Leasing operacyjny dlaczego?

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to przede wszystkim wygodna i niedroga forma finansowania przeznaczona głównie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W skrócie – dla wszystkich, którzy mają nadany REGON.

Choć wyróżnia się jego dwa rodzaje: leasing operacyjny i finansowy, to leasing operacyjny odpowiada za przeważającą część umów zawieranych na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym. Szacuje się, że za 90 % umów odpowiada leasing operacyjny a leasing finansowy to zaledwie 10 % ogółu tej formy finansowania. Potwierdza to tylko fakt, że leasing operacyjny podatkowo bardziej się opłaca leasingobiorcom. Dlatego też, z reguły, stosowany jest leasing operacyjny a finansowy, jedynie wtedy, gdyby okazałby się mało korzystny. Zdarza się to rzadko i tylko w pewnych specyficznych okolicznościach.

Leasing operacyjny definicja.

To umowa, w której firma leasingowa, nabywając potrzebny w Twojej firmie przedmiot, przekazuje Ci go w używanie. Ty natomiast rewanżujesz się za to opłacając co miesiąc ratę leasingową, która w postaci faktury VAT, księgowana jest w koszty uzyskania przychodu Twojej firmy. Na sam koniec obowiązywania umowy przysługuje Ci prawo do odkupienia przedmiotu; np. samochodu, po preferencyjnej cenie – najczęściej za symboliczne 1% wartości początkowej tego środka…choć nie zawsze warto, z punktu widzenia korzyści dla leasingobiorcy, ustalać taki niski poziom wykupu!

Taka umowa zawierana jest na określony w niej czas a okres jej obowiązywania nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji leasingowanego przedmiotu. Jest to czas – wyrażony w latach – w którym danych środek trwały ulegnie zupełnej amortyzacji. Jest on liczony wg stawek podanych w Klasyfikacji Środków Trwałych.

Co istotne, odpisy amortyzacyjne, zgodnie z przepisami, są dokonywane przez finansującego, jako właściciela środka trwałego. Stanowi to istotne reperkusje dla optymalizacji podatkowej w firmie leasingobiorcy. Jest to również istotne dla utrzymania lub poprawy jego zdolności kredytowej.

Idąc dalej. W umowie lizingu suma opłat netto powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej danego środka trwałego. Przy czym opłata wstępna, zwana też inicjalną, uiszczana z chwilą zawarcia umowy leasingu, jest zaliczana na poczet spłaty lizingu.

Powyższe oznacza również, że minimalny okres trwania umowy leasingu – do momentu wygaśnięcia wszelkich praw i obowiązków spoczywających na każdej ze stron – to:

 • 24 miesiące (np. przy samochodach osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony)
 • 35 miesięcy (np. dla wózków widłowych, naczep czy ciągników siodłowych)

Z punktu widzenia korzyści należy podkreślić, że wszystkie wydatki związane z użytkowaniem danego przedmiotu (np. wydatki na paliwo czy ubezpieczenie, jeśli nie są doliczone do raty) stanowią koszt uzyskania przychodu. Należy dodać, iż fiskus dąży do ukrócenia korzyści tutaj wymienionych w stosunku do leasingowania samochodów osobowych.

W jaki sposób leasing poprawia lub przynajmniej nie obniża zdolności kredytowej?

 • Opłata wstępna trafia bowiem w całości w koszty uzyskania przychodów na podstawie faktury VAT wystawionej przez leasingodawcę. Jest to koszt. Zatem dla celów określenia zdolności kredytowej, nasza firma nie jest obciążona tak wiążącymi zobowiązaniami, jak przy umowie kredytu.
 • Rata leasingowa wykazana na comiesięcznej fakturze VAT, wystawianej na użytkującego środek trwały, obliguje go do ujęcia całości tej kwoty w kosztach. A także do odliczenia kwoty VAT. To znowu jest koszt ale nie jesteśmy właścicielem środka trwałego!
 • Wartość końcowa wykupu, staje się z reguły w całości kosztem albowiem limit 10 tys. zł (maksymalna wartość dla potrzeb jednorazowej amortyzacji) nie jest w większości przypadków przekraczany. Jeśli zostanie przekroczony – kwotę powyżej limitu należy dopiero amortyzować. Zastanawiając się zatem nad wysokością kwoty wykupu samochodu z leasingu: warto zwrócić na ten aspekt uwagę i rozsądnie ustawić tę wartość w kontekście zachowania zdolności kredytowej.

Korzyści z leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy m.in. na:

 • Obniżenie kwoty zobowiązań podatkowych.
 • Szybkie załatwienie formalności.
 • Przygotowanie mniejszej liczby dokumentów niż przy ubieganiu się o kredyt.
 • Ochronę własnego majątku przed wierzycielami, w tym przez komornikiem.
 • Utrzymanie a przynajmniej nie obniżanie swojej zdolności kredytowej.
 • Zaliczenie wydatku na dany środek trwały w koszty praktycznie dwa razy szybciej niż przy zakupie gotówkowym.
 • Możliwość wyboru niskiej lub wysokiej kwoty wykupu – w zależności od potrzeb w zakresie optymalizacji podatkowej.
 • Elastyczność w wyborze leasingowej wpłaty wstępnej – dzięki odpowiedniemu dopasowaniu jej wysokości można płacić niższe podatki!

Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który:

 • Wcześniej nie ubiegał się o leasing a chce sfinansować typowy, łatwo zbywalny na rynku wtórnym, środek trwały.
 • Zamierza zakupić samochód, którego wartość przekracza 20 000 Euro, gdyż „obchodzi limity” i pozwala zaliczyć 100% wartości takiego luksusowego samochodu w koszty. (Uwaga: Zmiany w kwestii limitów i leasingu samochodów firmowych zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. Limit ten zostanie podniesiony do 150 tys. zł. Możesz już obliczyć leasing na swoje auto, uwzględniając zmianę warunków prawnych od 2019 r.)
 • Szuka finansowania dopasowanego do jego możliwości oraz sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa.
 • Oczekuje równych, comiesięcznych i stałych kosztów w postaci raty leasingowej pozwalającej na odliczenie podatku VAT.
 • Planuje zakup przedmiotu, który może być zarówno używany, jak i nowy.
 • Wypatruje jednorazowego i dużego kosztu, który może zostać „uszyty na miarę” przy okazji leasingu operacyjnego.

Te korzyści mogą stać się udziałem każdego przedsiębiorcy, który zamierza skorzystać z oferty leasingu.

Jeśli chcesz zastosować w praktyce korzyści z leasingu u siebie – wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line.

Możesz też do nas:

napisać: [email protected]

wysłać: SMS o treści SOS na nr 732 737 776 – oddzwonimy w 5 minut!

zadzwonić: +48 732 737 776

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz. NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny