fbpx

Obliczyć leasing, kto nie próbował?

: 187

Jak obliczyć leasing maszyn, urządzeń czy samochodów osobowych do firmy?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak obliczyć leasing samodzielnie albo gdzie obliczyć leasing, czy też jak obliczyć ratę leasingu najczęściej kierowani jesteśmy w Internecie do kalkulatorów leasingowych. Dostępne na stronach wielu pośredników i firm leasingowych proponują nam wyliczenie kosztów leasingu 2019.

Pozornie, jest to bardzo praktyczne narzędzie. Ułatwia nam ocenę tego, jak będzie się kształtował orientacyjny koszt leasingu na samochód osobowy lub na niezbędne w naszej firmie maszyny czy urządzenia budowlane albo drogowe. Jeśli jeszcze zestawimy uzyskane tak wyliczenia kosztów leasingu z kalkulacją kosztów kredytu albo zakupów za gotówkę – czapka z głowy. Stajemy się w ten sposób świadomymi nabywcami produktów finansowych. Tego życzymy każdemu przedsiębiorcy.

Jako przedsiębiorca i po przeprowadzeniu obliczeń, z dużym prawdopodobieństwem stwierdzisz, iż wyliczenia i porównania wychodzą na korzyść leasingu operacyjnego. Dlaczego? Jeśli w twojej firmie niezbędny jest np. kolejny samochód osobowy, autobus albo walec drogowy to wyleasingowanie autokaru czy auta albo wzięcie w leasing maszyny budowlanej opłaca się po prostu bardziej niż sfinansowanie takich zakupów kredytem lub gotówką. Wynika to z tego, że przy leasingu skorzystasz z ochrony swojego kapitału z pomocą niewidzialnej na pierwszy rzut oka, tarczy podatkowej.

Jak działa tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym?

Bardzo dobrze ilustruje to materiał zamieszczony tutaj.

Porównano w nim dwie formy sfinansowania samochodów osobowych do firmy. Jeden o wartości 60 000 zł a drugi, luksusowy o wartości 170 000 zł. Obliczenia przeprowadzono dla leasingu operacyjnego oraz dla kredytu, zakładając przy tym, iż w obu przypadkach:

 • prowizja wynosi 5%;
 • spłata trwa pięć lat;
 • firma – leasingobiorca albo kredytobiorca – opodatkowany jest liniowo;
 • wkład własny dla tańszego samochodu to 10% a dla droższego wynosi 20%;
 • auto stanowi środek trwały w firmie przez 5 lat.

Obliczenia wskazują, że w przypadku pierwszego pojazdu wzięcie auta w leasing byłoby realnie tańsze od kredytu o ponad 2 100 zł! W przypadku samochodu luksusowego, efektywny koszt pozyskania auta byłby o prawie 14 500 zł niższy niż w przypadku zakupienia go na kredyt.

Z uwagi jednak na nowe przepisy podatkowe, które dotknęły tylko leasing aut osobowych do firm od 2019 r. efektywny koszt pozyskania będzie nieco mniejszy w przypadku aut o realnej wartości powyżej 150 tys. zł. Nie zmienia to jednak faktu, że bardziej korzystny finansowo jest leasing w porównaniu do zakupów na kredyt.

POBIERZ KALKULATOR LEASINGU AUT 2019 BY ZROZUMIEĆ ZMIANY!

Obliczenia te wskazują jednoznacznie, że firmy powinny stawać się bardziej leasingobiorcami niźli kredytobiorcami.

Czy obliczając leasing opierać się tylko na kalkulatorach on-line?

Zdając się jednak na internetowe kalkulatory do wyliczania kosztów leasingu  lub obliczenia rat leasingowych trzeba zawsze mieć na uwadze, że obliczając tak leasing, stajemy się w dużej mierze ofiarą chwytu marketingowego. To raczej typowy zabieg. Ma on bowiem przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta do strony internetowej, na której oferuje się produkty leasingowe. I chyba nie ma w tym nic złego; skoro potencjalny klient trafia na stronę www, na której znajduje ofertę leasingową dla siebie. A przynajmniej nie musi sobie zarwać głowy poszukiwaniami leasingu bo solidny doradca leasingowy zapewni mu dobór odpowiednich ofert i szybko przygotuje oczekiwane wyliczenia rat leasingowych i kosztów całkowitych leasingu

Jeśli jednak potrzeba wyliczenia rat leasingowy i obliczenia realnych kosztów leasingu wynika z tego, że wcześniej odmówiono mu już udzielenia leasingu w innych firmach leasingowych to wtedy, skierowanie się ze wstępnym wnioskiem o leasing do doradcy leasingowego jest ostatnią deską ratunku. Tzw. Leasing bez BIK czy też leasing dla zadłużonych wymaga indywidualnego podejścia i analizy sytuacji.

ZAPYTAJ O LEASING BEZ BIK, KRD

Co jednak istotne i co często potwierdzają klienci: obliczając leasing czy licząc raty leasingowe przy użyciu kalkulatora on-line, otrzymujemy w dużej mierze złudzenie, że właśnie tyle, ile ten kalkulator wyliczył, będzie wynosić całkowity koszt naszego leasingu. Dlaczego?

Z reguły wyliczenia kalkulatorów internetowych są dokonywane na podstawie teoretycznych i nieuwzględniających realnej sytuacji finansowej leasingobiorcy, założeniach. To często prowadzi do rozczarowania. Ma to miejsce wtedy, gdy potencjalny leasingobiorca oczekując całkowitych kosztów leasingu na poziomie np. 105% ostatecznie dowiaduje się, że w jego okolicznościach – np. posiadania złych wpisów w bazach BIK lub KRD – otrzyma leasing, którego realny koszt całkowity wynosi, dajmy na to 120%.

Jak się bronić przed nieprawidłowymi wyliczeniami leasingu?

Stąd też istotne jest, by zawsze kierować się bezpośrednio do doradcy leasingowego, który uwzględniając status finansowy danej firmy, wybierze najbardziej realny do uzyskania leasing czy to na maszynę do obróbki drewna czy na leasing transportu ciężkiego. Co więcej, konsultant leasingowy dokona obliczeń całkowitych kosztów leasingu. Obliczy tarczę podatkową leasingu, wyliczy raty leasingowe a nawet podpowie, jak maksymalnie skorzystać z dobrodziejstw leasingu operacyjnego w firmie? Wszystko to skalkuluje uwzględniając finansowe uwarunkowania leasingobiorcy. Nie będzie zaś, tak jak ma to miejsce przy kalkulatorze internetowym, opierał się o założenia nieodpowiadające rzeczywistości danej firmy. Dzięki temu otrzymamy wiążącą odpowiedź z wyceną leasingu, która uwzględni zdolność finansową chętnego na leasing klienta.

Czy samodzielnie można oszacować koszt leasingu operacyjnego?

By dokonać obliczeń leasingowych musimy wiedzieć, co wpływa na jego ostateczny, sumaryczny koszt. Chodzi o koszt leasingu, który często podawany jest jako wartość: 105%, 110% czy 115%, itd. Firmy leasingowe najczęściej nie podają w pełni tej wartości, zaniżając ją dla celów marketingowych. Niemniej jednak warto samemu oszacować tę liczbę i zdać sobie sprawę, na jaki realny koszt leasingu stać moją firmę?

W tym celu trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące kondycji finansowej własnej firmy. M.in.: Jakim jesteśmy przedsiębiorstwem, czy posiadamy zadłużenie, jakie mamy obroty na rachunku bankowym? Wtedy będziemy mogli rzetelnie zdiagnozować nasz problem, czyli: na jaki leasing mogę liczyć uwzględniając bieżącą i przyszłą sytuację mojego przedsiębiorstwa?

Pamiętajmy, że każda firma leasingowa wycenia leasing i jego oprocentowanie biorąc pod uwagę różne czynniki – nie tylko zdolność finansową klienta i oprocentowanie rynkowe, ale i wewnętrzne regulaminy danej firmy. To dlatego wyceniając ten sam przedmiot leasingu u kilku leasingodawców, otrzymujemy różniące się wyliczenia i propozycje. Dlatego, chcąc obliczyć rzeczywisty koszt leasingu lub obliczyć samą ratę leasingu nie starajmy się wyliczać oprocentowania leasingu, które najczęściej podawane jest mylnie np. w reklamach, jako wspominane 105% 110% czy 115%. Przeciwnie starajmy się oszacować realny koszt leasingu. Koszt, na który nas stać. Ustalmy sobie go w przedziale “od do” i dopiero wtedy kierujmy się z prośbą o wycenę leasingu i obliczenie raty leasingu do doradców leasingowych. Rozpatrujmy potem tylko te oferty, które mieszczą się w tak oszacowanym przedziale.

Jakie przyjmować graniczne wartości oprocentowania leasingu?

Można zaryzykować stwierdzenie, że ile firm leasingowych tyle będzie ofert i wyliczeń kosztów leasingu. Bazując jednak na doświadczeniu można ogólnie założyć, że:

 • Jeśli jesteśmy młodą firmą, z niedługą historią finansową albo posiadamy negatywne wpisy w bazie BIK nie nastawiajmy się na leasing na poziomie 102% czy 107%. Taka firma stanowi zbytnie ryzyko dla finansującego towarzystwa leasingowego. Rozważajmy wtedy wyższe koszty leasingu – szacujmy między 115% a 135%.
 • Jeśli jesteśmy przyzwoitą firmą, z w miarę długą historią na rynku możemy spokojnie zakładać, że otrzymamy finansowanie nieprzekraczające 115%.
 • W przypadku bardzo wiarygodnych przedsiębiorstw, z doskonałą kondycją finansową, realny koszt leasingu na poziomie 105–110% nie będzie niemożliwy do osiągnięcia.

POTRZEBUJESZ WYCENIĆ SWÓJ LEASING?

Jakie parametry wpływają na ocenę zdolności do zaciągnięcia leasingu?

Wyliczając zdolność finansową potencjalnego leasingobiorcy co rzutuje na obliczenia leasingu, doradca leasingowy uwzględnia kilka podstawowych parametrów:

 • Wysokość wpłaty inicjalnej oraz manipulacyjnej stosowanej przy udzielaniu leasingu.
 • Wartość wykupu końcowego przedmiotu leasingu – jeśli zależy nam na szybkich korzyściach podatkowych warto rozważyć wyższy wykup końcowy.
 • Okres na jaki potrzebujemy leasingowania, który wynosi minimum 2 lata.
 • Wiarygodność finansową firmy, patrząc przez pryzmat jej wpisów do baz BIK lub KRD.

Co istotne, niektóre z tych parametrów można modyfikować. Dzięki temu możemy negocjować nie tylko wysokość rzeczywistych kosztów leasingu, ale i wykonalność leasingu. Wykonalność rozumianą jako fakt, że w ogóle leasing zostanie przyznany naszej firmie:

 • Jeśli np. nie stać nas na leasing przy wkładzie własnym na poziomie 10% zdecydujmy się na wpłatę inicjalną na poziomie np. 25%. To może znacznie podnieść zdolność do wzięcia leasingu na wybrany pojazd czy maszynę.
 • Będąc w potrzebie możemy również zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty niż np. minimalny okres 24 miesięcy, stosowany najczęściej przy leasingu maszyn budowlanych albo leasingu samochodów ciężarowych i transportu ciężkiego. Wydłużając okres spłaty zmniejszymy ratę leasingową.

Wszystkie te parametry, pozwalające obliczyć leasing operacyjny, można a nawet należy omówić z doradcą finansowym. Co istotne, doradcy leasingowi posiadają narzędzia by wyliczyć leasing i obliczyć raty leasingowe oraz na bieżąco dostarczać wyniki opłacalności leasingu do klienta.

W przypadku zgody ze strony potencjalnego leasingobiorcy na wyliczone koszty leasingu będzie on musiał jeszcze rzetelnie wypełnić oficjalny wniosek o leasing i odczekać chwilę na ostateczną decyzję towarzystwa leasingowego. Z reguły w przeciągu kilku dni wybrany przedmiot leasingu zostaje przekazany do dyspozycji firmy.

Jak obliczyć leasing samodzielnie kalkulatorem leasingu aut w Excelu?

Załóżmy, że uwzględniając powyższe czynniki doszliśmy do wniosku, że wiarygodność finansowa naszego przedsiębiorstwa, na które chcemy wziąć leasing, pozwala nam na uzyskanie finansowania, którego całkowity koszt wyniesie 109%. Znając ten parametr oraz wartość brutto przedmiotu leasingu, który chcemy pozyskać do naszej firmy, można skorzystać z przygotowanego przez nas kalkulatora leasingu na przykładzie leasingu samochodów osobowych uwzględniający zmiany podatkowe od 2019 r. (do pobrania poniżej). Pozwala on obliczyć tarczę podatkową leasingu. Umożliwia również zorientować się w całkowitych kosztach planowanego leasingu w stosunku do wartości wybranego przedmiotu leasingu (w tym przypadku auta osobowego).

Operując tylko tymi dwoma zmiennymi – przewidywanym, całkowitym kosztem leasingu w ujęciu procentowym oraz wartością brutto przedmiotu leasingu – będziemy mogli samodzielnie wyliczyć rzeczywisty koszt leasingu. Przede wszystkim jednak, będziemy w stanie unaocznić sobie, w jaki sposób nasza firma może skorzystać z dobrodziejstwa tarczy podatkowej. Jest to przecież jedna z najważniejszych, o ile nie najistotniejsza korzyść z leasingu. Przysparza ona leasingobiorcom rzeczywistych oszczędności podatkowych, czego nie można powiedzieć o kredycie czy o zakupach za gotówkę.

POBIERZ KALKULATOR LEASINGOWY TARCZY PODATKOWEJ

To bardzo przydatne i praktyczne narzędzie, z którego możesz korzystać mając dostęp do komputera i dowolnego, nawet darmowego, pakietu biurowego. Plik kalkulatora leasingu w Excelu wraz instrukcją otrzymasz w zwrotnym e-mailu. W samym kalkulatorze znajdziesz wyjaśnienia dotyczące jego obsługi oraz wniosków, które można wyciągnąć z jego obliczeń.


Jeśli jesteś przedsiębiorcą – a zatem człowiekiem praktycznym, rozumiejącym rachunek ekonomiczny – nie warto ślepo dawać wiary pierwszym lepszym wyliczeniom któregokolwiek kalkulatora leasingowego on-line. Opieraj się na nim z przymrużeniem oka. Jego wyliczenia dają ogólny pogląd na koszta leasingowe i nie wyliczają prawdziwej wysokości raty leasingowej. Dlatego zawsze pytaj doradcę o wyliczenia. Tylko wtedy będziesz miał pewność czy stać Twoją firmę na leasing i ile będą wynosiły jego rzeczywiste koszty.

Pamiętasz z pewnością to przysłowie: Kto pyta – nie błądzi? Pozostaje ono nadal w pełni aktualne, nawet w dzisiejszych czasach. Skorzystaj z naszego formularza dla osób chcących wziąć leasing. Wstępną kalkulację Twojego leasingu przygotujemy jeszcze tego samego dnia.

Do dyspozycji pozostawiamy Ci również inne drogi kontaktu. Możesz:

napisać: [email protected]

wysłać: SMS o treści SOS na nr 732 737 776 – oddzwonimy!

zadzwonić: +48 732 737 776

Zamówienie rozmowy telefonicznejZAPYTAJ ON-LINE

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
Obowiązek informacyjny