Obliczyć leasing, kto nie próbował?

[1978/4.7]

Jak obliczyć leasing maszyn, urządzeń czy samochodów osobowych do firmy?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak obliczyć leasing samodzielnie albo gdzie obliczyć leasing, czy też jak obliczyć ratę leasingu najczęściej kierowani jesteśmy w Internecie do kalkulatorów leasingowych. Dostępne na stronach wielu pośredników i firm leasingowych proponują nam wyliczenie kosztów leasingu w 2020 r.

Jest to bardzo praktyczne narzędzie. Ułatwia ocenę tego, jak będzie się kształtował orientacyjny koszt leasingu na samochód osobowy lub na niezbędne w naszej firmie maszyny czy urządzenia budowlane albo drogowe. Jeśli jeszcze zestawimy uzyskane tak wyliczenia kosztów leasingu z kalkulacją kosztów kredytu albo zakupów za gotówkę (na co pozwala nasz kalkulator leasingu samochodów w Excelu) – czapka z głowy. Stajemy się w ten sposób świadomymi nabywcami produktów finansowych. Tego życzymy każdemu przedsiębiorcy.

Jako przedsiębiorca i po przeprowadzeniu obliczeń, z dużym prawdopodobieństwem stwierdzisz, iż wyliczenia i porównania wychodzą na korzyść leasingu operacyjnego. Dlaczego? Jeśli w Twojej firmie niezbędny jest np. kolejny samochód osobowy, autobus albo walec drogowy to wyleasingowanie autokaru, auta elektrycznego czy wzięcie w leasing maszyny budowlanej opłaca się obiektywnie bardziej niż sfinansowanie takich zakupów kredytem lub gotówką. Wynika to z praw ekonomii. Przy leasingu bowiem skorzystasz z ochrony swojego kapitału z pomocą niewidzialnej na pierwszy rzut oka tarczy podatkowej.

Jak działa tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym?

Bardzo dobrze ilustruje to materiał zamieszczony tutaj.

Porównano w nim dwie formy sfinansowania samochodów osobowych do firmy. Jeden o wartości 60 000 zł a drugi, luksusowy o wartości 170 000 zł. Obliczenia przeprowadzono dla leasingu operacyjnego oraz dla kredytu, zakładając przy tym, iż w obu przypadkach:

 • prowizja wynosi 5%;
 • spłata trwa pięć lat;
 • firma – leasingobiorca albo kredytobiorca – opodatkowany jest liniowo;
 • wkład własny dla tańszego samochodu to 10% a dla droższego wynosi 20%;
 • auto stanowi środek trwały w firmie przez 5 lat.

Obliczenia wskazują, że w przypadku pierwszego pojazdu wzięcie auta w leasing byłoby realnie tańsze od kredytu o ponad 2 100 zł! W przypadku samochodu luksusowego, efektywny koszt pozyskania auta byłby o prawie 14 500 zł niższy niż w przypadku zakupienia go na kredyt.

Z uwagi na nowe przepisy podatkowe, które od 2019 r. dotknęły wszystkie formy finansowania, w tym leasing aut osobowych do firm, efektywny koszt pozyskania będzie nieco mniejszy w przypadku aut o realnej wartości powyżej 150 tys. zł. Nie zmienia to jednak faktu, że z finansowego punktu widzenia, w porównaniu do zakupów na kredyt korzystniej wychodzi leasing. Nie wspominając już o przeprawie związanej dokumentacją, badaniem zdolności kredytowej i formalnościami, które zniechęciły już niejednego przedsiębiorcę do zaciągnięcia kredytu.

POBIERZ KALKULATOR LEASINGU AUT 2019 BY ZROZUMIEĆ ZMIANY!

Powyższe obliczenia wskazują jednocześnie, że firmy powinny stawać się bardziej leasingobiorcami niźli kredytobiorcami…a to powoli staje się faktem. Potwierdzają to już bieżące statystyki. Ponad 1/3 polskich firm rezygnuje z kredytu na rzecz leasingu!

Czy obliczając leasing opierać się tylko na kalkulatorach on-line?

Zdając się na internetowy kalkulator leasingowy, który wylicza koszty leasingu lub oblicza raty leasingu trzeba mieć na uwadze, że tak obliczając leasing, nie dostajemy ostatecznej oferty leasingowej. To pewna przymiarka. Najczęściej będzie się ona różnić nieznacznie od ostatecznej oferty. Przykładowy, internetowy kalkulator leasingowy aut osobowych, choć oparty o bieżące realia rynkowe, nie zna historii Twojego przedmiotu leasingu, kondycji finansowej Twojej firmy czy branży w jakiej działasz a to warunkuje ostateczny koszt leasingu.

Dlatego obliczenia z kalkulatora leasingowego traktujmy jako wskazówkę do skierowania się do solidnych doradców leasingowych, którzy zapewnią dobór odpowiednich ofert leasingowych i szybko przygotują oczekiwane wyliczenia rat leasingu i kosztów całkowitych leasingu.

Pamiętajmy jednak, że jeśli korzystamy z kalkulatorów by wyliczyć raty leasingowe lub obliczyć realne koszty leasingu dlatego, że wcześniej odmówiono nam już udzielenia leasingu w innych firmach leasingowych to różnice z ‘kalkulatorowych obliczeń’ w stosunku do oferty ostatecznej mogą być większe. Ma to miejsce szczególnie w przypadku tzw. leasingu bez BIK czy też leasingu dla zadłużonych, który wymaga indywidualnego podejścia i analizy sytuacji potencjalnego leasingobiorcy. W takim wypadku skierowanie się ze wstępnym wnioskiem o leasing do doradcy leasingowego, który sięgnie po ofertę leasingu pozabankowego może być najrozsądniejszym wyjściem.

ZAPYTAJ O LEASING BEZ BIK, KRD

Co wymaga podkreślenia i co często potwierdzają klienci: obliczając leasing czy licząc raty leasingowe przy użyciu kalkulatora on-line, otrzymujemy szacunek liczbowy, że właśnie tyle, ile ten kalkulator wyliczył, będzie wynosić całkowity koszt naszego leasingu. Co miłe, często się zdarza, że trafność tych obliczeń jest bliska ostatecznym wyliczeniom, które otrzymamy na ofercie leasingowej. Najczęściej wtedy, gdy reprezentujemy firmę, która ma stabilną sytuację finansową a z leasingu korzysta świadomie by zniwelować obciążenia podatkowe.

Pamiętajmy przy tym, że wyliczenia kalkulatorów internetowych są dokonywane na podstawie teoretycznych i nieuwzględniających realnej sytuacji finansowej leasingobiorcy, założeniach. To może prowadzić do rozczarowania. Ma to miejsce wtedy, gdy potencjalny leasingobiorca oczekując całkowitych kosztów leasingu na poziomie np. 106,5% ostatecznie dowiaduje się, że w jego okolicznościach – posiadania złych wpisów w bazach BIK lub KRD – otrzyma leasing, którego realny koszt całkowity wyniesie, dajmy na to 118,5%. Wiedząc o tym i znając swoją sytuację – zapytajmy zawsze doradcy o możliwość otrzymania trudnego leasingu.

Jak poprawnie korzystać z wyliczeń leasingu?

Istotne jest, by zawsze kierować się bezpośrednio do doradcy leasingowego, który uwzględniając status finansowy Twojej firmy, wybierze najbardziej realny do uzyskania leasing czy to na maszynę do obróbki drewna czy na leasing transportu ciężkiego. Co więcej, na Twoją prośbę konsultant leasingowy dokona obliczeń całkowitych kosztów leasingu. Jeśli sobie zażyczysz obliczy tarczę podatkową leasingu, wyliczy raty leasingowe a nawet podpowie, jak maksymalnie skorzystać z dobrodziejstw leasingu operacyjnego w firmie. Wszystko to skalkuluje uwzględniając Twoje finansowe uwarunkowania. Nie będzie zaś, tak jak ma to miejsce przy kalkulatorze internetowym, opierał się o założenia nieodpowiadające rzeczywistości Twojej firmy. Dzięki temu otrzymasz wiążącą odpowiedź z wyceną leasingu, która uwzględni Twoją zdolność finansową choćby do wyleasingowania samochodu elektrycznego.

Czy samodzielnie można oszacować koszt leasingu operacyjnego?

By dokonać obliczeń leasingowych musimy wiedzieć, co wpływa na jego ostateczny, nominalny koszt. Chodzi o koszt leasingu, który często podawany jest jako wartość: 101%, 103% czy 109%, itd. Firmy leasingowe najczęściej nie podają w pełni tej wartości, zaniżając ją dla celów marketingowych. Niemniej jednak warto samemu oszacować tę liczbę i zdać sobie sprawę, na jaki koszt leasingu stać naszą firmę?

W tym celu trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące kondycji finansowej własnej firmy. M.in.: Jakim jesteśmy przedsiębiorstwem, czy posiadamy zadłużenie, jakie mamy obroty na rachunku bankowym? Wtedy będziemy mogli rzetelnie zdiagnozować nasz problem, czyli: na jaki leasing mogę liczyć uwzględniając bieżącą i przyszłą sytuację mojego przedsiębiorstwa?

Pamiętajmy, że każda firma leasingowa wycenia leasing i jego oprocentowanie biorąc pod uwagę różne czynniki – nie tylko zdolność finansową klienta i oprocentowanie rynkowe, ale i wewnętrzne regulaminy danej firmy. To dlatego wyceniając ten sam przedmiot leasingu u kilku leasingodawców, otrzymujemy różniące się wyliczenia i propozycje. Chcąc zatem obliczyć koszt leasingu nie starajmy się wyliczać oprocentowania leasingu, które najczęściej podawane jest mylnie np. w reklamach, jako 101% czy 103%. Zamiast oprocentowania starajmy się oszacować nominalny koszt leasingu. Koszt, na który nas stać i który nominalnie poniesiemy. Ustalmy sobie go w przedziale “od – do” i dopiero wtedy kierujmy się z prośbą o wycenę leasingu i obliczenie raty leasingu do doradców leasingowych. Rozpatrujmy potem tylko te oferty, które mieszczą się w tak oszacowanym przedziale.

Jakie przyjmować graniczne wartości oprocentowania leasingu?

Można zaryzykować stwierdzenie, że ile firm leasingowych tyle będzie ofert i wyliczeń kosztów leasingu. Bazując jednak na doświadczeniu można ogólnie założyć, że:

 • Jeśli jesteśmy młodą firmą, z niedługą historią finansową albo posiadamy negatywne wpisy w bazie BIK nie nastawiajmy się na leasing na poziomie 102% czy 107%. Taka firma stanowi zbytnie ryzyko dla finansującego towarzystwa leasingowego. Rozważajmy wtedy wyższe koszty leasingu – szacujmy między 115% a 135%.
 • Jeśli jesteśmy przyzwoitą firmą, z w miarę długą historią na rynku możemy spokojnie zakładać, że otrzymamy finansowanie nieprzekraczające 115%.
 • W przypadku bardzo wiarygodnych przedsiębiorstw, z doskonałą kondycją finansową, nominalny koszt leasingu na poziomie 105–110% nie będzie niemożliwy do osiągnięcia.

WYCEŃ SWÓJ LEASING

Miejmy jednak cały czas w pamięci, obliczając te koszty, że w leasingu operacyjnym działa tarcza podatkowa. Powoduje ona, że nominalny koszt leasingu na poziomie 105% w realnym ujęciu, czyli po uwzględnieniu korzyści podatkowych, wyniesie nas np. 85%. Przy leasingu, pozyskanie danego przedmiotu kosztuje efektywnie najczęściej mniej niż cena zakupu tego przedmiotu leasingu! Można to sprawdzić na przykładzie samochodów osobowych w naszym Excel-owym kalkulatorze leasingu.

Główne parametry leasingu

Wyliczając zdolność finansową potencjalnego leasingobiorcy, która rzutuje na obliczenia leasingu, doradca leasingowy uwzględnia kilka podstawowych parametrów:

Co istotne, niektóre z tych parametrów można modyfikować. Dzięki temu możemy negocjować nie tylko wysokość rzeczywistych kosztów leasingu, ale i wykonalność leasingu. Wykonalność rozumianą jako fakt, że w ogóle leasing zostanie przyznany naszej firmie:

 • Jeśli np. nie otrzymamy leasingu przy wkładzie własnym na poziomie 10% zdecydujmy się na wyższą wpłatę inicjalną np. na poziomie 25%. To może znacznie podnieść zdolność do wzięcia leasingu na wybrany pojazd czy maszynę.
 • Będąc w potrzebie możemy również zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty. Zdecydować się na znacznie dłuższy okres niż minimalny – 24 miesięczny, stosowany najczęściej przy leasingu maszyn budowlanych albo leasingu samochodów ciężarowych i transportu ciężkiego. Wydłużając okres spłaty zmniejszymy ratę leasingu.

Wszystkie te parametry, pozwalające obliczyć leasing operacyjny, można a nawet należy omówić z doradcą finansowym. Co istotne, doradcy leasingowi posiadają narzędzia by wyliczyć leasing i obliczyć raty leasingowe oraz na bieżąco dostarczać wyniki opłacalności leasingu do klienta.

W przypadku zgody ze strony potencjalnego leasingobiorcy na wyliczone koszty leasingu będzie on musiał jeszcze rzetelnie wypełnić oficjalny wniosek o leasing i odczekać chwilę na ostateczną decyzję towarzystwa leasingowego. Z reguły w przeciągu kilku dni wybrany przedmiot leasingu zostaje przekazany do dyspozycji firmy.

Jak obliczyć leasing samodzielnie kalkulatorem leasingu aut w Excelu?

Załóżmy, że uwzględniając powyższe czynniki doszliśmy do wniosku, że wiarygodność finansowa naszego przedsiębiorstwa, na które chcemy wziąć leasing, pozwala nam na uzyskanie finansowania, którego całkowity koszt nominalny wyniesie 109%. Znając ten parametr oraz wartość brutto przedmiotu leasingu, który chcemy pozyskać do naszej firmy, można skorzystać z przygotowanego przez nas kalkulatora leasingu na przykładzie leasingu samochodów osobowych uwzględniający zmiany podatkowe od 2019 r. (do pobrania poniżej). Pozwala on obliczyć tarczę podatkową leasingu. Umożliwia również zorientować się w całkowitych, efektywnych kosztach planowanego leasingu w stosunku do wartości wybranego przedmiotu leasingu. W tym przypadku auta osobowego lecz kalkulator leasingowy można wykorzystać do obliczeń dla motocykli w leasingu czy innych pojazdów samochodowych do 3,5 tony a także aut sprowadzanych z zagranicy.

Operując tylko dwoma zmiennymi – przewidywanym, całkowitym kosztem leasingu w ujęciu procentowym oraz wartością brutto przedmiotu leasingu – będziemy mogli samodzielnie wyliczyć rzeczywisty koszt leasingu. Przede wszystkim jednak, będziemy w stanie unaocznić sobie, w jaki sposób nasza firma może skorzystać na tarczy podatkowej. Jest to przecież jedna z najważniejszych, o ile nie najistotniejsza korzyść z leasingu. Przysparza ona leasingobiorcom rzeczywistych oszczędności podatkowych, czego nie można powiedzieć o kredycie czy o zakupach za gotówkę.

POBIERZ KALKULATOR LEASINGOWY TARCZY PODATKOWEJ

To bardzo przydatne i praktyczne narzędzie, z którego możesz korzystać mając dostęp do komputera i dowolnego, nawet darmowego, pakietu biurowego. Plik kalkulatora leasingu w Excelu wraz instrukcją otrzymasz w zwrotnym e-mailu. W samym kalkulatorze znajdziesz wyjaśnienia dotyczące jego obsługi oraz wniosków, które można wyciągnąć z jego obliczeń.


Jeśli jesteś przedsiębiorcą – a zatem człowiekiem praktycznym, rozumiejącym rachunek ekonomiczny – opieraj się na wyliczeniach z kalkulatora on-line dla wstępnego rozeznania się w sytuacji. Nie rezygnuj jednak z pytań do doradców leasingowych. Tylko wtedy będziesz miał pewność czy stać Twoją firmę na leasing i ile będą wynosiły jego nominalne oraz rzeczywiste koszty, efektywnie obniżające podstawę opodatkowania w Twojej firmie.

Skorzystaj z naszego formularza dla osób chcących wziąć leasing. Wstępną kalkulację leasingu przygotujemy zaraz po kontakcie z Tobą.

Uwaga, tu weźmiesz prosty i skuteczny leasing, sprawdź!Wybierz najlepszą ofertę leasingu dla swojej firmy!

 1. Wypełnij formularz leasingowy on-line tylko jednej raz.
 2. Wyślemy Twoje zapytanie do najlepszych firm leasingowych.
 3. Otrzymasz bezpłatne propozycje od tych firm, które zgodzą się na leasing.