Tutaj zamówisz leasing na firmowy samochód w 30 sek. Zapytanie o leasing samochodu na firmę, który kiedyś będzie można darować wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.
Leasing od lat jest jednym z najchętniej używanych narzędzi finansowanie inwestycji w firmach. Przedsiębiorcy preferują go przed kredytem bankowym oraz dotacjami z UE. Dlaczego? Korzyści przemawiających za leasingiem jest wiele, to m.in. szybkość decyzji i mniej formalności w porównaniu do starań o kredyt oraz tarcza podatkowa.
Z pewnością magnesem przyciągającym właścicieli firm był również możliwość korzystnego wykupu leasingowanej rzeczy, np. samochodu. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingu operacyjnego wystarczyło uiścić kwotę wykupu (często tylko 1 proc. wartości początkowej) i leasingowany przedmiot przechodził na własność firmy lub do majątku osobistego.
Wyboru nie miały spółki prawa handlowego (spółki z o.o., spółki komandytowe, spółki jawne, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne). W grę wchodził tylko wykup do majątku firmowego.
Co po wykupie? Nowy właściciel – firma lub osoba prywatna – mogła sprzedać przedmiot bez płacenia podatku po upływie 6 miesięcy od nabycia. Tak korzystne rozwiązanie obowiązywało do końca 2021 roku. Sytuację zmieniła reforma Polskiego Ładu.
Nadal można wykupić przedmiot do majątku prywatnego. Jednak za późniejszą sprzedaż poleasingowego auta trzeba od stycznia 2022 roku zapłacić podatek od dochodu. Daniny dla państwa unikniemy czekając ze sprzedażą aż 6 lat od wycofania samochodu z firmy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się zatem czy leasing auta nadal się opłaca. Krótka odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Oto jak działa darowizna samochodu wykupionego z leasingu.
Darowizna samochodu wykupionego z leasingu – czy to możliwe?
Znowelizowana ustawa o PIT stanowi, że przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej (np. auta), wykupionej do majątku osobistego, będzie uznany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym rzecz ta zostanie wycofana z firmy a dniem jej zbycia nie upłynie sześć lat.
Ustawodawca pozostawił jednak furtkę – sprzedaż bez podatku poleasingowego auta jest możliwa. Ta furtka to darowizna przedmiotu wykupionego z leasingu.
Darowizna samochodu – na czym w ogóle polega?
Na czym polega darowizna samochodu wykupionego z leasingu? To przekazanie auta (lub innego przedmiotu) w darowiźnie wybranej osobie. Jeżeli to osoba z tzw. zerowej grupy podatkowej, to nie zapłaci podatku. Kto znajduje się w tej grupie? Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn to osoby bliskie:
- małżonek,
- zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki),
- wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
- rodzeństwo,
- ojczym,
- macocha,
- pasierb.
Jeżeli samochód nabyty do użytku prywatnego zostanie podarowany bliskiej osobie, a ta sprzeda go po upływie 6 miesięcy, to nie będzie musiała zapłacić podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego PIT.
Darowizna samochodu tylko po wykupie z leasingu!
Darowizna auta możliwa jest tylko po wykupie pojazdu z leasingu. Dlaczego? Powód jest prosty. Podczas leasingu właścicielem samochodu jest finansujący czyli bank lub inna instytucja leasingowa. Przedsiębiorca jest korzystającym – w zamian za opłatę rat leasingu może używać leasingowany przedmiot. Nie jest jednak jego właścicielem!
Ta sytuacja może się zmienić wraz z końcem umowy leasingowej. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingu operacyjnego, korzystający może zwrócić auto finansującemu lub je wykupić do majątku prywatnego/firmowego.
W opcji wykupu z leasingu operacyjnego: leasingodawca wystawia fakturę sprzedaży i w ten sposób przenosi własność przedmiotu umowy na dotychczasowego leasingobiorcę.
Warto pamiętać, że nie ma znaczenia czy faktura zostanie wystawiona na dane prywatne czy firmowe. Jeżeli samochód nie został ujęty w ewidencji środków trwałych/ewidencji wyposażenia to przechodzi do majątku prywatnego.
Sprawdź jak korzystnie wykupić auto z leasingu operacyjnego!
W przypadku leasingu finansowego – zdecydowanie mniej popularnego niż operacyjny – przedmiot automatycznie przechodzi na własność korzystającego po spłacie ostatniej raty.
LEASING BEZPOŚREDNI?
Wykup samochodu z leasingu i darowizna – kto może?
Samochód może wykupić z leasingu osoba, która była leasingobiorcą (korzystającym). Zazwyczaj to firma (jednoosobowa lub spółka), choć coraz większą popularność zdobywa leasing konsumencki dedykowany osobom prywatnym.
Umowa darowizny samochodu polega na bezpłatnym przekazaniu własności pojazdu innej osobie. Umowa nie musi być zawarta u notariusza, obowiązująca będzie spisana odręcznie.
Darowizna auta może zostać dokonana przez właściciela samochodu wykupionego z leasingu. Samochód może podarować dowolnej osobie, jednak największe korzyści podatkowe – jeżeli w zamyśle jest późniejsza sprzedaż auta – przyniesie darowizna dla bliskiej osoby (z zerowej grupy podatkowej). Taka osoba nie zapłaci podatku od darowizn, a później podatku PIT.
Darowizna samochodu firmowego a podatek PIT
Sprzedaż auta nabytego z leasingu (po upływie 6 miesięcy) nie była obciążona podatkiem dochodowym – tak było do końca 2021 roku. Po reformie Polskiego Ładu, sprzedaż bez podatku możliwa jest dopiero po upływie 6 lat od wykupu z leasingu.
Sposobem na uniknięcie tego podatku jest darowizna auta wykupionego z leasingu firmowego. Operacja wygląda następująco:
- opłacenie faktury wykupu przez leasingobiorcę
- auto przechodzi na własność korzystającego – faktura nie jest wprowadzana do firmy
- dotychczasowy leasingobiorca, a teraz właściciel przekazuje je w darowiźnie
- jeżeli darowizna dotyczy osoby z zerowej grupy podatkowej to taka osoba nie płaci podatku od darowizn
- obdarowany może sprzedać auto po 6 miesiącach (licząc od końca miesiąca) bez konieczności zapłaty podatku PIT
- obdarowany musi złożyć formularz SD-Z2 w urzędzie skarbowym o ile suma darowizn od jednego darczyńcy przekracza 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat i nie została przekazana aktem notarialnym.
Darowizna auta firmowego a VAT
Darowizna nie zwalnia z obowiązku rozliczenia i zapłaty VAT przez darczyńcę – jeżeli podatek został odliczony przy wykupie. Sposobem na uniknięcie podatku od towaru i usług jest wykupienie samochodu do majątku prywatnego, a nie firmowego.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną i darowizna – na co uważać?
Zastanawiasz się nad wykupem samochodu z leasingu, a potem przekazaniem go w darowiźnie? Pamiętaj:
- wykup do majątku prywatnego (a potem ew. darowizna) możliwy jest tylko w przypadku niektórych firm: jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wspólników spółki cywilnej (takiego prawa nie mają spółki prawa handlowego czyli płatnicy CIT),
- osoba obdarowana musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, jeżeli suma darowizn od jednej osoby przekracza 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat i nie została zrobiona w formie aktu notarialnego,
- wykupu z leasingu należy dokonać do majątku prywatnego (bez wprowadzania faktury do firmy), dzięki temu unikniesz podatku dochodowego oraz naliczenia VAT,
- zawsze trzeba pamiętać, że jeżeli wykupiony środek trwały trafi do majątku firmy i zaliczamy go do kosztów uzyskania przychodu to zrodzi to konsekwencje podatkowe przy próbie jego dalszej odsprzedaży,
- jeżeli planujemy wykupić auto do majątku prywatnego, to warto dobrze przemyśleć wysokość kwoty wykupu przed podpisaniem umowy leasingowej – nie będziemy żałowali, że niska cena rezydualna nie powiększyła nam kosztów uzyskania przychodów lub nie zasiliła wykazu naszych środków trwałych.
Leasing a darowizna – podsumowanie
Samochód po leasingu i darowizna – to obecnie legalne i najbardziej opłacalne rozwiązanie dla osób, które chcą sprzedać poleasingowe auto. W ten sposób można uniknąć podatku dochodowego (oraz podatku od darowizny, jeżeli obdarowany należy do bliskiej rodziny).
Tak, jak chcesz!
KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU