Co to jest i jak działa BIK KRD?


Szukamy źródła finansowania działalności gospodarczej „bez BIK”

Co to jest BIK, BIG, KRD?

Firmy często poszukują finansowania potocznie nazywanego „bez BIK”. Jako przedsiębiorcy szukamy bowiem pożyczki pozabankowej bez bik albo interesuje nas pożyczka dla firm bez bik i krd. Myślimy sobie: a może kredyt bez big albo lepiej: czy wziąć leasing bez big krd czy leasing z bik? Pytamy się samych siebie – czy leasing bez bik dla nowo powstałych firm jest dla mnie? Czy ciężarówka, która będzie podstawą mojej nowo założonej działalności gospodarczej będzie miała szanse na sfinansowanie pożyczką bez bik i big krd? A może lepiej ubiegać się o leasing bez bik big krd? Zastanawiamy się czy leasing bez sprawdzania w bik faktycznie zostanie nam udzielony.

…a tak naprawdę nie wiemy jaka jest właściwie różnica między bik i krd a jaka między big a krd. Zastanawiamy się czym różnią się bik i big? Często zatem nieświadomi różnic rozważamy wybór między leasingiem bez zaświadczeń bik czy krd a pożyczką bez BIK. A zatem: Co to jest bik i krd big tak naprawdę?

Co to jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to firma założona z inicjatywy banków, której zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępniania bankom, SKOK-om, instytucjom kredytowym, firmom leasingowym, faktoringowym i pożyczkowym, na zasadzie wzajemności, informacji kredytowej objętych tajemnicą bankową w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek, gwarancji bankowych czy poręczeń. Ujmując rzecz ogólnie: Informacje tu zgromadzone mają służyć tym instytucjom do oceny zdolności kredytowej konsumenta (osoby prywatnej albo firmy). Mają służyć również ocenie ryzyka jego możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań oraz zapobieganiu wyłudzeniom.

Co to jest BIG?

BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej to w przeciwieństwie do BIK już nie pojedyncza instytucja ale zbiór firm, które nie działają już na podstawie Ustawy Prawo bankowe. Działają na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Co więcej, do biur informacji gospodarczej trafiają informacje nie tylko z ogólnie pojętego sektora bankowego. Trafiają tam przede wszystkim informacje od:

  • dostawców energii – jeśli mamy nieuregulowane rachunki za prąd;
  • operatorów telewizji kablowej czy firm telekomunikacyjnych; jeśli nasze należności przekroczyły 200 zł (dla osób fizycznych) lub 500 zł (dla firm) i nie zostały opłacone przez 60 dni;
  • jednostek samorządu terytorialnego albo sądów – jeśli mamy zaległości w płaceniu podatków, grzywien, alimentów czy opłat sądowych;
  • od samych konsumentów czyli osób fizycznych.

Zatem do obu instytucji finansowych mogą trafiać podobne informacje, jednak nie koniecznie w tym samym momencie oraz w tym samym zakresie. Często jest tak, że obie instytucje dysponuję odrębnymi informacjami na temat danego podmiotu. Wymieniają się jednak nimi wg ściśle określonych przez prawo procedur i – szczególnie w przypadku osób fizycznych – muszą często uzyskać ich zgodę na to.

Bezplatna porownywarka leasingow

ZAMÓW LEASING NA SWOICH WARUNKACH

Odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą porównać oferty towarzystw leasingowych. Proces jest szybki i prosty oraz nie wpływa na ocenę zdolności finansowej Twojej lub Twojej firmy.

Jakie informacje znajdują się w bazach BIK i BIG?

Należy przy tym zauważyć, że w BIK gros informacji to informacje pozytywne. Wynika to z faktu, że firmy sektora bankowego wymieniają się automatycznie danymi na temat udzielonego finansowania i monitorują to, jak klienci spłacają swoje zadłużenie. (Sprawdź, co robić gdy masz problemy ze spłacaniem leasingu.) W BIK znajdują się zatem informacje i te pozytywne, jak i te negatywne. Do biur informacji gospodarczej trafiają natomiast informacje z reguły o zaległościach. Każdy z nas i każda firma może się zatem tu znaleźć z chwilą nagromadzenia zaległości nie tylko wobec banków czy firm leasingowych ale np. wobec swojego dostawcy paliwa gazowego.

Firmy sektora bankowego a więc i te udzielające leasingu, z reguły sprawdzają w BIK wiarygodność finansową potencjalnego klienta. Robią to zanim zawrą z nim umowę leasingu np. na ciągnik siodłowy Scania niezbędny świeżo upieczonemu przedsiębiorcy w realizacji swoich celów gospodarczych. Często się zdarza, iż brak historii kredytowej albo negatywna historia kredytowa zaprzepaszcza możliwość otrzymania niezbędnego leasingu. W takich przypadkach z pomocą przychodzą te firmy leasingowe, które są w stanie wziąć na siebie większe ryzyko finansowe takiego klienta. Udzielą mu wtedy finansowania mimo, że – jak w powyższym przykładzie – jego start up powstał zaledwie kilka dni temu.

Co to jest KRD?

Wiemy już co to jest BIK. I na tym można byłoby porównanie zakończyć gdyby nie bardzo aktywna na rynku działalność jednego z biur informacji gospodarczej – Krajowego Rejestru Długów. Potocznie, KRD traktowany jest jak trzecia, kolejna obok BIK i BIG instytucja. Jednak to tylko działalność marketingowa, szczególnie uwidoczniona w programie Rzetelna Firma, stworzyła taką otoczkę wokół KRD. KRD to nic innego jak jedno z biur informacji gospodarczej. Zatem KRD to BIG a BIG to KRD. Jeśli posiadamy wpis do KRD oznacza to, że zapewne zalegamy gdzieś z płatnością np. za ratę leasingową maszyny albo za rachunek za prąd.

Co istotne, każda firma i każdy konsument ma dostęp do danych zgromadzonych w bazach BIK, BIG czy KRD.  Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „bik logowanie” i dalej już strona poprowadzi nas w odpowiednie miejsce. Ewentualnie skorzystanie z opcji „bik infolinia” powinno również załatwić sprawę. Za opłatą możemy uzyskać pełny raport BIK na temat i dostęp do informacji zgromadzonych w tych przedsiębiorstwach.

Wiedząc to miejmy zatem świadomość, iż z chwilą występowania o „pożyczkę bez BIK i BIG” albo o „leasing bez BIG” z reguły jesteśmy sprawdzani w bazach tych instytucji. Jednak to bank czy firma leasingowa udzielająca finansowania „bez krd i bik” będzie decydowała czy ostatecznie udzielić go potencjalnemu klientowi. Dokona tego na podstawie m.in. zawartych tam danych . Jeśli zatem, mimo negatywnej oceny punktowej uzyskanej z krd czy bik, będzie skłonna udzielić lizingu to oznaczać to będzie, że bierze ona na siebie większe ryzyko niż ma to miejsce przy udzielaniu leasingu na rzecz „dobrych” klientach.

Pewien poziom zadłużenia jest wskazany – wykorzystujmy go!

Pamiętajmy, że takie ryzyko kosztuje – objawia się to w wyższej racie czy wyższym oprocentowaniu. Generalnie, jeśli zaliczamy się do kategorii „złych” klientów to takie finansowanie jest droższe. Ale czy poddawać się, jeśli nie możemy dostać w jednym, drugim czy trzecim banku kredytu, pożyczki lub leasingowania na pożądaną koparko-ładowarkę? Nie. Przecież dzięki temu będziemy mogli np. kontynuować działalność naszej firmy. Ewentualnie zrealizować kontrakt, którego podjęcie się byłoby niemożliwe przy braku takiego finansowania, np. z uwagi na brak środków własnych. Zwróćmy się wtedy do firmy, która jest w stanie zaryzykować więcej przy udzielaniu leasingu – to nic nie kosztuje a daje spore szanse.

Zadłużanie się do pewnego poziomu, bezpiecznego i rokującego na osiągnięcie większej stopy zwrotu, niż np. z oprocentowania oszczędności na rachunku bankowych jest opłacalne i warto to przyjąć jako aksjomat. Nie bójmy się zadłużać. Róbmy to jednak z głową – bo przecież długi trzeba spłacać. Jeśli jednak mamy kiepską historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) to sięgajmy do ofert firm, które są w stanie nam „zaufać”. One mogą udzielić leasingu na np. niezbędną nam maszynę budowlaną, bez dysponowania którą, będziemy zmuszeni zrezygnować z intratnego kontraktu dla naszej firmy.

Wiedząc co to jest BIK i jemu podobne możemy pewniej sięgać po finansowanie zewnętrzne, które warte jest pozyskania z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Sprawdź korzyści z leasingu!

Zastosuj korzyści z leasingu u siebie. Wiesz już co to jest bik zatem nie zwlekaj i wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line.

Adam Drzas zaprasza do SOS po leasing

ZAMÓW OFERTY OD WIELU FIRM.

Firmy leasingowe same zaproponują warunki.
Ja pomogę Ci w trafnym i szybkim wyborze najlepszej z nich.