Leasing aut osobowych wg kosztów, limitów, podatków, proporcji i odliczeń podatkowych w 2022 r.

Tutaj zamówisz leasing na samochód w 30 sek. Zapytanie o leasing auta wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.

PONIŻEJ ZAPOZNASZ SIĘ Z INTERESUJĄCĄ CIĘ TREŚCIĄ. PAMIĘTAJ PRZY TYM, ŻE U NAS:

ZAMAWIASZ RAZ – ZAŁATWIASZ RAZ

Pożyczka leasingowa lub leasing - wypełnij formularz i zamów z Leasing SOS
Leasing? Na start postu.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web to potwierdzają

Poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik dotyczący zasad zaliczania leasingu oraz kosztów użytkowania samochodu osobowego do firmowych kosztów uzyskania przychodu (KUP). Przewodnik ten analizuje przepisy obowiązujące w 2022 i 2021 r., z uwzględnieniem modyfikacji podatkowych, które przyniósł rok 2019.

Czy dotyczą mnie zmiany w kosztach podatkowych leasingu w 2022?

Ostatnie istotne zmiany w leasingu („Polski Ład” zmienił tylko kwestię wykupu auta dla jdg i sp. cywilnych) weszły w życie z początkiem 2019 roku i obowiązują w 2022 r. Przywileje leasingowe – szczególnie w zakresie uwzględniania w firmowych kosztach uzyskania przychodu (KUP) kosztów leasingu (czyli wpłaty inicjalnej i kolejnych rat leasingowych; nie mylić z kosztami eksploatacyjnymi) – zostały utrzymane dla ok. 80 proc. przedsiębiorców. Cena 8 na 10 kupowanych czy leasingowanych przez firmy aut nie przekracza bowiem wysokości kwoty limitu amortyzacyjnego.

Jeśli więc zamierzasz w 2022 r. wyleasingować spalinowy samochód osobowy do firmy, którego cena netto nie przekracza kwoty 134 529 zł – nie zawracaj sobie głowy zmianami w przepisach leasingu aut. Weź leasing operacyjny na auto. Zapewni Ci on największe korzyści legalnej optymalizacji podatkowej i pozwoli zaliczyć do KUP 100% wydatków związanych z finansowaniem pojazdu.

Pobierz też kalkulator leasingu w Excelu, którym wyliczysz i porównasz różne warianty leasingu. Poza symulacją leasingu, sprawdzisz nim ile realnie zaoszczędzisz na tej formie finansowania, ile odliczysz od podatku PIT/CIT oraz VAT, wyliczysz proporcję do leasingu dla samochodów powyżej limitu 150 tys. zł.

Sprawdzisz nim też ile można było (choć nie wszystko stracone!) zyskać na prywatnym wykupie auta z leasingu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jako osoba fizyczna (JDG). Uchwalenie bowiem pod koniec 2021 r. tzw. „Polskiego Ładu” wyeliminowało praktycznie opłacalność stosowania wykupu prywatnego z zamiarem szybkiej odsprzedaży auta. Można powiedzieć, że wyrównało to zasady wykupu aut z leasingu między wszystkimi typami firm. Jednak pozostała pewna furtka, o której przeczytasz w artykule o korzystnym sposobie na wykup auta po leasingu.

Jeśli planujesz wyleasingowanie drogiego samochodu osobowego w cenie powyżej 150 tys. zł albo auta luksusowego – to głównie tych przedmiotów leasingu dotknęły wprowadzane w 2019 r. modyfikacje w przepisach podatkowych. Dotyczyły one głównie sposobu ujmowania kosztów „luksusowego leasingu” w księgach firmowych. Jednak wbrew zamiarom ustawodawcy (czyli sprowadzenia leasingu, w tym najmu długoterminowego, kredytu i zakupu gotówkowego do wspólnego mianownika) leasing pozostał najbardziej korzystnym podatkowo rozwiązaniem w odniesieniu do drogich samochodów osobowych. Wspólny mianownik czyli limit amortyzacyjny dla aut spalinowych w wysokości 150 tys. zł, którym objęto wszystkie formy finansowania zewnętrznego, spowodował, że leasing względem kredytu pozwala na najtańsze pozyskanie samochodu osobowego, jeśli cena auta przekracza ów limit.

Dla 80 proc. kierowców i firm, które statystycznie użytkują tańsze samochody, leasing auta do 150 000 zł jest optymalnym rozwiązaniem, w przeciwieństwie choćby do kredytu. Tych 80 proc. przypadków dotyczą głównie zmiany w sposobie zaliczania wydatków eksploatacyjnych na firmowe auta do kosztów działalności gospodarczej.

Natomiast leasing samochodu powyżej 150 tys. zł wymaga uwzględnienia proporcji stosowanej przy zaliczaniu opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, która wynika z limitów amortyzacyjnych, co wpływa na sposób zaliczania rat leasingowych do wydatków firmowych w 2022 r. Sięgnij po kalkulator leasingu samochodu powyżej 150 000 zł!

Zanim przejdziemy dalej …limit leasingu 150 tys to netto czy brutto? Przyjmijmy na razie, że chodzi o cenę do 150 tys. zł brutto bo ustawa nie określa czy jest to kwota netto czy brutto a precyzyjne wskazanie zależy od sposobu wykorzystywania auta w firmie. Zatem czy limit 150 tys to netto czy brutto – wyjaśnimy w dalszej części przewodnika.

Co obejmują koszty eksploatacyjne 75% w leasingu?

Czy auto na kredyt czy w leasingu, kupione za gotówkę czy w najmie długoterminowym to koszty eksploatacji samochodu, w tym paliwa, opłat parkingowych czy serwisowych można zaliczać do KUP w 75% …chyba, że samochód służy tylko celom firmowym (nie prywatnym) – wtedy możemy zaliczać je w 100% …ale do tego jeszcze wrócimy w dalszej części poradnika.

Niemniej jednak, niezależnie od sposobu finansowania samochodu (kredyt, gotówka, pożyczka, leasing czy szczególny przypadek leasingu operacyjnego, jakim jest umowa najmu długoterminowego), wydatki eksploatacyjne na auta wykorzystywane w polskich firmach trzeba rozliczać wg tych samych zasad od 2019 r. Kwestia kosztów eksploatacyjnych samochodów powyżej 150 tys., jak i poniżej tej kwoty – chodzi o wydatki ponoszone m.in. na:

 • benzynę, olej napędowy czy gaz,
 • części zamienne, opony, oleje,
 • przeglądy, naprawy lub serwis,
 • opłaty parkingowe albo autostradowe,

nie powinna mieć więc wpływu na wybór formy finansowania auta do firmy. Leasing samochodu osobowego, w tym najem pozostają główną metodą pozyskiwania samochodów do firm w 2022 r. Jest to najwygodniejsza, najprostsza i najtańsza forma pozyskiwania samochodów firmowych. …oczywiście pod warunkiem, że nie chcemy zamrażać w nim wolnych, na chwilę obecną, zapasów gotówki. Pamiętajmy, że jeśli ktoś chce się „pozbyć” gotówki by wydać ją na zakup samochodu, którego wartość już w pierwszym roku może spaść o 30% to tak, jakby świadomie ulokować pieniądze na koncie, które daje ujemne oprocentowanie – w naszym przypadku – minus 30%. Z ulokowanych 300 000 zł po roku nasza lokata skurczy się do 210 000 zł. Nonsens, prawda?

Jeśli chcesz sprawdzić ile wyniosą realne koszty podatkowe dla samochodów osobowych powyżej i poniżej 150 tys. zł z 50% odliczeniem VAT oraz ze 100% odliczeniem VAT – pobierz bezpłatny kalkulator leasingowy w Excelu.

Z obliczeń kalkulatora leasingu dowiesz się, w jakiej maksymalnej cenie brutto powinieneś szukać auta by wszystkie wydatki leasingowe (nie eksploatacyjne) zaliczać w koszty działalności swojej firmy.

Przeprowadzisz symulację różnych paramentów leasingu dla aut drogich i tanich oraz obliczysz ile wydatków na leasing odliczysz od przychodów firmy realnie zmniejszając w ten sposób podatek do zapłacenia.

Czy leasing samochodowy dla firm w 2022 r. nadal jest atrakcyjny?

Pamiętajmy, że leasing swoją popularność zawdzięcza temu, iż jest bardziej elastyczną i ekonomicznie korzystniejszą od kredytu czy zakupu za gotówkę formą dysponowania pożądanym przedmiotem. Mimo wprowadzonych zmian, przewaga leasingu nad innymi sposobami finansowania samochodów osobowych w firmach utrzymała się. Można spokojnie założyć, że tym zabiegiem Ministerstwo Finansów po prostu ukróciło (choć nie do końca, o czym w dalszej części poradnika) korzyści podatkowe tym przedsiębiorcom, którzy leasingiem finansowali głównie auta luksusowe. Dla leasingu samochodów o wartości do 150 000 zł realnych kosztów podatkowych, korzyści z leasingu operacyjnego w roku 2022 nie uległy zmianie.

Dla kogo leasing samochodowy pomimo nowych zasad?

Obecnie przedsiębiorcy myśląc o zakupie samochodu na firmę wybierają między kredytem, gotówką a leasingiem operacyjnym lub najmem długoterminowym, który w swojej istocie jest leasingiem operacyjnym. Każdej skali firma – mikro, mała, średnia czy duża – powinna mieć świadomość opłacalności leasingu auta. Głównie z punktu widzenia korzyści podatkowych. To dla optymalizacji podatkowej firmy wolą brać samochody w leasing i wrzucać ratę leasingową w koszty niż kupować je za gotówkę czy na kredyt. Na końcu i tak właścicielem pojazdów stają się przecież przedsiębiorcy. W ten sposób myśli wiele firm i słusznie wybiera lizing.

Do początku 2019 r. leasing pozwalał zaliczyć wszystkie wydatki (w tym przekraczające kwotę limitu amortyzacyjnego) w koszta działalności gospodarczej. Od 2019 r. limitem tym, który fiskus ustalił na poziomie 150 000 PLN, został objęty również leasing aut. Na szczęście nie miało to dużego wpływu na korzyści wynikające z leasingu samochodów do 150 tys zł. Statystyki pokazują bowiem, że ok. 80% pojazdów leasingowanych w Polsce nie przekracza wartością owych 150 000 zł. Ci leasingobiorcy, którzy nie chcą brać luksusu w leasing, nie narzekają. Natomiast Ci, którzy chcieliby wyleasingować drogie auto powyżej 150 000 zł i tak w leasingu powinni upatrywać główne rozwiązanie.

Załóżmy, że dzisiaj kupujesz za gotówkę samochód osobowy na firmę – zaliczysz go do środków trwałych i będziesz dokonywał odpisów amortyzacyjnych wg stawki 20%. Po 2 -3 latach chcesz go sprzedać. I tutaj możesz bardzo dużo stracić. Przy jego odsprzedaży bowiem – by poprawnie dokonać rozliczenia – będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tej transakcji tylko tę część ceny zapłaconej przy zakupie auta, która nie przekracza limitu 150 000 zł i dodatkowo pomniejszonej o już dokonaną, w trakcie użytkowania auta przez firmę, amortyzację. Ostatecznie powoduje to, że Twoja firma zapłaci bardzo duży podatek od tej sprzedaży.

Auto w leasingu, szczególnie na krótki okres 2-3 lat z wysoką kwotą wykupu ratuje tu sytuację!

Nie zwlekaj – zamów leasing na wybrane auto w wygodnej formule leasingu online.

Dlaczego leasing auta powyżej 150 tys. zł jest ratunkiem?

Zauważmy, że przy kredytowaniu lub kupowaniu za gotówkę aut luksusowych – o wartości wyższej niż obowiązujący obecnie limit amortyzacyjny 150 tys. PLN – wydatków powyżej limitu nie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. To minus, który od stycznia 2019 r. stał się również istotną cechą leasingu. Wzięcie w kredyt lub zakup za gotówkę drogiego samochodu (w obu tych przypadku auto podlega od razu amortyzacji) nie jest zatem korzystnym rozwiązaniem. Ratunkiem jest skorzystanie z leasingu! W jaki sposób?

Istnieje rozwiązanie tego problemu w postaci tzw. podwójnego limitu. Tłumacząc najprościej, jest to połączenie leasingu operacyjnego drogiego auta z późniejszym amortyzowaniem tego samego auta w firmie. Sens finansowy stosowania tego rozwiązania wymaga by parametrami leasingu była, z jednej strony wysoka kwota wykupu, a z drugiej strony 2-3 letni okres finansowania. Pozwala to osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty optymalizacji podatkowej. Stosowanie tego rozwiązania potwierdzono już 15 kwietnia 2019 r. w opublikowanej w Systemie Informacji Podatkowej indywidualnej interpretacji o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.1.2019.2.MO.

Choć wprowadzeniu nowych zasad w leasingu operacyjnym towarzyszyło wiele szumu i rozczarowania – głównie w segmencie aut drogich o wartości realnej powyżej 150 000 PLN – to jego walory pozostają nadal niezaprzeczalne. Dlatego leasing w 2022 r. pozostaje wg wszelkich statystyk głównym źródłem finansowania środków transportowych w przypadku samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t.

LEASING BEZPOŚREDNI

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Fachowcy od leasingu znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę - sprawdź i zaufaj naszym doradcom

Jakie były a jakie są podstawowe korzyści z leasingu samochodu?

Firmy, przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze chcąc dysponować samochodem osobowym wiedzą, że korzystając z leasingu:

 • Mogli do końca 2018 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodu cały czynsz inicjalny, wszystkie raty leasingowe i/lub kwotę wykup czyli wydatki stricte leasingowe bez względu na wartość pojazdu.
  Co się zmieniło?
 • Kwestia wydatków leasingowych pozostała bez zmian dla aut spalinowych o wartości niższej od limitu 150 tys. zł. Dodano też drugi limit, w wysokości 225 tys zł., który dotyczy aut elektrycznych. Zatem, jeśli koszta stricte leasingowe nie przekroczą tych pułapów – wszystkie je będzie można zaliczyć do KUP w 100% z chwilą ich poniesienia. Jeśli wydatki leasingowe przekroczą jednak kwoty graniczne – będzie można zaliczać je tylko do wysokości tych limitów i w proporcji, w jakiej kwota limitu pozostaje do ceny samochodu. (Proporcję na samochód powyżej 150 tys pozwoli obliczyć kalkulator w Excelu!)
 • Mogli wszystkie koszty utrzymania pojazdu i jego eksploatacji (za paliwo, naprawy czy parking) odliczać w całości od przychodów firmy.
  Co się zmieniło?
 • Tu nastąpiła zmiana w przypadku samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych (prywatnych i firmowych). W odniesieniu do aut służących wyłącznie celom firmowych, które muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, nie zmieniło się nic. Zatem, jeśli korzystamy z auta firmowego również do celów osobistych to wydatki na benzynę, olej napędowy, opony, części zamienne, autostrady czy przeglądy możemy odliczyć od przychodu w 75%. W 100% – jeśli zgłosimy auto jako stricte firmowe do rejestru prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową.
 • Mogli zdecydować się na wysoką wpłatę wstępną, która pozwala szybko uzyskać optymalizację podatkową i zaliczyć wydatki na sfinansowanie auta do KUP nawet w 2-3 lata nie czekając na jego amortyzację.
  Czy tu się coś zmieniło?
 • Tutaj sytuacja nie uległa zmianie w odniesieniu do samochodów o wartości niższej od 150 tys. zł. Co więcej, wprowadzenie limitu w leasingu pozwoliło na częstsze stosowanie niskich kwot wpłaty inicjalnej i wykupu bo przy tej cenie auta i tak 100% wydatków leasingowych wędruje do kosztów pomniejszających dochód do opodatkowania. W przypadku aut drogich leasing pozostał korzystny, gdyż przy odwrotnej konfiguracji (tj. z wysoką kwotą wykupu) pozwala osobno uzyskać maksymalne korzyści podatkowe z leasingu i osobno z amortyzacji auta po jego wykupie na firmę.

Co z kosztami leasingowymi samochodów poniżej limitu 150 000?

Zastanówmy się jaki – wobec wprowadzonych zmian – jest sens kupowania auta o wartości poniżej 150 tys. zł (nie zaś leasingowania go lub brania w najem długoterminowy, co jest praktycznie jednoznaczne), skoro w świetle obecnie obowiązujących przepisów ujęcie zakupu samochodu na kredyt lub za gotówkę do KUP jest i będzie oparte na odpisach amortyzacyjnych?

W leasingu wydatki związane z opłatą wstępną czy ratą leasingową stają się przecież kosztem firmy od razu. Przy kredycie lub gotówce nie ma i nie będzie mowy o jednorazowych odliczeniach i ujmowaniu wydatków na zakup auta jednorazowo w koszty (chyba, że cena samochodu nie przekroczy 10 tys. zł).

Ten problem pozwala jedynie rozwiązać leasing operacyjny aut. Z dużym zastrzeżeniem, że wartość samochodu leasingowanego nie może przekroczyć kwoty limitu 150 000 PLN bo wtedy nie zaliczymy 100% wydatków leasingowych w koszty.

Należy oprzeć się na tzw. „podwójnym limicie”, który polega na zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu z jednej strony wydatków za leasing (za wpłatę wstępną + raty leasingowe) a z drugiej strony, już po wykupie auta do firmy, dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych. Ważne przy tym aby kwota widniejąca na fakturze wykupu auta spalinowego/hybrydowego wynosiła przynajmniej 150 000 zł a elektrycznego 225 000 zł. Drogie samochody należy zatem brać w leasing z wysoką kwotą wykupu, co gwarantuje dobrą optymalizację podatkową oraz niskie raty miesięczne.

O ile wzrosły koszty podatkowe wydatków eksploatacyjnych samochodów w leasingu?

Sposób zaliczania wydatków związanych z użytkowaniem auta został zrównany bez względu na sposób jego sfinansowania: Kredytem, gotówką, pożyczką, najmem długoterminowym czy leasingiem. Obecnie, jeśli nie wykorzystujesz auta w 100% do celów firmowych nie zaliczaj wszystkich wydatków eksploatacyjnych do KUP. Przy kontroli skarbowej takie ujęcie kosztów zostanie zakwestionowane. Niemniej jednak, skoro nastąpiło zrównanie przepisów dotyczących wydatków eksploatacyjnych to kierowanie się sposobem ujmowania nakładów eksploatacyjnych do KUP – przy wyborze sposobu finansowania pojazdu – straciło sens.

Obliczmy jednak ile faktycznie uszczupliła się kieszeń podatnika po zamianach w zakresie kosztów użytkowania aut. Załóżmy przy tym 19% stawkę podatku dochodowego PIT/CIT. Wynik:

 • Jeśli nasza firma ma przeciętne wydatki eksploatacyjne na poziomie 5000 zł netto w ujęciu rocznym to za 2022 r. zapłaci podatek większy niż ten, który zapłaciłaby w 2018 r. o ok. 283 zł.
 • Przy kosztach eksploatacyjnych rzędu 25 tys. zł netto rocznie podatek, dzięki nowelizacji ustaw podatkowych, wzrósł o ok. 1188 zł.

Czy to duże różnice czy małe – rozsądzić to musi każdy przedsiębiorca osobno. Korzyści podatkowe wynikające z leasingu nadal przemawiają na rzecz wyboru tej formy finansowania. Pamiętajmy przy tym, że niezależnie od formy pozyskania auta do firmy koszty eksploatacyjne ujmujemy w jednakowej proporcji – 75% lub rzadziej w 100%, jeśli zgłosiliśmy do fiskusa auto jako stricte firmowe.

Leasing samochodu osobowego a koszty uzyskania przychodu

Dla droższych od limitu aut ustawodawca przewidział następujące rozwiązanie – cytując ustawę:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących danego samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu […] z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Poprzez tę regulację wskazano podatnikom w jaki sposób należy ustalać proporcję limitu 150 tys. zł w stosunku do wartości samochodu. Wyliczona proporcja mówi wprost jaką cześć wydatków na finansowanie auta leasingiem można zaliczyć do KUP, jeśli wartość samochodu przekroczyła ten limit. Widać również, że obowiązkowe ubezpieczenie OC nie jest objęte nowymi regulacjami i zaliczać je należy do KUP w 100% bez względu na wartość pojazdu.

Jednocześnie też wprowadzono zapis, który stanowi, że:

W przypadku samochodu osobowego oddanego do używania na podstawie umowy leasingu […] ograniczenie (czyli limit 150 000 zł) stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego.

Powyższy przepis wskazuje natomiast, iż limit 150 tys. zł odnosi się do tej części opłat leasingowych, które stanowią spłatę wartości auta osobowego – a więc do części kapitałowej. Odsetki nie stanowią spłaty wartości samochodu dlatego staną się kosztem uzyskania przychodu w całości i to bez względu na cenę auta. Oznacza to, że odsetki nie są objęte nowym limitem. Potwierdziła to również indywidualna interpretacja o sygnaturze nr 0115-KDIT3.4011.545.2018.2.MR.

Poza powyższymi istnieją jeszcze dwa istotne przepisy wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, zgodnie z którymi do kosztów podatkowych zasadniczo nie zalicza się podatku VAT, jednak VAT naliczony staje się kosztem uzyskania przychodu w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia. Powoduje to, że jeśli użytkujemy auto w sposób mieszany kosztem uzyskania przychodu staje się 50 procent VATu nieodliczonego od VATu należnego.

Jeśli chcesz sprawdzić ile wyniosą realne koszty podatkowe dla samochodów osobowych z 50% odliczeniem VAT oraz ze 100% odliczeniem VAT – pobierz bezpłatny kalkulator leasingowy w Excelu.

Z obliczeń kalkulatora leasingu dowiesz się, w jakiej maksymalnej cenie brutto powinieneś szukać auta by wszystkie wydatki leasingowe (nie eksploatacyjne) zaliczać w koszty działalności swojej firmy. Wyliczysz też kwoty, o które zmniejszysz podatek do zapłacenia dzięki leasingowi samochodowemu.

Limit 150 tys. netto czy brutto? Ile z raty miesięcznej zaliczę w koszty?

Z powyższych zapisów wynika też sposób w jaki należy traktować limit 150 tys. zł – jako netto czy brutto? Nie zawsze jest bowiem jasne czy traktować go jako kwotę brutto (z VAT) czy jako netto (bez VAT)? Ponieważ wspominana powyżej, nieodliczona część VAT staje się tutaj istotnym determinantem, dlatego w przypadku samochodów wykorzystywanych do celów:

 • mieszanych, dla których przysługuje firmom 50% odliczenie VAT, kwota limitu wynosi 150 000 zł (ustawowy limit, który zawiera nieodliczone 50% VAT) i jest składową 15 471 zł (nieodliczonej połowy VAT) oraz limitu netto w wysokości 134 529 zł. Trudno zatem określić jednoznacznie czy to kwota brutto czy netto. Dlatego do celów wyliczenia proporcji powinniśmy posługiwać się w tym przypadku proporcją w ujęciu netto czyli 134 529 zł netto/cena netto auta. Należy również przyjąć, że cena rynkowa auta, która pozwoli zaliczyć wszystkie wydatki na leasing samochodu osobowego w koszty uzyskania przychodu wynosi tutaj maksymalnie 165 471 zł brutto=15 471 zł (1/2 VAT odliczalnego) + 15 471 zł (1/2 VAT nieodliczalnego) + 134 529 zł (cena netto).
 • tylko firmowych, dla których przysługuje firmom 100% odliczenie VAT, kwota limitu 150 000 zł będzie już bez wątpliwości kwotą netto (ustawowy limit, który nie zawiera VAT odliczalnego przecież w pełni). Limit – a więc maksymalna, rynkowa cena brutto auta, która pozwoli zaliczać 100% wydatków do KUP – będzie w tym przypadku wynosił 184 500 zł brutto = 150 000 zł limitu netto + 34 500 zł VATu. By wyliczyć proporcję warto i w tym przypadku pozostać przy wartościach netto i liczyć 150 000 zł netto/cena netto samochodu osobowego.
 • mieszanych i firmowych w przypadku firm nie będących czynnymi płatnikami VAT tzw. nieVATowców kwota brutto auta będzie wynosić 150 000 zł, co w ujęciu netto – po uwzględnieniu 23% podatku VAT zawartego w cenie brutto auta – daje 121 951 zł. NieVATowcy powinni zatem szukać samochodów w maksymalnej cenie netto 121 951 zł by móc zaliczyć wszystkie wydatki leasingowe w koszty działalności.

Jak wyliczyć proporcję zaliczania wydatków leasingowych do kosztów podatkowych?

Tłumacząc wyliczenie proporcji na podstawie przykładu: załóżmy, że firma wzięła w leasing samochód osobowy w cenie netto 300 tys. zł (brutto 369 tys. zł). Przekroczyła więc wspomniany limit.

Jeśli firma odlicza 50% VAT (wykorzystuje zatem auto do celów firmowych, jak i prywatnych) to ustawowy limit brutto 150 tys. zł musi pomniejszyć o połowę nieodliczonego VAT, co da limit netto 134 529 zł. Zatem proporcję, w jakiej będzie można zaliczać spłatę wartości kapitałowej wydatków leasingowych (czyli spłaty tylko wartości auta bo odsetki zaliczamy w całości!) do KUP wyliczymy ze stosunku 134 529 zł / 300 000 zł = 0,44843. Oznacza to, że 44,84% każdej raty leasingu zaliczymy w koszty działalności.

Ten sposób liczenia – korzystny dla podatnika bo połowa VAT (tego nieodliczonego) stanowi jego koszt uzyskania przychodu – wynika wprost z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o PIT. Fiskus niestety nie podziela tego podejścia, co może być podstawą sporów. Jednak przepisy wyraźnie na to zezwalają i w obliczeniach naszego kalkulatora leasingu samochodowego w Excelu właśnie takie podejście stosujemy.

Jeśli firma ma prawo do 100% odliczania VAT wtedy do KUP będzie mogła zaliczyć połowę (150 000 zł/300 000 zł = 1/2 = 50%) wszystkich kapitałowych kosztów leasingowych. A ponieważ na fakturach leasingowych najczęściej nie widnieje rozdział części odsetkowej od kapitałowej to całość raty miesięcznej za leasing mnożymy przez tę proporcję i tylko tyle „wrzucamy” w koszty.

W jakiej proporcji zaliczę koszty ubezpieczenia OC, AC i GAP?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wydatki na ubezpieczenie OC zaliczamy do kosztów firmowych w całości bez względu na wartość czy sposób wykorzystania auta w firmie.

Obowiązkowe przy leasingu ubezpieczenie AC albo ubezpieczenie GAP, których cena jest powiązana z wartością pojazdu, trzeba będzie rozliczyć już w tej samej proporcji, w której będziemy zaliczać raty leasingu do KUP.

W przypadku aut tańszych niż 150 tys. zł, stosunek kwoty limitu do wartości samochodu zawsze będzie większy niż jeden. To będzie powodowało, że całość wydatków związanych z wpłatą wstępną, ratami leasingowymi, ubezpieczeniem AC czy polisą GAP zaliczymy do kosztów obniżających podatek dochodowy. Nowe zasady leasingu dla samochodów tańszych pozostają zatem praktycznie bez wpływu na opłacalność jego pozyskania.

Leasing operacyjny 2022 w odniesieniu do samochodów osobowych to nadal trafny i korzystny wybór. Można zaryzykować też stwierdzenie, że leasing na „starych” zasadach to po prostu leasing samochodu do 150 tys. zł, który słusznie jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania aut firmowych. Dla tych firm, które mają trudności w jego pozyskaniu sugerujemy leasing pozabankowy, którego efektywność kosztowa dla finansów firmy jest również zbawienna.

Wypłatę z ubezpieczenia GAP zamówionego na leasing.sos.pl otrzymasz Ty, nie zaś Twój leasingodawca czy kredytodawca? Odszkodowanie zasili Twój budżet, z którego będziesz mógł np. zakupić nowy pojazd lub spłacić pozostałe należności leasingowe. Pamiętaj, że pułapką w GAP doliczanym do rat leasingu jest nie tylko wysoka cena GAP oferowana przez banki i firmy leasingowe ale fakt, że za Twoje pieniądze leasingodawca ubezpiecza własny pojazd, który przecież oddaje Tobie w leasing, ewentualnie w kredyt.

Polecamy cenione ubezpieczenie GAP Defend. Składkę wyliczysz i zamówisz kalkulatorem ubezpieczenia GAP.

Dlaczego w ogóle nastąpiły zmiany w leasingu?

Korzyści, które dostrzegali od lat przedsiębiorcy, biorący tak licznie auta w leasing, dostrzegł również fiskus. Postanowił je polskim przedsiębiorcom odebrać aby wzbogacić kasę państwową. Choć głównie dotknęło to leasing samochodów drogich to nie da się ukryć, że chodzi o to by – w mniejszym lub większym stopniu – podwyższyć firmom podstawę opodatkowania aby te zapłaciły wyższy podatek. W obliczu zrównania od 2019 r. warunków uwzględniania kosztów eksploatacyjnych aut w kosztach firmowych bez względu na sposób ich finansowania, leasing zachował swoją cechę najbardziej opłacalnego – bo kosztotwórczego – źródła finansowania inwestycji w firmach.

Co ciekawe, resort finansów zamierzał osiągnąć swój cel wprowadzając dwie podstawowe zmiany leasingowych zasad:

 • Z jednej strony chciał ograniczyć do 50% możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie i używanie samochodu, jeśli będzie on wykorzystywany do celów mieszanych. Obecnie gros aut użytkowanych jest właśnie w ten sposób – czyli zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Ostatecznie wyszło, że obowiązuje obecnie stawka 75%.
 • Z drugiej strony chciał podwyższyć limit amortyzacyjny z 20 000 euro do 150 000 zł. Wprowadził go, co spowodowało, że opłaty leasingowe można zaliczyć w koszty firmowe wg wyżej opisanej proporcji dla samochodów powyżej 150 tys. zł.

Wydawało się, że szczególnie pierwsza modyfikacja – dotycząca nabycia – mogłaby znacząco wpłynąć na decyzje potencjalnych leasingobiorców rozważających, co będzie dla nich lepsze: czy wziąć auto w leasing czy raczej go zwyczajnie kupić? MF jednak wycofało się z tak srogich obostrzeń. Powinno to pozytywnie wpłynąć na decyzje firm w zakresie leasingu samochodów w firmach również w 2022 r.

Samo podwyższenie limitu też należy odbierać korzystnie. Wartość przeważającej większości samochodów leasingowanych w naszym kraju nie przekracza nowego limitu. Pozwala to firmom na zaliczanie wydatków związanych z ich finansowaniem w 100% do KUP i korzystanie w pełni z dobrodziejstw tarczy podatkowej.

Nowe przepisy podatkowe nie zniwelowały korzyści z tarczy podatkowej, która przemawia za leasingiem samochodu osobowego. Jeśli jednak ktoś miałby wątpliwość i zada pytanie: co robić?

Jak obecnie wygląda leasing samochodów poniżej i powyżej 150 tys. zł?

W przypadku sfinansowania leasingiem zakupu do firmy samochodu osobowego nieprzekraczającego realną wartością 150 000 zł, nie odczuwa się nowych zasad leasingu. Nadal możemy zaliczyć do KUP całą wpłatę wstępną, raty leasingowe i kwotę wykupu obniżając podstawę opodatkowania i to znacznie szybciej niż przy kredycie czy zakupach za gotówkę. Koszty eksploatacyjne zaliczamy w 75% ich wartości w przypadku wykorzystywania auta do celów mieszanych (służbowych i prywatnych). W 100%, jeśli korzystamy z wyleasingowanego samochodu li tylko do celów służbowych.

Pamiętajmy przy tym, że mając samochód w kredycie lub auto zakupione za gotówkę – które nie jest zgłoszone do fiskusa, jako pojazd wykorzystywany tylko do celów firmowych – nie powinniśmy zaliczać 100% wydatków eksploatacyjnych do KUP.

Po drugie, niezależnie od formy finansowania samochodu koszty uzyskania przychodu w firmach muszą być rozliczane w ten sam sposób. Czy będziemy amortyzować samochód osobowy bo zakupimy go na kredyt lub za gotówkę czy też weźmiemy go w leasing albo najem długoterminowy to wydatki eksploatacyjne poniesione na jego użytkowanie zaliczymy wg stawki 75% albo 100% w zależności od celu, któremu będzie służył w firmie.

Wydatki na drogi samochód osobowy w firmie należy zaliczać do KUP wg ogólnej proporcji 150 000/CENA AUTA (spalinowe i hybrydy) lub 225 000/CENA AUTA (elektryki). Czy jest to wartość netto czy brutto zależy od sposobu jego użytkowania w firmie.

Przy czym proporcję stosujesz do każdej kolejnej raty leasingowej. Nie można zatem zaliczać do kosztów podatkowych wpłaty inicjalnej i następujących po niej rat leasingowych w pełnej wysokości aż wyczerpie się limit 150 000 zł a potem np. oddać auto leasingodawcy, co niektórzy chcieliby uczynić. Np. Jeżeli auto kosztuje 300 000 zł to każdą płatność za leasing lub najem ujmujemy w kosztach działalności gospodarczej w proporcji 150 000/300 000=1/2. Mnożymy kwotę raty przez proporcję i wynik zaliczamy w koszty.

Czy leasing aut powyżej 150 tys. zł może być jednak jedynym wyjściem?

Na ostatnim etapie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy o PIT i CIT dorzucono niezapowiadaną wcześniej poprawkę.

Pozornie niegroźna spowodowała, że zbycie niezamortyzowanego jeszcze samochodu przestanie być opłacalne. (Pamiętajmy, że amortyzacja dotyczy zakupów np. na kredyt, za pożyczkę lub gotówkę.) Szczególnie w przypadku, gdy zakupimy drogi albo luksusowy samochód do firmy a postanowimy go sprzedać po roku czy dwóch latach. Czekać na nas wtedy będzie bardzo duży podatek do zapłacenia od takiej transakcji! To bardzo ważny argument przemawiający na korzyść leasingu samochodu powyżej 150 tys. zł.

Dlaczego? Poszerzono bowiem zasięg limitu 150 tys. zł i objęto nim niezamortyzowaną cześć wartości pojazdu w chwili jego sprzedaży. Oznacza to, iż niezależnie od tego ile firma zapłaciła za dane auto, przy jego sprzedaży nie będzie już mogła zaliczyć do KUP więcej niż 150 tys. zł.

Do końca 2018 r, gdy przedsiębiorca sprzedawał samochód osobowy będący jego środkiem trwałym, zaliczał do KUP kwotę, która odpowiadała nieujętej jeszcze w odpisach amortyzacyjnych wartości tego auta. Dzięki temu zmniejszał podstawę opodatkowania. Co ważne – kwota ta nie była objęta żadnym limitem.

Od początku 2019 roku, gdy nasza firma będzie chciała sprzedać auto, do kosztów obniżających podatek nadal będzie mogła zaliczyć niezamortyzowaną część jego wartości, ale:

 • Tylko do wysokości limitu 150 tys. zł (225 tys. zł dla samochodów elektrycznych).
 • Przy jednoczesnym obniżeniu tego limitu o dokonane już odpisy amortyzacyjne (jeśli auto było amortyzowane).

W praktyce oznaczać to będzie, że nawet gdy przedsiębiorca zakupił samochód za 300 000 złotych to przy jego zbywaniu będzie mógł zaliczyć do KUP jedynie 150 tys. zł. I to tylko pod warunkiem, że wcześniej nie dokonywał amortyzacji tego auta. Jeśli to robił, będzie zmuszony dodatkowo obniżyć ten limit o dokonane odpisy amortyzacyjne czyli te, które zaliczył już do KUP w trakcie działalności.

Leasing ratuje tu sytuację! Przy czym ważne jest by przyjąć krótki okres finansowania (2 letni) w połączeniu z wysokim wykupem, który nie będzie przekraczał 150 tys. zł. To sumarycznie da większe oszczędności podatkowe!

LEASING?

WYPEŁNISZ W 30 SEKUND!

Leasing czy pożyczka leasingowa - wypełnij formularz i załatw sprawę od ręki.
Leasing? W 30 sek.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web potwierdzają to!

Jak wziąć w leasing samochód osobowy powyżej 150 tys. zł?

Dla firm planujących nabyć drogi samochód rozwiązaniem tego problemu może być właśnie leasing operacyjny luksusowego auta zamiast jego zakup. Szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dotyczyłoby leasingu 2 lub 3 letniego z wysoką kwotą wykupu.

Polegałoby to na tym, że najpierw firma zaliczałaby do KUP wydatki związane z leasingiem. Następnie wykupywałaby takie auto za kwotę, która byłaby nieco mniejsza niż limit 150 tys. zł. Przejęty – po wykupie – pojazd trafiałby na stan środków trwałych przedsiębiorcy i mógłby podlegać amortyzacji w pełni. Ewentualnie, przy jego sprzedaży firma mogłaby zaliczyć w koszty niezamortyzowaną część w całości. Limit 150 tys. zł nie zostałby tu bowiem przekroczony.

Jest to wynik stosowania tzw. podwójnego limitu, o którym pisaliśmy powyżej.

Najważniejsze przepisy ustawy w kwestii leasingu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów firmowych i mieszanych

Z treści ustaw podatkowych wynika, że:

 • Zmiany leasingu obowiązują od 1 stycznia 2019 roku.
 • Zwiększony został limit amortyzacji w przypadku nabycia auta do kwoty 150 000 zł. (Pamiętajmy, że wcześniej limit ten wynosi 20 000 Euro).
 • Dla samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie służbowo, koszty uzyskania przychodu będą stanowiły wydatki eksploatacyjne w 100% – np. wydatki na paliwo.
 • Dla samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych (firmowych oraz prywatnych) do KUP zaliczymy 75% wydatków eksploatacyjnych. Np. na opłaty parkingowe, paliwo, oleje, serwis, ogumienie czy naprawy.
 • Limitem 150 tys. zł objęty został również leasing operacyjny samochodów osobowych spalinowych. Pamiętajmy, że wcześniej limit ten nie obowiązywał.
 • Dodano, iż analogiczny limit ale w wysokości 225 tys. zł obejmie auta elektryczne.
 • Co chyba najważniejsze: wydatki związane z comiesięcznym opłacaniem rat leasingowych nie będą objęte 75% limitem zaliczania do kosztów podatkowych pod warunkiem, że w racie leasingu nie zostaną ujęte również opłaty eksploatacyjne (czyli np.: wymiana opon albo serwis). W przeciwnym razie ta cześć raty leasingu (zawierająca np. opłatę za naprawę czy koszty opon) zostanie objęta limitem 75% ale sam koszt finansowania już nie!
 • Dla samochodów o realnej wartości poniżej 150 tys. zł – w koszty zaliczamy zatem 100% wydatków związanych z finansowaniem leasingiem (nie mówimy tu o wydatkach eksploatacyjnych!).
 • Dla aut firmowych o realnej wartości powyżej 150 tys. zł – w koszty zaliczamy wydatki związane z finansowaniem leasingiem (nie te, związane z wydatkami eksploatacyjnymi!) w takiej proporcji w jakiej pozostaje wartość samochodu do kwoty 150 000 zł.

Przepisy przejściowe – powtórka z historii

Co ciekawe, przepisy przejściowe, których wprowadzenia również się spodziewano, przewidywały ochronę praw nabytych:

 • Dla umów leasingowych zawartych przed 1 stycznia 2019 r. zagwarantowano, że będzie można zaliczać do KUP wydatki leasingowe (wpłata początkowa, raty, wykup) na obowiązujących do końca 2018 r. warunkach. Wycofano się z zapisu, że będzie je można zachować tylko do 31 grudnia 2020 r. czyli przez 2 lata. Ci, którzy zawarli umowy w 2018 r. mogą cieszyć się ze „starych warunków” nawet przez kolejnych 5-6 lat! Nowe przepisy zastosowano ostatecznie tylko do umów leasingu zawartych od początku 2019 r. To był bodziec by wziąć leasing na auto firmowe do 31.12.2018 r.
 • Wycofano się także z tego, by datą graniczną był dzień opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw nie zaś pierwszy dzień roku następnego. Zakładano, że jeśli wejściem w życie zmian będzie 1 stycznia 2019 r. to koniec listopada 2018 r. miał być faktycznym momentem, od którego każda zawarta umowa leasingu miała podpadać już pod nowe zasady. Okazało się ostatecznie, że nowe zasady będą obowiązywać od stycznia 2019 roku a prawo nie będzie działało wstecz.
  Pozostawiono zatem leasingobiorcom niewiele czasu by skorzystali z obowiązujących wtedy przepisów i wzięli leasing na „starych” warunkach …by cieszyć się z nich przez całą długość trwania takiej umowy…czyli te 5-6 lat w zależności od warunków oferowanych przez leasingodawców.

Korzystny leasing samochodu – czy nadal istnieje?

Można śmiało stwierdzić, iż przedsiębiorcy planujący nabycie samochodu do firmy nie powinni obawiać się decyzji o sięgnięciu po leasing auta. W zależności od wartości leasingowanego samochodu będą mieli możliwość zaliczania nawet 100% wydatków stricte leasingowych (wpłaty inicjalnej i rat leasingowych) do kosztów pomniejszających podatek…i to od razu – bez czekania na amortyzację!

Należy również zauważyć, że zmiany leasingu operacyjnego nie poszły aż tak daleko, jak zapowiadano to jeszcze w czerwcu 2018 r. Dzięki temu możemy nadal cieszyć się z wielu atrybutów leasingu operacyjnego. Szczególnie w odniesieniu do aut o wartości poniżej limitu 150 000 zł.

Zapoznaj się z naszym artykułem analizującym to, czy leasing dalej się opłaca?

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że lektura powyższego przewodnika uwidoczniła Ci istotne aspekty tej formy finansowania w odniesieniu do pojazdów samochodowych do 3,5 t.

Wierzymy, że nasz kompleksowy poradnik tłumaczący nowe zasady leasingu obowiązujące od roku 2019:

 • Wyjaśnił Ci, jak obecnie wyglądają kwestie podatkowe w podatku PIT/CIT i VAT przy leasingu operacyjnym samochodów osobowych;
 • Omówił podatkowe koszty samochodu osobowego w firmie i sposób ich ujmowania w KUP (kosztach uzyskania przychodu);
 • Pozwolił na przeprowadzenie symulacji leasingu, wyliczenia proporcji na samochód powyżej 150 tys. zł przy pomocy kalkulatora w Excelu, który można pobrać na własny komputer;
 • Pozwolił podjąć trafną decyzję, w jaki sposób sfinansować samochód do firmy o wartości poniżej i powyżej 150 tys. zł.

Czy chcesz zmaksymalizować korzyści podatkowe wynikające z leasingu operacyjnego na auta osobowe?

Skorzystaj z leasingu samochodowego. W jego dostarczeniu pomogliśmy już setkom klientów!

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert

FAQ – Najczęściej zadawane pytaniaCzy limit 150 tys. zł to kwota brutto czy netto?

Zależy to od sposobu wykorzystania auta w działalności gospodarczej oraz tego czy Twoja firma jest płatnikiem VAT czy też nie. By sprawdzić czy w Twojej sytuacji 150 tys. będzie kwotą brutto czy netto sięgnij do treści zawartej w akapicie poświęconym temu, jaki należy traktować limit 150 tys. zł – jako netto czy brutto?

W jakiej proporcji mogę zaliczać wydatki leasingowe do kosztów podatkowych firmy? Jak obliczyć proporcję stosowaną przy zaliczaniu opłat leasingowych do KUP?

Wydatki leasingowe na drogi samochód osobowy należy zaliczać do kosztów podatkowych wg ogólnej proporcji 150 000/CENA AUTA. Przy czym czy jest to wartość netto czy brutto zależy od sposobu jego użytkowania w firmie oraz tego czy Twoja firma jest płatnikiem podatku VAT. Proporcję dla swojego samochodu wyliczysz na podstawie wskazówek zawartych w akapicie poświęconym kalkulacji proporcji leasingu na samochód powyżej 150 tys. zł.

Jak obliczyć leasing samochodu powyżej 150 tys. zł?

To proste! Możesz skorzystać z kalkulatora leasingu operacyjnego samochodów osobowych, którym obliczysz orientacyjne raty leasingowe i sprawdzisz koszt leasingu a następnie wprowadzisz wybrane parametry leasingu do kalkulatora leasingu w Excelu, który obliczy Ci proporcje na samochód powyżej 150 tys. zł, wysokość odliczeń podatkowych oraz uwzględni limity amortyzacyjne. Będziesz mógł też porównać dwa różne warianty leasingu (2 różne kombinacje parametrów leasingu) by wybrać najbardziej opłacalny dla siebie.

Jak ustalić wartość samochodu do limitu 150 tys. zł?

Ponieważ limit liczymy – najogólniej rzecz ujmując – z proporcji: 150 000/WARTOŚĆ SAMOCHODU to jednak w zależności od tego czy wykorzystujemy auto do celów tylko firmowych czy też firmowo-osobistych oraz czy jesteśmy czy też nie płatnikami VAT, wartość samochodu do limitu będzie inna. W zależności od własnej sytuacji ustalisz wartość samochodu, którą należy przyjąć do limitu w bardzo prosty sposób – po przeczytaniu akapitu poświęconego proporcji w leasingu powyżej 150 tys. zł.

Kiedy stosować kwoty limitu netto a kiedy brutto?

Z uwagi na fakt, że limit amortyzacyjny 150 000 zł nie został doprecyzowany w ustawie dlatego należy go ujmować w różny sposób w zależności od sposobu wykorzystania auta w firmie oraz od tego czy Twoja firma jest aktywnym podatnikiem podatku VAT. Dla większości firm – bo te są płatnikami VAT – polecamy stosowanie ujęcia netto. Jednak po szczegółową analizę odsyłamy do treści opisującej limity w leasingu.

Jak odliczyć leasing od podatku – kalkulator?

Wydatki na leasing – opłata wstępna, kolejne raty leasingowe czy wykup – stanowią koszt uzyskania przychodu i w przeciwieństwie do kredytu czy zakupów za gotówkę pozwalają od razu zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych bez czekania na amortyzację. Dzięki temu leasing możesz odliczyć od podatku nawet 2 razy szybciej niż gdybyś amortyzował dany składnik majątku. Jakiej wielkości kwoty odliczysz od podatku PIT/CIT oraz VAT, w jakiej proporcji zaliczysz wydatki leasingowe do kosztów uzyskania przychodu i ile zyskasz na leasingu sprawdzisz pobierając kalkulator leasingu w Excelu.

Jak wyliczyć proporcję do leasingu? Jak obliczyć proporcje do leasingu?

Wyliczanie proporcji do leasingu ma sens jedynie wtedy gdy planujesz leasing samochodu powyżej 150 tys. zł. Najogólniej rzecz ujmując wykonaj takie działanie: 150 000/cenę auta. Uzyskana proporcja np. 150 000/200 000=0,75 powoduje, że każdą kolejną ratę leasingu będziesz mógł zaliczać do kosztów podatkowych (PIT/CIT) w 75%. Jeśli rata będzie wynosiła 1 500 zł to do kosztów podatkowych zaliczysz 1 500 x 0,75= 1 125 zł. Poprawne ustalenie proporcji wymaga jednak uwzględnienia dwóch czynników: czy jesteś podatnikiem VAT i do jakich celów będzie służyło auto. Dlatego przejdź do akapitu poświęconemu proporcjom w leasingu samochodów powyżej 150 tys. by wykonać poprawne wyliczenia.

Jak rozliczyć leasing operacyjny samochodu osobowego?

Rozliczenie leasingu najlepiej skonsultować z własną księgowością. Natomiast skalę oszczędności podatkowych, kwot, które dzięki leasingowi powiększą koszty uzyskania przychodu, spodziewaną wysokość rat leasingowych czy proporcje, w jakich zaliczyć będzie można leasing samochodu powyżej 150 tys. zł do kosztów podatkowych sprawdzisz, gdy pobierzesz kalkulator leasingu w Excelu.

Ile zaliczę w koszty przy leasingu?

Precyzyjną odpowiedź uzyskasz z kalkulatora leasingu w Excelu. Po jego pobraniu obliczysz dokładne kwoty, które Twoja firma odliczy sobie od podstawy opodatkowania tym samym zmniejszając podatek do zapłaty. Sprawdzisz też jaką część każdej raty za leasing samochodu osobowego wrzucisz w koszty uzyskania przychodu. Pamiętaj, że tylko w leasingu samochodu powyżej 150 tys. zł nie zaliczysz w koszty pełnej raty ale wg proporcji, którą wyliczysz w rzeczonym kalkulatorze.

Gdzie znajdę kalkulator korzyści podatkowych w leasingu?

Kalkulator korzyści podatkowych w leasingu samochodu osobowego, którym wyliczysz kwoty odliczeń od podstawy opodatkowania i unaocznisz sobie, ile oszczędzisz na leasingu auta pobierzesz na stronie z kalkulatorem leasingu w Excelu.

Jak obliczyć wartość samochodu w leasingu?

To bardzo słuszna droga by – mając świadomość obowiązywania limitów amortyzacyjnych (150 000 zł) – szukać samochodu o takiej wartości, która pozwoli na zaliczenie wszystkich wydatków leasingowych do kosztów podatkowych w Twojej firmie (w 100%). Jeśli jednak chcesz dysponować samochodem drogim, droższym od limitu 150 tys. zł, wtedy na pewno chcesz wiedzieć w jakiej proporcji (już mniejszej niż 100%) zaliczysz wydatki leasingowe do kosztów uzyskania przychodu. I w jednym i w drugim przypadku możesz testować różne wartości samochodu i parametry leasingu w kalkulatorze leasingu w Excelu. Pobierz go by trafnie obliczyć wartość swojego przyszłego samochodu.

Jak wygląda symulacja leasingu samochodu powyżej 150 tys. zł?

Najprostszym sposobem przeprowadzenia symulacji będzie pobranie kalkulatora leasingu samochodu w Excelu. Po jego pobraniu sprawdzisz nie tylko orientacyjny koszt leasingu ale też przybliżoną wysokość rat leasingowych czy wysokość odliczeń w kosztach podatkowych a to wszystko dla różnych – wybranych przez Ciebie – parametrów leasingu.