Tutaj zamówisz leasing w 30 sek. Zapytanie o leasing wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.
Co to znaczy leasing?
Leasing to jedno z najbardziej popularnych w Polsce narzędzi finansowania inwestycji. Z badań wynika, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa preferują leasing – wybierają go chętniej niż kredyt bankowy i dotacje z UE. Leasing jest dla 63 proc. właścicieli firm najważniejszym źródłem finansowania inwestycji (badanie Komisji Europejskiej SAFE). Trudno się dziwić – za leasingiem przemawiają ograniczone do minimum formalności, elastyczność warunków spłaty, a przede wszystkim korzyści podatkowe (tarcza podatkowa) i możliwość szybkiego dostępu do rzeczy, które pozwoli szybko zwiększyć dochód firmy.
Co to jest leasing – definicja
Leasing nie jest umową “na buzię” – opisuje go szczegółowo Kodeks cywilny (Art. 709). To m.in. dlatego leasing jest bezpiecznym sposobem na finansowanie samochodów, ciężarówek, maszyn i urządzeń. Prawdę mówiąc, za pomocą leasingu sfinansujesz każdą rzecz, która może służyć w działalności biznesowej, nawet jachty i kampery.
Leasing to forma finansowania inwestycji, która umożliwia przedsiębiorcy/klientowi indywidualnemu używanie określonych przedmiotów bez konieczności ich kupna. Zajrzyjmy do Kodeksu cywilnego.
“Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego” – taka jest ustawowa definicja umowy leasingu.
Leasing, co to w ogóle znaczy lizing?
Jak najprościej wytłumaczyć czym jest lizing? Weźmy leasing auta (to najchętniej leasingowana rzecz w Polsce – pojazdy lekkie stanowią 44,6 proc. całości rynku leasingowego).
Właściciel firmy chce kupić samochód, ale nie zamierza wydawać gotówki, nie interesuje go również kredyt bankowy. Wysyła zatem wniosek do leasingodawcy – to bank lub inna instytucja finansująca – z prośbą o zgodę na leasing. Wniosek jest oceniany (m.in. brane jest pod uwagę czy przedsiębiorca podoła spłacie leasingu). Pozytywna decyzja? Obie strony podpisują umowę, a auto jest wydawane. Leasingobiorca może z niego korzystać, a w zamian płaci regularnie raty leasingu. Po zakończeniu umowy może zwrócić auto, wykupić lub przejdzie ono na jego własność automatycznie – to zależy od rodzaju leasingu.
Opcje leasingu
Tutaj przechodzimy do różnych rodzajów leasingu. Najbardziej popularny jest leasing operacyjny, część przedsiębiorców decyduje się również na leasing finansowy (zwany też leasingiem kapitałowym). Instytucje finansowe oferują także leasing zwrotny, bezpośredni i pośredni.
Każda z opcji leasingu ma swoje zalety oraz ograniczenia. Przed wyborem przedsiębiorcy dokładnie obliczają, który lizing jest dla nich najbardziej korzystny np. pod względem podatkowym czy też czasu trwania umowy.
Weźmy pod lupę poszczególne opcje leasingu.
Co to jest lizing operacyjny?
Leasing operacyjny (zwany też usługowym) cieszy się największym wzięciem. Dlaczego? Jest mało skomplikowany, a jednocześnie atrakcyjny z punktu widzenia optymalizacji podatków.
Finansujący przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania przedmiotu. W zamian leasingujący płaci raty.
Trzeba pamiętać, że umów leasingu operacyjnego nie można zawierać na okresy krótsze niż wynosi 40 proc. okresu normatywnej stawki amortyzacji przedmiotu leasingu. Dlatego np. minimalny okres leasingowania samochodów to 24 miesiące.
Przedmiot umowy leasingu operacyjnego znajduje się w ewidencji środków trwałych leasingodawcy. To znaczy, że finansujący robi odpisy amortyzacyjne, natomiast leasingujący ponosi wszystkie koszty (np. ubezpieczenia, napraw) oraz płaci podatki. Z zasady koszty leasingu – w tym cała rata – są dla przedsiębiorcy kosztami uzyskania przychodu, o które może pomniejszyć podatek.
Dla podatku VAT leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. To oznacza, że 23 proc. podatek naliczany jest od każdej raty leasingowej i podlega odliczeniu przez leasingobiorcę. Z tego względu leasing operacyjny jest bardzo korzystny podatkowo dla płatników VAT.
LEASING BEZPOŚREDNI?
Co to lizing finansowy?
Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego? Przedmiot leasingu trafia do ewidencji środków trwałych korzystającego – to on robi odpisy amortyzacyjne. Kosztem uzyskania przychodu jest natomiast tylko część odsetkowa raty leasingowej.
Zazwyczaj umowa lizingu finansowego trwa przez okres zużycia danego sprzętu. Z reguły stosuje się okresy od 6 do 60 miesięcy, a możliwa jest umowa na 84 miesiące.
Po zakończeniu umowy lizingu finansowego, przedmiot przechodzi automatycznie na własność korzystającego.
Leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów i opodatkowany jest taką stawką VAT, jaką objęty jest sam przedmiot leasingu. Trzeba o tym pamiętać, bo ten rodzaj leasingu jest opłacalny w przypadku przedmiotów, na które obowiązuje stawka niższa niż 23 proc. (leasing sprzętu medycznego, oprogramowanie komputerowe do maszyny CNC, leasing na urządzenie apteki).
W przypadku leasingu finansowego podatek VAT płatny jest z góry za cały okres trwania umowy, zwykle w ciągu 7 dni po odbiorze przedmiotu leasingu.
Zwrotny leasing, co to takiego?
Wróćmy do naszego przykładu z samochodem. Jesteś przedsiębiorcą i masz auto, a potrzebujesz gotówki? Rozwiązaniem jest leasing zwrotny. Jak działa? Sprzedajesz pojazd firmie leasingowej, a następnie bierzesz go w leasing – operacyjny lub finansowy. Inaczej mówiąc, nadal korzystasz z auta, ale na zasadach ujętych w umowie oraz płacąc raty leasingowe.
Jednym z większych kłopotów związanych z kupnem pojazdu lub innej rzeczy potrzebnej w firmie, jest zamrożenie w niej gotówki. Leasing zwrotny służy jej “odmrożeniu”. W sytuacjach kryzysowych pomaga wyjść na prostą właścicielom firm, które np. tracą płynność finansową.
Co oznacza leasing bezpośredni?
O leasingu bezpośrednim mówimy, kiedy dystrybutor/producent przekazuje leasingobiorcy wyprodukowany przedmiot. Leasing zastępuje w takiej sytuacji sprzedaż. Warto dodać, że leasing bezpośredni jest mało popularny w naszym kraju. Zdecydowanie częściej spotkamy leasing pośredni.
Co znaczy leasing pośredni?
Leasing pośredni to sytuacja, w której leasingodawca kupuje środek trwały od producenta/dystrybutora, podpisuje umowę leasingową z korzystającym (przedsiębiorcą lub konsumentem) i przekazuje go w użytkowanie.
Co to znaczy wziąć w leasing?
Wziąć w leasing samochód, maszynę, koparkę, motocykl czy naczepę – jak należy to rozumieć? Kiedy słyszysz “wziąć w leasing” oznacza to, że Twój rozmówca podpisał umowę leasingową i może używać leasingowany przedmiot płacąc cyklicznie raty.
Właścicielem przedmiotu jest leasingodawca, ale korzystający używa go “jak własny”. Są pewne ograniczenia, które wynikają z umowy leasingowej. Np. nie można bez zgody właściciela robić zmian w leasingowanym przedmiocie (np. zmieniać wyposażenia w aucie), należy serwisować go we wskazanych przez właścicielach punktach, nie wolno udostępniać leasingowanej rzeczy osobom trzecim.
Na czym polega leasing w zależności od leasingobiorcy?
Największą grupą korzystających z leasingu są przedsiębiorcy. Należą do niej prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa oraz wielkie korporacje.
Leasing nie ogranicza się jednak do ludzi biznesu. Coraz większą popularność zyskuje leasing konsumencki. Korzystają z niego klienci indywidualni. Powód? Leasing łatwiej dostać niż kredyt, a warunki (np. oprocentowanie) bywają korzystniejsze niż w przypadku pożyczek z banku. Z drugiej strony, kredyt można wziąć na dowolny cel (także konsumpcyjny, np. wakacyjny wyjazd), a leasing tylko na rzeczy ruchome i nieruchomości.
Mechanizm lizingu konsumenckiego jest taki sam jak w przypadku lizingu dla firm. Różnica dotyczy przede wszystkim kwestii podatkowych – prywatna osoba nie uwzględni kosztów leasingu w kosztach uzyskania przychodu.
Na czym polega leasing dla firm?
W leasingu dla firm korzystającym – leasingobiorcą – jest właściciel firmy. Nie musi inwestować własnych środków w zakup przedmiotu potrzebnego w firmie. W zamian za regularnie opłacane raty używa przedmiotu należącego do leasingodawcy. To nie wszystko. Dzięki leasingowi może zaliczyć koszty leasingu – opłatę wstępną, ratę – w całości lub w części (to zależy od opcji leasingu) do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość użycia tarczy podatkowej jest jednym z głównych plusów leasingu dla firm.
LEASING?
WYPEŁNISZ W 30 SEKUND!
Co to jest lizing dla konsumentów?
Leasing konsumencki skierowany jest do klientów indywidualnych, którzy nie chcą robić zakupów za gotówkę. Mechanizm lizingu dla konsumentów jest podobny jak w leasingu dla firm. Są pewne różnice – klient indywidualny nie zalicza kosztów leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Lizing konsumencki to ciekawa alternatywa dla np. kredytu gotówkowego.
Jak wygląda leasing?
Spójrzmy jak wygląda leasing w praktyce. Przekonasz się, że jest szybszy i łatwiejszy w uzyskaniu niż np. kredyt bankowy. W leasingu unikniesz nadmiernej biurokracji i papierologii. Oto leasing krok po kroku:
- wybierz przedmiot leasingu:
- czy będzie podstawą do prowadzenia biznesu (np. linia produkcyjna)
- czy będziesz wykorzystywał go również w celach prywatnych (np. samochód)
- jak długo leasingowany przedmiot będzie służył firmie
- czy odpowiada Ci cena przedmiotu
- złóż wniosek leasingowy:
- ustal warunki, które będą dopasowane do Twoich możliwości finansowych
- skorzystaj z kalkulatora leasingowego – sprawdź szacunkowy koszt całkowity leasingu, wysokość raty leasingowej, opłaty inicjalnej, kwoty wykupu
- przygotuj fakturę pro-forma (jeśli masz już wybrany przedmiot i dostawcę) lub opis katalogowy danego środka trwałego/specyfikacją techniczną
- zgromadź dokumenty wymagane przez leasingodawcę – np. deklaracje PIT/CIT, raporty księgowe, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w ZUS i urzędzie skarbowym
- podpisz umowę leasingową
- odbierz przedmiot (i podpisz protokół zdawczo-odbiorczy)
Całą procedurę można przejść samemu – to możliwe, ale czasochłonne. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.
Eksperci mają wiedzę, doświadczenie i dostęp do najlepszych i najbardziej aktualnych ofert leasingowych. Nawet poświęcając wiele godzin na wertowanie ogłoszeń możesz nie znaleźć optymalnej propozycji. Dobry doradca finansowy najpierw pozna Twoje potrzeby, a potem wyszuka ofertę, która będzie idealnie pod nie skrojona.
To nie wszystko. Doradca wyręczy Cię w wypełnieniu wniosku, dostarczy przygotowany dokument do podpisu, a potem złoży go w banku lub innej instytucji leasingowej.
Pierwszy krok, żeby skorzystać z pomocy brokera leasingowego, to wypełnienie wniosku o leasing online.
Co można wziąć w leasing?
W leasing można wziąć każdą rzecz potrzebną w firmie lub służącą do prowadzenia biznesu, m.in.:
- samochody osobowe (w tym samochody osobowe elektryczne) i dostawcze do 3,5 tony,
- samochody osobowe (w tym samochody osobowe elektryczne) i dostawcze powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe,
- naczepy i przyczepy,
- wózki widłowe,
- oprogramowanie i sprzęt IT,
- hakowce i bramowce,
- maszyny czyszczące,
- leasing hali magazynowej,
- urządzeń drogowych,
- autokarów,
- mini koparki,
- myjnie bezdotykowe,
- auto-lawety,
- automaty vendingowe,
- elektronarzędzia,
- maszyn, urządzeń produkcyjnych, linii technologicznych,
- sprzęt budowlany,
- maszyny poligraficzne,
- wyposażenie aptek,
- wyposażenie gabinetów lekarskich, przychodni i gabinetów stomatologicznych,
- fotowoltaikę,
- urządzenia potrzebne w gastronomii,
- nieruchomości,
- mieszkania.
Listę jest bardzo długa. Warto pamiętać, że zastanawiając się, co można wziąć w leasing przez firmę, znajdziesz rzeczy, które zazwyczaj nie kojarzą się z prowadzeniem biznesu:
- motocykle, motory, skutery, quady,
- jachty,
- karawaningi,
- koparki kryptowalut.
Wymienione wyżej rzeczy weźmiesz w leasing jeśli np. chcesz otworzyć wypożyczalnię.
Ile trwa załatwienie leasingu?
Zaskakująco krótko. W procedurze uproszczonej leasingu decyzja jest gotowa w kilka godzin.
Sprawdzenie wniosku może potrwać dłużej w przypadku leasingu bardzo drogiego przedmiotu – maksymalnie do 10-14 dni. Leasingodawca może dokładniej sprawdzić sytuację finansową wnioskodawcy. Jednak niemal w każdym wariancie, decyzja zapadnie szybciej niż w przypadku kredytu bankowego lub rozstrzygnięcia postępowania o przyznanie dotacji z Unii Europejskiej.
Leasing, co trzeba wiedzieć?
Leasing to atrakcyjny instrument finansowania inwestycji – to już wiemy. Reforma Polskiego Ładu nie zmieniła tej sytuacji dla zdecydowanej większości przedsiębiorców.
O czym trzeba pamiętać rozważając wzięcie leasingu?
- jeśli firma działa co najmniej 3 miesiące, nie generuje długów albo ma spore perspektywy rozwoju, nie wpadła od razu w tarapaty finansowe – bez trudu uzyska leasing,
- możliwy jest również trudny leasing – dla firm zadłużonych, występujących w bazach dłużników,
- leasingowane są rzeczy nowe i używane (także poleasingowe czy poflotowe),
- zawsze warto skorzystać z kalkulatora leasingu – można sprawdzić różne warianty leasingu, np. zwiększając i zmniejszając liczbę rat, wysokość wpłaty inicjalnej czy kwoty wykupu. Dzięki temu zorientujesz się, jakie warunki leasingu są optymalne,
- leasing nie obciąża zdolności kredytowej korzystającego.
Optymalizacja podatkowa przy leasingu
Tarcza podatkowa to bardzo mocny argument za wzięciem leasingu. Na czym polega optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem leasingu? Przedsiębiorca może:
- pomniejszyć podatek o całą ratę leasingową i kwotę inicjalną (leasing operacyjny),
- pomniejszyć podatek o część odsetkową raty (leasing finansowy),
- odliczyć podatek VAT,
- odliczyć całość lub część kosztów użytkowania przedmiotu.
Jakie koszty generuje lizing?
Koszty generowane przez leasing to:
- kwota inicjalna zwana także wkładem własnym – w niektórych sytuacjach wynosi 0 proc.,
- raty leasingowe,
- kwota wykupu (jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup np. samochodu po zapłaceniu ostatniej raty leasingu operacyjnego).