Czy leasing dalej się opłaca?

Tutaj zamówisz leasing w 30 sek. Zapytanie o leasing na dowolny przedmiot wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.

PONIŻEJ ZAPOZNASZ SIĘ Z INTERESUJĄCĄ CIĘ TREŚCIĄ. PAMIĘTAJ PRZY TYM, ŻE U NAS:

ZAMAWIASZ RAZ – ZAŁATWIASZ RAZ

Pożyczka leasingowa lub leasing - wypełnij formularz i zamów z Leasing SOS
Leasing? Na start postu.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web to potwierdzają

Rozważasz „zakup na firmę”?

Mam nadzieję, że nie myślisz o zakupie za gotówkę bo te czasy jednak dawno minęły. I słusznie, bo kto chciałby wydawać jednorazowo wolne środki na zakupy, jeśli może je zainwestować z wyższym zwrotem we własny biznes a niezbędne inwestycje wspomagać tańszym i rozłożonym w czasie finansowaniem zewnętrznym! Myślisz o kredycie? Jednak czy długotrwałe procedury kredytowe są przyjazne przedsiębiorcom? Nie, ale to zapewne już wiesz z doświadczenia. Skłaniasz się zatem w stronę leasingu lub – pochodnemu umowie leasingowej – najmowi długoterminowemu? Słuszna droga …ale dlaczego i czy to się opłaca?

Czy zastanawiasz się nad zmianami, które przyniósł „Polski Ład” w kwestii leasingu? Jedyna, którą wprowadza to wyeliminowanie wykupu samochodu z leasingu do prywatnego majątku przedsiębiorcy, gdy ten prowadzi jdg lub spółkę cywilną. Od stycznia 2022 r. wszystkie firmy – niezależnie czy JDG czy SP Z O.O. – mają jednakowe warunki wykupu…choć pozostała pewna furtka dla firm prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Przeczytasz o niej w artykule p.t.: Jak korzystnie wykupić auto z leasingu?

Ten stosunkowo nowy w polskiej rzeczywistości gospodarczej instrument finansowania praktycznie każdej inwestycji pozwala na bardzo elastyczne warunki i szybkie procedury. Przy tym jest tańszy i korzystniejszy podatkowo dla finansów każdego przedsiębiorcy niż kredyt bankowy. Do tego pozwala rozłożyć opłaty na dopasowane do możliwości finansowych każdej firmy raty leasingowe. To tylko podstawowe zalety leasingu.

Sprawdźmy jednak dogłębniej czy leasing na firmę się opłaca?

Czy leasing kiedykolwiek przestał się opłacać?

Trzeba jasno podkreślić – nie przestał. Świadczy o tym skala leasingu, który wysunął się na podium w rankingach form finansowania zewnętrznego wykorzystywanego w polskich firmach, prześcigając kredyt. I nie chodzi tylko o duże przedsiębiorstwa, ale i o średnie oraz mikro firmy.

Leasing ma bardzo wiele zalet, jest prostszy i tańszy od kredytu o czym można przeczytać w artykule analizującym dlaczego leasing operacyjny jest korzystny?

Choć leasing kojarzony jest głównie z leasingiem aut – ma to słusznie podstawy bo prawie 1/2 wszystkich udzielanych w Polsce leasingów dotyczy właśnie finansowania samochodów osobowych – to opłacalność leasingu powoduje, że chętnie korzystają z niego firmy by sfinansować różnego rodzaju środki trwałe np. sprzęt medyczny, narzędzia budowlane, maszyny produkcyjne, pojazdy ciężarowe a także wartości niematerialne i prawne, jak np. oprogramowanie komputerowe.

Co więcej, jeśli spojrzeć na realne dane oraz prognozy ZPL w zakresie znacznego wzrostu zainteresowania leasingiem w polskich firmach to czy może być lepszy argument aby odpowiedzieć na pytanie czy leasing się opłaca?

Potwierdzeniem tego faktu jest również to, że firmy odchodzą coraz częściej od kredytu na rzecz leasingu. Ma to swoje realne uzasadnienie. Dogłębną analizę porównawczą kredytu i leasingu na przykładach znajdziesz w artykule p.t.: Kredyt czy leasing? Zajrzyj do niego by przekonać się czy warto wziąć leasing!

Czy opłaca się brać auto w leasing?

Fakty potwierdzają, że tak bo 7 na 10 samochodów firmowych jest finansowanych właśnie leasingiem!

Jedyne wątpliwości można mieć odnośnie tego czy drogi samochód osobowy w leasing nadal się opłaca? Wymaga to krótkiego wyjaśnienia. Pamiętajmy, że zmiany w leasingu obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. nie zmieniły praktycznie nic, jeśli chodzi o tę formę finansowania w odniesieniu do aut osobowych, których wartość nie przekracza limitu 150 000 zł dla aut spalinowych i hybrydowych lub 225 000 zł dla aut elektrycznych. Ponieważ korzyści podatkowe, na których najbardziej zależy przedsiębiorcom, są w przypadku leasingu największe to leasing samochodów pozostał najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla większości z nas – wartość przeciętnie leasingowanego auta oscyluje bowiem wokół kwoty 100 tys. zł. Nie przekracza się wtedy wartości limitu, co pozwala zaliczyć wydatki leasingowe do kosztów prowadzenia działalności w 100%.

W tym celu możesz pobrać darmowy kalkulator leasingu samochodów osobowych w Excelu by sprawdzić o jakiej wartości auto wziąć w leasing by optymalnie zmieścić się w limicie oraz jakie z tego tytułu osiągniesz korzyści w swoim przedsiębiorstwie. Obliczysz i porównasz też korzyści, jakie daje Ci leasing operacyjny nowego lub używanego samochodu osobowego.

W dodatku, zasady rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów w wydatkach firmowych zostały zrównanie i są identyczne dla zakupów gotówkowych, kredytowych oraz leasingowych. To, w obliczu atrakcyjności leasingu, jeszcze bardziej uwydatniło jego walory.

Co w leasingu samochodów zmieniły przepisy z początku roku 2019?

Główną kwestią, którą podnosił fiskus wprowadzając wspomniane zmiany było ograniczenie zakupów samochodów klasy premium i luksusowych „na firmę”. Najczęściej wydatki leasingowe, związane z „drogimi” zakupami zaliczano bowiem w całości do kosztów uzyskania przychodu choć były wykorzystywane przez przedsiębiorców głównie prywatnie. Czy ten zamiar się udał? Nie do końca bo leasing operacyjny samochodów drogich, przekraczających swoją wartością kwotę limitu 150 tys. (225 tys.) zł, nadal pozostał podatkowo najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Kredyt nie pozwalał i nie pozwala osiągnąć takich korzyści jakie daje leasing.

By to dobrze zrozumieć zachęcamy do lektury naszego opracowania o zmianach podatkowych w leasingu, które odwiedziło już ponad 150 000 potencjalnych leasingobiorców! Znajdziesz w nim odpowiedzi na kluczowe kwestie podejmujące problem tego, czy leasing samochodu się opłaca i czy warto brać samochód w leasing, jeśli prowadzisz firmę?

LEASING BEZPOŚREDNI

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Fachowcy od leasingu znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę - sprawdź i zaufaj naszym doradcom

Jakie są wady i zalety leasingu samochodu osobowego?

Wprowadzone w 2019 r. modyfikacje w rozliczaniu wydatków na samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej dotknęły tak samo leasingu, jak i kredytu oraz gotówki. Przy zakupach gotówkowych lub kredytowych obowiązują bowiem stawki amortyzacyjne, które powodują, że pełne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu nowego samochodu trwa aż 5 lat! Nie odpowiada to wielu firmom, które dzięki leasingowi mogą nadal skrócić czas potrzebny na zamortyzowania auta nawet do 2-3 lat. A to już niebagatelna wartość dla tych przedsiębiorców, którzy działają wg maksymy „czas to pieniądz”.

O tym, jakie korzyści zyskujesz biorąc auto w leasing, kto może wziąć samochód w leasing i na jakich warunkach sprawdzisz na stronie: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow/

Nie bez znaczenia pozostają też promocje i wysokie rabaty, które oferowane są przez niektórych dealerów samochodowych pod warunkiem, że upatrzone BMW lub Volvo weźmiemy w leasing. Wynika to z korzystnych umów jakie dealerzy, szczególnie ci Internetowi, negocjują z firmami finansującymi. Przykładem tego jest oferta nowych samochodów udostępniona przez pośrednika internetowego centrum.auto.pl. Promocje na wybrane modele Audi, BMW czy Volvo są nie tylko atrakcyjne cenowo. Centrum.auto.pl pozwala na załatwienie wszelkich formalności zdalnie. Odbiór auta następuje pod domem lub siedzibą przedsiębiorcy a na podpisanie niezbędnych dokumentów wystarcza jedna wizyta doradcy finansowego tego dealera.

Jeśli problemy finansowe, w trakcie trwania umowy leasingowej dopadną spłacającego raty to istnieje ryzyko zerwania umowy i odebrania przedmiotu leasingu. Podobne problemy nie ominą jednak kredytobiorcy, jeśli znajdzie się w podobnej sytuacji. Leasingodawcy jednak z reguły dążą do możliwie jak najbardziej korzystnego załatwienia takich spraw. W ich interesie nie jest pozostanie z samochodem, który będą musieli sprzedać na rynku wtórnym. Wolą porozumieć się z leasingobiorcą (np. zawiesić okresowo spłacanie raty leasingowej lub wydłużyć okres trwania umowy) by dopiero po zakończeniu umowy leasingu pozwolić mu na wykup samochodu z leasingu.

Leasing jest doskonałym narzędziem do generowania dodatkowych kosztów podatkowych!

Szczególnie z końcem każdego roku, kiedy przedsiębiorcy szukają metod obniżenia podstawy opodatkowania sprawdza się nie tylko leasing samochodowy czy leasing na maszyny i urządzenia produkcyjne i wytwórcze ale też leasing na sprzęt komputerowy albo leasing na życzenie.

W leasingu operacyjnym istnieje bowiem możliwość wpłacenia jednorazowo do 45% wartości leasingowanego przedmiotu. Powoduje to, że zawierając umowę leasingu przed końcem roku można wygenerować pokaźne koszty w miesiącu jej podpisania.

Również nowe przepisy dotyczące opłaty klimatycznej (norm spalania CO2) powodują wzrosty cen samochodów opuszczających linię produkcyjną od 2020 r. To natomiast sprawia, że klienci salonów samochodowych są zmuszeni do zwiększenia kwot przeznaczanych na ich sfinansowanie.  Z danych rynkowych wynika, że prawie 70% klientów w takiej sytuacji wybierze leasing operacyjny, podczas gdy gotówkę albo kredyt już tylko 30%. Ma to swoje uzasadnienie. Chodzi oczywiście o największe zalety leasingu operacyjnego – korzyści finansowe. Leasing pozwala szybko wrzucić wzrost cen w koszty! Możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu jest najszybsza przy leasingu. Dodatkowo pozwala na generowanie w tym czasie znacznie większych kosztów podatkowych niż przy amortyzacji.

Kto powinien skorzystać i wziąć samochód w leasingu?

Anonimowa analiza danych naszych klientów wskazuje, iż przedsiębiorcy, którzy zarabiają – średnio – powyżej 5 000 zł netto miesięcznie i nie mają dodatkowych obciążeń (w postaci kredytu czy pożyczki) znacznie częściej korzystają z auto leasingu. Pozostałe formy finansowania wybierają Ci, których dochód nie przekracza 5 tys. zł. Zaobserwowaną tendencję można przyjąć jako pewien drogowskaz przy wyborze formy pozyskania samochodu do firmy.

Niezaprzeczalnie z leasingu powinien korzystać ten, komu zależy na szybkiej procedurze i minimalnych formalnościach, które można załatwić on-line. Nie uraczymy jej nigdzie indziej … chyba, że kupujemy auto za gotówkę.

Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie – poza dużymi korzyściami podatkowymi – również utrzymywanie zdolności kredytowej na wypadek niespodziewanych, przyszłych inwestycji powinni stawiać na leasing. W leasingu operacyjnym nie jesteśmy bowiem właścicielem przedmiotu a to zapewnia, że wydatki leasingowe nie są brane pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej przez bank.

Leasing jest mało skomplikowanym i prostym narzędziem finansowania potrzeb przedsiębiorców. Warto jednak zapoznać się z ofertami firm leasingowych, bo te – na ten sam przedmiot – mogą zaoferować bardzo różne warunki finansowania. By przebrnięcie przez oferty, porównanie ich opłacalności przebiegło sprawnie – powierz pozyskanie leasingu w ręce doświadczonych i znających rynek finansowy specjalistów. Wystarczy, że wypełnisz wstępny wniosek o leasing online a odpowiednia osoba przeprowadzi bezpłatnie cały proces za Ciebie.

Bezspornie z zewnętrznych źródeł finansowania, w tym z leasingu, powinny korzystać wszystkie firmy i przedsiębiorcy. Prawa ekonomii są jednoznaczne. Wydatkowanie gotówki na inwestycje, które można sfinansować kapitałem zewnętrznym, którego cena jest niższa niż osiągane zwroty z działalności biznesowej jest ekonomicznie nieuzasadnione. Na szczęście praktyka i dane rynkowe dobitnie pokazują, że polskie firmy już dawno odpowiedziały twierdząco na pytanie czy leasing dalej się opłaca?

Czy Ty również chcesz sięgnąć po opłacalny leasing?

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert