Leasing czy kredyt a może gotówka?

Stajemy przed wyborem: wziąć leasing, kredyt czy kupić za gotówkę?

Niezależnie od celu, któremu będzie służyło finansowanie, gotówka ma sens jedynie w przypadku, kiedy dysponujemy jej znacznym nadmiarem…choć i tak to duże uproszczenie. Zakupy gotówkowe do firm są – z ekonomicznego i podatkowego punktu widzenia – najmniej korzystne.

Wydatku gotówkowego poniesionego na zakup środka trwałego nie możemy jednorazowo wrzucić w koszty! Musimy go amortyzować czyli powoli, wg narzuconych limitów, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Tylko w przypadku aktywów o wartości poniżej 10 tys. zł będzie możliwa amortyzacja jednorazowa.

Co najważniejsze, przy płaceniu gotówką np. za samochód osobowy do firmy czy pojazd ciężarowy, specjalistyczne oprogramowanie, maszyny do recyklingu plastiku, dowolną maszynę produkcyjną czy sprzęt komputerowy, zakup sprzętu gastronomicznego czy modernizację gabinetu lekarskiego, pozbawiamy się pozytywnego wpływu dźwigni finansowej, która działa tylko przy finansowaniu zewnętrznym.

Dzięki niej możliwe jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo ponadprzeciętnego efektu ekonomicznego, w wyniku wzrostu przychodów ze sprzedaży (przy stałym poziomie kosztów stałych) poprzez częściowe finansowanie działalności gospodarczej kapitałem obcym – leasingiem czy też kredytem.

Często jednak spotykamy się z brakiem wiedzy w tym zakresie wśród przedsiębiorców. Twierdzą oni wtedy, że finanse ich firm nie ucierpią na wydatku gotówkowym skoro dysponują jej nadmiarem. Przedmiot – pojazd, maszyna czy urządzenie – będzie przecież ich własnością a wszelkie formalności związane z zakupem oraz aspekty ujęcia wydatku w kosztach będą proste. Czy słusznie? Naszym zdaniem niesłusznie. Sprawdźmy dlaczego?

Załóżmy, że dzisiaj kupujesz za gotówkę samochód osobowy na firmę – zaliczysz go do środków trwałych i będziesz dokonywał odpisów amortyzacyjnych wg stawki 20%. Po 2 -3 latach chcesz go sprzedać. I tutaj możesz bardzo dużo stracić. Przy jego odsprzedaży bowiem – by poprawnie dokonać rozliczenia – będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tej transakcji tylko tę część ceny zapłaconej przy zakupie auta, która nie przekracza limitu 150 000 zł i dodatkowo pomniejszonej o już dokonaną, w trakcie użytkowania auta przez firmę, amortyzację. Ostatecznie powoduje to, że Twoja firma zapłaci bardzo duży podatek od tej sprzedaży.

Auto w leasingu, szczególnie na krótki okres 2-3 lat z wysoką kwotą wykupu ratuje tu sytuację!

Zatem czy auto w leasing czy za gotówkę?

Gotówka – czy to dobra forma finansowania?

Z reguły wydatki inwestycyjne, co potwierdza praktyka i doświadczenie ekonomiczne, powinny być – przynajmniej w części – finansowane kapitałem zewnętrznym. Dlaczego? Gdyż wtedy nie związujemy z inwestycją tylko własnego kapitału. Co więcej, możemy nim dysponować do celów bieżącej działalności naszej firmy, która przynosi nam przecież dochód.

Zatem: skoro mogę wydać na potrzeby własne lub mojej firmy cudze pieniądze a koszt ich pozyskania będzie niższy niż osiągane przeze mnie zyski – czy to nie jest rozwiązanie dobre?

Wykorzystamy wtedy wspominaną już dźwignię finansową (więcej o dźwigni). Rozwijając jej wątek, należy dodać, iż jej istota sprowadza się do tego, że koszty w postaci rat za użyczony nam kapitał zewnętrzny opłacamy z przynoszącej nam dochód działalności gospodarczej. Różnica między tymi wielkościami (kosztem a dochodem) to nasz zysk. Warto zatem – przynajmniej częściowo – finansować swoją działalność środkami zewnętrznymi, np. leasingiem operacyjnym a nie gotówką.

Rozłożenie w czasie wydatków na zakup pożądanego przedmiotu i wsparcie się finansowaniem zewnętrznym jest rozsądnym zabiegiem. Gotówka nie jest wskazana w takich przypadkach. Szczególnie, jeśli spodziewamy się, iż rentowność naszej działalności gospodarczej przewyższa rentowność lokat bankowych dostępnych na rynku. Pytanie zatem brzmi:

Czy zatem brać samochód w leasing czy za gotówkę? Odpowiedź jest jednoznaczna – wybierz leasing. Zapewni Ci on największą możliwą optymalizację podatkową, rozłożenie wydatków na raty oraz maksymalnie uproszczone procedury.

LEASING BEZPOŚREDNI

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Fachowcy od leasingu znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę - sprawdź i zaufaj naszym doradcom

Czy leasing jest lepszy od kredytu?

Biurokracja i formalności

W przypadku kredytu bardzo dużym problemem jest biurokracja i mnogość dokumentów wymaganych przy jego udzielaniu – są to m.in. zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdania finansowe, biznesplan. Nierzadko jest to również konieczność posiadania dodatkowego zabezpieczenia, jak też wkładu własnego, który często jest znacznie wyższy przy kredycie niż w przypadku leasingu. To podcina skrzydła przedsiębiorcom, szczególnie tym, których historia kredytowa jest bardzo krótka lub żadna. Wtedy na kredyt praktycznie nie ma szans.

W przypadku leasingu nie jest wymaganych tyle formalności a decyzja leasingowa podejmowana jest na podstawie standardowych i łatwo dostępnych (szybkich do przygotowania przez przedsiębiorcę) dokumentów. Ten aspekt przemawia na korzyść leasingu.

Dogłębne porównanie leasingu i kredytu, które pomoże Ci w odpowiedzi na pytanie: „kredyt czy leasing na samochód firmowy?” znajdziesz w naszej analizie pt. Kredyt czy leasing?

Zdolność kredytowa przy leasingu

Umowa lizingu operacyjnego (bo w ok. 90% przypadkach to właśnie ten rodzaj finansowania dominuje na polskim rynku) nie obciąża sytuacji finansowej w takim stopniu, jak kredyt. Zapewne każdy, kto ubiegał się o kredyt na cokolwiek spotkał się z pytaniem: czy posiada Pan/i inne stałe zobowiązania do spłaty? I w tym tkwi istota sporu na tle – leasing czy kredyt?

Kredyt to zobowiązanie stałe i najczęściej długoterminowe. Jeśli mamy je zaciągnięte to musimy je spłacać a zatem pozostała do dyspozycji reszta funduszy – które moglibyśmy przeznaczyć na zaciągnięcie i spłacanie kolejnego kredytu albo na zabezpieczenie niezbędne np. przy przetargach – znacznie się zmniejsza.

Leasing, choć też stanowi obciążenie stałe jest udzielany najczęściej na krótsze terminy a formalności z nim związane pozwalają łatwiej od niego odstąpić w razie problemów ze spłatą (m.in. poprzez cesję leasingu), na co nie pozwala kredytowanie.

Kwestie windykacyjne

Zaległości w przypadku leasingu nie trafiają do baz BIK czy KRD natomiast zaległości kredytowe lądują tam już bardzo szybko. Mogą zatem „zepsuć” możliwość uzyskania kredytu w przyszłości.

Z praktycznego punktu widzenia lizing będzie można wciąż pozyskać (nie będzie on bowiem ujawniony w rejestrach zadłużenia), jednak już na pewno nie u tego samego leasingodawcy (bo będzie miał nas w swoich zasobach informacyjnych). Natomiast o kredytowanie będzie wtedy bardzo ciężko.

Z drugiej strony, jeśli przytrafią się trudności ze spłatą leasingu wtedy konsekwencje będą w miarę szybkie. Ponieważ nie jesteśmy właścicielem danego środka, firma leasingowa może po prostu nam go odebrać po określonym czasie od wystosowania wezwania do zapłaty. Tracimy wtedy możliwość korzystania z przedmiotu, na który wzięliśmy leasing.

Kredyt pozwala natomiast na zawarcie porozumienia z bankiem. To zaś nie będzie automatycznie oznaczało utraty danego przedmiotu. Zauważmy, że w przypadku kredytu jesteśmy właścicielami danego dobra. Pozwala nam to znaleźć inne ścieżki wyjścia z problemów np. sprzedać środek trwały i spłacić z niego pozostałą część zobowiązania kredytowego.

LEASING?

WYPEŁNISZ W 30 SEKUND!

Leasing czy pożyczka leasingowa - wypełnij formularz i załatw sprawę od ręki.
Leasing? W 30 sek.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web potwierdzają to!

Przeznaczenie i okres finansowania

Powyższe kwestie stanowią również o tym, że kredyt bardziej opłaca się zaciągać na wydatki inwestycyjne o charakterze trwałym np. zakup nieruchomości. W przypadku chęci pozyskania maszyn lub urządzeń produkcyjnych albo pojazdów transportu ciężkiego, powinniśmy skłaniać się w kierunku zawarcia umowy leasingowej.

Sam okres leasingowania z reguły nie przekracza 5-6 lat. Po tym czasie możemy wykupić dany przedmiot na własność. W przypadku kredytu, okres kredytowania może być znacznie dłuższy. Ograniczeniem w tym przypadku będą jedynie wewnętrzne procedury i warunki świadczenia usług kredytowych przez dany bank.

Co jednak istotne, kredytować możemy praktycznie każdy przedmiot, niezależnie od wieku, co nie jest już tak proste w przypadku lizingu, który preferuje głównie nowe samochody osobowe, maszyny i urządzania produkcyjne, autobusy, ciągniki siodłowe, auta dostawcze, koparko-ładowarki, linie technologiczne, w tym maszyny do przemysłu spożywczego, automatykę do przetwórstwa tworzyw sztucznych czy urządzeń do obróbki metalu, a także oprogramowanie czy sprzęt IT, itp.

Leasing vs kredyt – co wybrać? Mimo wszystko to porównanie wygrywa leasingowanie.

Opłacalność podatkowa leasingu

Niezaprzeczalną zaletą leasingu operacyjnego, poza samą prostotą konstrukcji tego instrumentu finansowego, jest jego efektywny wpływ na korzyści podatkowe zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.

Pozwala on bowiem wszystkie opłaty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek stanową drogie samochody osobowe leasingowane na firmy od 2019 r. Niemniej jednak auto osobowe kupione na kredyt, stając się naszą własnością podlega pod przepisy dotyczące amortyzacji – nie możemy go od razu zaliczyć w koszty bo dopiero po 5 latach. Przy leasingu operacyjnym praktycznie całą wartość wydatków leasingowych zaliczamy w koszty w okresie leasingowania, który może trwać nawet 2 lata! Dodatkowo, odpowiednio ustalając wysokość leasingowej opłaty wstępnej – w miesiącu, w którym zawarta zostaje umowa leasingu – możemy znacznie zmniejszyć podstawę opodatkowania, na co nie pozwala kredyt.

Jeśli chcesz sprawdzić ile wyniosą realne koszty podatkowe dla samochodów osobowych z 50% odliczeniem VAT oraz ze 100% odliczeniem VAT – pobierz bezpłatny kalkulator leasingowy w Excelu.

Z obliczeń kalkulatora leasingu dowiesz się, w jakiej maksymalnej cenie brutto powinieneś szukać auta by wszystkie wydatki leasingowe (nie eksploatacyjne) zaliczać w koszty działalności swojej firmy.

Sam podatek VAT w przypadku leasingu operacyjnego jest rozliczany stopniowo, z każdą fakturą dokumentującą ratę leasingową. W przypadku kredytu, jak i zakupu gotówkowego, VAT płacisz jednorazowo – z góry – przy zakupie środka trwałego, co oznacza najczęściej spory wydatek już na samym początku, na czym najczęściej nikomu nie zależy.

Co zatem wybrać – leasing czy kredyt?

Jeśli jesteś nową firmą albo krótko działającą na rynku; nie chcesz przechodzić przez procedurę i zawracać sobie głowę nadmiernymi formalnościami i biurokracją; chcesz szybko dysponować środkiem trwałym (samochodem osobowym, dostawczym, maszyną przemysłową lub urządzeniem produkcyjnym), który będziesz wykorzystywać w swojej działalności; a już na pewno, jeśli ma ona służyć zarabianiu przez Ciebie pieniędzy a nie tylko obrony przez odprowadzeniem nadmiernej kwoty do fiskusa – skorzystaj z finansowania leasingowego!

Jeśli dodatkowo dotychczas nie byłeś w stanie uzyskać leasingu albo odmówiono Ci jego otrzymania sprawdź naszą ofertę dotyczącą udzielania trudnego leasingu.

Czy nadszedł właśnie czas na leasing dla Ciebie lub Twojej firmy?

Wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line – zajmie Ci to 60 sekund.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert