Czy leasing dalej się opłaca?


Rozważasz zakup nowego samochodu „na firmę”?

Kiedyś zapewne pomyślałbyś o zakupie za gotówkę. Te czasy jednak dawno minęły. I słusznie, bo kto chciałby wydawać jednorazowo wolne środki na zakupy, jeśli może je zainwestować z wyższym zwrotem we własny biznes a niezbędne inwestycje wspomagać tańszym i rozłożonym w czasie finansowaniem zewnętrznym? Pomyślałeś o kredycie? Jednak czy długotrwałe procedury kredytowe są przyjazne przedsiębiorcom? Nie, ale to zapewne już wiesz. Skłaniasz się zatem w stronę leasingu lub – pochodnemu umowie leasingowej – najmowi długoterminowemu? Słuszna droga …ale dlaczego?  Ten stosunkowo nowy w polskiej rzeczywistości gospodarczej instrument finansowania praktycznie każdej inwestycji pozwala na bardzo elastyczne warunki i szybkie procedury. Przy tym jest tańszy i korzystniejszy podatkowo dla finansów każdego przedsiębiorcy. Do tego pozwala rozłożyć opłaty na dopasowane do możliwości finansowych każdej firmy raty leasingowe. To tylko podstawowe jego zalety.

Czy leasing samochodu kiedykolwiek przestał się opłacać?

Pamiętajmy, że zmiany w leasingu obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. nie zmieniły praktycznie nic, jeśli chodzi  o tę formę finansowania w odniesieniu do  aut osobowych, których wartość nie przekracza limitu 150 000 zł dla aut spalinowych i hybrydowych lub 225 000 zł dla aut elektrycznych. Korzyści podatkowe, na których najbardziej zależy przedsiębiorcom są w przypadku leasingu największe. W dodatku, zrównanie zasad rozliczania kosztów samochodowych w wydatkach firmowych dla zakupów gotówkowych, kredytowych czy leasingowych jeszcze bardziej  uwydatnił walory tego ostatniego.

Co w leasingu samochodów zmieniły przepisy z początku roku 2019?

Główną kwestią, którą podnosił fiskus wprowadzając wspomniane zmiany było ograniczenie zakupów samochodów klasy premium i luksusowych „na firmę” a następnie zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodu choć były wykorzystywane przez przedsiębiorców głównie prywatnie. Nie do końca udał się ten zamiar ustawodawcy bo leasing operacyjny samochodów drogich, przekraczających swoją wartością kwotę limitu 150 tys. (225 tys.) zł, nadal pozostał podatkowo najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. By to dobrze zrozumieć zachęcamy do lektury naszego opracowania o zmianach w leasingu, które odwiedziło już ponad 50 000 potencjalnych leasingobiorców. Znajdziesz w nim odpowiedzi na kluczowe kwestie podejmujące problem tego, czy leasing się opłaca i czy posiłkować się właśnie tą formą finansowania samochodu osobowego w swojej działalności gospodarczej?

Czy wiesz, że …

Możesz pobrać darmowy kalkulator leasingu samochodów osobowych by sprawdzić o jakiej optymalnej wartości auto wziąć w leasing oraz jakie z tego tytułu korzyści osiągniesz w swoim przedsiębiorstwie. Oblicz i porównaj korzyści, jakie daje Ci leasing operacyjny nowego samochodu osobowego.

Jakie są wady i zalety leasingu samochodu osobowego?

Wprowadzone w 2019 r. modyfikacje w rozliczaniu wydatków na samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej dotknęły tak samo leasingu, jak i kredytu oraz gotówki. Przy zakupach gotówkowych lub kredytowych obowiązują bowiem stawki amortyzacyjne, które powodują, że pełne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu nowego samochodu trwa aż 5 lat! Nie odpowiada to wielu firmom, które dzięki leasingowi mogą nadal skrócić czas potrzebny na zamortyzowania auta nawet do 2 – 3 lat. A to już niebagatelna wartość dla tych przedsiębiorców, którzy działają wg maksymy „czas to pieniądz”.

