fbpx

Leasing czy kredyt a może gotówka?

Stajemy przed wyborem: leasing kredyt czy gotówka?

Gotówka, czy to dobra forma finansowania?

Niezależnie od celu, któremu będzie służyło finansowanie, gotówka ma sens jedynie w przypadku, kiedy chcemy zmniejszyć koszty naszej działalności; ale tylko, gdy oczekując redukcji kosztów – np. zmniejszenia podatku roczne – jednocześnie dysponujemy nadmiarem gotówki. Wydatek poniesiony na zakup przedmiotu np. środka trwałego albo wyposażenia zamortyzujemy, czyli mówiąc potocznie “wrzucimy w koszty”. Pamiętajmy, że w przypadku aktywów o wartości powyżej 10 tys. zł nie będzie jednak możliwa amortyzacja jednorazowa. Tak czy siak: Nasze finanse – w perspektywie prowadzonej działalności gospodarczej – nie ucierpią na tym wydatku skoro dysponujemy ich nadmiarem. Przedmiot – pojazd, maszyna czy urządzenie – będzie natomiast nasze. Wszelkie formalności związane z zakupem oraz aspekty ujęcia wydatku w naszych rachunkach a przede wszystkim kosztach będą prozaiczne. Świetnie, prawda? Ale czy na pewno?

Z reguły wydatki inwestycyjne, co potwierdza praktyka i doświadczenie ekonomiczne, powinny być, przynajmniej w części, finansowane kapitałem zewnętrznym. Dlaczego? Gdyż wtedy nie związujemy z inwestycją jedynie własnego kapitału. Co więcej, możemy nim dysponować do celów bieżącej działalności naszej firmy, która przynosi nam przecież dochód. Skoro mogę wydać na własne potrzeby cudze pieniądze a koszt ich pozyskania będzie niższy niż osiągane przeze mnie zyski – to rozwiązanie idealne. Wykorzystujemy wtedy dźwignię finansową (więcej). Sprowadza się ona do tego, że ponosimy koszty w postaci opłacania raty za użyczony nam kapitał zewnętrzny z przynoszącej nam dochód działalności. Różnica między tymi wielkościami to nasz zysk. Warto zatem, przynajmniej w części, finansować swoją działalność środkami zewnętrznymi, np. leasingiem.

Rozłożenie zatem w czasie wydatków na zakup pożądanego przedmiotu i wsparcie się finansowaniem zewnętrznym jest rozsądnym zabiegiem. Gotówka nie jest wskazana w takich przypadkach. Szczególnie, jeśli spodziewamy się, iż rentowność naszej działalności gospodarczej przewyższa rentowność lokat bankowych dostępnych na rynku. Pytanie zatem brzmi: jeśli nie gotówką to czym się wspierać – kredytem czy leasingiem?

Dlaczego leasing jest lepszy od kredytu?

Czym się różni leasing od kredytu?

W przypadku kredytu bardzo dużym problemem jest biurokracja i mnogość dokumentów wymaganych przy jego udzielaniu – są to m.in. zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdania finansowe, biznesplan. Nierzadko jest to również konieczność posiadania dodatkowego zabezpieczenia, jak też wkładu własnego, który często jest znacznie wyższy przy kredycie niż w przypadku leasingu. To podcina skrzydła przedsiębiorcom, szczególnie tym, których historia kredytowa jest bardzo krótka lub żadna. Wtedy na kredyt praktycznie nie ma szans.

W przypadku leasingu nie jest wymaganych tyle formalności a decyzja podejmowana jest na podstawie standardowych i łatwo dostępnych (szybkich do przygotowania przez przedsiębiorcę) dokumentów. Ten aspekt przemawia na korzyść na leasingu.

Twoja zdolność kredytowa.

Umowa lizingu operacyjnego (bo w ok. 90% przypadkach to właśnie ten rodzaj finansowania dominuje na polskim rynku) nie obciąża naszej sytuacji finansowej w takim stopniu, jak kredyt. Zapewne każdy, kto ubiegał się o kredyt na cokolwiek spotkał się z pytaniem: czy posiada Pan/i inne stałe zobowiązania do spłaty? I w tym tkwi istota sporu na tle: leasing kredyt. Kredyt to zobowiązanie stałe i najczęściej długoterminowe. Jeśli mamy je zaciągnięte to musimy je spłacać a zatem pozostała do dyspozycji reszta funduszy – które moglibyśmy przeznaczyć na zaciągnięcie i spłacanie kolejnego kredytu albo na zabezpieczenie niezbędne np. przy przetargach – znacznie się zmniejsza. Leasing, choć też stanowi obciążenie stałe jest udzielany najczęściej na krótsze terminy a formalności z nim związane pozwalają łatwiej od niego odstąpić w razie problemów ze spłatą.

Kwestie windykacyjne.

O ile w przypadku leasingu kwestia zawartej umowy pozostaje między leasingodawcą a leasingobiorcą – co powoduje, że zaległości w przypadku leasingu nie trafiają do BIK – to zaległości przy kredycie mogą już tam trafić i „zepsuć” nam możliwość uzyskania go w przyszłości. Lizing nadal będziemy mogli pozyskać, jednak już na pewno nie u tego samego leasingodawcy.

Jeśli jednak będziemy mieli trudności ze spłatą leasingu wtedy konsekwencje są w miarę szybkie. Ponieważ nie jesteśmy właścicielem danego środka, firma leasingowa może po prostu nam go odebrać po określonym czasie od wystosowania wezwania do zapłaty. Tracimy wtedy możliwość korzystania z przedmiotu, na który wzięliśmy leasing Kredyt pozwala natomiast na zawarcie porozumienia z bankiem. A to nie będzie oznaczało automatycznie utraty danego przedmiotu. Zauważmy, że w przypadku kredytu jesteśmy właścicielami danego dobra. Pozwala nam to znaleźć inne ścieżki wyjścia z problemów np. sprzedając środek trwały spłacimy z niego pozostałą część zobowiązania kredytowego.

Przeznaczenie i okres finansowania.

Powyższe kwestie stanowią również o tym, że kredyt bardziej opłaca się zaciągać na wydatki inwestycyjne o charakterze trwałym np. zakup nieruchomości. W przypadku rozważania pozyskania maszyn lub urządzeń do eksploatacji np. transportu ciężkiego, powinniśmy skłaniać się w kierunku zawarcia umowy leasingowej.

Sam okres leasingowania z reguły nie przekracza 5 lat. Po tym czasie możemy wykupić dany przedmiot na własność. W przypadku kredytu, okres kredytowania może być znacznie dłuższy. Ograniczeniem w tym przypadku będą jedynie wewnętrzne procedury i warunki świadczenia usług kredytowych przez dany bank.

Co jednak istotne, kredytować możemy praktycznie każdy przedmiot, niezależnie od wieku, co nie jest już tak proste w przypadku lizingu, który preferuje głównie nowe maszyny, urządzania, samochody ciężarowe, dostawcze i osobowe, koparko-ładowarki, linie technologiczne, itp.

Leasing kredyt, które wybrać? Mimo wszystko to porównanie wygrywa leasingowanie.

Opłacalność podatkowa – leasing kredyt…?

Niezaprzeczalną zaletą leasingu (operacyjnego), poza samą prostotą konstrukcji tego instrumentu finansowego, jest jego efektywny wpływ na korzyści podatkowe zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.

Pozwala on bowiem wszystkie opłaty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Samochód kupiony na kredyt, stając się naszą własnością podlega pod przepisy dotyczące amortyzacji – nie możemy go od razu zaliczyć w koszty. Przy leasingu operacyjnym praktycznie całą wartość zaliczamy w koszty w okresie leasingowania. Dodatkowo, odpowiednio ustalając wysokość opłaty wstępnej – w miesiącu, w którym zawieramy umowę leasingu możemy znacznie zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Sam podatek VAT w przypadku leasingu jest rozliczany stopniowo, z każdą fakturą dokumentującą ratę leasingową. W przypadku kredytu, VAT rozliczany jest jednorazowo – z góry – przy zakupie środka trwałego, co oznacza najczęściej spory wydatek już na samym początku, na czym najczęściej nikomu nie zależy.

Leasing kredyt? Tę walkę również wygrywa lizing.

Co zatem wybrać: leasing czy kredyt?

Jeśli jesteśmy nową firmą albo krótko działającą na rynku; nie chcemy przechodzić przez procedurę i zawracać sobie głowę nadmiernymi formalnościami i biurokracją; chcemy szybko dysponować środkiem trwałym (samochodem lub maszyną), który będziemy wykorzystywać w naszej działalności; a już na pewno, jeśli ma ona służyć zarabianiu przez nas pieniędzy a nie tylko obrony przez odprowadzeniem nadmiernej kwoty do fiskusa – korzystajmy z finansowania leasingowego w ujęciu operacyjnym.

Jeśli dodatkowo dotychczas nie byliśmy w stanie uzyskać lizingu albo odmówiono nam jego otrzymani warto sprawdzić ofertę takiego brokera, który specjalizuje się w udzielaniu trudnego leasingu.

Jeśli Twoją potrzebą w tej chwili jest lizing, wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line.

Możesz też do nas:

napisać: [email protected]

wysłać: SMS o treści SOS na nr 732 737 776 – oddzwonimy w 5 minut!

zadzwonić: +48 732 737 776

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny