fbpx

Dlaczego pożyczamy i nie warto się bać leasingu?

Czy pożyczania powinniśmy się bać?

Leasing dlaczego nie?

Nierzadko możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że lepiej kupić coś za gotówkę niż wziąć na kredyt lub w leasing czy też posiłkować się pożyczką. Wiadomo, kupiłem to za swoje pieniądze. Posiadam przedmiot (np. upragniony motocykl) zasobność portfela się zmniejszyła ale nie jestem nikomu nic dłużny i śpię spokojnie. Tak. To powszechne mniemanie ma swoich zwolenników jeszcze w dzisiejszych czasach. Jednak praktyka pokazuje, że Polacy odchodzą od tego przekonania. Statystyki wskazują, że polskie firmy i Polacy zadłużają się na wysoką skalę. I nie ma się co dziwić. Bezpieczny poziom zadłużenia jest po prostu opłacalny.

Leasing dlaczego jest atrakcyjny?

Prawa ekonomiczne odkryte już dawno temu wskazują, że pewien poziom długu w portfelu jest wręcz wskazany. Pokazuje to prosty przykład. Jeśli posiadamy 100 000 zł w gotówce i włożymy je na konto oszczędnościowe np. na 4% to po roku zyskamy 4 000 zł odsetek. Jeśli jednak chcemy zrealizować inwestycję, która przyniesie nam zysk dwukrotnie większy np. 8% to możemy zainwestować całość w ten interes i otrzymać po roku zwrot w postaci 8 000 zł.

Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku musimy pozbyć się naszych 100 000 zł. Nie będziemy mogli nimi dysponować. A więc za co opłacać bieżące wydatki? Z pomocą przychodzi pozyskanie zewnętrznego finansowania w postaci kredytu, pożyczki, najmu długoterminowego czy leasingu.

Załóżmy, że nasz biznes, który przyniesie ów 8% zysku wymaga od nas dysponowania busem o wartości 100 000 zł. Zamiast pozbywać się całej dostępnej obecnie gotówki możemy skorzystać z leasingu i np. połowę jego wartości sfinansować z wkładu własnego. Bus w leasingu będzie nas kosztował, przy założeniu oprocentowania 5%,  52 500 zł + 50 000 zł z wkładu własnego. Leasing busa zapewni nam nie tylko możliwość realizacji inwestycji 8 procentowej ale też zapewni większy zysk niż ten spodziewany na koncie oszczędnościowym. Jednocześnie nie pozbawi nas zdolności do bieżącej regulacji zobowiązań własnych czy naszej firmy albowiem będziemy dysponowali jeszcze połową posiadanej do tej pory gotówki.

A swoją drogą, posiadane 50 tys. i tak można ulokować na ROR by choć odrobinę na tym zarabiać i mieć stały dostęp do funduszy. Zysk z inwestycji w busa z nawiązką pokryje koszty obsługi leasingu i w ten sposób finansowanie zewnętrzne zapewni nam oczekiwany, wyższy niż rynkowy, poziom dochodu. To trochę jakby mieć ciastko i zjeść ciastko ale w sporym uproszczeniu.

Nie bójmy się zadłużać.

Powyższa analiza, choć bardzo uproszczona, dowodzi tego by nie obawiać się zadłużania. Jeśli przewidywana zyskowność naszej inwestycji jest wyższa niż rynkowa stopa zwrotu z lokat i jesteśmy pewni wyższych przyszłych dochodów z inwestycji to nie obawiajmy się zadłużenia.

Naturalnie nie chodzi o to by zadłużać się na potęgę i przekraczać granice zdolności do regulowania bieżących zobowiązań z bieżącego i spodziewanego dochodu bo wtedy prowadzi to do bankructwa ale robiąc to „z głową” możemy jedynie zyskać.

Zadłużajmy się z głową a leasing dlaczego tak?

Spirala zapożyczania to niestety pułapka i nikt nie chce w nią wpadać. Jeśli już jednak w niej jesteśmy, co może się objawić we wstukiwaniu w przeglądarkę haseł typu: kredyt dla zadłużonych albo leasing dla zadłużonych firm czy też leasing samochodowy dla zadłużonych z komornikiem, trudno będzie otrzymać finansowanie zewnętrzne. Banki czy firmy leasingowe nie chcą podejmować ryzyka i finansować działalności firm, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań.

Są jednak na rynku firmy, które wyspecjalizowały się w udzielaniu trudnego leasingu. Są one skłonne ponieść ryzyko udzielenia leasingu. Jednak większe ryzyko oznacza z reguły większą cenę. Cena leasingu to jego oprocentowanie. Skoro jednak Twoja firma potrzebuje zewnętrznego finansowania bo inaczej nie będzie mogła np. zrealizować intratnego zlecenia transportowego i „musi” dostać leasing na ciągnik siodłowy to warto skierować się do takiej właśnie firmy czy reprezentującego ją pośrednika by zweryfikować swoją zdolność jego uzyskania.

Jeśli zastanawiasz się czy leasing się opłaca i jest osiągalny w Twojej bieżącej sytuacji – prześlij zapytanie w sprawie interesującego Cię przedmiotu lizingu wypełniając wstępny wniosek o leasing on-line.

Otrzymasz wsparcie w podjęciu decyzji i dowiesz się jaka jest Twoja zdolność leasingowa.

Na pytanie o leasing dlaczego? …dostaniesz jasną odpowiedź.

Możesz też do nas:

napisać: [email protected]

wysłać: SMS o treści SOS na nr 732 737 776 – oddzwonimy w 5 minut!

zadzwonić: +48 732 737 776

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny