Szukam: Leasing medyczny, laboratoryjny, stomatologiczny

CO TU ZNAJDĘ?

Treść dostaczy Ci kompleksową analizę tematu

Kompleksową analizę tematu!

Znajdziesz tu cenne wskazówki i porady

Cenne wskazówki i porady!

Prostota. Szybkość. Atrakcyjne warunki! Czy święty Graal finansowania sprzętu medycznego istnieje?

Przygotowanie do otwarcia nowego gabinetu lekarskiego, wymiana sprzętu medycznego, który uległ niespodziewanej awarii albo modernizacja placówki medycznej? Sfinansowanie specjalistycznego sprzętu medycznego, aparatury laboratoryjnej czy urządzeń stomatologicznych często wymaga dużych nakładów pieniężnych. Sytuacja większości małych i średnich przedsiębiorstw z branży medycznej na ogół nie pozwala na tak duży jednorazowy wydatek. Z kolei firmy, które mogą sobie na to pozwolić, muszą brać pod uwagę scenariusz, czy duża, jednorazowa inwestycja nie stanie się zagrożeniem dla ich przyszłej płynności finansowej.

Z pomocą przychodzą różne instrumenty finansowe, z których możesz skorzystać, aby sfinalizować zakup niezbędnego sprzętu medycznego, wyposażenia gabinetu stomatologicznego czy urządzeń laboratoryjnych.

Jedną z młodszych form finansowania jest leasing medyczny dla lekarzy, właścicieli placówek medycznych czy laboratoryjnych, który stanowi doskonałą alternatywę dla kredytu czy wydatków gotówkowych. Leasing jest elastyczną formą finansowania zewnętrznego, która branży medycznej oferuje bardzo preferencyjne warunki oraz możliwość skorzystania z procedury uproszczonej. Główne korzyści leasingu medycznego to:

 • Szybkość uzyskania decyzji.
 • Uproszczona procedura.
 • Minimum dokumentów.
 • Niższe koszty finansowe.
 • Równa rata.
 • Wysokie kwoty finansowania.
 • Możliwość wnioskowania od 1-go dnia działalności.

Te cechy sprawiają, że leasing medyczny jest doskonałą opcją zarówno dla małych gabinetów lekarskich czy stomatologicznych, aptek i punktów aptecznych, jak i przychodni, szpitali czy dużych centrów medycznych.

Jaki leasing dla lekarza/placówki medycznej?

Aktualnie, w branży medycznej leasing sprzętu oraz leasing samochodów dla lekarzy jest jedną z najchętniej wybieranych możliwości. Rosnąca popularność tego rodzaju finansowania wynika z elastyczności, którą oferuje leasing. Decyzja jest podejmowana szybko, przy minimum dokumentów, a szerokość oferty pozwala na wybranie najkorzystniejszego rozwiązania. Przed skorzystaniem z tego rodzaju finansowania, przeanalizuj, który rodzaj leasingu będzie najkorzystniejszy w Twojej sytuacji. Możesz wybierać między trzema wariantami:

 • Leasingiem operacyjnym gdzie sprzęt medyczny lub samochód otrzymujesz w czasowe użytkowanie, co jest traktowane jako usługa objęta 23% podatkiem VAT. Największą korzyścią tego rozwiązania jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz opłat eksploatacyjnych.
  Zdecydowanym atutem leasingu operacyjnego jest amortyzacja sprzętu po stronie leasingodawcy, niskie raty, a także dobrowolny wykup samochodu czy sprzętu lub podjęcie leasingu nowego przedmiotu po zakończeniu poprzedniej umowy. Na czas trwania leasingu fizycznym właścicielem pojazdu czy sprzętu laboratoryjnego pozostaje leasingodawca. Nie ma możliwości odliczenia kosztów amortyzacyjnych (raty leasingu i tak wrzucamy w koszty działalności), ani konieczności wykupu przedmiotu leasingu, co będzie dobrą opcją, kiedy nie chcemy przejmować go na własność.
 • Leasingiem finansowym jest on częściej wybierany przez branżę medyczną z uwagi na stawkę podatku VAT. To znacznie lepsze rozwiązanie ze względu na stosowanie w branży medycznej obniżonego, 8% podatku VAT. Ta cecha czyni leasing finansowy urządzeń i sprzętu medycznego zdecydowanie tańszą opcją dla branży medycznej w stosunku do leasingu operacyjnego, w którym każda rata leasingu jest obciążona 23% podatkiem VAT. Opłaca się zatem pozyskiwać sprzęt medyczny opodatkowany 8% stawką VAT leasingiem finansowym, samochody zaś leasingiem operacyjnym, bo te opodatkowane są stawką 23% VAT.
  Leasing finansowy na sprzęt i urządzenia medyczne daje możliwość odpisywania wydatków amortyzacyjnych (amortyzuje je leasingobiorca) i zaliczania odsetek z rat leasingu do kosztów działalności. Ponieważ nierzadko sprzęt medyczny jest użytkowany przez wiele lat po zakończeniu umowy leasingu prawa własności uzyskasz w prosty sposób – wraz z opłaceniem ostatniej raty. Po wykupie firma leasingowa przepisze prawo własności na Ciebie – leasingobiorcę. Leasing finansowy, jak i operacyjny jest korzystny także ze względu na brak konieczności angażowania własnych środków. Wadą jednak leasingu finansowego jest konieczność zapłaty całego podatku VAT z góry, na początku transakcji. Najczęściej jest on wliczany w kwotę pierwszej raty.
  Ten typ finansowania cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podmiotów, które nie są płatnikami VAT, tj. większość lekarzy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą a także w odniesieniu do zakupów sprzętu i urządzeń medycznych opodatkowanych 8% stawką VAT.

LEASING OPERACYJNY CZY FINANSOWY DLA LEKARZA?

LEASING OPERACYJNYLEASING FINANSOWY
23% VAT od wartości sprzętu lub samochodu8% VAT od wartości sprzętu
Możliwość wliczenia w koszty całej opłaty wstępnej, rat leasingowych, opłat eksploatacyjnychMożliwość wliczenia w koszty odsetek z rat leasingu
Amortyzacja po leasingodawcyAmortyzacja po stronie leasingobiorcy
Niskie ratyRaty wyższe niż w leasingu operacyjnym
Dobrowolny wykup po zakończeniu umowy lub wymiana na nowy sprzętUmowa kończy się wykupem. Kwota wykupu to na ogół 1% od wartości sprzętu. Zazwyczaj kwotę wykupu stanowi ostatnia rata.
Czas trwania umowy to minimum 24 miesiące – maksimum 6-7 latCzas trwania umowy to minimum 6 miesięcy – maksimum 60-72 m-ce
Musi minąć co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji, czyli 40% wartości początkowej sprzętu. Na ogół trwa to 2 – 5 lat.Brak minimalnego czasu amortyzacji 
Nie obniża zdolności kredytowejObniża zdolność kredytową
 • Pożyczką leasingową sprzętu medycznego powstała ona w wyniku analizy potrzeb lekarzy i branży medycznej i łączy cechy leasingu finansowego oraz kredytu bankowego.
  Pożyczka leasingowa jest z reguły obciążona 8% podatkiem VAT bo taką nalicza się od wartości sprzętu medycznego. Zostaje on włączony w comiesięczną ratę wzorem kredytu bankowego. Z kolei cechą zaczerpniętą z leasingu finansowego jest wyjątkowo prosta procedura udzielenia, rozwiązania dot. amortyzacji oraz wliczania w koszty działalności gospodarczej. W ten sposób możemy odpisać wydatki amortyzacyjne i zaliczyć odsetki do kosztów prowadzenia działalności.
  Cechą wspólną pożyczki finansowej oraz leasingu finansowego jest minimum formalności, niskie oprocentowanie, uproszczona procedura i preferencyjne warunki dla lekarzy i całej branży medycznej.

LEASING FINANSOWY CZY POŻYCZKA LEASINGOWA DLA LEKARZA?

POŻYCZKA LEASINGOWALEASING FINANSOWY
VAT od wartości sprzętu – wliczany w ratęVAT od wartości sprzętu płatny z góry + odsetki
8% VAT od wartości sprzętu8% VAT od wartości sprzętu
Właściciel – POŻYCZKOBIORCAWłaściciel – FIRMA LEASINGOWA
Amortyzacja po stronie lekarza/przychodniAmortyzacja po stronie lekarza/przychodni
Odsetki od pożyczki wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczejOdsetki od leasingu wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Brak kosztu wykupu, brak opłat za przeniesienie wartościBrak kosztu wykupu, opłata za przeniesienie wartości stanowi ostatnia rata

Przy wyborze formy finansowania dla swojej firmy warto zadbać o rozważenie za i przeciw dla każdego z tych 3ech rozwiązań. Pozwoli to na pominięcie etapu prób i błędów oraz przejście do skutecznego rozwoju własnej działalności.

W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy pośredniczącej, która ma doświadczenie w finansowaniu samochodów dla lekarzy czy sprzętu i urządzeń dla placówek medycznych. Doradca dostosuje warunki oraz koszt do sytuacji naszej firmy i oczekiwań. Jest to cenne rozwiązanie ze względu na możliwość sprawdzenia większej liczby ofert dostępnych na rynku i ich porównania w jednym miejscu.

Bezpłatna porównywarka leasingów od 21 firm i towarzystw leasingowych. Sprawdź, jakie to wygodne i proste.

CZY ZAMÓWIĆ LEASING NA TWOICH WARUNKACH?

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą nam określić, jaki leasing jest Ci potrzebny. Zapytamy banki i firmy leasingowe o oferty dla Ciebie i porównamy je bezpłatnie by pomóc Ci wybrać najlepiej! Co najważniejsze, odpytania o oferty nie wpłyną na obniżenie zdolności kredytowej Twojej lub Twojej firmy. Sprawdź!

Procedura uproszczona – minimum formalności, maksimum korzyści!

Ze względu na wykonywanie zawodu zaufania społecznego, lekarze cieszą się znacznymi przywilejami. Pod tym względem firmy leasingowe nie stanowią wyjątku i oferują preferencyjne warunki dla branży medycznej. Największą korzyścią, z jakiej może skorzystać lekarz, placówka medyczna lub firma powiązana z branżą medyczną, jest uproszczona procedura postępowania leasingowego. Standardowa procedura zakłada przedstawienie np. dokumentów finansowych.

Z kolei procedura uproszczona leasingu urządzeń medycznych dla lekarzy gwarantuje minimum formalności i papierologii oraz znacznie szybszy czas decyzji. Najczęściej wymaganymi dokumentami w procedurze uproszczonej są:

 • Dokumenty rejestrowe firmy.
 • Dowód osobisty.
 • Faktura proforma pojazdu/sprzętu + specyfikacja techniczna.
 • Dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu.

Ścieżka proceduralna jest niezwykle prosta. Wystarczy dostarczyć minimum tych dokumentów skanem, a formalności przebiegną niezwykle szybko – decyzję otrzymasz nawet w ciągu 24 godzin.

Przede wszystkim elastyczność. Dlaczego leasing jest idealny dla branży medycznej?

Leasing sprzętu medycznego oraz samochodów dla lekarzy jest coraz chętniej wybierany przez branżę medyczną ze względu na elastyczność oraz szerokie możliwości finansowania. Z tego rodzaju „płacenia za zakupy” korzystają zarówno prywatne gabinety, rodzinne przychodnie, apteki, centra medyczne, ale też gabinety kosmetyczne i praktyki weterynaryjne. Leasing sprzętu medycznego, ale również wyposażenia gabinetu lub samochodów dla lekarzy, niesie ze sobą wiele korzyści. Są to m.in:

 • Elastyczność i szeroka oferta.
 • Finansowanie inwestycji o wysokich kwotach.
 • Uproszczona procedura w stosunku do kredytu bankowego.
 • Niższe koszty finansowania.
 • Możliwość odpisania wydatków amortyzacyjnych.
 • Zaliczenie odsetek do kosztów prowadzenia działalności.
 • Możliwość użytkowania bez konieczności wykupu; dobrowolny wykup.
 • Szybkość decyzji leasingowej.

Leasing bezpośredni

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Leasing auta dla lekarza? Skorzystaj z procedury uproszczonej!

W kontekście finansowania sprzętu dla branży medycznej mówimy głównie o specjalistycznym sprzęcie medycznym, jednak, jak wcześniej wspomniano, możemy również skorzystać z leasingu samochodów dla lekarzy lub placówek medycznych. Zrobisz to na preferencyjnych warunkach, które przysługują branży medycznej.

Wystarczy minimum formalności, żeby skorzystać z indywidualnych warunków autoleasingu. Decyzję otrzymasz już w 24 godziny, a w przypadku niektórych firm leasingowych nawet szybciej.

Autoleasing jest również bardzo efektywnym sposobem powiększania kosztów uzyskania przychodu i zmniejszenia obciążeń podatkowych. Korzyści podatkowe są tym wyższe, im droższy leasingowany samochód.

FAQ – co jeszcze musisz wiedzieć o leasingu sprzętu medycznego?

 1. Czy leasing medyczny wiąże się z wkładem własnym?

  Teoretycznie tak, jeśli jednak zależy Ci na minimalnej lub zerowej opłacie początkowej, to również nie będzie problemu w znalezieniu odpowiedniej oferty dla Ciebie i Twojej firmy.

 2. Na ile lat mogę rozłożyć spłatę leasingu medycznego?

  Najczęściej stosowany czas trwania umowy leasingu/pożyczki wynosi od 2 do 6 lat. W przypadku pożyczki leasingowej i leasingu finansowego okres może być krótszy.

 3. Leasing dla lekarza – co mogę finansować?

  Decydując się na leasing medyczny, masz możliwość finansowania niemalże całego wyposażenia potrzebnego do prowadzenia działalności. Mówimy tu nie tylko o urządzeniach dla szpitali i prywatnych gabinetów, ale również leasingu aparatury laboratoryjnej, sprzętu stomatologicznego, sprzętu kosmetycznego używanego i nowego oraz weterynaryjnego.

  Do najczęściej leasingowanych przedmiotów należą:
  – Aparatura medyczna.
  – Sprzęt okulistyczny.
  – Sprzęt stomatologiczny.
  – Instrumenty zabiegowe.
  – Aparatura laboratoryjna.
  – Wyposażenie aptek, gabinetów lekarskich lub optycznych.

  Możesz wyleasingować również:
  – Samochody, motocykle, rowery – używane i nowe.
  – Meble; wyposażenie gabinetów i punktów socjalnych.
  – Sprzęt IT i oprogramowanie.

 4. Czy jako lekarz mogę liczyć na preferencyjne warunki leasingu medycznego?

  Tak, oczywiście. Na preferencyjne warunki leasingu mogą liczyć przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, w tym osoby z wykształceniem medycznym, działające w swojej branży. Preferencyjne warunki polegają m.in na uproszczonej procedurze leasingu oraz minimalnej ilości wymaganych dokumentów do umowy leasingowej.

 5. Czy mogę leasingować używany sprzęt medyczny?

  Tak. Przedmiotem umowy leasingowej może zostać zarówno nowy, jak i używany sprzęt medyczny. W przypadku używanego sprzętu medycznego na ogół zostaną ustalone indywidualne warunki zawarcia umowy. Często konieczne będzie wynajęcie rzeczoznawcy, który wyceni wartość przedmiotu. Koszty wyceny waha się od 300 zł do nawet kilku tysięcy w przypadku wysoko specjalizowanego sprzętu medycznego. Opłatę za wycenę ponosi wnioskujący.

 6. Czy mogę szybko zaliczyć leasing medyczny w koszty działalności?

  Tak. Jednak by szybko skorzystać z optymalizacji podatkowej trzeba spełnić warunki. W leasingu operacyjnym – będzie to wybranie krótkiego czasu trwania umowy oraz maksymalnie wysokiego wkładu własnego. W przypadku pożyczki leasingowej lub leasingu finansowego możemy zastosować jednorazową amortyzację do 50 000 euro w skali roku (z wyłączeniem samochodów osobowych) oraz odliczyć podatek VAT w całości, tuż po podpisaniu umowy.

 7. Jak długo musi działać firma by skorzystać z leasingu medycznego?

  W zależności od leasingodawcy, jednak praktyką jest, że leasing sprzętu medycznego oraz aut dla lekarzy możesz otrzymać już od pierwszego dnia działalności. Wystarczy okazać prawo do wykonywania zawodu.

 8. Czy mogę zakończyć umowę leasingu przed czasem?

  Owszem, jednak dużo zależy od formy wybranego leasingu. W leasingu finansowym oraz pożyczce leasingowej możesz zakończyć umowę w dowolnym momencie. W leasingu operacyjnym – zazwyczaj po upływie minimum dwóch lat od zawarcia umowy.

 9. Gdzie mogę wziąć leasing na sprzęt medyczny?

  Istnieje wiele różnych instytucji oferujących leasing na sprzęt medyczny lub leasingu na pojazdy dla lekarzy. Do najpopularniejszych należą banki, pozabankowe towarzystwa leasingowe oraz firmy brokerskie, czyli pośredniczące.

  Leasing bankowy charakteryzuje się sprawdzaniem zdolności kredytowej, formalnościami i długim czasem oczekiwania na decyzję. Jeśli choć raz ubiegałeś się o kredyt bankowy – doskonale wiesz, z czym przyjdzie ci się zmierzyć. Poza tym bank dysponuje wyłącznie jedną ofertą, z której możemy skorzystać. Nie mamy możliwości porównania propozycji z różnych źródeł i wyboru najlepszej opcji. Bank wymaga również określonego czasu prowadzenia działalności, poniżej którego nie możemy liczyć na finansowanie.
  Firmy leasingowe nieco większa elastyczność finansowania. W momencie braku możliwości ubiegania o leasing bankowy, z pomocą przychodzą pozabankowe towarzystwa leasingowe. Tego typu przedsiębiorstwa proponują szerszą ofertę leasingowanego sprzętu, niższe ceny oraz większą skłonność do podjęcia ryzyka, jeśli nie mamy najlepszej historii w bazach BIK. Ograniczeniem jest możliwość wyboru oferty tylko tej jednej firmy leasingowej.
  Firma pośrednicząca – to bodajże najkorzystniejsze rozwiązanie. Doradztwo leasingowe posiada największe rozeznanie na rynku leasingu, cenach, ofertach banków i firm leasingowych oraz doświadczenie, które można nabyć jedynie podczas lat pracy z różnymi instytucjami finansowymi.

  Pośrednik pomoże w zorganizowaniu pełnej dokumentacji, przejmie na siebie większość procedury oraz wskaże rozwiązanie ewentualnych problemów przed podpisaniem umowy. Doradztwo leasingowe pomoże również w przypadku złej historii w BIK-u lub innych przeszkód z uzyskaniem finansowania. Pośrednik znajdzie ofertę, która będzie odpowiadała oczekiwaniom oraz możliwościom Twojej firmy.

  Firmy pokroju Leasing SOS oferują niezależność, elastyczność, doświadczenie oraz najszersze dostępne rozeznanie na rynku leasingu maszyn medycznych oraz pojazdów dla lekarzy. Ze względu na duże możliwości, doradztwo leasingowe będzie najlepszym wyborem, gdy chcesz skorzystać z oferty leasingu sprzętu medycznego.

O co chodzi z leasingiem medycznym? – Czego możesz dowiedzieć się z tego artykułu?

Modernizacja placówki, zakup nowego sprzętu, awaria starego? A może leasing samochodu dla lekarza lub centrum medycznego? Nie pozwól, żeby brak gotówki lub trudność z jej uzyskiwaniem stanęły Ci na drodze do rozwoju. Postaw na atrakcyjny leasing!

Brzmi zachęcająco, ale nie wiesz, jak to ugryźć? Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł! Znajdziesz w nim niezbędne informacje, które musisz posiadać, aby podjąć decyzję o skorzystaniu z leasingu.

A może jesteś już po lekturze i chcesz wziąć leasing sprzętu medycznego lub wyleasingować samochód?

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert