[1734/4.3]

Kalkulator leasingu 2020 Excel

Opracowany przez nas kalkulator leasingu operacyjnego pozwala na oszacowanie realnego kosztu leasingu samochodu osobowego a także każdego innego pojazdu samochodowego o DMC 3,5 t., w tym motocykli czy quadów. Dowiesz się z niego, ile Twoja firma faktycznie wyda finansując pozyskanie jednośladu lub auta osobowego leasingiem w 2020 r.

Spotykamy się z pytaniami: jak obliczyć rzeczywisty koszt leasingu albo jak obliczyć tarczę podatkową leasingu czy też w jakiej proporcji zaliczę koszty leasingu do wydatków firmowych w związku z obowiązującymi limitami amortyzacyjnymi? Dlatego przygotowaliśmy odpowiedni leasing kalkulator, który pozwala obliczyć leasing operacyjny samochodu osobowego w odniesieniu do tych zagadnień.

Co ważne! Nasz leasing kalkulator uwzględnia zmiany dotyczące leasingu, które weszły w życie z początkiem 2019 r.
Kalkulator przeprowadzi wyliczenia korzyści podatkowych z leasingu samochodu czy motoru dla stanu bieżącego (od stycznia 2019 r.) oraz dla stanu przed zmianami ustawowymi (do końca 2018 r.). Dzięki temu będzie można zrozumieć zmiany leasingu samochodowego i motocyklowego w szerszym kontekście.

Pozwoli też na porównanie różnych wariantów leasingu w zależności od ceny auta czy motocykla, wysokości wpłaty własnej, kwoty wykupi i okresu na jakich chcesz zawrzeć umowę leasingową.

KALKULATOR LEASINGU W EXCEL-u


* Potwierdzam, że ...

rozwiń treść klauzuli
jako administrator moich danych osobowych firma maGroup Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach, 24-100, ul. Słowackiego 2 będąca właścicielem marki S.O.S. Leasing podała mi informacje dotyczące m.in. celów, podstaw prawnych, zasad przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących mi praw dotyczących przetwarzania moich danych osobowych, dodatkowo informując mnie, że ich treść jest zgodna z klauzulą informacyjną obowiązującą w maGroup Sp. z o.o. w dacie złożenia przeze mnie niniejszego zapytania a dostępną tutaj. Potwierdzam, że zostałam/em poinformowana/y, że podanie danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi rozpoznanie niniejszego zlecenia.

By otworzyć plik i korzystać z kalkulatora leasingu w Excel-u nie musisz posiadać Excela! Możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej programu Excel, jak również z dostępnych za darmo pakietów biurowych, takich jak OpenOffice czy LibreOffice. W każdym z tych programów można otworzyć nasz leasing kalkulator i wykonać obliczenia kosztów leasingu samochodowego w firmie.


Na co warto zwrócić uwagę analizując obliczenia z Excelowego kalkulatora leasingowego pojazdów samochodowych 2020?

Porównując uzyskane z leasingowego kalkulatora obliczenia, należy wziąć pod uwagę istotne kwestie, które wprowadziła nowelizacja ustaw podatkowych od 2019 r.  Mianowicie:

 • Wydatki eksploatacyjne (np. wymiana opon, serwis, przeglądy, itp.), które do tej pory były „ukrywane” na fakturze za ratę leasingu lub ponoszone bezpośrednio przez leasingobiorcę, mogły być w 100% „wrzucane” do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Wydatki takie będzie można nadal zaliczać do kosztów uzyskania przychodu lecz już w 75% – jeśli wykorzystujemy auto do celów mieszanych. W 100% – jeśli wykorzystujemy je do celów służbowych i prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu.
 • Sam czynsz inicjalny, raty stricte leasingowe (nie uwzględniające wydatków eksploatacyjnych) oraz opłatę końcową nadal będzie można zaliczać w 100% do KUP. I to bez względu na sposób wykorzystywania samochodu. Warunkiem zaliczenia ich w 100% będzie jednak to, by realny koszt podatkowy całego leasingu (oblicza go kalkulator leasingu) nie przekroczył kwoty nowego limitu, wynoszącego 150 000 zł.
 • Czy kwotę limitu traktować jako brutto czy jako netto? To zależy od formy opodatkowania firmy i sposobu wykorzystania auta w firmie. W określeniu tej kwestii pomoże kalkulator leasingu samochodu osobowego w Excelu na 2020 r.
 • Limitu 150 000 zł nie należy rozumieć, jako bezwzględna wartość, powyżej której wydatki nie mogą być zaliczane w koszty. Limit ten należy traktować, jako maksymalny realny koszt podatkowy, po przekroczeniu którego nasza firma nie zaliczy, przewyższających go wydatków do KUP.
  Dlatego:
 • W przypadku aut wykorzystywanych do celów mieszanych (gdy przysługuje odliczenie 50% VAT) limit ten, po przeliczeniu go na cenę netto, będzie wynosił 134 529 zł.  W przypadku aut wykorzystywanych do celów służbowych (gdy przysługuje odliczenie 100% VAT) będzie on wynosił 150 000 zł netto. Dla nieVATowców limit ten będzie wynosił 150 000 zł brutto=netto. Sfinansowanie auta droższego niż wskazane powyżej kwoty graniczne spowoduje, że do KUP zaliczymy tylko te wydatki stricte leasingowe, które nie przekraczają limitów i wg wyliczonej w kalkulatorze proporcji.

Korzyści z leasingu w 2020 r. nadal pozostaną aktualne dla większości leasingowanych aut

 • Podatek VAT oraz koszty eksploatacyjne odliczymy wg takich samych zasad, niezależnie czy weźmiemy auto w leasing (lub najem długoterminowy, który jest pochodną umowy leasingu) czy zakupimy samochód na kredyt czy za gotówkę. Zatem ta kwestia nie powinna determinować decyzji o formie sfinansowania auta.
 • Przy zakupach za gotówkę wydajemy całą kwotę od razu a wydatki te zaliczamy w koszty stopniowo i długo (minimalnie 5 lat!). Podobnie sytuacja wygląda przy kredycie. Leasing pozwala natomiast zaliczyć opłaty leasingowe w koszty od razu i znacznie szybciej uzyskać korzyść z leasingowej tarczy podatkowej (już w 2-3 lata!).
 • Po zamianach w leasingu i najmie długoterminowym, które weszły z początkiem 2019 r., opłaty stricte leasingowe będą nadal w pełni zaliczane do KUP. (Pamiętajmy, że wydatki stricte leasingowe to te, związane z faktem finansowania leasingiem a nie z wydatkami eksploatacyjnymi.) Warunkiem jednak zaliczenia w 100% kosztów leasingu będzie to by wartość auta nie przekroczyła bezwzględnego limitu 150 tys. zł realnych kosztów podatkowych.
 • Po zmianach, wydatki eksploatacyjne – w większości przypadków – zaliczamy do KUP w 75%. Jednak zalety leasingu i oszczędności podatkowe – związane z zaliczaniem w 100% wpłaty wstępnej, rat leasingowych, kwoty wykupu za samochody o wartości realnej do 150 tys. zł – powinny kompensować zmiany w zakresie kosztów użytkowania. Duże oszczędności podatkowe, które wynikają z samego finansowania leasingiem skompensują nieodliczone wydatki związane z użytkowaniem auta.

Jaki i kiedy wziąć leasing na samochód osobowy do firmy w 2020?

Pamiętajmy, że – patrząc ze statystycznego punktu widzenia – firmy najczęściej leasingują samochodu osobowe o wartości 94 000 zł! Dlatego korzyści z leasingu samochodu osobowego pozostaną nadal niepodważalne dla większości przedsiębiorców w 2020 r. i kolejnych latach.

Zmiany w leasingu 2019 dotknęły głównie tych leasingobiorców, którzy chcą sfinansować leasingiem zakup samochodu drogiego. Najczęściej luksusowego o wartości przekraczającej kwotę limitu. Sfinansowanie aut tańszych niż 134 529 z netto (dla 50% VAT) czy 150 000 zł netto (dla 100% VAT) będzie odbywało się praktycznie bez większych zmian. Będzie można zatem nadal korzystać z dobrodziejstw tarczy podatkowej!

Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy wziąć leasing na auto drogie to leasing – mimo wprowadzonych zmian – pozostał jedynym kołem ratunkowym dla chcących pozyskać samochody droższe od limitu 150 000 zł. By maksymalnie skorzystać z optymalizacji podatkowej przy leasingu aut luksusowych jedynym rozsądnym rozwiązaniem nadal jest leasing i tzw. podwójny limit, który został uwzględniony w wyliczeniach pobranego kalkulatora Excel dla firmowych samochodów osobowych.