Leasing pozabankowy dla firm
Bankowe firmy leasingowe zasadniczo nie finansują przedsiębiorców ze złą historią kredytową lub trudnościami finansowymi albo z zaległościami w ZUS czy problemami w opłacaniu podatków. Istnieją jednak firmy lizingowe, które działają w obszarze pozabankowym. Posiadają one ofertę skierowaną do przedsiębiorstw ze słabszą historią kredytową lub gorszą zdolnością finansową.
Pamiętaj, że udzielanie leasingu przez firmy pozabankowe trudnym klientom wiąże się dla nich z większym ryzykiem. Ryzyko, które muszą sobie zrekompensować przyjmuje postać wyższej marży czy oprocentowania. Firmy sektora pozabankowego zatem uwzględniają w swoich prognozach ryzykowną sytuację „trudniejszego” klienta. Znajduje to swoje odzwierciedlenie zarówno w wyżej cenie takiego finansowania, jak i w warunkach przyznawania leasingu, który często nazywany jest leasingiem bez sprawdzania w bazach KRD, BIG, BIK.
Co charakteryzuje leasing pozabankowy bez BIK, bez KRD?
- Marża – w standardowym leasingu wynosi ok. 3-5%, w leasingu pozabankowym bez BIK, KRD, czy leasingu z komornikiem albo bez ZUS i US zaczyna się od 7-10% i jest zależna od sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Im sytuacja ta trudniejsza, tym koszt leasingu wyższy. Należy tu podkreślić, iż marża naliczana jest z góry, jak przy kredycie i pobierana jest przez instytucje pozabankowe nie zaś przez doradców czy pośredników leasingowych. W leasingu pozabankowym bez bik instytucjami finansującymi będą najczęściej prywatni inwestorzy nie zaś banki czy spółki-córki banków. Świetnym przykładem takiej instytucji pozabankowej, która udziela leasing zadłużonym firmom jest Leasing Polski. Z jego oferty leasingu pozabankowego można skorzystać po wypełnieniu formularza wstępnego wniosku o leasing.
- Dyscyplina płatnicza – bezwzględnie wymagana jest od klienta wnioskującego o leasing bez sprawdzania BIK, KRD, ZUS czy US. Zdecydowanie należy płacić raty leasingowe wzorowo i na czas;
- Kary – to nierzadko wysokie opłaty za opóźnienie w spłatach rat leasingowych. Są to rygorystyczne rozwiązania mające nakłonić klientów „z komornikiem” czy zadłużeniem do terminowości w regulowaniu należności leasingowych. Są jednak rzadko stosowane. Pozabankowe instytucje finansujące trudny leasing chcą bowiem w swojej działalności osiągać zyski. Nie jest im zatem na rękę karanie albo odbieranie przedmiotów leasingu. Najczęściej dochodzi do polubownym umów, które są kompromisem dla obu stron.
Takie standardy w udzielaniu finansowania przez pozabankowych leasingodawców nie powinny dziwić. Przedsiębiorcy posiadający negatywne wpisy w bazach BIK, BRKN bądź KRD mają często stały problem z terminowymi płatnościami. Posiadają też niejednokrotnie wiele długów lub ich zadłużenie jest wysokie a komornik może pukać do ich drzwi. Chcąc zatem w takiej sytuacji otrzymać pozabankowy leasing, muszą rozumieć, że trzeba za niego zapłacić drożej.
Dla kogo leasing pozabankowy?
Musisz pamiętać o jednym istotnym i dla każdego chcącego wziąć leasing bez bik pozytywnym fakcie. Mianowicie – nawet droższy leasing jest najbardziej opłacalną formą finansowania zewnętrznego dla firm. Leasing dla firm bez bik i krd rozpościera bowiem ochronną tarczą podatkową, przez co realnie staje się tańszy i bardziej opłacalny od kredytu, pożyczki czy gotówki. Można tę zależność zrozumieć korzystając naszego kalkulatora leasingu w Excelu, który obrazuje, jak tarcza podatkowa obniża ostateczny koszt auta osobowego w firmie.
Co równie istotne, leasing operacyjny nie jest ujawniany w bazach BIG, BIK czy KRD. Firmy, które finansują się leasingiem nie obniżają zatem dodatkowo swojej wiarygodności finansowej a dla każdej firmy z zadłużeniem takie rozwiązanie jest po prostu pożądane.
Powyższe dotyczy również firm, które nazywamy start-up-ami albo po prostu firmami rozpoczynającymi dopiero działalność gospodarczą lub prowadzące ją stosunkowo niedługo. Np. leasing dla nowo powstałej firmy transportowej albo dla spółki działającej od 3 miesięcy będzie trudno osiągalny przy leasingu bankowym. Bank będzie wymagał zastosowania podobnych warunków, co w stosunku do firm z zadłużeniem czyli starających się o leasing z komornikiem czy o leasing bez BIK. Dlatego i tu idealnym rozwiązaniem będzie oferta firmy leasingowej działającej na rynku pozabankowym.
Warunki leasingu pozabankowego dla firm
Na co mogą więc liczyć klienci wnioskujący o leasing bez BIK, KRD? Leasing pozabankowy najczęściej pozwala sfinansować typowe, powszechnie używane pojazdy – samochody osobowe i dostawcze (nowe i używane) oraz maszyny i urządzenia (m.in. te wymienione w poniższej tabeli) przy czym ich wartość powinna wynosić minimum 25 tys. PLN netto. Co istotne, nie obędzie się tutaj bez odpowiedniej wpłaty własnej, która najczęściej wynosi:
Przedmiot leasingu: | Wpłata wstępna: |
---|---|
samochód osobowy, samochód dostawczy, ciągnik siodłowy, naczepa, przyczepa | 15% |
samochód ciężarowy powyżej 3,5t., w tym pojazd specjalistyczny, autobus, autokar | 20% |
ciągnik rolniczy, maszyna budowlana (koparka, koparko-ładowarka itp.) | 30% |
Znajomość branży leasingowej i wewnętrznych procedur banków oraz firm leasingowych, w tym pozabankowych to klucz do wyboru właściwego leasingodawcy. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych. Dzięki temu zapewnisz swojej firmie większą skuteczność uzyskania szybkiego i możliwie najtańszego leasingu.
Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu pozabankowego?
Celem otrzymania leasingu pozabankowego należy przygotować się na złożenie następujących dokumentów:
- Wypełniony wniosek leasingowy, który otrzymujesz do wypełnienia na adres e-mail;
- Wyciąg z firmowego rachunku bankowego za okres co najmniej ostatnich 3 miesięcy;
- Dokumenty finansowe (PIT/CIT/JPK za poprzedni rok lub KPiR/Bilans za bieżący okres a przynajmniej taki, w którym działa firma, jeśli prowadzi działalność krócej niż rok).
Zazwyczaj decyzja o otrzymaniu leasingu wydawana jest w ciągu 1-2 dni roboczych od chwili dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów.
Czy szukasz leasingu bez bik lub leasingu dla nowych firm od instytucji pozabankowej?
Dziękuję, że jesteś z nami!