Tutaj zamówisz leasing operacyjny na potrzebny Ci przedmiot w 30 sek. Zapytanie o leasing wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.
Co to jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to przede wszystkim wygodna i niedroga forma finansowania przeznaczona głównie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W skrócie – dla wszystkich, którzy mają nadany numer REGON.
Choć wyróżnia się jego dwa podstawowe rodzaje: leasing operacyjny i finansowy, to leasing operacyjny odpowiada za przeważającą część umów zawieranych na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym. Szacuje się, że za 90% umów odpowiada leasing operacyjny a leasing finansowy to zaledwie 10% ogółu tej formy finansowania. Potwierdza to tylko fakt, że leasing operacyjny podatkowo bardziej opłaca się firmom. Dlatego, z reguły, stosowany jest leasing operacyjny a finansowy, jedynie wtedy, gdyby ten pierwszy okazałby się mało korzystny. Zdarza się to rzadko i tylko w pewnych specyficznych okolicznościach – gdy inwestycja jest droga albo przedmiot leasingu podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT np. 8%, co ma miejsce np. przy leasingu sprzętu medycznego i urządzeń dla branży medycznej.
Leasing operacyjny – definicja
Definicja leasingu operacyjnego stanowi, że jest to umowa, w której firma leasingowa, nabywając potrzebny w Twojej firmie przedmiot, przekazuje Ci go w używanie. Ty natomiast rewanżujesz się za to opłacając co miesiąc ratę leasingową, która w postaci faktury VAT, księgowana jest w koszty uzyskania przychodu Twojej firmy. Na sam koniec obowiązywania umowy przysługuje Ci prawo do odkupienia przedmiotu; np. samochodu osobowego sprowadzonego pod leasing z zagranicy albo maszyny produkcyjnej czy przemysłowej, po preferencyjnej cenie – najczęściej za symboliczne 1% wartości początkowej tego środka. Na marginesie – z punktu widzenia korzyści dla leasingobiorcy – nie zawsze warto ustalać taki niski poziom wykupu!
Umowa leasingowa zawierana jest na określony w niej czas a okres jej obowiązywania nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji leasingowanego przedmiotu. Jest to czas – wyrażony w latach – w którym danych środek trwały ulegnie zupełnej amortyzacji. Jest on liczony wg stawek podanych w Klasyfikacji Środków Trwałych.
Co istotne, odpisy amortyzacyjne, zgodnie z przepisami, są dokonywane przez finansującego, jako właściciela środka trwałego. Stanowi to korzystne reperkusje dla optymalizacji podatkowej w firmie leasingobiorcy. Jest to również dobre dla utrzymania lub poprawy jego zdolności kredytowej.
Idąc dalej. W umowie lizingu suma opłat netto powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej danego środka trwałego. Przy czym opłata wstępna, zwana też inicjalną, uiszczana z chwilą zawarcia umowy leasingu operacyjnego jest zaliczana na poczet spłaty lizingu.
Powyższe oznacza również, że minimalny okres trwania umowy leasingu – do momentu wygaśnięcia wszelkich praw i obowiązków spoczywających na każdej ze stron – to:
- 24 miesiące (np. przy samochodach osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony)
- 35 miesięcy (np. dla wózków widłowych, naczep czy ciągników siodłowych)
Z punktu widzenia korzyści należy podkreślić, że wszystkie wydatki związane z użytkowaniem danego przedmiotu (np. wydatki na paliwo czy ubezpieczenie, jeśli nie są doliczone do raty) stanowią koszt uzyskania przychodu. Trochę inaczej wygląda ta kwestia w jednym przypadku – leasingowania samochodów osobowych w firmach. W przypadku osobowych aut firmowych koszty eksploatacyjne z reguły zaliczamy w 75% ich wartości podanej na fakturze np. za paliwo czy usługi serwisowe.
LEASING BEZPOŚREDNI?
W jaki sposób leasing operacyjny poprawia (nie obniża) zdolność kredytową?
- Opłata wstępna trafia bowiem w całości w koszty uzyskania przychodów na podstawie faktury VAT wystawionej przez leasingodawcę. Jest to czysty koszt. Zatem dla celów określenia zdolności kredytowej (np. jeśli planowałbyś zaciągnięcie kredytu) Twoja firma nie wykazuje kosztów leasingu operacyjnego jako zobowiązania długoterminowego, co ma już miejsce przy kredycie. Dzięki leasingowi nie zaniżasz sobie zatem zdolności kredytowej.
- Rata leasingowa wykazywana na comiesięcznej fakturze VAT, wystawianej na użytkującego środek trwały, pozwala ująć (z reguły) całość tej kwoty w kosztach i odliczyć kwotę VATu. To znowu jest koszt – a pamiętajmy, że nie jesteśmy właścicielem środka trwałego więc nie obniżamy sobie zdolności kredytowej na wypadek chęci skorzystania z kredytu w przyszłości.
- Wartość końcowa wykupu, staje się z reguły w całości kosztem albowiem limit 10 tys. zł (maksymalna wartość dla potrzeb jednorazowej amortyzacji) nie jest w większości przypadków przekraczany. Jeśli zostanie przekroczony – kwotę powyżej limitu należy amortyzować. Zastanawiając się zatem nad wysokością kwoty wykupu samochodu osobowego z leasingu, warto zwrócić na ten aspekt uwagę i rozsądnie ustawić tę wartość w kontekście zachowania zdolności kredytowej.
Miejmy też cały czas na uwadze nowe ograniczenia w leasingu samochodów osobowych, które obowiązują od 2019 r. Zmiany te dotyczą jednak tylko aut osobowych, co powoduje, że powyższe założenia nadal pozostają aktualne dla większości przypadków!
15 min.
…bo za 15 minut potrzebny Ci przedmiot może być Twój!
Od ręki. Bez dokumentów. Do 170 000 zł!
Korzyści z leasingu operacyjnego
Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy, każdej firmie m.in. na:
- Obniżenie kwoty zobowiązań podatkowych.
- Szybkie załatwienie formalności i możliwość uzyskania leasingu w procedurze uproszczonej.
- Przygotowanie mniejszej liczby dokumentów niż przy ubieganiu się o kredyt.
- Ochronę własnego majątku przed wierzycielami, w tym przed komornikiem.
- Utrzymanie swojej zdolności kredytowej.
- Zaliczenie wydatku na dany środek trwały w koszty praktycznie dwa razy szybciej niż przy zakupie gotówkowym.
- Możliwość wyboru niskiej lub wysokiej kwoty wykupu – w zależności od potrzeb w zakresie optymalizacji podatkowej.
- Elastyczność w wyborze leasingowej wpłaty wstępnej – dzięki odpowiedniemu dopasowaniu jej wysokości można płacić niższe podatki!
Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który:
- Wcześniej nie ubiegał się o leasing a chce sfinansować typowy, łatwo zbywalny na rynku wtórnym, środek trwały np. samochód osobowy albo maszyny lub urządzenia produkcyjne.
- Zamierza zakupić samochód, którego wartość przekracza 150 000 zł, gdyż po zmianach w ustawach podatkowych 2019 tylko leasing daje szansę zaliczyć znacznie więcej z wartości takiego samochodu w koszty firmowe niż pozwalają na to nowe przepisy. Zachęcamy w tym celu do konsultacji z nami po wypełnieniu tego formularza leasingowego przez Internet. (Możesz też obliczyć leasing na swoje auto, uwzględniając zmianę warunków prawnych od 2019 r. po pobraniu kalkulatora leasingu w Excelu)
- Szuka finansowania dopasowanego do jego możliwości oraz sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa.
- Oczekuje równych, comiesięcznych i stałych kosztów w postaci raty leasingowej pozwalającej na odliczenie podatku VAT.
- Ma problemy w uzyskaniu finansowania zewnętrznego i rozgląda się za pozabankowym leasingiem lub leasingiem bez BIK, KRD.
- Planuje zakup przedmiotu, który może być zarówno używany, jak i nowy.
- Wypatruje jednorazowego i dużego kosztu (szczególnie na koniec roku podatkowego), który może zostać „uszyty na miarę” przy pomocy leasingu operacyjnego.
Te korzyści mogą stać się udziałem każdego przedsiębiorcy, który zamierza skorzystać z ofert leasingu dostępnych na leasing.sos.pl.
Czy chcesz zastosować w praktyce korzyści z leasingu w swojej firmie?
Wypełnij wstępny wniosek o leasing on-line by otrzymać bezpłatnie najlepsze oferty.
Tak, jak chcesz!
KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU