywna pozwala generować wyższe koszty uzyskania przychodów w pierwszych trzech latach dokonywania odpisów. Dzięki temu cały okres amortyzacji zostaje skrócony do 68 miesięcy, gdzie standardowo wynosi 86 miesięcy.
Kiedy warto wziąć pod uwagę amortyzację metodą degresywną?
Amortyzacja degresywna sprawdzi się przede wszystkim w firmach, gdzie ze względów optymalizacyjnych korzystniejszą opcją będzie zwiększenie kosztów uzyskania przychodów w pierwszym roku użytkowania danego sprzętu. Warto także wziąć tę metodą pod uwagę, jeśli zależy nam na tym, aby zakupiony wózek widłowy zamortyzował się szybciej. Ze względu na niższą stawkę amortyzacji niż w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, przy zastosowaniu metody liniowej pełne rozliczenie wózka widłowego trwa ponad siedem lat.
Amortyzacja liniowa przyspieszona
Kolejną z opcji na przyspieszenie amortyzacji środków trwałych jest zastosowanie podwyższonych stawek amortyzacyjnych. W tym wypadku roczne odpisy będą miały taką samą wartość, ale cały okres amortyzacji znacząco się skróci. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że to metoda dostępna wyłącznie w sytuacji wykorzystywania składnika majątku w warunkach wskazujących na jego szybkie zużycie lub wtedy, gdy poddany jest szybkiemu postępowi technicznemu.
Oznacza to, że przyspieszona amortyzacja będzie możliwa w sytuacji gdy:
- środek trwały wykorzystywany jest w szczególnych warunkach uprawniających do zastosowania współczynnika podwyższającego,
- przedsiębiorca udowodni, że takie warunki faktycznie mają miejsce,
- środek trwały amortyzowany będzie przy wykorzystaniu metody liniowej.
Jakie środki trwałe można amortyzować ze współczynnikiem podwyższającym stawkę?
Zgodnie z art. 22i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych współczynnik podwyższający przedsiębiorcy mogą zastosować dla opisanych poniżej składników majątku:
- dla budynków i budowli używanych w warunkach:
- a) pogorszonych — przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
- b) złych — przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4;
- dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej — przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4;
- dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu — przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
Oznacza to, że w przypadku wózków widłowych, które zaliczane są do środków transportu, przedsiębiorcy mogą zastosować współczynnik podwyższający o wartości 1.4, co przy stawce amortyzacji 14% daje finalnie 19,6% odpisów amortyzacyjnych w skali roku.
Co należy rozumieć przez warunki szybkiego zużycia?
Niestety w przepisach nie znajdziemy dokładnie opisanych znamion takiego wykorzystania środka trwałego. Natomiast częściowo na to pytanie odpowiada art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT mówiący o tym, że podatnicy mogą podwyższać opisane w KŚT stawki amortyzacji dla środków transportu „używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1.4”.
Zgodnie z postanowieniami wyżej wspomnianego artykułu, jako środki transportu podlegające podwyższeniu stawki amortyzacji rozumiemy obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.
Jak to działa w praktyce? Najlepszym przykładem może być tutaj interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który uznał za zasadne zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacji dla samochodu rajdowego, gdyż zgodnie z informacjami przedstawionymi przez wnioskodawcę pojazd ten narażony jest na szybsze zużycie i wymaga ponoszenia zwiększonych wydatków związanych z jego utrzymaniem.
Amortyzacja przyspieszona w praktyce
Co prawda mnożnik zwiększający stawkę amortyzacji o 1.4 nie wydaje się robić znaczącej różnicy, to w praktyce realnie skraca czas rozliczania zakupu wózka widłowego. Wracając do naszego przykładu o wartości 100 000 złotych netto, w tym wypadku miesięcznie roczna wartość odpisów amortyzacyjnych zamiast 14 000 PLN wyniesie 19 600 PLN, co pozwoli zamortyzować wózek widłowy w 62 miesiące zamiast 86 dla metody liniowej i 68 przy amortyzacji degresywnej.
Amortyzacja wózka widłowego po leasingu
O ile skorzystanie z leasingu operacyjnego wózka widłowego zwalnia z konieczności amortyzowania go przez przedsiębiorców, tak temat ten powraca po spłacie ostatniej raty i wykupie przedmiotu umowy. Ponieważ w większości wypadków kwota wykupu jest niższa od rynkowej wartości wcześniej leasingowanego sprzętu, to większość przedsiębiorców decyduje się na pozostawienie go w firmie do dalszego użytku.
Po wykupie wózka widłowego z leasingu operacyjnego konieczne będzie jego zamortyzowanie, ale tutaj jednak trzeba pamiętać o wcześniej wspomnianej aktualizacji przepisów. Po tym, jak w życie weszła nowa definicja używanego środka trwałego, sprzęt wykupiony z leasingu nie może być traktowany jako używany, gdyż mimo iż formalnie jego właścicielem był leasingodawca, to korzystał z niego faktycznie leasingobiorca.
W praktyce oznacza to, że wózek widłowy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego należy amortyzować zgodnie z metodami przeznaczonymi amortyzacji nowych środków trwałych. Przed zmianą przepisów w takiej samej sytuacji przedsiębiorca mógł zastosować stawki indywidualne, a co za tym idzie znacząco skrócić okres amortyzacji składnika majątku.
Wózek widłowy o wartości nieprzekraczającej 10 000 złotych – czy trzeba amortyzować?
Opisana wyżej sytuacja oczywiście będzie dotyczyła wyłącznie składników majątku o wartości początkowej przewyższającej 10 000 złotych (netto w przypadku czynnych podatników VAT oraz brutto w firmach korzystających ze zwolnienia). Wózek widłowy o wartości nieprzekraczającej tego limitu podlega zwolnieniu z obowiązku wprowadzania składnika majątku do ewidencji środków trwałych. Oznacza to, że wykupiony wózek widłowy zostanie bezpośrednio ujęty w kosztach uzyskania przychodu w danym miesiącu.
Amortyzacja wózka widłowego wykupionego z leasingu – jaka metoda?
Gdy amortyzacja wykupionego wózka widłowego będzie konieczna, przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania ze wszystkich metod amortyzacji dedykowanych nowym środkom trwałym:
- Amortyzacja liniowa po wykupie z leasingu – Podstawowa metoda rozliczenia wykupionego z leasingu wózka widłowego to amortyzacja liniowa przebiegająca zgodnie z opisaną w KŚT stawką roczną. Tutaj jednak należy podkreślić, że wózki widłowe amortyzują się stosunkowo długo, co przy już używanym sprzęcie nie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem.
- Amortyzacja degresywna, jako sposób na przyspieszenie amortyzacji – Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, aby wózek widłowy zamortyzować szybciej, dużo atrakcyjniejszą formą będzie tutaj amortyzacja degresywna. Przypominamy, że w pierwszym roku amortyzacji firma zwiększy dwukrotnie koszty.
- Jednorazowa amortyzacja po wykupie z leasingu – Warto także pamiętać o możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w ramach pomocy de minimis. Jak już wspomnieliśmy wyżej, konieczne będzie wcześniejsze spełnienie konkretnych warunków uprawniających do zastosowania tej formy rozliczenia zakupu.
Amortyzacja a wózki widłowe — podsumowanie
W powyższym poradniku opisaliśmy wszystkie dostępne metody amortyzacji wózka widłowego – zarówno nowego, jak i używanego. Mimo iż na pierwszy rzut oka może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości ilość dostępnych opcji sprawia, że każdy przedsiębiorca ma szansę dostosowania sposobu amortyzacji do specyficznych warunków panujących w jego firmie.
Tak, jak chcesz!
KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU