fbpx

Czy luksus można wziąć w leasing?

Wzrasta sprzedaż aut luksusowych.

Potwierdzają to ostatnie dane sprzedażowe ogłoszone przez importera luksusowych samochodów marki Land Rover i Jaguar. Firma British Automotive Holding podała, że rynek dóbr ekskluzywnych wchłonął w lipcu b.r. 210 szt. aut marki Land Rover oraz 143 pojazdy wyprodukowane pod szyldem Jaguara. Zaś od początku roku 2018 wartość sprzedaży obu tych marek osiągnęła kwotę 392 mln PLN, co stanowi wzrost 13 procentowy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Oczywiście, odsetek samochodów typu prestige na polskich drogach jest nadal marginalny. Jednak potwierdza to tylko fakt, że stanowią one oznakę luksusu i tak też są odbierane w naszym kraju.

Ale skoro ich sprzedaż wzrasta to można pokusić się o zastanowienie w jaki sposób finansowany jest ich zakup?

Milionerów w Polsce przybywa. Osoby majętne oraz ich firmy są w posiadaniu sporych zasobów kapitału. Skoro tak, to można zaryzykować stwierdzenie, że zakupy tak drogich aut dokonywane są za gotówkę. Bogate firmy, a co za tym idzie ich zamożni właściciele, nie mają przecież problemu z wydatkowaniem własnych pieniędzy na tego typu samochody osobowe. Wydaje się jednak, że to mylna diagnoza. Dlaczego?

Czy Michael Jackson kupowałby za gotówkę?

Przyjmijmy, że osoby zamożne, będące szefami czy właścicielami przedsiębiorstw, kierują się w procesie decyzyjnym rachunkiem ekonomicznym. Jeśli tak, to należałoby założyć – z wielkim prawdopodobieństwem – że nie pozyskują samochodów klasy premium poprzez kredytowanie czy płatność gotówką. Nie byłoby to racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Trzeba natomiast przewidywać, że finansowanie luksusowego samochodu do firmy, nawet dla celów użytkowania mieszanego, odbywa się nie inaczej, jak poprzez leasing.

Wybranie innej drogi finansowania ekskluzywnych marek samochodów byłoby po prostu bezmyślne; a o brak racjonalności w podejmowaniu decyzji dotyczących własnej firmy, w tym w zakresie finansowania zakupów luksusowych aut, oskarżać statystycznego przedsiębiorcę nie wypada.

Mówiąc wprost – przedsiębiorcy, nawet Ci najbogatsi, dbają o stosowanie w praktyce tarczy podatkowej. Dlatego, zamiast za gotówkę czy na kredyt, wybierają o wiele trafniejsze rozwiązanie: wzięcie luksusowego auta w leasing. Nie do przecenienia jest bowiem świadomość tego, jak skutecznie leasing obniża koszty. Przez to również zmniejsza podatki.

Można zaryzykować następujące stwierdzenie. Tarcza podatku dochodowego, którą zapewnia leasing jest świadomie wykorzystywana przez firmy dla celów pozyskania środka trwałego, jakim są ekskluzywne auta.

Tę zależność dostrzegł niestety fiskus i z końcem roku 2018 wprowadzi zmiany, które ograniczą możliwość korzystania z tarczy podatkowej przy leasingowaniu aut luksusowych. Warto się zatem pospieszyć by zmaksymalizować korzyści podatkowe z leasingu drogich samochodów!

WEŹ LEASING NA SWÓJ SAMOCHÓD

Dlaczego leasing jest tańszy niż kredyt?

Przedmiot leasingu, którym może być samochód luksusowy, to wydatek przekraczający z reguły kwotę 20 tys. EUR w przeliczeniu na PLN. Owe 20 000 Euro to z kolei obowiązujący obecnie górny limit kwoty, którą można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej na zakup aut. Mówiąc najprościej – wydatki na ekskluzywne samochody powyżej tej kwoty nie mogą być już zaliczone do kosztów firmowych. Mimo ich poniesienia, sumy te stają się nakładem, który nie obniża podstawy opodatkowania.

Rozsądny przedsiębiorca nie wybiera zatem nieekonomicznego rozwiązania. Wie on bowiem, że wydatki powyżej kwoty 20 tys. EUR, stanowiącej jednocześnie górny limit amortyzacji, nie będą objęte podatkową tarczą ochronną bo nie trafią do ksiąg rachunkowych po stronie kosztowej. Sprawa jest jasna.

Firmy nie powinny zatem kupować pojazdów typu prestige za gotówkę czy na kredyt. Jeśli bowiem wartość samochodu będzie wynosiła np. 35 000 EUR wtedy sfinansowanie zakupu w inny sposób niż leasingiem spowoduje, że 15 000 EUR zostanie wydane i nie pomniejszy kosztów działalności. Jedynie leasing w księgach rachunkowych będzie uwzględniał tarczę podatkową.

Ta oczywistość potwierdza tylko dlaczego leasing jest lepszy od kredytu. To samo tyczy się pytania: czy leasing czy gotówka? W każdym z tych przypadków leasing samochodu luksusowego jest odpowiedzią bezsprzeczną.

Dodatkowo, wprowadzane od stycznia 2019 r. zmiany w leasingu, nie pozwolą już tak korzystnie brać aut luksusowych w leasing. Dlatego to ostatni dzwonek by cieszyć się z drogiego samochodu. Ostatni dzwonek by wszystkie związane z leasingiem luksusu wydatki wprowadzać do kosztów uzyskania przychodu na dotychczasowych, korzystnych zasadach!


POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY LEASINGU?

Zamów niezobowiązującą analizę Twojego przypadku. Doradzimy Ci jak zaksięgować leasing luksusowych aut w księgach rachunkowych. Wyliczymy wysokość leasingowej tarczy podatkowej dla każdego wskazanego nam samochodu.

Zaproponujemy optymalne rozwiązania. Ty wybierzesz to, które uznasz za najlepsze. Przyjedziemy do Ciebie by załatwić wszelkie formalności w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie.


Leasing a podatek dochodowy.

Mając na uwadze aspekty osłony podatkowej, leasing Land Rovera czy leasing Jaguara zdaje się być najbardziej trafionym rozwiązaniem problemu, który zawiera się w pytaniu: co wybrać kredyt czy leasing? Zauważmy bowiem, że w przypadku leasingowania pojazdu luksusowego, wszystkie raty leasingowe będą stanowić koszt uzyskania przychodu (KUP). I to bez względu na wartość ekskluzywnego samochodu (jeszcze do końca 2018 r.!). Kredyt na to nie pozwala.

Zatem w przypadku leasingu operacyjnego drogiego auta, o wartości przekraczającej 20 tys. Euro, wszystkie wydatki z nim związane wrzucimy w koszty działalności gospodarczej. Na to liczy każda firma będąca leasingobiorcą. Mówiąc krótko – każda opłata i rata leasingu trafi w koszty. Co ważne, dla umów leasingowych zawartych jeszcze w 2018 r. nadal będzie ona mogła być zaliczana do KUP w 100%. Kwestia zatem tego, kiedy weźmiemy leasing – czy jeszcze w 2018 r. czy później?

Kontynuując dalej rozważania na temat: leasing jako koszt. Należ podkreślić, że tarcza podatkowa przy leasingu jest przeciętnie dwukrotnie wyższa niż przy zakupie pojazdu inną formą finansowania. Wynika to z faktu, że oszczędności podatkowe liczone są od całej wartości netto pojazdu a nie tylko od jego części. Tej części nieprzekraczającej górnego limitu 20 tys. EUR. Ten drugi sposób wyliczania stosowany jest do zakupów innych niż na postawie umowy leasingu. To przy nich wpada się w pułapkę utraty tarczy podatkowej.

Leasing w koszty zaliczymy szybciej niż na kredyt.

Co ważne, mamy jeszcze jedną zaletę przemawiającą na korzyść leasingu operacyjnego. W przypadku zakupu gotówkowego czy kredytowania musimy odczekać aż 5 lat z wpisaniem go w pełni do ksiąg rachunkowych. Tak bowiem wynika ze stawek amortyzacyjnych: dopiero po 5 latach w całości zaliczymy w koszta wydatek na luksusowe auto (oczywiście do wartości górnego limitu!).

Natomiast zakup Land Rovera czy Jaguara sfinansowany leasingiem zaliczymy dwa razy szybciej! W optymalnych warunkach w ok. 3 lata. Po tym czasie będziemy dysponować świetnym autem i nie tak starym. Będziemy mieli z reguły możliwość jego „wymiany” na nowy, odsprzedania, ewentualnie przekazania do użytkowania dla celów prywatnych.

Te proste zależności a przede wszystkim korzyści z leasingu, kierujące uwagę zamożnych klientów w jego stronę, tłumaczą dlaczego leasing jest lepszy od kredytu.

Leasing jako źródło finansowania zakupu samochodów luksusowych na firmę to nie tylko najtańsze rozwiązanie. I to z punktu widzenia podatku dochodowego, jak i kosztów przedsiębiorstwa. To też rozwiązanie najwygodniejsze (nie licząc płacenia gotówką), jeśli chodzi o procedurę jego pozyskania i sposobu, w jaki dokonuje się podpisania i zawarcia umowy leasingowej.

Zapytaj nas o drogie auto w dobrej cenie!

Czy chcesz byśmy do Ciebie oddzwonili w 505 sekund?


Jeśli wolisz to
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE ON-LINE
albo +48 732 737 776
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ

Twój nr tel. nie zostanie przekazany firmom trzecim w celach marketingowych! Posłuży jedynie do telefonicznego lub elektronicznego kontaktu, o który prosisz.
NIE ODDZWONIMY JEDNAK MIĘDZY GODZINĄ 20:00 a 9:00.
Obowiązek informacyjny