Leasing zwrotny – co to jest releasing?

CO TU ZNAJDĘ?

Treść dostaczy Ci kompleksową analizę tematu

Kompleksową analizę tematu!

Znajdziesz tu cenne wskazówki i porady

Cenne wskazówki i porady!

Czy leasing zwrotny to forma finansowania inwestycji firmowych czy też sposób na zastrzyk gotówki?

Leasing zwrotny, zwany też releasingiem lub leasingiem wtórnym to zabieg, dzięki któremu przedsiębiorstwa są w stanie zwiększyć swoje obroty nawet 3-krotnie! Jak się okazuje, może być to również doskonały środek zapobiegawczy na kryzys gospodarczy, który w ostatnim czasie dotknął większość firm funkcjonujących na rynku polskim i światowym. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest krótki czas oczekiwania na decyzję (nawet 1 dzień), co sprawia, że zwrotny leasing jest dużo przystępniejszą opcją niż kredyt bankowy! Jednak, aby wszystko rysowało się w jasnych barwach, do kwestii finansowania wtórnego należy podejść z rozsądkiem, a przede wszystkim poprzeć to rzetelną wiedzą. W tym artykule przedstawimy istotę leasingu zwrotnego, pokażemy krok po kroku, jak wygląda proces jego zawierania, czy w końcu przeanalizujemy w tym kontekście istotną dla wielu przedsiębiorców kwestię podatków VAT, PIT i CIT.

W tym miejscu oferujemy Ci korzystne warunki na leasing zwrotny dla Twojej firmy. Współpracujemy tylko z wybranymi i zaufanymi firmami leasingowymi dzięki czemu mamy stały dostęp do szeregu odpowiednich ofert na zwrotny leasing. Popularną „zwrotkę” zamówisz wypełniając formularz leasingu online i podając jakiego przedmiotu na dotyczyć leasing wtórny. Masz gwarancję, że staniemy na głowie by dostarczyć Ci odpowiednie finansowanie!

Leasing zwrotny – co to jest?

Na samym początku warto byłoby wyjaśnić, na czym polega leasing zwrotny. Mówiąc najogólniej, releasing to sprzedaż środka trwałego firmie leasingowej i późniejsze wynajmowanie go na zasadach leasingu. Taki zabieg pozwala uwolnić znaczną część gotówki, która dotychczas była zamrożona w danym “przedmiocie” przy jednoczesnym zachowaniu możliwości korzystania z niego. To tutaj zwiększamy obroty firmy! Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z tzw. “zwrotki” po to, by pozyskać dodatkowe środki na różnego rodzaju inwestycje. Leasing zwrotny doskonale sprawdza się również w obliczu kryzysu lub innych kłopotów, które wiązałaby się z ograniczeniem lub całkowitym odcięciem dochodów firmy. Taki zabieg znacząco podreperuje budżet i pozwoli na zachowanie płynności. Pomimo, że przedmiotami leasingu zwrotnego najczęściej stają się samochody osobowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to również inne dobra – przedsiębiorcy leasingują cały szereg środków trwałych od drobnych narzędzi po linie technologiczne, czy nieruchomości. Leasingobiorcy mogą także wybierać między formami re-leasingu – wyróżniamy tzw. leasing operacyjny i leasing finansowy.

Czym różni się leasing finansowy od operacyjnego?

Leasing operacyjny (zwany także usługowym) to przekazanie środka trwałego do użytkowania w zamian za opłacanie rat leasingowych – właścicielem staje się firma leasingowa lub inny podmiot, który udziela leasingu. W przypadku leasingu finansowego (zwanego inaczej inwestycyjnym albo kapitałowym) przedmiot leasingu jest zapisany jako środek trwały leasingobiorcy, a ten może dokonywać względem niego odpisów amortyzacyjnych, jak również w każdej chwili wykupić przedmiot. Z badań wynika, że prawie 90% leasingobiorców wybiera leasing operacyjny, a decyduje o tym prostota takiego rozwiązania oraz ulgi podatkowe (o których przeczytacie w dalszej części artykułu). Leasing finansowy również może stanowić rozwiązanie, jednak jest wybierany tylko w ściśle określonych przypadkach. Głównie, gdy stosowanie operacyjnego jest niemożliwe lub niekorzystne podatkowo np. w branżach, które stosują niższą od 23% stawkę VAT albo przy zakupie dokonywanym na fakturę VAT marża.

Leasing bezpośredni

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Oprocentowanie leasingu zwrotnego

Ciężko podać ponieważ w przypadku każdej firmy wygląda to inaczej, a już sam przedmiot leasingu znacząco różnicuje koszty finansowania. By określić szacunkowe oprocentowanie leasingu można skorzystać z kalkulatorów leasingowych dostępnych online. Jednak, z uwagi na kilka niewiadomych, najrozsądniejsze może okazać się skorzystanie z pośrednictwa leasingowego. Warto tu zaznaczyć, że doradcy leasingowi bardzo często za swoje działania nie pobierają prowizji i to właśnie u nich swojej szansy powinni szukać przedsiębiorcy, którzy chcą jak najbardziej ograniczyć koszty dodatkowe.

Kiedy warto wybrać leasing inwestycyjny? 

W releasingu leasingobiorca na określony czas przekazuje firmie finansującej prawa do użytkowania konkretnych składników majątku, a w zamian otrzymuje gotówkę, którą może przeznaczyć na dowolny cel.

Przedsiębiorcy w przeważającej większości wybierają leasing operacyjny przy „zwrotce”. Jednak są okoliczności, które sprawiają, że zamiast na operacyjny decydują się na leasing inwestycyjny.

Ma to miejsce najczęściej wtedy gdy szukają bardzo podobnego produktu do kredytu bankowego, na którego przyznane mogą nie dostać zgody lub przewidując długotrwałość i złożoność procedury kredytowej chcą zyskać na czasie. Pozyskanie leasingu zwrotnego to zazwyczaj kilka dni. Biorąc zatem pod uwagę czas pozyskania i koszty obsługi kredytu w wielu przypadkach finansowanie inwestycji w firmie leasingiem zwrotnym będzie dużo szybsze i bardziej ekonomiczne.

Leasing kapitałowy jest również praktykowany przez branże, które stosują niższe stawki podatku VAT np. 8%. Ponieważ przy leasingu operacyjnym stawka VAT na każdej fakturze wynosi 23% to branża, która płaci 8% podatek VAT traciłaby na takiej transakcji, dlatego słusznie wybiera leasing inwestycyjny. Szczególnie upatrzyła go sobie branża medyczna, w której leasing finansowy sprzętu medycznego jest szalenie popularny!

Czy leasing zwrotny to sposób na wyjście z kryzysu? 

W obecnej sytuacji problemy finansowe w mniejszym lub większym stopniu dotknęły blisko 3/4 przedsiębiorstw obecnych na polskim rynku. Rzeczywistość w brutalny sposób zweryfikowała kondycję finansową firm, a ich być albo nie być w wielu przypadkach zależy nie tyle od ogólnej sytuacji gospodarczej, co od umiejętności poradzenia sobie z kryzysem wewnętrznie. W bezlitosnej rzeczywistości biznesu nie można oglądać się na poczynania rządu, czy z nadzieją spoglądać w przyszłość, oczekując aż sytuacja sama ulegnie poprawie. Trzeba działać, bo przetrwają jedynie te marki, które w równie kreatywny co rozsądny sposób podjęły walkę z trudną sytuację, a przy tym wszystkim zadbały również o perspektywę długofalową. Gdy spadają obroty, a wraz z nimi w zatrważającym tempie kurczy się firmowy budżet, warto poszukać gotówki w miejscach, w które dotąd nie sięgaliśmy. Wszyscy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że finanse to nie tylko to cyfry na firmowym koncie, ale również kapitał ulokowany w tzw. dobrach stałych, czyli sprzęcie, nieruchomościach, pojazdach itd. Można je sprzedać i zyskać zastrzyk gotówki, który pewnie pozwoli na opłacenie rachunków, czy zaległych pensji, ale co dalej? Skoro zakupili te przedmioty prawdopodobnie były one niezbędne do funkcjonowania firmy. To właśnie w tym miejscu do głosu powinny dojść ów rozsądne rozwiązania, o których wspominaliśmy we wstępie. Jednym z nich może być właśnie leasing zwrotny! Niestety w dobie kryzysu wiele firm leasingowych ogranicza dostępności do finansowania przez podniesienie wymagań, czy konieczność uiszczenia wpłaty własnej. Tu warto zaznaczyć, iż skorzystanie z pośrednictwa leasingowego może być odpowiednią drogą. Niezależni doradcy leasingowi pozostają w stałej współpracy z wieloma leasingodawcami (bankami czy towarzystwami leasingowymi). Dzięki temu mogą zaoferować dużo lepsze warunki leasingobiorcy a przede wszystkim zaopiekować się nim znacznie lepiej niż niejeden bank. 

Bezpłatna porównywarka leasingów od 21 firm i towarzystw leasingowych. Sprawdź, jakie to wygodne i proste.

CZY ZAMÓWIĆ LEASING NA TWOICH WARUNKACH?

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą nam określić, jaki leasing jest Ci potrzebny. Zapytamy banki i firmy leasingowe o oferty dla Ciebie i porównamy je bezpłatnie by pomóc Ci wybrać najlepiej! Co najważniejsze, odpytania o oferty nie wpłyną na obniżenie zdolności kredytowej Twojej lub Twojej firmy. Sprawdź!

Leasing wtórny – kiedy z niego skorzystać? 

Korzystanie z releasingu jako formy finansowania inwestycji czy bieżących wydatków przedsiębiorstwa to rozwiązanie praktykowane przez tych przedsiębiorców, którzy potrzebują uwolnić gotówkę poprzez sprzedaż własnych środków trwałych, ale jednocześnie zachować nad nimi kontrolę (móc w dalszym ciągu wykorzystywać je do pracy, w codziennej działalności gospodarczej). 

Jakie zalety ma leasing zwrotny? 

 • zastrzyk gotówki, który można przeznaczyć na dowolny cel,
 • szansa na sfinansowanie inwestycji, której nie pokryłby stały budżet,
 • utrzymanie płynności finansowej w obliczu kryzysów,
 • możliwość korzystania z odsprzedawanych pojazdów, maszyn, nieruchomości itd.,
 • rata releasingowa pozostaje kosztem uzyskania przychodu,
 • refinansowanie nie obniża zdolności kredytowej.

Leasing zwrotny bardzo często stosuje się w zamian do kredytu obrotowego. To dużo prostsza i wygodniejsza forma, ponieważ nie trzeba go odnawiać co roku a decyzja podejmowana jest dużo szybciej (zazwyczaj w ciągu jednego dnia).

Leasing zwrotny a rozliczenie podatku

Dla większości przedsiębiorców funkcjonujących w naszym kraju nie bez znaczenia będzie również kwestia podatków. Leasing z natury niesie ze sobą wiele korzyści podatkowych, jednak trzeba wiedzieć, jak dobrze go księgować. To właśnie dlatego jeszcze przed zawarciem jakiejkolwiek umowy, warto dokładnie przeanalizować kwestie rozliczenia ze Skarbem Państwa. 

Leasing zwrotny a VAT

W przypadku leasingu wtórnego VAT rozliczany jest na dwie odrębne faktury. 

 1. Pierwszą – sprzedażową wystawia dotychczasowy właściciel na leasingodawcę. Tzn.  Leasingodawca (np. firma leasingowa) płaci leasingobiorcy (np. Pan Tomasz Kowalski) kwotę netto (wartość np. samochodu) + VAT. Stawka zawsze będzie w tym wypadku wynosić 23%.
 1. Drugą fakturę VAT wystawia leasingodawca (firma) byłemu właścicielowi (Panu Tomaszowi). W tym przypadku stosuje się przepisy dotyczące leasingu finansowego – Pan Tomasz musi zapłacić podatek VAT  już na początku od całości transakcji.

W praktyce obie faktury powinny zostać rozliczone w tym samym momencie. Dzięki temu na zobowiązania podatkowe obydwu stron wpłynie tylko kwota wynagrodzenia dla leasingobiorcy. Dzięki temu leasingodawca (firma) wlicza VAT do podatku należnego, natomiast Pan Tomasz może dokonać odliczenia od podatku!

Leasing zwrotny a podatek dochodowy

Właściciel (Pan Tomasz), który w procesie leasingowania wtórnego, staje się leasingobiorcą, musi zapłacić podatek dochodowy (PIT/CIT) od sprzedaży (samochodu -> firmie leasingowej). Niestety w tym przypadku konstrukcja prawna jest dość skomplikowana, ponieważ wartość przedmiotu umowy potwierdzona przez rzeczoznawcę może różnić się od wartości bilansowej, a co za tym idzie, wartość, która widnieje w księgach i ta na wycenie nie musi być taka sama. 

Po rozpoczęciu umowy Pan Tomasz może uwzględnić przepisy, które dopuszczają możliwość podwójnego uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych. W związku z czym samochód będzie zamortyzowany i wzięty w operacyjny leasing zwrotny, a Pan Tomasz będzie mógł traktować raty leasingowe, jako koszty uzyskania przychodu. 

Jakie przedmioty mogę odsprzedać w leasingu wtórnym?

Bez wątpienia najpopularniejszą formą będzie leasing zwrotny samochodu osobowego lub ciągnika siodłowego. Releasing na samochód pozwala na pokaźny zastrzyk gotówki, którą można wykorzystać na dalsze inwestycje, czy naprawienie płynności finansowej. Firmy produkcyjne bardzo często decydują się na zwrotny leasing maszyn i urządzeń – w ten sposób nie muszą zaprzestawać prac, które napędzają całe przedsiębiorstwo, a gotówka zostaje uwolniona. 

Refinansowaniu poddaje się bardzo często również nieruchomości. Mogą być to m.in.: 

 • lokale usługowe
 • biura
 • magazyny
 • hale produkcyjne
 • galerie i pasaże

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele firm oferuje leasing zwrotny nieruchomości bez BIK i KRD, czyli sprawdzania wpisów w rejestrach dłużników. 

Gdzie udać się po leasing zwrotny?

Udając się do banku możesz liczyć tylko na ofertę tego jednego banku. Bez możliwości porównania go w szerszym kontekście. Pamiętaj, że czynniki, które wpłyną na ostateczną cenę leasingu nie zależą tylko od warunków, które oferuje bank (marża banku za udzielenie + oprocentowanie + WIBOR) ale też od zdolności do zaciągania zobowiązań przez leasingobiorcę oraz od cech przedmiotu leasingu.

By mieć możliwość wyboru najtańszego albo najkorzystniejszego leasingu (tani, nie zawsze oznacza korzystny!) warto kierować się do pośredników leasingowych, którzy mają rozeznanie w większej ofercie niż tylko jednego banku. W tym celu wypełnij wstępny wniosek o leasing zwrotny. Skontaktujemy się od razu po jego wysłaniu!

Leasing zwrotny krok po kroku na przykładzie auta

W większości przypadków procedura przydzielania leasingu zwrotnego wygląda bardzo podobnie: 

 1. Należy wybrać przedmiot leasingu.
 2. Złożyć wniosek (np. wraz ze zdjęciami i dowodem rejestracyjnym) do firmy leasingowej.
 3. Po wydaniu zgody rzeczoznawca wyceni pojazd.
 4. Po podpisaniu umowy firma leasingowa przeleje środki.
 5. Dalszy leasing będzie odbywał się już na tradycyjnych zasadach.

Jakie dokumenty musi przygotować leasingobiorca?

Jeśli chodzi o dokumenty, które będzie musiał przygotować leasingobiorca, to będą one zależne od polityki firmy leasingowej, jednak ta najczęściej poprosi o:

 • Dokumenty finansowe firmy (najczęściej do 2 lat wstecz).
 • Spis posiadanych środków trwałych i informacje na temat kontrahentów
 • Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami i z Urzędu Skarbowego o braku zaległości podatkowych.
 • Dokumenty świadczące o wysokości zobowiązań firmy.
 • Faktura zakupu środka trwałego, który ma stać się przedmiotem leasingu (wraz z potwierdzeniem zapłaty i specyfikacją techniczną).

Podsumowanie

Leasing zwrotny może być bardzo atrakcyjną opcją zarówno dla firm, które poszukują finansów na inwestycje, a posiadają gotówkę ulokowana w środkach trwałych, jak i takich, którzy muszą szybko uwolnić zamrożone środki, które posłużą im do ratowania firmowego budżetu. To dużo szybsze i bardziej elastyczne rozwiązanie niż kredyt w banku, natomiast w porównaniu ze zwykłym leasingiem rata wynajmu będzie w wielu przypadkach niższa, a leasing wtórny bardzo często możliwy jest bez uiszczenia wpłaty początkowej. Decyzje o przyznaniu leasingu można otrzymać już w przeciągu 1 dnia, a cała procedura to zaledwie kilka prostych kroków i pakiet dokumentów, które leasingobiorca musi złożyć w odpowiedniej instytucji. Raty leasingowe mogą zostać uznane, jako koszty uzyskania przychodu jednak konieczne będzie właściwie podejście do księgowania. Ze względu na zawiłości prawne, w których przecież nie każdy musi się orientować, warto skorzystać z doświadczeń innych i zapytać doradcę leasingowego – ten z pewnością pomoże również znaleźć najdogodniejszą ofertę w gąszczu tych, które dostępne są obecnie na rynku.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert