Dlaczego pożyczamy i nie warto się bać leasingu?


Czy pożyczania powinniśmy się bać i dlaczego leasing może być atrakcyjny?

Nierzadko możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że lepiej kupić dany przedmiot (maszynę, samochód, urządzenie czy nawet linię technologiczną) za gotówkę niż wziąć na kredyt, w leasing albo wynajem długoterminowy czy posiłkować się pożyczką. Wiadomo, kupiłem to za swoje pieniądze. Posiadam przedmiot (np. upragniony motocykl, samochód z zagranicy), zasobność portfela się zmniejszyła ale nie jestem nikomu nic dłużny i śpię spokojnie. Tak. To powszechne mniemanie ma swoich zwolenników jeszcze w dzisiejszych czasach. Jednak praktyka pokazuje, że Polacy odchodzą od tego przekonania. Statystyki wskazują, że polskie firmy i Polacy zadłużają się na wysoką skalę. I nie ma się co dziwić. Bezpieczny poziom zadłużenia jest po prostu opłacalny.

Leasing dlaczego jest atrakcyjny?

Prawa ekonomiczne odkryte już dawno temu wskazują, że pewien poziom długu w portfelu każdej firmy jest wręcz wskazany. Pokazuje to prosty przykład. Jeśli posiadamy 100 000 zł w gotówce i włożymy je na konto oszczędnościowe np. na 4% to po roku zyskamy 4 000 zł odsetek. Jeśli jednak chcemy zrealizować inwestycję, która przyniesie nam zysk dwukrotnie większy np. 8% to możemy zainwestować całość w ten interes i otrzymać po roku zwrot w postaci 8 000 zł.

Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku musimy pozbyć się naszych 100 000 zł. Nie będziemy mogli nimi dysponować. A więc za co będziemy opłacać bieżące wydatki w przedsiębiorstwie? Z pomocą przychodzi pozyskanie finansowania z zewnątrz w postaci kredytu, pożyczki czy leasingu albo najmu długoterminowego.

Załóżmy, że nasz biznes, który przyniesie ów 8% zysku wymaga od nas dysponowania używanym autobusem o wartości 100 000 zł. Zamiast pozbywać się całej dostępnej obecnie gotówki możemy skorzystać z leasingu i np. połowę jego wartości sfinansować z wkładu własnego. Autokar w leasingu będzie nas kosztował, przy założeniu oprocentowania 5%,  52 500 zł + 50 000 zł z wkładu własnego. Leasing autobusu zapewni nam nie tylko możliwość przeprowadzenia inwestycji 8 procentowej ale też zapewni większy zysk od tego 4 procentowego, spodziewanego z konta oszczędnościowego. Jednocześnie nie pozbawi nas zdolności do bieżącej regulacji zobowiązań własnych czy naszej firmy albowiem będziemy dysponowali jeszcze połową posiadanej do tej pory gotówki.

A swoją drogą, posiadane 50 tys. i tak można ulokować na ROR by choć odrobinę na tym zarabiać i mieć stały dostęp do funduszy z których będziemy regulować wydatki bieżące. Zysk z inwestycji w busa z nawiązką pokryje koszty obsługi leasingu i w ten sposób finansowanie zewnętrzne zapewni nam oczekiwany, wyższy niż rynkowy, poziom dochodu. To trochę jakby mieć ciastko i zjeść ciastko ale w sporym uproszczeniu.

Opisana powyżej zależność to zasada dźwigni finansowej, której wykorzystanie w firmie jest obowiązkowe dla każdego, kto chce prowadzić biznes rozsądnie i opłacalnie.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA POMOC
PRZY LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert

Nie bójmy się zadłużać!

Powyższa analiza, choć bardzo uproszczona, dowodzi tego by nie obawiać się zadłużania. Jeśli przewidywana zyskowność naszej inwestycji jest wyższa niż rynkowa stopa zwrotu z lokat (obecnie na bardzo niskim poziomie – poniżej 1%!) i jesteśmy pewni wyższych, przyszłych dochodów z inwestycji to nie obawiajmy się zadłużenia.

Naturalnie nie chodzi o to by zadłużać się na potęgę i przekraczać granice zdolności do regulowania bieżących zobowiązań z bieżącego i spodziewanego dochodu. Wtedy bowiem doprowadzimy siebie albo naszą firmę do bankructwa. Ale finansując się zewnętrznymi środkami, w tym szczególnie opłacalnym podatkowo leasingiem operacyjnym i robiąc to „z głową” – możemy jedynie zyskać.

Zadłużajmy się z głową a leasing dlaczego tak?

Spirala zapożyczania to niestety pułapka i nikt nie chce w nią wpadać. Jeśli już jednak w niej jesteśmy, co może się objawić w wyszukiwaniu haseł typu: kredyt dla zadłużonych albo leasing dla zadłużonych firm czy też leasing samochodowy dla zadłużonych z komornikiem, to trudno będzie otrzymać finansowanie zewnętrzne przy dużym zadłużeniu. Banki czy firmy leasingowe nie chcą podejmować ryzyka i finansować działalności firm, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. Wynika to z ich podejścia do rynku, chcą mieć pewnych klientów – niepewnym rzadko chcą pomóc.

Są jednak na rynku firmy leasingowe, które wyspecjalizowały się w udzielaniu trudnego leasingu. Są one skłonne ponieść ryzyko udzielenia leasingu bez sprawdzania w bazach BIK, KRD, BIG. Jednak większe ryzyko oznacza z reguły większą cenę. Cena leasingu to jego oprocentowanie. Skoro jednak Twoja firma potrzebuje zewnętrznego finansowania bo inaczej nie będzie mogła np. zrealizować intratnego zlecenia transportowego i musi dostać leasing operacyjny na ciągnik siodłowy to warto skierować się do pozabankowej instytucji finansowej czy reprezentującego ją pośrednika by zweryfikować swoją zdolność uzyskania leasingowania.

Jeśli zastanawiasz się czy leasing się opłaca albo czy jest osiągalny w twojej bieżącej sytuacji – prześlij zapytanie w sprawie interesującego cię przedmiotu lizingu wypełniając wstępny wniosek o leasing on-line.

Otrzymasz wsparcie w podjęciu decyzji i dowiesz się jak dostać prosty leasing?

Na pytanie o leasing dlaczego? …dostaniesz jasną odpowiedź.

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.