Leasing czy kredyt a może gotówka?


Stajemy przed wyborem: wziąć leasing, kredyt czy za gotówkę?

Gotówka – czy to dobra forma finansowania?

Niezależnie od celu, któremu będzie służyło finansowanie, gotówka ma sens jedynie w przypadku, kiedy chcemy zmniejszyć koszty naszej działalności; ale tylko, gdy oczekując redukcji kosztów – np. zmniejszenia podatku roczne – jednocześnie dysponujemy jej nadmiarem. Wydatek poniesiony na zakup przedmiotu np. środka trwałego albo wyposażenia zamortyzujemy, czyli powoli, wg narzuconych limitów, wrzucimy w koszty. Pamiętajmy, że w przypadku aktywów o wartości powyżej 10 tys. zł nie będzie jednak możliwa amortyzacja jednorazowa.
Tak czy siak: Finanse własne lub naszej firmy nie ucierpią na tym wydatku skoro dysponujemy  nadmiarem gotówki. Przedmiot – pojazd, maszyna czy urządzenie – będzie natomiast nasz. Wszelkie formalności związane z zakupem oraz aspekty ujęcia wydatku w kosztach będą proste i przyjemne. Świetnie, prawda? Ale czy na pewno?

Z reguły wydatki inwestycyjne, co potwierdza praktyka i doświadczenie ekonomiczne, powinny być, przynajmniej w części, finansowane kapitałem zewnętrznym. Dlaczego? Gdyż wtedy nie związujemy z inwestycją tylko własnego kapitału. Co więcej, możemy nim dysponować do celów bieżącej działalności naszej firmy, która przynosi nam przecież dochód.
Zatem: skoro mogę wydać na potrzeby własne lub mojej firmy cudze pieniądze a koszt ich pozyskania będzie niższy niż osiągane przeze mnie zyski – czy to nie jest rozwiązanie idealne?
Wykorzystamy wtedy dźwignię finansową (więcej o dźwigni). Jej istota sprowadza się do tego, że koszty w postaci rat za użyczony nam kapitał zewnętrzny opłacamy z przynoszącej nam dochód działalności gospodarczej. Różnica między tymi wielkościami (kosztem a dochodem) to nasz zysk. Warto zatem, przynajmniej w części, finansować swoją działalność środkami zewnętrznymi, np. leasingiem operacyjnym.

Rozłożenie w czasie wydatków na zakup pożądanego przedmiotu – np. ciągnika siodłowego z naczepą – i wsparcie się finansowaniem zewnętrznym jest rozsądnym zabiegiem. Gotówka nie jest wskazana w takich przypadkach. Szczególnie, jeśli spodziewamy się, iż rentowność naszej działalności gospodarczej przewyższa rentowność lokat bankowych dostępnych na rynku. Pytanie zatem brzmi: jeśli nie gotówką to czym się wspierać – kredytem czy leasingiem?

Czy i dlaczego leasing jest lepszy od kredytu?

Bezplatna porownywarka leasingow

ZAMÓW LEASING NA SWOICH WARUNKACH

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą porównać oferty towarzystw leasingowych. Proces jest szybki i prosty oraz nie wpływa na ocenę zdolności finansowej Twojej lub Twojej firmy.

Czym się różni leasing od kredytu?

W przypadku kredytu bardzo dużym problemem jest biurokracja i mnogość dokumentów wymaganych przy jego udzielaniu – są to m.in. zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdania finansowe, biznesplan. Nierzadko jest to również konieczność posiadania dodatkowego zabezpieczenia, jak też wkładu własnego, który często jest znacznie wyższy przy kredycie niż w przypadku leasingu. To podcina skrzydła przedsiębiorcom, szczególnie tym, których historia kredytowa jest bardzo krótka lub żadna. Wtedy na kredyt praktycznie nie ma szans.

W przypadku leasingu nie jest wymaganych tyle formalności a decyzja leasingowa podejmowana jest na podstawie standardowych i łatwo dostępnych (szybkich do przygotowania przez przedsiębiorcę) dokumentów. Ten aspekt przemawia na korzyść na leasingu.

Twoja zdolność kredytowa

Umowa lizingu operacyjnego (bo w ok. 90% przypadkach to właśnie ten rodzaj finansowania dominuje na polskim rynku) nie obciąża naszej sytuacji finansowej w takim stopniu, jak kredyt. Zapewne każdy, kto ubiegał się o kredyt na cokolwiek spotkał się z pytaniem: czy posiada Pan/i inne stałe zobowiązania do spłaty? I w tym tkwi istota sporu na tle: leasing – kredyt? Kredyt to zobowiązanie stałe i najczęściej długoterminowe. Jeśli mamy je zaciągnięte to musimy je spłacać a zatem pozostała do dyspozycji reszta funduszy – które moglibyśmy przeznaczyć na zaciągnięcie i spłacanie kolejnego kredytu albo na zabezpieczenie niezbędne np. przy przetargach – znacznie się zmniejsza. Leasing, choć też stanowi obciążenie stałe jest udzielany najczęściej na krótsze terminy a formalności z nim związane pozwalają łatwiej od niego odstąpić w razie problemów ze spłatą.

Kwestie windykacyjne

Zaległości w przypadku leasingu np. nie trafiają do BIK czy KRD natomiast zaległości kredytowe bardzo szybko i mogą „zepsuć” nam możliwość uzyskania kredytu w przyszłości.
Z praktycznego punktu widzenia lizing będziemy mogli wciąż pozyskać (nie będzie on ujawniony w rejestrach zadłużenia), jednak już na pewno nie u tego samego leasingodawcy (będzie miał nas w swoich zasobach informacyjnych). O kredyt będzie wtedy o wiele ciężej.

Jeśli jednak będziemy mieli trudności ze spłatą leasingu wtedy konsekwencje są w miarę szybkie. Ponieważ nie jesteśmy właścicielem danego środka, firma leasingowa może po prostu nam go odebrać po określonym czasie od wystosowania wezwania do zapłaty. Tracimy wtedy możliwość korzystania z przedmiotu, na który wzięliśmy leasing Kredyt pozwala natomiast na zawarcie porozumienia z bankiem. A to nie będzie automatycznie oznaczało utraty danego przedmiotu. Zauważmy, że w przypadku kredytu jesteśmy właścicielami danego dobra. Pozwala nam to znaleźć inne ścieżki wyjścia z problemów np. sprzedając środek trwały spłacimy z niego pozostałą część zobowiązania kredytowego.

Przeznaczenie i okres finansowania

Powyższe kwestie stanowią również o tym, że kredyt bardziej opłaca się zaciągać na wydatki inwestycyjne o charakterze trwałym np. zakup nieruchomości. W przypadku rozważania pozyskania maszyn lub urządzeń do eksploatacji np. transportu ciężkiego, powinniśmy skłaniać się w kierunku zawarcia umowy leasingowej.

Sam okres leasingowania z reguły nie przekracza 5 lat. Po tym czasie możemy wykupić dany przedmiot na własność. W przypadku kredytu, okres kredytowania może być znacznie dłuższy. Ograniczeniem w tym przypadku będą jedynie wewnętrzne procedury i warunki świadczenia usług kredytowych przez dany bank.

Co jednak istotne, kredytować możemy praktycznie każdy przedmiot, niezależnie od wieku, co nie jest już tak proste w przypadku lizingu, który preferuje głównie nowe samochody osobowe, maszyny i urządzania, autobusy, samochody ciężarowe, auta dostawcze, koparko-ładowarki, linie technologiczne, itp.

Leasing kredyt, które wybrać? Mimo wszystko to porównanie wygrywa leasingowanie.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA POMOC
PRZY LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert

Opłacalność podatkowa – leasing kredyt…?

Niezaprzeczalną zaletą leasingu operacyjnego, poza samą prostotą konstrukcji tego instrumentu finansowego, jest jego efektywny wpływ na korzyści podatkowe zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.

Pozwala on bowiem wszystkie opłaty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek stanową drogie samochody osobowe leasingowane na firmy od 2019 r. Niemniej jednak auto osobowe kupione na kredyt, stając się naszą własnością podlega pod przepisy dotyczące amortyzacji – nie możemy go od razu zaliczyć w koszty bo dopiero po 5 latach. Przy leasingu operacyjnym praktycznie całą wartość wydatków leasingowych zaliczamy w koszty w okresie leasingowania, który może trwać tylko 2 lata! Dodatkowo, odpowiednio ustalając wysokość leasingowej opłaty wstępnej – w miesiącu, w którym zawieramy umowę leasingu – możemy znacznie zmniejszyć podstawę opodatkowania, na co nie pozwala kredyt.

Czy wiesz, że …

Jeśli chcesz sprawdzić ile wyniosą realne koszty podatkowe dla samochodów osobowych z 50% odliczeniem VAT oraz ze 100% odliczeniem VAT – pobierz bezpłatny kalkulator leasingowy w Excelu.

Z obliczeń kalkulatora leasingu dowiesz się, w jakiej maksymalnej cenie brutto powinieneś szukać auta by wszystkie wydatki leasingowe (nie eksploatacyjne) zaliczać w koszty działalności swojej firmy.

Sam podatek VAT w przypadku leasingu jest rozliczany stopniowo, z każdą fakturą dokumentującą ratę leasingową. W przypadku kredytu, VAT rozliczany jest jednorazowo – z góry – przy zakupie środka trwałego, co oznacza najczęściej spory wydatek już na samym początku, na czym najczęściej nikomu nie zależy.

Leasing kredyt? Tę walkę również wygrywa lizing.

Co zatem wybrać: leasing czy kredyt?

Jeśli jesteśmy nową firmą albo krótko działającą na rynku; nie chcemy przechodzić przez procedurę i zawracać sobie głowę nadmiernymi formalnościami i biurokracją; chcemy szybko dysponować środkiem trwałym (samochodem osobowym, dostawczym, maszyną przemysłową lub urządzeniem produkcyjnym), który będziemy wykorzystywać w naszej działalności; a już na pewno, jeśli ma ona służyć zarabianiu przez nas pieniędzy a nie tylko obrony przez odprowadzeniem nadmiernej kwoty do fiskusa – korzystajmy z finansowania leasingowego w ujęciu operacyjnym.

Jeśli dodatkowo dotychczas nie byliśmy w stanie uzyskać lizingu albo odmówiono nam jego otrzymania warto sprawdzić ofertę brokera, który specjalizuje się w udzielaniu trudnego leasingu.

Twoją potrzebą jest w tej chwili jest lizing? Wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line.

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.