Tutaj zamówisz GAP fakturowy. Ubezpieczenie GAP RTI zarezerwujesz w kilka chwil. Procedura zostanie przeprowadzona online a gwarancje ubezpieczeniowe zapewnią Ci najlepszą ochronę na polskim rynku. Dostaniesz ją od Defend Insurance, specjalizującej się ubezpieczaniu GAP różnego rodzaju pojazdów, z milionami klientów na koncie!
Najbardziej aktualny kalkulator ubezpieczenia GAP
Ubezpieczenie GAP fakturowy (RTI) – co to jest?
GAP (Guaranteed Asset Protection lub Guaranteed Auto Protection) to ubezpieczenie straty finansowej, która powstała po szkodzie całkowitej samochodu lub jego kradzieży. W najpopularniejszej formule GAP fakturowego czyli GAP RTI, otrzymasz zwrot różnicy między wartością samochodu z dnia zdarzenia, a ceną auta z faktury.
GAP możesz potraktować jak tarczę finansową, która chroni Cię w przypadku poważnego uszkodzenia auta (wypadek, gradobicie, drzewo miażdżące karoserię…) lub działania złodzieja.
Skąd nazwa GAP RTI?
Jak już wspominaliśmy, GAP to Guaranteed Asset Protection/Guaranteed Auto Protection, natomiast RTI jest skrótem od return to invoice – GAP fakturowe.
GAP RTI jest najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia od straty finansowej. Gwarantuje wypłatę różnicy między ceną samochodu z faktury a odszkodowaniem z ubezpieczenia AC lub wartością pojazdu – zależy, która kwota jest wyższa. Z zasady po zsumowaniu GAP RTI i wypłacie z AC, powinieneś otrzymać kwotę równą wartości początkowej ubezpieczonego pojazdu.
Oprócz GAP fakturowego, na rynku znajdziesz GAP finansowy i GAP indeksowy. Spójrzmy, kiedy warto je wybrać i czym się różnią.
GAP finansowy a fakturowy
Dzięki GAP fakturowemu otrzymasz wypłatę równą cenie auta zapisanej na fakturze. Na czym polega natomiast GAP finansowy?
W wariancie GAP finansowego, otrzymasz wypłatę różnicy między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty z odszkodowania AC a wartością odszkodowania z tytułu AC. To przydatne narzędzie jeśli masz leasing auta i po szkodzie całkowitej/kradzieży wypłata z AC nie zapewni pokrycia rat leasingowych, które pozostały do spłaty. Inaczej mówiąc, GAP finansowy to ochrona umów leasingu.
GAP finansowy jest zazwyczaj najtańszą formą spośród takich dodatkowych ubezpieczeń. Wybierają go leasingobiorcy, którzy mają w umowie niską wpłatę inicjalną/wysoką kwotę wykupu i z tego powodu ich raty leasingowe do spłaty po stwierdzeniu szkody całkowitej czy też kradzieży samochodu będą wyższe.
GAP indeksowy a fakturowy
Spójrzmy na trzeci rodzaj ubezpieczenia GAP – indeksowy (zwany również procentowym).
Po wykupieniu GAP indeksowego, w razie szkody całkowitej/kradzieży, otrzymasz procentowo określoną dopłatę liczoną od wypłaconej sumy odszkodowania z AC. Na rynku znajdziesz najczęściej dopłaty w wysokości 15 proc. – 30 proc. Wysokość wypłaty zależy m.in. od rodzaju samochodu i ubezpieczyciela.
GAP procentowe dedykowane jest leasingobiorcom – zapewnia wkład własny potrzebny do sfinansowania nowego samochodu.
GAP indeksowy jest zazwyczaj tańszy od GAP fakturowego i droższy od GAP finansowego. Jest korzystny zwłaszcza przy wysokiej wpłacie inicjalnej i krótkim okresie leasingowania auta.
Ubezpieczenie RTI – dlaczego warto?
Ubezpieczenie GAP RTI to dodatkowy koszt czyli wyższa rata leasingowa (koszt ubezpieczenia rozkłada się na kolejne miesiące leasingowania auta). Po co zawracać sobie głowę dodatkowym ubezpieczeniem? To pytanie warte rozważenia.
Na jednej szali połóżmy wyższy koszt leasingu. Teraz średnia cena GAP to ok. 0,07 proc. wartości samochodu miesięcznie. Spójrzmy na przykład. Jeżeli leasingujesz auto osobowe warte 150 tys. zł, to Twoja miesięczna rata będzie wyższa o 105 zł. Warto jednocześnie pamiętać, że można znaleźć GAP fakturowy tańszy, nawet w wysokości 0,04 proc.
Na drugiej szali mamy natomiast spokój, który trudno wycenić. Może się okazać, że przez całą umowę leasingową będziesz jeździł bez kolizji, a złodziej nie połasi się na nowy samochód. Jednak nigdy nie można wykluczyć poważnego wypadku lub kradzieży. W takiej sytuacji brak ubezpieczenia GAP będzie oznaczał – oprócz nerwów – dodatkowe koszty.
Z polisy Autocasco dostaniesz wypłatę równą wartości samochodu w dniu zdarzenia. I będzie ona o wiele niższa niż wartość fabrycznie nowego auta. Jeżeli masz auto w leasing, to pieniędzy z AC najpewniej nie wystarczy na spłatę pozostałych rat leasingowych, ewentualnie na opłatę inicjalną na nowy leasing. Wartość auta może być po prostu niższa od Twoich zobowiązań.
Ubezpieczenie RTI leasing uchroni Cię przed czarnym scenariuszem. Samochód poszedł do kasacji? Ubezpieczenie GAP w połączeniu z AC pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie w wysokości nawet 100 proc. ceny fakturowej z dnia zakupu pojazdu..
Dlaczego warto wybrać GAP RTI? Jak wiadomo, najrozsądniej spodziewać się najlepszego, ale być przygotowanym na najgorsze.
Dobrze również pamiętać, że koszt GAP RTI można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (KUP).
RTI GAP – kiedy stosować?
Dodatkowe ubezpieczenie RTI GAP warto zastosować przy leasingu nowych samochodów, czyli w przypadku większość umów na leasingowanie samochodów.
Fabrycznie nowe auta tracą bardzo szybko na wartości. Ubezpieczenie GAP fakturowe jest solidnym zabezpieczeniem na wypadek zniszczenia lub kradzieży samochodu, który ma zaledwie 2-3 lata, a jego wartość rynkowa już poważnie zmalała. Eksperci podkreślają, że samochód traci najbardziej właśnie w ciągu pierwszych 3 lat jeżdżenia – nawet do połowy fabrycznej ceny.
Trzeba pamiętać, że najwięcej tracą auta z segmentu premium (liczy sią marka i model samochodu).
GAP fakturowy – kradzież samochodu
Nie zapominajmy o złodziejach. Według najnowszych danych, w 2021 roku z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało w Polsce 7 098 pojazdów z grupy osobowych i dostawczych o dmc do 6 ton – to niespełna 3 proc. więcej niż w 2020 roku (raport IBRM Samar).
Największym wzięciem wśród złodziei cieszyły się marki i modele:
- Toyota (Corolla, RAV4, Yaris, Auris)
- Audi (A4, A6)
- BMW (seria 5)
- Volkswagen
- Hyundai (Tuscon)
- Mercedes
- Renault
- Mitsubishi (Outlander)
- Kia
- Fiat (Ducato)
Można założyć, że przede wszystkim w przypadku tych marek warto zastosować RTI GAP. Na wypadek kradzieży samochodu stosowane jest ubezpieczenie Gap Mini (limit odszkodowania wynosi 25% wartości samochodu, nie więcej niż 20 000 zł).
GAP RTI a zakup za gotówkę
Czy GAP fakturowy możliwy jest tylko w leasingu lub przy kredycie? Co z zakupem za gotówkę?
RTI GAP jest dostępne również dla osób kupujących samochody za gotówkę. Klienci indywidualni również doceniają korzyści ubezpieczenia od strat finansowych.
Ubezpieczenie RTI a leasing
GAP fakturowy to dodatkowe ubezpieczenie, które jest powszechnie oferowane w ramach umów na leasing auta. I coraz chętniej wybierane ze względu na:
- niski koszt,
- dodatkowe zabezpieczenie przed koniecznością zapłaty pozostałych rat leasingowych w przypadku szkody całkowitej auta lub jego kradzieży (to może być kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych),
- w niektórych sytuacjach można zarobić dzięki RTI – np. przy leasingu z dużą wpłatą własną (odszkodowanie z tytułu AC pokryje pozostałe do spłaty raty leasingu, a odszkodowanie z tytułu GAP trafi na Twoje konto) – ubezpieczenie jest dźwignią, która umożliwi uzyskania środków na wkład własny wymagany przy podpisaniu kolejnej umowy leasingowej,
- koszty GAP można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
LEASING BEZPOŚREDNI?
GAP RTI a najem długoterminowy
GAP fakturowy dla osób i przedsiębiorców, którzy decydują się na najem długoterminowy auta, to również dobry pomysł. Dodatkowe ubezpieczenie przyda się, bo polisa AC nie pokryje całości kosztów skradzionego lub skasowanego auta z najmu długoterminowego.
Część ekspertów uważa, że GAP fakturowy jest “must have” w przypadku wynajmu długoterminowego. Dlaczego? Wynajem samochodu wiąże się z brakiem wkładu własnego, a wykup auta po zakończeniu umowy jest wysoki. To oznacza, że w przypadku szkody całkowitej/kradzieży, najmujący może pozostać z dużym zobowiązaniem do zapłaty, którego nie pokryje wypłata z polisy AC.
GAP fakturowy przy kredycie
Zdecydowałeś się na kredyt samochodowy? Też możesz skorzystać z ubezpieczenia GAP. To ubezpieczenie dostępne jest również dla osób, które biorą pożyczkę na zakup pojazdu. Argumenty za GAP RTI przy kredycie są podobne:
- bezpieczeństwo finansowe podczas obowiązywania umowy kredytowej – do końca jej trwania,
- możliwość zaliczenia ubezpieczenia GAP do kosztów uzyskania przychodu,
- szansa na “zarobienie” – uzyskanie środków np. na wkład własny jeżeli zechcesz zamiast kolejnego kredytu wziąć auto w leasing,
- zyskanie poduszki finansowej, która zmniejszy ew. stratę wynikającą z różnicy: ceny nowego samochodu i jego wartością w dniu szkody całkowitej lub kradzieży.
O czym warto pamiętać? Kredytobiorca najbardziej skorzysta wykupując ubezpieczenie GAP na własną rękę. Może znaleźć ubezpieczenie na lepszych warunkach, a pieniądze wypłacone z polisy trafią do niego, a nie na konto kredytodawcy.
GAP fakturowy od wartości brutto czy netto?
GAP fakturowy może zostać wyliczony od:
- wartość netto pojazdu,
- wartość brutto (z VAT),
- wartość netto i połowę VAT.
Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze? Wyliczenie wpływa na wysokość składki oraz na sposób rozliczenia szkody. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie takiego wariantu ubezpieczenia GAP RTI jaki został użyty przy ubezpieczeniu Autocasco.
Wyliczenie od wartości brutto – czyli bez podatku VAT – może być korzystne dla leasingobiorców, którzy nie są vatowcami. W tym wariancie nie będą musieli dopłacić podatku z własnej kieszeni.
Wariat wyliczenia ubezpieczenia do wartości netto pojazdu będzie opłacalny dla przedsiębiorców płacących podatek VAT (biorących w leasing pojazdy uprawniające do 100 proc. odliczania VAT od rat leasingowych i kosztów eksploatacyjnych – w tej grupie są właściciele firm, którzy wykorzystują auta tylko do celów firmowych).
Rozwiązanie “wartość netto + 50 proc. VAT” jest zazwyczaj optymalne dla osób, które użytkują auta osobowe w sposób mieszany (prywatno-firmowy) i są uprawnione do odliczania połowy VAT.
Który GAP RTI wybrać?
GAP RTI – który model ubezpieczenia będzie najbardziej korzystny? To zależy od Twojej sytuacji:
- rodzaju leasingu,
- wysokość wkładu własnego i ceny wykupu – jeżeli po szkodzie całkowitej/kradzieży auta pozostaniesz z dużym zobowiązaniem do spłaty wybierz GAP RTI,
- czy leasingujesz nowe/używane auto – GAP RTI jeszcze szczególnie korzystny dla osób, które leasingują (kupują na kredyt, biorą w wynajem długoterminowy) nowe auta,
- czy jest płatnikiem podatku VAT – najkorzystniejszy będzie wariant GAP RTI wyliczonego od wartości netto pojazdu, dla nievatowców lepiej wybrać ubezpieczenie wyliczone od wartości brutto,
- czy używasz pojazd do celów prywatno-firmowych czy wyłącznie firmowych – przy użytkowaniu mieszanym bardziej opłaca się GAP fakturowy wyliczony od wartości netto + połowa VAT.
Warto zauważyć, że na rynku istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia GAP na własną rękę, co może być dużo tańszym rozwiązaniem – miesięcznie ubezpieczenie wyniesie np. 0,04 proc. wartości auta, a nie powyżej 0,1 proc. Samodzielne ubezpieczenie jest tym bardziej korzystne, że nie będzie do niego doliczony VAT, jak w przypadku kosztu GAP zawartego w ratach leasingu.
GAP fakturowy od Defend Insurance najbardziej elastyczny!
Na rynku możesz znaleźć wiele ofert ubezpieczenia GAP. Warto uważnie wczytać się w ogólne warunku ubezpieczenia, żeby wybrać najlepszą propozycję.
Z wielką wnikliwością polecamy ubezpieczenie DEFEND GAP. Zapewnia wypłatę, która umożliwi zakup nowego pojazdu od tej samej wartości (klasie), co zniszczony lub skradziony czy też pomoże spłacić zaciągnięty kredyt lub wzięty leasing.
Produkt Defend Insurance należy do najbardziej elastycznych na rynku. Otrzymasz:
- tarczę przed utratą wartości pojazdu nawet przez 5 lat,
- wysoki limit wypłaty odszkodowania – do 150 000 zł,
- szansę ubezpieczenia od wartości pojazdu brutto lub netto,
- możliwość kupna auta tej samej klasy/wartości,
- możliwość użycia wypłaty z polisy GAP do spłaty zobowiązań, np. z tytułu wcześniejszego zakończenia umowy leasingu,
- opcję utrzymania wartości samochodu także w przypadku likwidacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy,
- szansę wykupienia GAP fakturowego na czas dłuższy niż okres umowy leasingowej – ubezpieczenie obejmie auta także po wykupie z leasingu,
- szybką, sprawną i profesjonalną likwidację szkód.
Jeżeli nie wiesz, jak dobrze wybrać GAP fakturowy, to świetnym pomysłem jest kontakt z doświadczonym doradcą finansowym. Usłyszysz odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości oraz dostaniesz wskazówki, czego szukać lub unikać w ogólnych warunkach umowy na ubezpieczenie RTI.
GAP fakturowy – podsumowanie
GAP fakturowy to dodatkowe ubezpieczenie, które uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami szkody całkowitej samochodu lub jego kradzieży. Owszem, po wypadku otrzymasz wypłatę z polisy AC, ale tylko w wysokości rynkowej wartości pojazdu w dniu zdarzenia. Autocasco nie chroni przed utratą wartości auta!
GAP RTI jest najbardziej popularnym ubezpieczeniem GAP. Wypłata z polisy będzie odpowiadał różnicy między wartością początkową pojazdu, a jego wartością rynkową w dniu zdarzenia. Możliwe są również inne warianty GAP: indeksowy i finansowy.
Spójrzmy na tabelę z przykładowymi wypłatami GAP w różnych formach – dla samochodu wartego 150 tys. zł, który został skradziony po trzech latach (wartość w dniu kradzieży to 90 tys. zł)
GAP fakturowy (GAP RTI) | pokrywa różnicę między ceną samochodu z faktury a odszkodowaniem z AC | wypłata z tytułu GAP – 60 tys. zł |
GAP indeksowy | procentowo określoną dopłata – 15 proc. – 20 proc. – liczona od wypłaconej sumy odszkodowania z AC | wypłata z GAP wyniesie 13 500 zł – 27 000 zł |
GAP finansowy | wypłata różnicy między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty z AC a wartością odszkodowania z tytułu AC. | do spłaty zostało 30 tys. zł, a wypłata z AC wyniosła 24 tys. zł – wypłata z GAP = 6 tys. zł. |
Okres ubezpieczenia GAP wynosi 12 – 60 miesięcy.
Uwaga! Zawsze przed podjęciem decyzji w sprawie dodatkowego ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatora GAP – wstępne obliczenie powinno poprzedzić kontakt z doradcą lub ubezpieczycielem. Znajdziesz symulację najniższych cen ubezpieczenia GAP dostępnych na polskim rynku.