fbpx

Kalkulator leasingu Excel

Opracowany przez nas kalkulator leasingu pozwala na oszacowanie realnego kosztu leasingu samochodu osobowego. Czyli tego, ile Twoja firma faktycznie wyda finansując pozyskanie auta osobowego leasingiem?

Często spotykamy się z pytaniami: jak obliczyć rzeczywisty koszt leasingu albo jak obliczyć tarczę podatkową leasingu? Dlatego przygotowaliśmy odpowiedni kalkulator, który pozwala obliczyć leasing w odniesieniu do tych zagadnień.

Co ważne! Kalkulator leasingowy uwzględnia zmiany dotyczące leasingu, które mają nastąpić od 2019 r. Przeprowadzi on wyliczenia dla stanu bieżącego (do końca 2018 r.) oraz dla stanu po przewidywanych zmianach ustawowych (od stycznia 2019 r.).

KALKULATOR LEASINGU W EXCEL-u

  ZAWIERA CENNIK NOWYCH AUT Z RABATAMI DO 25% !


* Potwierdzam, że ...

rozwiń treść klauzuli
jako administrator moich danych osobowych firma maGroup Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, przy ul. Frezerów 3, 20-209 Lublin będąca właścicielem marki S.O.S. Leasing podała mi informacje dotyczące m.in. celów, podstaw prawnych, zasad przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących mi praw dotyczących przetwarzania moich danych osobowych, dodatkowo informując mnie, że ich treść jest zgodna z klauzulą informacyjną obowiązującą w maGroup Sp. z o.o. w dacie złożenia przeze mnie niniejszego zapytania a dostępną tutaj. Potwierdzam, że zostałam/em poinformowana/y, że podanie danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi rozpoznanie niniejszego zlecenia.

 

By otworzyć plik i korzystać z kalkulatora leasingu w Excel-u nie musisz posiadać Excela! Możesz skorzystać z darmowej wersji próbnej programu Excel, jak również z dostępnych za darmo pakietów biurowych, takich jak OpenOffice czy LibreOffice. W każdym z tych programów można otworzyć kalkulator leasingu i wykonać obliczenia kosztów leasingu.


Na co warto zwrócić uwagę analizując obliczenia z kalkulatora leasingowego?

Porównując uzyskane z leasingowego kalkulatora obliczenia, należy wziąć pod uwagę istotne kwestie, które wprowadzi nowelizacja ustaw podatkowych od 2019 r.  Mianowicie:

  • Wydatki eksploatacyjne (np. wymiana opon, serwis, przeglądy, itp.), które do tej pory były „ukrywane” na fakturze za ratę leasingu lub ponoszone bezpośrednio przez leasingobiorcę, mogły być w 100% „wrzucane” do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Wydatki takie będzie można nadal zaliczać do kosztów uzyskania przychodu lecz już w 75% – jeśli wykorzystujemy auto do celów mieszanych. W 100% – jeśli wykorzystujemy je do celów służbowych i prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu.
  • Sam czynsz inicjalny oraz raty stricte leasingowe (nie uwzględniające wydatków eksploatacyjnych) nadal będą mogły być zaliczane w 100% do KUP. Bez względu na sposób wykorzystywania samochodu. Warunkiem zaliczenia ich w 100% będzie jednak to, by realny koszt podatkowy całego leasingu (oblicza go kalkulator leasingu) nie przekroczył kwoty nowego limitu, wynoszącego 150 000 zł.
  • Limitu 150 000 zł nie należy rozumieć, jako bezwzględna wartość, powyżej której wydatki nie będą mogły być zaliczane w koszty. Limit ten należy traktować, jako maksymalny realny koszt podatkowy, po przekroczeniu którego nasza firma nie zaliczy, przewyższających go wydatków, do KUP. Dlatego:
  • Ww przypadku aut wykorzystywanych do celów mieszanych (odliczenie 50% VAT) limit ten, po przeliczeniu go na cenę brutto auta, będzie wynosił 165 470 zł. W przypadku aut wykorzystywanych do celów służbowych (odliczenie 100% VAT) będzie on wynosił 184 500 zł brutto. Dla nieVATowców limit ten będzie wynosił 150 000 zł brutto=netto. Sfinansowanie auta droższego niż wskazane powyżej kwoty graniczne spowoduje, że do KUP zaliczymy tylko te wydatki stricte leasingowe, które nie przekraczają limitów.

Korzyści z leasingu nadal pozostaną aktualne dla większości leasingowanych aut.

  • Podatek VAT odliczymy wg takich samych zasad, niezależnie czy weźmiemy auto w leasing czy zakupimy samochód na kredyt czy za gotówkę. Zatem ta kwestia nie powinna determinować decyzji o formie sfinansowania auta.
  • Przy zakupach za gotówkę wydajemy całą kwotę od razu a wydatki te zaliczamy w koszty stopniowo i długo (minimalnie 5 lat!). Podobnie sytuacja wygląda przy kredycie. Leasing pozwala natomiast zaliczyć wydatki leasingowe w koszty od razu i znacznie szybciej uzyskać korzyść z leasingowej tarczy podatkowej (już w 2-3 lata!).
  • Po zamianach, które mają nastać z początkiem 2019 r., wydatki stricte leasingowe, będą nadal w pełni zaliczane do KUP. Pamiętajmy, że wydatki stricte leasingowe to te, związane z faktem finansowania leasingiem a nie z wydatkami eksploatacyjnymi. Warunkiem zaliczenia 100% kosztów leasingu będzie to by wartość auta nie przekroczyła bezwzględnego limitu 150 tys. zł realnych kosztów podatkowych.
  • Po zmianach, wydatki eksploatacyjne będą – w większości przypadków – zaliczane w 75% do KUP. Jednak zalety leasingu i oszczędności podatkowe – związane z zaliczaniem w 100% wpłaty wstępnej czy rat leasingowych za samochody o wartości realnej do 150 tys. zł – powinny kompensować zmiany w zakresie kosztów użytkowania. Duże oszczędności podatkowe, które wynikają z samego finansowania leasingiem skompensują nieodliczone wydatki związane z użytkowaniem auta.

Jaki i kiedy wziąć leasing na samochód osobowy do firmy?

Pamiętajmy, że – patrząc ze statystycznego punktu widzenia – firmy najczęściej leasingują samochodu osobowe o wartości 94 000 zł! Dlatego korzyści z leasingu pozostaną nadal niepodważalne dla większości przedsiębiorców.

Zapowiadane zmiany dotkną głównie tych leasingobiorców, którzy chcą sfinansować leasingiem zakup samochodu drogiego. Najczęściej luksusowego o wartości przekraczającej kwotę limitu. Sfinansowanie aut tańszych niż 165 470 zł (dla 50% VAT) czy 185 400 zł (dla 100% VAT) będzie odbywało się praktycznie bez większych zmian. Będzie można zatem nadal korzystać z dobrodziejstw tarczy podatkowej!

Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy skorzystać z leasingu, który będziemy rozliczać jeszcze na obecnych zasadach, musimy wziąć leasing teraz a najpóźniej do końca 2018 r. Dzięki temu, do końca trwania zawartej w 2018 r. umowy leasingu, będziemy mogli zaliczać do KUP wszystkie wydatki leasingowe w całości. Zarówno te związane z finansowaniem, jak i te związane z eksploatacją samochodu. I dotyczy to zarówno samochodów drogich, jak i tańszych. Kto świadom tych korzyści niech już szuka odpowiedniego dla siebie auta. Znajdzie odpowiednie również w naszej ofercie. Lista wybranych modeli z rabatami do 25% zawarta jest kalkulatorze Excel, po jego pobraniu.

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny