Czy luksus można wziąć w leasing?

[44/4.5]

Wzrastała i powinna wzrastać sprzedaż aut luksusowych w 2019 r.

Potwierdzają to ostatnie dane sprzedażowe ogłoszone przez importera luksusowych samochodów marki Land Rover i Jaguar. Świadczą o tym wyniki finansowe firmy BAH British Automotive Holding z końca roku 2018.

Oczywiście, odsetek samochodów marek premium lub prestige na polskich drogach jest nadal marginalny. Jednak potwierdza to tylko fakt, że stanowią one oznakę luksusu i tak też są odbierane w naszym kraju.

Ale skoro ich sprzedaż wzrasta to można pokusić się o zastanowienie w jaki sposób finansowany jest ich zakup?

Milionerów w Polsce przybywa. Osoby majętne oraz ich firmy są w posiadaniu sporych zasobów kapitału. Skoro tak, to można zaryzykować stwierdzenie, że zakupy tak drogich samochodów osobowych dokonywane są za gotówkę. Bogate firmy, a co za tym idzie ich zamożni właściciele, nie mają raczej problemu z wydatkowaniem własnych pieniędzy na tego typu samochody osobowe. Wydaje się jednak, że to mylna diagnoza. Dlaczego?

Czy wiesz że,
znajomość branży leasingowej i wewnętrznych procedur firm leasingowych to klucz do wyboru właściwego leasingodawcy? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu zapewnisz większą skuteczność uzyskania szybkiego i taniego leasingu dla Twojej firmy.

Czy Michael Jackson kupowałby za gotówkę?

Przyjmijmy, że osoby zamożne, będące szefami czy właścicielami przedsiębiorstw, kierują się w procesie decyzyjnym rachunkiem ekonomicznym. Jeśli tak, to należałoby założyć – z wielkim prawdopodobieństwem – że nie pozyskują samochodów klasy premium poprzez kredytowanie czy płatność gotówką. Nie byłoby to racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Trzeba natomiast przewidywać, że finansowanie luksusowego samochodu do firmy, nawet dla celów użytkowania mieszanego (prywatnego i firmowego), odbywa się nie inaczej, jak poprzez leasing operacyjny samochodów osobowych.

Wybranie innej drogi finansowania ekskluzywnych marek samochodów typu Jaguar, Land Rover czy Lexus byłoby po prostu bezmyślne; a o brak racjonalności w podejmowaniu decyzji dotyczących własnej firmy, w tym w zakresie finansowania zakupów luksusowych aut, oskarżać statystycznego przedsiębiorcę nie wypada.

Mówiąc wprost – przedsiębiorcy, nawet Ci najbogatsi, dbają o stosowanie w praktyce tarczy podatkowej. Dlatego, zamiast za gotówkę czy na kredyt, wybierają o wiele trafniejsze rozwiązanie: wzięcie luksusowego auta osobowego w leasing. Nie do przecenienia jest bowiem świadomość tego, jak skutecznie leasing obniża koszty w firmie. Przez to również zmniejsza podatki.

Można zaryzykować następujące stwierdzenie. Tarcza podatku dochodowego, którą zapewnia leasing jest świadomie wykorzystywana przez firmy dla celów pozyskania środka trwałego, jakim są ekskluzywne auta osobowe.

POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY LEASINGU DROGIEGO AUTA?

Tę zależność dostrzegł niestety fiskus i z początkiem roku 2019 wprowadził zmiany, które ograniczają możliwość korzystania z tarczy podatkowej przy leasingowaniu aut luksusowych. Mimo zmian w leasingu aut osobowych, które miały zatrzymać przede wszystkim leasing drogich samochodów osobowych do firm, leasing samochodowy w 2019 r. pozostał i tak praktycznie jedyną możliwością na maksymalną optymalizację podatkową przy pozyskiwaniu auta do firmy.

Dlaczego leasing marek premium jest tańszy niż kredyt?

Przedmiot leasingu, którym może być samochód luksusowy, to wydatek przekraczający z reguły kwotę 150 tys. PLN. Owe 150 000 zł to z kolei obowiązujący obecnie górny limit kwoty, którą można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej na zakup aut na firmę. Mówiąc najprościej – wydatki na ekskluzywne samochody powyżej tej kwoty nie mogą być już zaliczone do kosztów firmowych. Mimo ich poniesienia, sumy te stają się nakładem, który nie obniża podstawy opodatkowania.

Rozsądny przedsiębiorca nie wybiera zatem nieekonomicznego rozwiązania. Wie on bowiem, że wydatki powyżej kwoty 150 tys. zł, stanowiącej jednocześnie górny limit amortyzacji, nie będą objęte podatkową tarczą ochronną bo nie trafią do ksiąg rachunkowych po stronie kosztowej. Sprawa jest jasna.

Firmy nie powinny zatem kupować samochodów elektrycznych lub tradycyjnych typu premium albo prestige za gotówkę czy na kredyt. Jeśli bowiem wartość samochodu będzie wynosiła np. 300 000 zł wtedy sfinansowanie zakupu w inny sposób niż leasingiem operacyjnym spowoduje, że 150 000 zł zostanie wydane i nie pomniejszy kosztów działalności. Jedynie leasing w księgach rachunkowych będzie uwzględniał tarczę podatkową i stosownym zabiegiem – mimo nowych zasad rozliczania leasingu aut osobowych od 2019 r. – pozwoli zminimalizować straty, które powstaną przy zakupie na kredyt lub gotówkę.

Ta oczywistość potwierdza tylko dlaczego leasing jest lepszy od kredytu. To samo tyczy się pytania: czy leasing czy gotówka? W każdym z tych przypadków leasing samochodu luksusowego jest odpowiedzią bezsprzeczną.

CZY POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY LEASINGU SAMOCHODU PREMIUM?

Zamów niezobowiązującą analizę Twojego przypadku. Doradzimy Ci jak zaksięgować leasing luksusowych aut w księgach rachunkowych. Wyliczymy wysokość leasingowej tarczy podatkowej dla każdego wskazanego nam samochodu.

Zaproponujemy optymalne rozwiązania. Ty wybierzesz to, które uznasz za najlepsze. Przyjedziemy do Ciebie by załatwić wszelkie formalności w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie.

Luksusowy leasing a podatek dochodowy

Mając na uwadze aspekty osłony podatkowej, leasing Land Rovera , leasing Lexusa czy leasing Jaguara zdaje się być najbardziej trafionym rozwiązaniem problemu, który zawiera się w pytaniu: co wybrać kredyt czy leasing? Zauważmy bowiem, że choć w przypadku leasingowania pojazdu luksusowego, całość rat leasingowych nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu (KUP) albowiem można je zaliczać tylko do poziomu limitu 150 tys. zł, to zastosowanie połączenia leasingu operacyjnego czy najmu z późniejszym wprowadzeniem auta osobowego na stan firmy, zapewni nieporównywalne korzyści, na które nie pozwala choćby kredyt samochodowy.

Zatem w przypadku leasingu operacyjnego drogiego auta na firmę, o wartości przekraczającej 150 tys. zł, wszystkie wydatki z nim związane wrzucimy w koszty działalności gospodarczej a to czego nie odliczymy zostawimy “do zjedzenia” amortyzacji po wykupieniu samochodu z leasingu. Na to powinna się szykować każda firma planująca pozyskanie drogiego samochodu osobowego do firmy od początku 2019 r.

Kontynuując dalej rozważania na temat: leasing jako koszt. Należ podkreślić, że tarcza podatkowa przy leasingu jest co najmniej 1,5 razy wyższa niż przy zakupie pojazdu inną formą finansowania. Wynika to z faktu, że oszczędności podatkowe liczone są od całej wartości netto leasingowanego pojazdu a nie tylko od jego części. Tej części nieprzekraczającej limitu 150 000 PLN. Ten sposób wyliczania stosowany jest do zakupów innych niż na postawie umowy leasingu. To przy nich wpada się w pułapkę utraty tarczy podatkowej.

Luksusowy leasing w koszty zaliczymy szybciej niż na kredyt

Co ważne, mamy jeszcze jedną zaletę przemawiającą na korzyść leasingu operacyjnego. W przypadku zakupu gotówkowego czy kredytowania musimy odczekać aż 5 lat z wpisaniem go w pełni do ksiąg rachunkowych. Tak bowiem wynika ze stawek amortyzacyjnych: dopiero po 5 latach w całości zaliczymy w koszta wydatek na nowe auto luksusowe (oczywiście do wartości limitu!).

Natomiast zakup Land Rovera, Jaguara czy Lexusa sfinansowany leasingiem zaliczymy dwa razy szybciej! W optymalnych warunkach w ok. 3 lata. Po tym czasie będziemy dysponować świetnym autem i nie tak starym. Wprowadzimy go do majątku firmy i nadal będziemy go amortyzować generując w ten sposób zbawienne koszty w firmie. Następnie będziemy mieli z reguły możliwość jego odsprzedania, ewentualnie przekazania do użytkowania dla celów prywatnych.

Te proste zależności a przede wszystkim korzyści z leasingu, kierujące uwagę zamożnych klientów w jego stronę, tłumaczą dlaczego leasing jest lepszy od kredytu.

Leasing jako źródło finansowania zakupu samochodów luksusowych na firmę to nie tylko najtańsze rozwiązanie. I to z punktu widzenia podatku dochodowego, jak i kosztów przedsiębiorstwa. To też rozwiązanie najwygodniejsze (nie licząc płacenia gotówką), jeśli chodzi o procedurę jego pozyskania i sposobu, w jaki dokonuje się podpisania i zawarcia umowy leasingowej.

Uwaga, tu weźmiesz prosty i skuteczny leasing, sprawdź!Wybierz najlepszą ofertę leasingu dla swojej firmy!

  1. Wypełnij formularz leasingowy on-line tylko jednej raz.
  2. Wyślemy Twoje zapytanie do najlepszych firm leasingowych.
  3. Otrzymasz bezpłatne propozycje od tych firm, które zgodzą się na leasing.