Leasing pozabankowy


Leasing pozabankowy dla firm

Bankowe firmy leasingowe zasadniczo nie finansują przedsiębiorców ze złą historią kredytową lub trudnościami finansowymi albo z zaległościami w ZUS czy problemami w opłacaniu podatków. Istnieją jednak firmy lizingowe, które działają w obszarze pozabankowym. Posiadają one ofertę skierowaną do przedsiębiorstw ze słabszą historią kredytową, posiadających gorszą zdolność finansową, będących dłużnikami wpisanymi do KRD, figurujących w baza BIK, BIG czy posiadających zaległości w ZUS lub US. Firmy te zdają sobie sprawę (choć nie zawsze ma to miejsce), że finansowanie takich klientów wiąże się z większym ryzykiem. Leasing bez BIK i KRD, leasing z komarnikiem czy leasing dla zadłużonych musi zatem uwzględniać trudną a przez to ryzykowną sytuację klienta i odzwierciedlić to w oferowanych warunkach leasingu powszechnie nazywanych leasingiem bez sprawdzania w bazach KRD, BIG, BIK.

Czynniki determinujące leasing pozabankowy bez BIK, bez KRD

  • Marża – w standardowym leasingu wynosi ok. 3-5%, w leasingu pozabankowym bez BIK, KRD, czy leasingu z komornikiem albo bez ZUS i US zaczyna się od 10% i jest zależna od sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Im sytuacja ta trudniejsza, tym koszt leasingu wyższy. Należy tu podkreślić, iż marża naliczana jest z góry, jak przy kredycie i pobierana jest przez instytucję finansującą nie zaś przez doradców czy pośredników leasingowych. W leasingu pozabankowym bez bik instytucjami finansującymi będą najczęściej prywatni inwestorzy nie zaś banki czy spółki-córki banków. Świetnym przykładem takiej instytucji pozabankowej, która udziela leasing zadłużonym firmom jest MBR Leasing, z którego oferty trudnego leasingu można skorzystać po wypełnieniu tego formularza wstępnego wniosku o leasing.
  • Dyscyplina płatnicza – bezwzględnie wymagana jest od klienta wnioskującego o leasing bez sprawdzania BIK, KRD, ZUS czy US. Zdecydowanie należy płacić raty leasingowe wzorowo i na czas;
  • Kary – to nierzadko wysokie opłaty za opóźnienie w spłatach rat leasingowych. Mają to być rygorystyczne rozwiązania mające nakłonić klientów z komornikiem czy zadłużeniem do terminowości w regulowaniu należności leasingowych. Są jednak rzadko stosowane. Pozabankowe instytucje finansujące trudny leasing również chcą w swojej działalności osiągać zyski. Nie jest im zatem na rękę karanie a w konsekwencji odbieranie przedmiotów leasingu przez ich ostatecznym wykupieniem przez trudnych leasingobiorców. Najczęściej dochodzi do polubownym umów, które są kompromisem dla obu stron.

Takie zachowanie pozabankowych leasingodawców nie powinno dziwić: przedsiębiorcy posiadający negatywne wpisy w bazach BIK, bazie BRKN bądź KRD mają często stały problem z terminowymi  płatnościami. Posiadają niejednokrotnie wiele długów lub ich zadłużenie jest wysokie a komornik może pukać do ich drzwi. Chcąc w takiej sytuacji otrzymać pozabankowy leasing z komornikiem, muszą rozumieć, że trzeba za niego zapłacić drożej ale z zachowaniem opłacalności inwestycji …bo:

Bezplatna porownywarka leasingow

ZAMÓW LEASING NA SWOICH WARUNKACH

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą porównać oferty towarzystw leasingowych. Proces jest szybki i prosty oraz nie wpływa na ocenę zdolności finansowej Twojej lub Twojej firmy.

Dla kogo leasing pozabankowy?

Muszą pamiętać o jednym istotnym i dla każdego chcącego wziąć leasing bez bik pozytywnym fakcie. Mianowicie – nawet droższy leasing jest najbardziej opłacalną formą finansowania zewnętrznego dla firm. Leasing dla firm bez bik i krd rozpościera bowiem ochronną tarczą podatkową, przez co realnie staje się tańszy i bardziej opłacalny od kredytu, pożyczki czy gotówki. Można tę zależność zrozumieć na przykładzie naszego kalkulatora leasingu samochodowego, który obrazuje, jak tarcza podatkowa obniża ostateczny koszt auta osobowego w firmie nawet po zmianach w 2019 r.

Co równie istotne, leasing operacyjny nie jest ujawniany w bazach BIG, BIK czy KRD – firmy nie obniżają zatem dodatkowo swojej wiarygodności finansowej a dla każdej firmy z zadłużeniem takie rozwiązanie jest po prostu pożądane.

Powyższe okoliczności muszą również uwzględniać te firmy, które nie tyle szukają finansowania bez BIK, KRD, ZUS czy US ale również takie, które nazywamy start-up’ami albo po prostu firmami rozpoczynającymi dopiero działalność gospodarczą lub prowadzące ją stosunkowo niedługo. Np. leasing dla nowo powstałej firmy transportowej albo dla spółki działającej od 3 miesięcy będzie trudno osiągalny przy leasingu bankowym. Będzie on wymagał zastosowania podobnych warunków, co w stosunku do firm z zadłużeniem starających się o leasing z komornikiem czy o leasing bez BIK. Dlatego i tu idealnym rozwiązaniem będzie oferta firmy leasingowej działającej na rynku pozabankowym.

Warunki leasingu pozabankowego dla firm

Na co mogą więc liczyć klienci wnioskujący o leasing bez BIK, KRD, ZUS czy US? Najczęściej mogą sfinansować typowe pojazdy – samochody osobowe i dostawcze (nowe i używane), różne maszyny i urządzenia –  m.in. te wymienione w poniższej tabeli przy czym ich wartość powinna wynosić minimum 25 tys. PLN netto. Co istotne, nie obędzie się tutaj bez odpowiedniej wpłaty własnej, która najczęściej wynosi:

Przedmiot leasingu:Wpłata wstępna:
samochód osobowy, samochód dostawczy, ciągnik siodłowy15%
samochód ciężarowy o pow. 3,5T, naczepa, przyczepa, pojazd specjalny, autobus, autokar20%
ciągnik rolniczy, maszyna budowlana (koparka, koparko-ładowarka itp.)30%

Na polskim rynku, jednym z głównych dostawców leasingu jest MBR Leasing, z którym utrzymujemy bezpośrednie kontakty w imieniu naszych klientów. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zweryfikowania sposobności otrzymania od MBR Leasing pozabankowego leasingu nawet, jeśli ostateczna ich decyzja będzie odmowna. Zawsze warto spróbować, w czym bardzo pomoże ten formularz wstępnego zapytania o leasing on-line.

Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu pozabankowego?

Celem otrzymania takiego leasingu należy przygotować się na złożenie skanów następujących dokumentów:

  • Wypełniony wniosek leasingowy, który przesyłamy do wypełnienia na adres e-mail klienta;
  • Wyciąg z firmowego rachunku bankowego za okres co najmniej ostatnich 3 miesięcy;
  • Dokumenty finansowe (PIT/CIT za poprzedni rok lub KPiR/Bilans za bieżący okres a przynajmniej taki, w którym działa firma, jeśli prowadzi działalność krócej niż rok).

Zazwyczaj decyzja o otrzymaniu leasingu wydawana jest w ciągu 1-2 dni roboczych od chwili dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów.

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.