Nie bez znaczenia pozostają też promocje i wysokie rabaty, które oferowane są przez niektórych dealerów samochodowych pod warunkiem, że upatrzone BMW lub Volvo weźmiemy w leasing. Wynika to z korzystnych umów jakie dealerzy, szczególnie ci Internetowi, negocjują z firmami finansującymi. Przykładem tego jest oferta nowych samochodów udostępniona przez pośrednika internetowego centrum.auto.pl. Promocje na wybrane modele Audi, BMW czy Volvo są nie tylko atrakcyjne cenowo. Centrum.auto.pl pozwala na załatwienie wszelkich formalności zdalnie. Odbiór auta następuje pod domem lub siedzibą przedsiębiorcy a na podpisanie niezbędnych dokumentów wystarcza jedna wizyta doradcy finansowego tego dealera.

Jeśli problemy finansowe, w trakcie trwania umowy leasingowej dopadną spłacającego raty to istnieje ryzyko zerwania umowy i odebrania przedmiotu leasingu. Podobne problemy nie ominą jednak kredytobiorcy, jeśli znajdzie się w podobnej sytuacji. Leasingodawcy jednak z reguły dążą do możliwie jak najbardziej korzystnego załatwienia takich spraw. W ich interesie nie jest pozostanie z samochodem, który będą musieli sprzedać na rynku wtórnym. Wolą porozumieć się z leasingobiorcą (np. zawiesić okresowo spłacanie raty leasingowej lub wydłużyć okres trwania umowy) by dopiero po zakończeniu umowy leasingu pozwolić mu na wykup samochodu z leasingu.

Również nowe przepisy dotyczące opłaty klimatycznej (norm spalania CO2) powodują wzrosty cen samochodów opuszczających linię produkcyjną od 2020 r. To natomiast sprawia, że klienci salonów samochodowych są zmuszeni do zwiększenia kwot przeznaczanych na ich sfinansowanie.  Z naszych obserwacji wynika, że prawie 70% klientów w takiej sytuacji wybierze leasing operacyjny, podczas gdy gotówkę albo kredyt już tylko 30%. Ma to swoje uzasadnienie. Chodzi oczywiście o największe zalety leasingu operacyjnego – korzyści finansowe. Leasing pozwala szybko wrzucić wzrost cen w koszty! Możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu jest najszybsza. Dodatkowo pozwala na generowanie w tym czasie znacznie większych kosztów podatkowych niż przy amortyzacji.

Kto powinien skorzystać z leasingu?

Nasze analizy wskazują, iż przedsiębiorcy, którzy zarabiają netto powyżej 5 000 zł miesięcznie znacznie częściej korzystają z leasingu. Pozostałe formy finansowania wybierają Ci, których dochód nie przekracza 5 tys. zł. Zaobserwowaną tendencję można przyjąć jako pewien drogowskaz przy wyborze formy pozyskania samochodu do firmy.

Niezaprzeczalnie z leasingu powinien korzystać ten, komu zależy na szybkiej procedurze i minimalnych formalnościach, które można załatwić on-line. Nie uraczymy jej nigdzie indziej … chyba, że kupujemy auto za gotówkę.

Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie – poza dużymi korzyściami podatkowymi – również utrzymywanie zdolności kredytowej na wypadek niespodziewanych, przyszłych inwestycji powinni stawiać na leasing samochodowy. W leasingu operacyjnym nie jesteśmy bowiem właścicielem przedmiotu a to zapewnia, że wydatki leasingowe nie są brane pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej przez bank.

Bezspornie z zewnętrznych źródeł finansowania, w tym z leasingu, powinny korzystać wszystkie firmy i przedsiębiorcy. Prawa ekonomii są jednoznaczne. Wydatkowanie gotówki na inwestycje, które można sfinansować kapitałem zewnętrznym, którego to cena jest niższa niż osiągane zwroty z działalności biznesowej jest ekonomicznie nieuzasadnione. Na szczęście praktyka i dane rynkowe dobitnie pokazują, że polskie firmy już dawno odpowiedziały twierdząco na pytanie czy leasing dalej się opłaca?

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.