Co to jest BIK i jak działa KRD?

Tutaj zamówisz leasing dla zadłużonych w 30 sek. Zapytanie o leasing bez sprawdzania w bazach wyślemy do firm leasingowych, które rokują na przygotowanie oferty dla Ciebie. Nie obiecujemy nic. Oczekuj jednak na kontakt w ciągu 24 godz.

PONIŻEJ ZAPOZNASZ SIĘ Z INTERESUJĄCĄ CIĘ TREŚCIĄ. PAMIĘTAJ PRZY TYM, ŻE U NAS:

ZAMAWIASZ RAZ – ZAŁATWIASZ RAZ

Pożyczka leasingowa lub leasing - wypełnij formularz i zamów z Leasing SOS
Leasing? Na start postu.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web to potwierdzają

Szukamy źródła finansowania działalności gospodarczej „bez BIK”

Firmy często poszukują finansowania potocznie nazywanego „bez BIK”. Jako przedsiębiorca szukasz bowiem pożyczki pozabankowej bez bik albo interesuje Cię pożyczka dla firm bez bik i krd. Myślisz sobie: a może kredyt bez big albo czy wziąć leasing bez big krd czy leasing z bik?

Pytasz się siebie – czy leasing bez bik dla nowo powstałych firm jest dla mnie? Czy ciężarówka, która będzie podstawą mojej nowo założonej działalności gospodarczej będzie miała szanse na sfinansowanie pożyczką bez bik i big krd? A może lepiej ubiegać się o leasing bez bik big krd? Te wszystkie rozważania mają jedną wspólną cechę – szukają odpowiedzi na pytanie czy leasing bez sprawdzania w bik faktycznie zostanie Ci udzielony?

Co kryje się pod pojęciami BIK, BIG, KRD?

Czy wiesz, jaka jest właściwie różnica między bik i krd a jaka między big a krd albo czym różnią się bik i big? Nieświadomi tych różnic rozważamy często wybór między leasingiem bez zaświadczeń bik czy krd a pożyczką bez BIK. Nie traćmy więcej czasu na zastanawianie się. Sprawdźmy: Co to jest bik i krd big tak naprawdę?

Co to jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to firma założona z inicjatywy banków, której zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępniania bankom, SKOK-om, instytucjom kredytowym, firmom leasingowym, faktoringowym i pożyczkowym, na zasadzie wzajemności, informacji kredytowej objętych tajemnicą bankową w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek, gwarancji bankowych czy poręczeń. Ujmując rzecz ogólnie: Informacje tu zgromadzone mają służyć tym instytucjom do oceny zdolności kredytowej konsumenta (osoby prywatnej albo firmy). Mają służyć również ocenie ryzyka jego możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań oraz zapobieganiu wyłudzeniom.

Co to jest BIG?

BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej to w przeciwieństwie do BIK już nie pojedyncza instytucja ale zbiór firm, które nie działają już na podstawie Ustawy Prawo bankowe. Działają na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Co więcej, do biur informacji gospodarczej trafiają informacje nie tylko z ogólnie pojętego sektora bankowego. Trafiają tam przede wszystkim informacje od:

  • dostawców energii – jeśli mamy nieuregulowane rachunki za prąd;
  • operatorów telewizji kablowej czy firm telekomunikacyjnych; jeśli nasze należności przekroczyły 200 zł (dla osób fizycznych) lub 500 zł (dla firm) i nie zostały opłacone przez 60 dni;
  • jednostek samorządu terytorialnego albo sądów – jeśli mamy zaległości w płaceniu podatków, grzywien, alimentów czy opłat sądowych;
  • od samych konsumentów czyli osób fizycznych.

Zatem do obu instytucji finansowych mogą trafiać podobne informacje, jednak nie koniecznie w tym samym momencie oraz w tym samym zakresie. Często jest tak, że obie instytucje dysponuję odrębnymi informacjami na temat danego podmiotu. Wymieniają się jednak nimi wg ściśle określonych przez prawo procedur i – szczególnie w przypadku osób fizycznych – muszą często uzyskać ich zgodę na to.

Zanim wystąpisz o trudny leasing zawsze samodzielnie sprawdź czy jesteś widoczny w BIK czy KRD jako dłużnik i jaka jest to skala zadłużenia. Być może dług, który spowodował, że Twoja firma otrzymała odmowę udzielenia leasingu jest niewielki. Albo też możesz go po prostu spłacić i od razu poprawić swój standing w oczach analityków oceniających Twój wniosek leasingowy.

Jakie informacje znajdują się w bazach BIK i BIG?

Należy przy tym zauważyć, że w BIK gros informacji to informacje pozytywne. Wynika to z faktu, że firmy sektora bankowego wymieniają się automatycznie danymi na temat udzielonego finansowania i monitorują to, jak klienci spłacają swoje zadłużenie.

Sprawdź, co robić gdy masz problemy ze spłacaniem leasingu, który został już zaciągnięty.

W BIK znajdują się zatem informacje i te pozytywne, jak i te negatywne. Do biur informacji gospodarczej trafiają natomiast informacje z reguły o zaległościach. Każdy z nas i każda firma może się zatem tu znaleźć z chwilą nagromadzenia zaległości nie tylko wobec banków czy firm leasingowych ale np. wobec swojego dostawcy paliwa gazowego.

Firmy sektora bankowego a więc i te udzielające leasingu, z reguły sprawdzają w BIK wiarygodność finansową potencjalnego klienta. Robią to zanim zawrą z nim np. umowę leasingu na ciągnik siodłowy Scania niezbędny świeżo upieczonemu przedsiębiorcy w realizacji celów gospodarczych. Często się zdarza, iż brak historii kredytowej albo negatywna historia kredytowa zaprzepaszcza możliwość otrzymania niezbędnego leasingu. W takich przypadkach z pomocą przychodzą te firmy leasingowe, które są w stanie wziąć na siebie większe ryzyko finansowe takiego klienta. Udzielą mu wtedy finansowania mimo, że – jak w powyższym przykładzie – jego start up powstał zaledwie kilka dni temu.

Co to jest KRD?

Wiemy już co to jest BIK. I na tym można byłoby porównanie zakończyć gdyby nie bardzo aktywna na rynku działalność jednego z biur informacji gospodarczej – Krajowego Rejestru Długów. Potocznie, KRD traktowany jest jak trzecia, kolejna obok BIK i BIG instytucja. Jednak to tylko działalność marketingowa, szczególnie uwidoczniona w programie Rzetelna Firma, stworzyła taką otoczkę wokół KRD. KRD to nic innego jak jedno z biur informacji gospodarczej. Zatem KRD to BIG a BIG to KRD. Jeśli posiadamy wpis do KRD oznacza to, że zapewne zalegamy gdzieś z płatnością np. za ratę leasingową maszyny albo za rachunek za prąd.

Co istotne, każda firma i każdy konsument ma dostęp do danych zgromadzonych w bazach BIK, BIG czy KRD. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „bik logowanie” i dalej już strona poprowadzi nas w odpowiednie miejsce. Ewentualnie skorzystanie z opcji „bik infolinia” powinno również załatwić sprawę. Za opłatą możemy uzyskać pełny raport BIK na temat i dostęp do informacji zgromadzonych w tych przedsiębiorstwach.

Wiedząc to miejmy zatem świadomość, iż z chwilą występowania o „pożyczkę leasingową bez BIK i BIG” albo o „leasing bez BIG” z reguły jesteśmy sprawdzani w bazach tych instytucji. Jednak to bank czy firma leasingowa udzielająca finansowania „bez krd i bik” będzie decydowała czy ostatecznie udzielić go potencjalnemu klientowi. Dokona tego na podstawie m.in. zawartych tam danych. Jeśli zatem, mimo negatywnej oceny punktowej uzyskanej z krd czy bik, będzie skłonna udzielić lisingu to oznaczać to będzie, że bierze ona na siebie większe ryzyko niż ma to miejsce przy udzielaniu leasingu na rzecz „dobrych” klientach. To natomiast będzie się wiązało z wyższym oprocentowaniem takiego finansowania. Trudno się dziwić – większe ryzyko musi za sobą nieść wyższe koszty jego obsługi.

CZY SZUKASZ LEASINGU BEZ BIK?

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na naszym portalu

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) skontaktują się z Tobą by dostarczyć niezbędnych informacji w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Czy pewien poziom zadłużenia jest wskazany?

Pamiętajmy, że ryzyko kosztuje – objawia się to w wyższej racie czy wyższym oprocentowaniu. Generalnie, jeśli zaliczamy się do kategorii „złych” klientów to takie finansowanie jest droższe. Ale czy to znaczy, że należy się poddać, jeśli nie możemy dostać w jednym, drugim czy trzecim banku kredytu, pożyczki lub leasingowania na potrzebną koparko-ładowarkę? Nie. Przecież dzięki temu będziemy mogli np. kontynuować działalność naszej firmy. Ewentualnie zrealizować kontrakt, którego podjęcie się byłoby niemożliwe przy braku takiego finansowania, np. z uwagi na brak środków własnych. Należy się zwrócić wtedy do firmy leasingowej, która jest w stanie zaryzykować więcej przy udzielaniu leasingu.

Zadłużanie się do pewnego poziomu, bezpiecznego i rokującego na osiągnięcie większej stopy zwrotu, niż np. z oprocentowania oszczędności na rachunku bankowych jest opłacalne i warto to przyjąć jako aksjomat. Nie bójmy się zadłużać. Róbmy to jednak z głową – bo przecież długi trzeba spłacać. Jeśli jednak mamy kiepską historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) to sięgajmy do ofert firm, które są w stanie nam „zaufać”. One mogą udzielić leasingu na np. niezbędną nam maszynę budowlaną, bez dysponowania którą będziemy zmuszeni zrezygnować z intratnego kontraktu dla naszej firmy.

Podsumowanie

Wiedząc już, co to jest BIK i KRD możesz pewniej sięgać po finansowanie zewnętrzne. Jest ono warte pozyskania z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Więcej na temat korzyści dla firmy możesz dowiedzieć się z naszego artykułu o korzyściach z leasingu!

Jeśli już wiesz, że chcesz zastosować korzyści z leasingu w swojej firmie – sięgnij po nie!

Spróbuj przewertować oferty różnych leasingodawców albo wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line.

Otrzymasz oferty i wybierzesz najlepszą dla siebie.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert