Ubezpieczenie GAP | Przewodnik i kalkulacja kosztów na 2022

Wygodny i tani leasing w parze z najtańszym ubezpieczeniem GAP na rynku

OBLICZ GAP W 7 SEKUND!

Gwarancja najniższej ceny i szerokiego pakietu ochrony.

Odszkodowanie wypłacane Tobie a nie leasingodawcy.

Procedura ubezpieczenia on-line, minimum formalności.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Guaranteed Asset Protection Insurance, czyli w skrócie GAP ubezpieczenie, to gwarantowana ochrona majątkowa oferowana jako dodatek do polis ubezpieczeniowych OC i AC samochodów leasingowanych, kredytowanych i kupowanych za gotówkę, która oznacza ubezpieczenie od utraty wartości samochodu w przypadku jego kradzieży lub szkody całkowitej. W takich sytuacjach GAP ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy niższą wartością rynkową samochodu osobowego lub ciężarowego z dnia kradzieży lub całkowitej szkody (otrzymaną w ramach odszkodowania od ubezpieczyciela OC/AC) a pierwotną wartością pojazdu, zbliżoną najczęściej kwocie, na którą opiewał leasing czy kredyt. W momencie zaistnienia zdarzenia – wypadku, kradzieży czy innej szkody całkowitej, leasingobiorca czy kredytobiorca otrzymuje zatem dodatkowy (poza OC/AC) zastrzyk gotówki na pokrycie należności, które – mimo utraty pojazdu – jest winien leasingodawcy czy kredytodawcy, ewentualnie przeznacza te pieniądze na zakup nowego samochodu bez uszczerbku dla własnej kieszeni.

Ubezpieczanie GAP nie ogranicza się tylko leasingu czy kredytu. Coraz większą popularnością cieszy się wśród osób kupujących samochody za gotówkę. Niezależnie od formy nabycia ubezpieczenie GAP samochodu powyżej 150 tys. zł limitu amortyzacyjnego to praktycznie konieczność. Co ważne, GAP może kupić każdy – osoba fizyczna, jak i firma. Ubezpieczenie GAP dla osoby fizycznej to częsty wybór naszych klientów! Najważniejsza jest świadomość, że wartość samochodu spada znacznie w pierwszych latach użytkowania a samo ubezpieczenie AC nie chroni przed tym spadkiem. W razie kradzieży czy szkody całkowitej odszkodowanie z AC po prostu nie wystarczy na zakup czy sfinansowanie nowego pojazdu.

Tutaj sprawdzisz ile kosztuje GAP: zakupisz ubezpieczenie GAP dla osoby fizycznej, jak i dla firmy oraz ubezpieczysz się jednym z najlepszych ubezpieczeń GAP na polskim rynku. Wszystko w jednym miejscu!

Wiemy już, co to jest ubezpieczenie GAP! Ale czy warto kupić GAP? My już kupiliśmy! Ty musisz to zapewne sprawdzić. Zwróć szczególnie uwagę na ceny składek oferowane przez Defend Insurance – zakład ubezpieczeń specjalizujący się w ubezpieczeniach GAP. Oferują bardzo konkurencyjne ceny a do tego zapewniają doskonałe warunki. Sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie GAP!

Co to jest GAP ubezpieczenie w kontekście utraty wartości pojazdu?

Ponieważ większość samochodów osobowych, jak również samochodów ciężarowych traci na wartości gdy tylko wyjadą z salonu (nawet 50-70% wartości przez pierwsze 3 lata!), a z reguły kredyt czy leasing samochodowy opiewa na kwotę wyższą niż sam tylko koszt zakupu pojazdu, to różnica pomiędzy ceną nabycia a wartością rynkową pojazdu z dnia zaistnienia zdarzenia może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. I tę „różnicę” dobrze jest ubezpieczyć inaczej – w przypadku kradzieży czy kasacji pojazdu – zapłacisz ją z własnej kieszeni! Temu służą właśnie ubezpieczenia GAP, które sprowadzają się w skrócie do zapewniania ubezpieczenia od straty finansowej.

1 minuta wystarczy by zrozumieć, co to jest GAP?

Obejrzyj ten krótki film.
Pozwoli Ci szybko zrozumieć, co to jest GAP ubezpieczenie!

Stosowaną często praktyką – gdy decydujesz się np. na leasing samochodu osobowego albo leasing ciągnika siodłowego – jest to, iż otrzymujesz od firmy finansującej propozycję zawarcia dodatkowego ubezpieczenia GAP. Ma to miejsce z reguły wtedy, gdy rzecz dotyczy nowego pojazdu czyli np. przy zawieraniu umowy leasingowej na nowy samochód ciężarowy albo osobowy czy też motocykl a nawet autolawetę w leasing. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie takie możesz dokupić osobno. Rozważ to koniecznie by nie przepłacić za GAP. Bardzo dobre ceny znajdziesz na naszym portalu – sprawdź ile kosztuje GAP!

Sprawdź ceny ubezpieczenia GAP dla różnych pojazdów!

Zatem skoro można się tanio ubezpieczyć by w przypadku np. szkody całkowitej otrzymać kwotę równą 100% ceny pojazdu z dnia jego zakupu to warto czy jednak nie? Na otrzymaną kwotę odszkodowania 100% będzie składała się suma z odszkodowania AC + kwota z ubezpieczenia GAP. Odpowiedź na to pytanie nasunie się sama po lekturze niniejszego artykułu. Zanurzmy się zatem w poniższy tekst i sprawdźmy dogłębnie, co to jest GAP ubezpieczenie i jakie przynosi korzyści jego posiadaczowi?

Dlaczego AC nie chroni wartości pojazdu w 100%?

Często właściciele pojazdów w ramach polis AC mają wykupioną gwarantowaną, stałą sumę ubezpieczenia (SSU). Oznacza ona tyle, że jeśli szkoda całkowita nastąpi w okresie obowiązywania tej polisy (czyli z reguły 12 miesięcy) to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie nie obniżając go o utratę wartości pojazdu.

Co się z tym wiąże?

Dlaczego AC i SSU nie chronią 100% wartości Twojego pojazdu - auta, motocykla, ciężarówki
Zachęcamy wszystkich posiadaczy samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów ciężarowych do pochylenia się nad potrzebą posiadania ubezpieczenia GAP. Nie jest ono drogie a zapewnia spokój na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży niewspółmiernie lepiej niż samo AC z SSU.
 1. Ubezpieczenie AC trwa zwyczajowo 12 miesięcy. Stała suma ubezpieczenia chroni początkową wartość pojazdu zatem tylko przez pierwszy rok. Do odnowienia polisy AC + SSU będzie bowiem przyjęta już wartość bieżąca pojazdu z dnia przedłużenia polisy. Należy się zatem liczyć z tym, że wartość odszkodowania będzie mniejsza niż ta z roku poprzedniego …i tak co rok, w rocznicę polisy, wartość pojazdu przyjmowana do jej odnowienia będzie coraz mniejsza i coraz niższe będzie spodziewane odszkodowanie w razie kradzieży lub szkody całkowitej.
 2. Należy zauważyć też, że jeśli szkoda całkowita będzie likwidowana z OC sprawcy to pomimo posiadania AC z SSU ubezpieczyciel OC sprawcy wyceni szkodę wg wartości rynkowej samochodu z dnia zaistnienia rzeczonej szkody.
 3. Ubezpieczenie GAP – dostępne na naszym portalu pod adresem https://leasing.sos.pl/kalkulator-ubezpieczenia-gap-warunki/ – można wykupić do 120 dni od daty faktury pojazdu. Jeśli zatem ktoś planuje skorzystać z AC+SSU w pierwszym roku, w którym GAP oraz AC+SSU pokrywają się i sięgnąć po GAP fakturowy dopiero od następnego roku to niestety nie będzie miał takiej możliwości z uwagi na ten 4 miesięczny limit czasowy. Będzie mógł w kolejnym roku dokupić GAP do AC, jednak wartość pojazdu przyjęta do wyceny będzie już wtedy niższa o ten jeden rok.

Wyrób sobie opinię o ubezpieczeniu GAP! (Przykład)

Bez względu na to, w którym miejscu jesteś – rozważ koniecznie tę możliwość! Pomoże Ci to w przyszłości zaoszczędzić sporo nerwów i – wbrew pozorom – kupę dodatkowych kosztów. Obrazuje to poniższy przykład:

Bierzesz w firmowy leasing nowy samochód osobowy o wartości 130 tys. PLN brutto z najniższym wkładem własnym. Podpisujesz umowę na 3 lata, jednak już po kilku miesiącach trwania umowy przytrafia Ci się wypadek. Okazuje się, że wyleasingowane auto nie nadaje się już do naprawy – rzeczoznawca stwierdza szkodę całkowitą. Wrak wyleasingowanego pojazdu wyceniony zostaje na 10 tys. PLN. Twój ubezpieczyciel wypłaca z polisy ubezpieczenia AC kolejne 90 tys. PLN na rzecz leasingodawcy. Co istotne, w tej sytuacji leasingodawca zmuszony jest również podsumować niespłaconą kwotę leasingu wraz z kosztami zamknięcia umowy leasingowej ‘przed czasem’, co też czyni. Załóżmy, że podsumowanie wyliczone zostaje na kwotę 120 tys. PLN. Pomniejszając tę kwotę o wcześniej uzyskane wpłaty (90 tys.+10  tys.) leasingodawca będzie oczekiwał spłaty 20 tys. zł w celu ostatecznego zamknięcia umowy leasingowej. Skąd wziąć zatem brakujące 20 tys. PLN?

Ano właśnie z ubezpieczenia leasingu GAP! Pokryje ono różnicę w kosztach, którą w innym przypadku musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni lub kieszeni swojej firmy, jeśli samochód osobowy czy pojazd ciężarowy był w leasingu na firmę. Pamiętaj, że w tym czasie albo nie miałbyś samochodu osobowego albo nie mógłbyś wykonywać usług transportowych. Ewentualnie płaciłbyś już raty leasingowe za kolejne auto czy ciężarówkę. Mimo wszystko ciągle musiałbyś spłacać pierwotne zobowiązanie za poprzedni leasing. Czy zatem warto ryzykować, szczególnie, gdy koszty ubezpieczenia GAP aut osobowych, jaki i koszt GAP samochodów ciężarowych w leasingu niekoniecznie muszą być wysokie?

GAP możesz kupić u leasingodawcy, z którym zawierasz umowę leasingu, co jest wygodne ale z reguły bardzo drogie. Pamiętaj, że zawsze możesz dokupić GAP na własną rękę i sporo oszczędzić.

Sprawdź ceny kalkulatorami GAP dostępnymi dla samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych oraz motocykli i skuterów. Pamiętaj, że kupując ubezpieczenia GAP osobno, odszkodowanie trafia w Twoje a nie leasingodawcy lub kredytodawcy ręce!

Rodzaje ubezpieczeń GAP

Wiesz już, że ubezpieczenie GAP w leasingu samochodu osobowego czy samochodu ciężarowego chroni interes osoby fizycznej lub firmy biorącej w leasing dany przedmiot. Zabezpiecza ono przed ewentualną stratą finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak kradzież czy szkoda całkowita leasingowanego pojazdu. Istnieją jednak różne typy GAP. W zależności od swoich cech mogą bardziej lub mniej pasować do Twojej sytuacji lub sytuacji Twojej firmy a także wpływać na cenę ubezpieczenia GAP leasingowanego pojazdu czy wyleasingowanego motocykla.

GAP Fakturowy

Co to jest ubezpieczenie GAP fakturowy? (Przykład)

 • GAP fakturowy zwany jest też przez fachowców „RTI” – od skrótu z j. ang. „Return To Invoice”.
 • W przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży wyleasingowanego pojazdu ubezpieczyciel GAP wypłaca różnicę między ceną pojazdu widniejącą na fakturze zakupu a wartością rynkową samochodu z dnia zdarzenia;
 • Jeśli zdarzenie miało miejsce w pierwszym roku leasingu, to niektórzy ubezpieczyciele – w ramach ubezpieczenia GAP fakturowy – oferują wypłatę 10% ponad cenę pojazdu widniejącą na fakturze zakupu;
 • W wariancie GAP fakturowy ubezpieczyciele mogą też oferować zamiennie wypłatę różnicy między ceną pojazdu widniejącą na fakturze zakupu a kwotą uzyskanego odszkodowania AC – jeśli to właśnie ta kwota do wypłaty jest wyższa niż w pierwszym ww. przypadku;
 • GAP fakturowy jest najbardziej odpowiedni przy leasingu nowych samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, gdyż to one właśnie tracą, z upływem czasu, najwięcej na wartości w stosunku do ceny zakupu;
 • Z tego powodu ubezpieczenia GAP fakturowy są najdroższym typem GAP, ale też najlepiej chroniący leasingowane mienie;
 • Defend GAP fakturowy MAX oraz GAP fakturowy MAX AC, które polecamy naszym czytelnikom, są przykładem tego typu ubezpieczenia.
 • Wielu leasingodawców ma w swojej ofercie tylko GAP fakturowy i często „zmusza” do zawarcia umowy ubezpieczenia właśnie na GAP fakturowy przy podpisywaniu umowy leasingu …a przecież ubezpieczenia GAP fakturowy można dokupić osobno i to po bardzo konkurencyjnej cenie! Sprawdź ceny na GAP fakturowy!

Co to jest ubezpieczenie GAP fakturowy na przykładzie leasingu motocykla lub quada:

Wyleasingowałeś drogi quad albo motocykl premium do firmy, którego cena w momencie zakupu wynosiła 75 tys. PLN. Po dwóch latach motocykl został skradziony. Jego wartość rynkowa w momencie zdarzenia wynosiła 50 tys. PLN. Dzięki ubezpieczeniu GAP fakturowy firma, w której wziąłeś motocykl w leasing otrzyma 25 tys. PLN, czyli różnicę między aktualną rynkową wartością motocykla a jego ceną zakupu z faktury, którą pierwotnie zapłacił Twój leasingodawca.

GAP Finansowy

Co to jest ubezpieczenie GAP finansowy? (Przykład)

 • GAP finansowy ma miejsce w przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, gdy ubezpieczyciel wypłaca różnicę między kwotą odszkodowania otrzymaną z AC a sumą rat leasingowych pozostałą do spłaty;
 • GAP finansowy jest najbardziej odpowiedni przy leasingu auta osobowego czy leasingu samochodu ciężarowego z bardzo niskim wkładem własnym albo wysokim wykupem, gdyż najprawdopodobniej wartość takiego pojazdu jest w momencie zdarzenia niższa niż kwota leasingu pozostała do spłaty;
 • GAP finansowy jest najtańszym typem ubezpieczenia GAP samochodów ciężarowych, jak i osobówek i najsłabiej chroniącym, dlatego też bardzo rzadko stosowanym.

Co to jest ubezpieczenie GAP finansowy na przykładzie leasingu samochodu osobowego:

Wziąłeś w leasing auto osobowe z bogatym wyposażeniem Premium na swoją firmę przed 2 laty. Przytrafia się trudne do przewidzenia zdarzenie losowe – wypadek albo przywłaszczenie. Załóżmy, że w momencie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży Twojego auta firmowego  pozostało do spłacenia 60 tys. PLN rat leasingu. Z polisy AC leasingodawca, który jest właścicielem samochodu otrzymał 42 tys. PLN. Co zrobić z resztą należności dla leasingodawcy? Dzięki ubezpieczeniu GAP finansowy Twoja firma leasingowa otrzyma brakujące 18 tys. PLN, czyli różnicę między wartością wszystkich kosztów leasingowych pozostałych do spłaty a wartością uzyskaną z odszkodowania AC.

GAP Indeksowy

Co to jest ubezpieczenie GAP indeksowy? (Przykład)

 • W przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu ubezpieczyciel GAP Indeksowy wypłaca od 20% do 30% wartości samochodu ciężarowego czy auta osobowego będącego w leasingu;
 • Wypłacona kwota zależy od warunków polisy ubezpieczeniowej na GAP Indeksowy, rodzaju samochodu i firmy ubezpieczeniowej oferującej ten typ ubezpieczenia;
 • GAP indeksowy można nazwać opcją pośrednią między ubezpieczeniem GAP Fakturowy a GAP Finansowy;
 • Ten typ ubezpieczenia jest odpowiedni przy leasingu dowolnych pojazdów i na dowolnych warunkach, ale zwłaszcza przy leasingach z wysokim wkładem własnym zawieranych na krótkie (np. 2-3 letnie) okresy, gdyż może wtedy wyjść korzystniej niż GAP fakturowy;
 • GAP indeksowy jest dość popularnym i często wybieranym wariantem. GAP Mini, który polecamy naszym klientom na wypadek ubezpieczenia od kradzieży auta lub motocykla, jest dobrym przykładem tego rodzaju GAP.

Co to jest ubezpieczenie GAP indeksowy na przykładzie leasingu samochodu ciężarowego:

Twoja firma transportowa wyleasingowała ciągnik siodłowy, którego wartość wynosi 150 tys. PLN w momencie podpisywania umowy leasingowej. W trakcie  jednego z kursów Twoja ciężarówka bierze udział w karambolu na autostradzie i  zostaje całkowicie uszkodzona. Dzięki ubezpieczeniu GAP indeksowy Twoja firma  dostanie odszkodowanie w wysokości od 30 do 45 tys. PLN, czyli równowartość z przedziału 20%-30% wartości samochodu ciężarowego będącego przedmiotem umowy leasingowej.

Gdzie kupić i ile kosztuje GAP?

Cena GAP przy leasingu nie musi być duża, jeśli nie kupisz go w pakiecie z leasingiem niezależnie czy w PKO Leasing, w Santander Leasing, w Alior Leasing czy w IdeaGetin Leasing. Tam cena GAP do leasingu jest zawsze bardzo wysoka – wystarczy wyliczyć i porównać z otrzymaną już ofertą.

Warto dokupić ubezpieczenie GAP u zewnętrznego pośrednika, który dysponuje ofertą ubezpieczenia GAP w cenie nawet o 30-35% niżą od ceny ubezpieczenia narzucanej przez największe firmy leasingowe. Dlatego zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie samochodu osobowego czy ciężarowego w racie leasingu przekalkuluj czy nie bardziej opłacalne będzie indywidualne dokupienie GAP-u w atrakcyjnej cenie i online. Jeśli nawet leasingodawca czy kredytodawca „zmusza” Cię do wykupienia GAP-u możesz to zrobić u zewnętrznego, autoryzowanego dostawcy GAP i to przez internet.

Koszt składki ubezpieczenia GAP zależy jedynie od dwóch parametrów – wartości pojazdu oraz częstotliwości, z jaką chcesz opłacać składkę. Na stronie https://ubezpieczenie-gap-fakturowy.pl/ znajdziesz odpowiedni kalkulator GAP, który szybko wyliczy składkę ubezpieczeniową do przedmiotu leasingu.

 • Oferujemy wysoko oceniane ubezpieczenie GAP firmy ubezpieczeniowej Defend Insurance.
 • Dzięki współpracy z Defend Insurance kupisz GAP znacznie taniej niż u niejednego leasingodawcy czy kredytodawcy albo dealera samochodowego.
 • Wypłatę odszkodowania otrzymasz Ty, nie zaś Twój leasingodawca czy kredytodawca.
 • Ubezpieczenie możesz wykupić zarówno na firmę (pojazd firmowy), jak również jako osoba fizyczna (na swój pojazd prywatny).
 • GAP możesz kupić nawet na okres 5 lat jednorazowo. Dzięki temu możesz chronić wartość swojego pojazd nawet po zakończeniu umowy leasingu czy kredytu.

Kalkulacja GAP auta osobowego, motocykla albo samochodu ciężarowego

Ile kosztuje GAP?

Zasadniczo koszt GAP powinien wynosić od 0,4% do 1,1% wartości przedmiotu leasingu rocznie, co oznacza średnio po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Choć taniej wychodzi z reguły składka roczna, nie wspominając o składce kilkuletniej; wtedy GAP wychodzi najtaniej w ujęciu jednostkowym np. w przeliczeniu na miesiące.

Szczegółowe wartości procentowe, a co za tym idzie wysokość składki GAP, zależą od wybranego wariantu ubezpieczenia:

 • GAP fakturowy kosztuje około 0,7-1,1% wartości przedmiotu leasingu rocznie.
 • GAP finansowy kosztuje około 0,4-0,6% wartości przedmiotu leasingu rocznie;
 • GAP indeksowy kosztuje około 0,7-0,8% wartości przedmiotu leasingu rocznie;

Należy pamiętać, że u różnych ubezpieczycieli czy leasingodawców możemy otrzymać różne warunki, zakresy i ceny ubezpieczenia GAP, nawet w ramach tego samego wariantu. Na przykład można znaleźć GAP fakturowy w cenie 0,4% rocznie, ale będzie się to wiązać z większą ilością wyłączeń na polisie ubezpieczeniowej. Albo też można uzyskać lepsze warunki leasingu pod warunkiem, że zdecyduje się na dokupienie kosztownego GAP – czyli coś za coś. Można również zakupić online tani GAP indywidualnie i zyskać jeszcze więcej bo dobre warunki umowy leasingowej i/lub niską cenę GAP u niezależnego ubezpieczyciela. Warto tu dodać, że GAP staje się coraz bardziej powszechny, a co za tym idzie pojawia się większa możliwość negocjowania wysokości stawek.

Ubezpieczenia GAP można kupować opłacając kwotę składki ubezpieczenia jednorazowo lub rozkładając cenę GAP na raty. Cała procedura zakupu polisy GAP odbywa się online.

Koszty ubezpieczenia zazwyczaj są doliczane do rat leasingowych, jeśli skorzystało się z niekoniecznie najtańszej oferty „w pakiecie” z leasingiem czy kredytem. Największe towarzystwa leasingowe – jak PKO Leasing czy Millenium Leasing – korzystają z przywileju narzucania ceny ubezpieczenia GAP leasingobiorcom, przez co Twoja firma może zapłacić cenę nawet o 30-35% większą niż gdyby zakupiła GAP indywidualnie.

Porównanie ceny GAP dla tego samego auta osobowego

Dla ubezpieczenia GAP samochodu marki premium Jaguar F-Pace w cenie 280 tys. zł brutto składka zaoferowana w znanych firmach leasingowych może Cię kosztować ponad 9 tys. zł (dla składki 5-letniej przy wartości polisy ubezpieczeniowej 150 tys. zł.) Podczas gdy składka dla tych samych parametrów GAP może kosztować Cię nieco ponad 6 tys. zł. Dostrzegasz różnicę, prawda?

Ubezpieczenia GAP warto zatem dokupywać indywidualnie. Szczególnie, że ceny ubezpieczenia GAP w leasingu są wyjątkowo niskie! Skorzystaj z wyliczeń kalkulatora ubezpieczenia GAP i sprawdź ile kosztuje GAP? Wybierzesz najniższą cenę ubezpieczenia GAP z dostępnych na rynku. To gwarantujemy!

Czy GAP liczyć od netto, brutto czy netto+50% VAT?

Tak samo, jak AC – które możesz prosto wyliczyć i zamówić tutaj – tak i ubezpieczenia GAP można kupić w trzech wariantach – tak by ochronie podlegała:

 1. Wartość netto pojazdu;
  • albo
 2. Wartość brutto (z VAT);
  • albo
 3. Wartość netto i połowa VATu.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup takiego wariantu GAP, jaki został przyjęty do ubezpieczenia AC.

Ad.1 Ubezpieczenie od wartości netto najbardziej opłaca się czynnym podatnikom VAT, którzy biorą w leasing pojazdy uprawniające do 100% odliczania VAT od rat leasingowych i kosztów eksploatacyjnych. Tę opcję powinni wybierać leasingobiorcy pojazdów ciężarowych, w tym ciągników siodłowych, autobusów oraz samochodów osobowych zgłoszonych do US, jako wykorzystywane tylko do celów firmowych.

Ad.2 Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który nie może odliczać VATu – co ma miejsce najczęściej w przypadku firm niebędących płatnikami VAT – ubezpieczaj się od wartości brutto. Jeśli wybrałbyś opcję netto wtedy musiałbyś dopłacić z własnej kieszeni brakujący VAT, którego i tak nie będziesz mógł rozliczyć z fiskusem. Ubezpieczenie od wartości brutto gwarantuje Ci odszkodowanie uwzględniające podatek VAT.

Ad 3. Natomiast te osoby, które użytkują auta osobowe w sposób mieszany (prywatno-firmowy) i są uprawnione do odliczania 50% VAT powinny wykupywać polisy liczone od kwoty netto+50% VAT. Takie rozwiązanie obliguje ubezpieczyciela do pokrycia kwoty netto+50% VAT z faktury otrzymanej od warsztatu samochodowego, który likwiduje szkodę w ramach polisy AC. W przypadku szkody całkowitej sytuacja będzie analogiczna.

Ubezpieczenia GAP w kosztach podatkowych

Ubezpieczenia obowiązkowe, czyli te od odpowiedzialności cywilnej – OC i następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW w 100% stanowią koszt uzyskania przychodów. Zmiany w przepisach podatkowych z 2019 r. ograniczyły bowiem tylko sposób zaliczania składek na ubezpieczenie autocasco oraz GAP dla samochodów i pojazdów do 3,5 t. Choć przepisy Updof i Updop nie precyzują, które ubezpieczenia samochodowe są limitowane to tylko składki na ubezpieczenie AC i GAP są skorelowane z wartością takiego pojazdu. Jak zatem uwzględniać ubezpieczenie GAP w kosztach firmowych?

Od stycznia 2019 r. składki AC i GAP na samochody osobowe czy motocykle (nie dotyczy to transportu ciężkiego) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (KUP) tylko w proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej w celu ubezpieczenia. W części przekraczającej ten limit, składki AC i ubezpieczenia GAP nie są kosztem podatkowym (art. 23 ust. 1 pkt 47 Updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 49 i 51 Updop). Jeśli zatem bierzemy w leasing samochód w cenie niższej od limitu, koszty ubezpieczenia GAP i AC będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 100%. Dopiero w przypadku droższych samochodów proporcja będzie się zmniejszała. Przykładowo: auto w cenie 300 000 zł pozwoli na zaliczenie 50% wydatków na AC i ubezpieczenie GAP do kosztów uzyskania przychodów, gdyż 150 000/300 000 = 0,5 = 50%.

Pamiętajmy przy tym, że limit 75% w zakresie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie ma zastosowania do składek na ubezpieczenia AC, OC, NNW czy GAP. Limit ten odnosi się bowiem tylko do kosztów używania pojazdu stanowiącego środek trwały bądź wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu, najmu lub umowy o podobnym charakterze. Jeśli zatem ubezpieczamy GAP-em auto o wartości 120 000 zł to kwotę polisy ubezpieczenia GAP zaliczymy w koszty w 100%. Wydatki na paliwo dla tego samochodu będą już objęte limitem 75% bo są związane stricte z kwestią używania pojazdu.

Jeśli zostanie stwierdzona szkoda całkowita (kradzież, wypadek, pożar) to ubezpieczenie GAP razem z AC umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania w wysokości nawet 100% ceny samochodu, która obowiązywała w dniu jego zakupu!

Nie zwlekaj, zamów GAP na https://leasing.sos.pl/kalkulator-ubezpieczenia-gap-warunki/!

GAP – ubezpieczenie – czy warto?

W związku z wyżej wspomnianą popularnością ubezpieczeń GAP i ich spadającymi cenami, na wykupienie takich polis decyduje się coraz więcej klientów. Niektórzy robią to, bo mają już przykre doświadczenie ze szkodą całkowitą leasingowanego auta osobowego lub kradzieżą samochodu ciężarowego w trakcie trwania umowy leasingu. Inni robią to z kolei dla świętego spokoju, a jeszcze inni dzięki wzrostowi świadomości. Wiedzą bowiem o tym, że ubezpieczenie GAP po prostu się opłaca i rozwiązuje problem z wypłacalnością, gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku traci się przedmiot leasingu, kredytu czy po prostu swoją własność.

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia GAP?

 • Przede wszystkim dlatego, że cena GAP jest niewspółmiernie niska w porównaniu do korzyści jakie to ubezpieczenie zapewnia Tobie i Twojej firmie.

… a dlaczego trzeba posiadać GAP?

 • Po pierwsze – o czym już wspominaliśmy – dlatego, że w przypadku całkowitej szkody lub kradzieży leasingowanego pojazdu ciężarowego lub auta osobowego nie będziesz musiał sam dopłacać kilku czy kilkunastu (w przypadku droższych modeli) tysięcy złotych.
 • Po drugie zaś dlatego, że wręcz możesz „zarobić”. Jest to zwłaszcza możliwe w sytuacji, gdy masz leasing z dużą wpłatą własną. W takim bowiem przypadku odszkodowanie z tytułu AC za skradzione bądź skasowane auto pokryje pozostałe do spłaty raty leasingu, a odszkodowanie z tytułu GAP trafi do… Ciebie! Dzięki temu uzyskasz pieniądze np. na następny samochód.
 • Po trzecie w końcu dlatego, że możesz spać spokojnie! Nawet jeśli w czasie trwania umowy leasingowej ostatecznie nie przydarzy Ci się kradzież ani całkowita szkoda pojazdu, to jednak przez cały ten czas będziesz mieć świadomość, że posiadasz ubezpieczenie, które Cię chroni od straty finansowej i że nie zapłaciłeś za nie jak za złoto!

Kiedy kupić GAP?

 • Trzy podstawowe rodzaje GAP najlepiej zakupić przy zawieraniu umowy leasingu lub kredytu; Samo zamówienie ubezpieczenia GAP online jest bardzo proste i intuicyjne.
 • W trakcie trwania umowy leasingu nie można dokupić GAP-u u leasingodawcy. Możesz to jednak zrobić u zewnętrznego ubezpieczyciela.
 • Po zawarciu umowy leasingu masz 120 dni licząc od daty faktury pojazdu albo 30 dni od daty zawarcia/odnowienia umowy AC na dokupienie ubezpieczenia GAP …by spać spokojnie.

Jaka jest maksymalna wysokość odszkodowania GAP?

 • W polisie GAP jest wskazana maksymalna wysokość odszkodowania.
 • Przyjmuje się zazwyczaj trzy poziomy maksymalnej wartości odszkodowania – 50 tys., 100 tys. i 150 tys. zł.
 • W zależności od wyboru wariantu polisy jedna z tych trzech kwot będzie wyznaczała najwyższą maksymalną kwotę, którą otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku zdarzenia objętego polisą ubezpieczeniową;
 • Wybierz kwotę 50, 100 albo 150 tys. zł i sprawdź wartość składki naszym kalkulatorem ubezpieczenia GAP przed podpisaniem umowy u innego ubezpieczyciela czy w firmie leasingowej. Będziesz miał wyliczenia do porównania.

Czy GAP zawsze obejmuje przypadki kradzieży?

 • Ubezpieczenia GAP nie zawsze obejmują przypadki kradzieży;
 • Różne firmy ubezpieczeniowe mają w tym zakresie różne warunki polis GAP;
 • Należy dokładnie zapoznać się z warunkami GAP u poszczególnych ubezpieczycieli.
 • Przez podpisaniem polisy GAP u innego ubezpieczyciela zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia GAP, które uwzględniają kradzież w każdym wariancie.

Czy są dodatkowe świadczenia w ramach ubezpieczenia GAP?

 • Dodatkowe świadczenia są oferowane raczej sporadycznie;
 • Jeśli tak, to są wypłacane niezależnie od odszkodowania wypłaconego z samego GAP;
 • Świadczeniami dodatkowymi mogą być m.im. wynajem samochodu zastępczego czy zwrot kosztów hotelu kiedy na skutek szkody całkowitej bądź kradzieży nie możesz kontynuować podróży;
 • W przypadku sięgnięcia po GAP fakturowy może to być także zwrot kosztów do 5-8% wartości z faktury/polisy AC na koszty ubezpieczenia nowego pojazdu (OC, AC, NNW) lub pierwszej wpłaty na leasing/pożyczkę nowego pojazdu, lub trzech pierwszych rat w nowej umowie leasingu;
 • Należy pamiętać, że ubezpieczenia GAP z dodatkowymi świadczeniami są oczywiście droższe.

Jakie są główne zalety ubezpieczenia GAP?

 • GAP jest przeznaczony zarówno dla fabrycznie nowych, jak i używanych aut osobowych do 3,5 t, samochodów ciężarowych, naczep, przyczep, autobusów, ciągników rolniczych, jak i motocykli skuterów czy quadów, praktycznie bez względu na ich cenę. Przy czym pojazdy eksploatowane jako pojazdy specjalne np. karetki pogotowia, nauka jazdy, przeznaczone do przewozu osób (w tym taxi) czy będące przedmiotem najmu w formule rant a car nie mogą być objęte ubezpieczeniem GAP.
 • GAP to ubezpieczenie, dzięki któremu można kupić – bez dodatkowych wydatków bo z odszkodowania – kolejny samochód porównywalny z utraconym;
 • Ubezpieczenia GAP zabezpieczają ubezpieczonych do końca trwania umowy z firmą leasingową czy kredytodawcą;
 • Wypłatę z GAP otrzymuje się z reguły niezależnie od tego kto spowodował szkodę (właściciel pojazdu, inny prowadzący auto czy inny kierowca itd.);
 • Ubezpieczenie jest stosunkowo tanie, a stanowi ogromną korzyść i często ratuje leasingobiorcę przed jeszcze większymi kosztami, które poniesie, jeśli nie będzie dysponował ubezpieczeniem GAP.
 • Szybkie i proste zamówienie ubezpieczenia GAP online jest najszybszą formą jego pozyskania.

Podsumowanie ubezpieczeń GAP

Ubezpieczenia GAP nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza przy leasingu nowych samochodów transportu ciężkiego oraz aut osobowych o masie do 3,5 tony. Ich różnorodność, niska cena, korzyści z posiadania i możliwość płatności w ratach, sprzyjają i zachęcają do sięgania po to rozwiązanie. Nie jest ono jednak obowiązkowe, ale jeśli np. leasingujesz samochód osobowy, ciągnik siodłowy z naczepą albo quad czy motocykl, który akurat jest (niestety) popularnym modelem padającym łupem złodziei, to zdecydowanie rozważaj zakup ubezpieczenia GAP.

Powyższy, kompleksowy przewodnik po ubezpieczeniu GAP ukazał naturę i istotę tego instrumentu. Dzięki zawartym powyżej informacjom jesteś już na pewno w stanie wyrobić sobie o nim opinię i zdecydować czy warto go dokupić.

Jeśli już wiesz, że to dobra inwestycja sprawdź warunki i ceny ubezpieczenia GAP, które oferujemy na naszym portalu. Wg naszej najlepszej wiedzy znajdziesz tam ceny najniższe na polskim rynku!

 • Pamiętaj, że GAP możesz tanio wykupić indywidualnie maksymalnie do 120 dni licząc od dnia podpisywania umowy leasingowej / kredytowej / nabycia auta albo 30 dni od zawarcia / odnowienia polisy AC. Indywidualne ubezpieczenie oznacza głównie to, że wypłata z niego trafi w Twoje a nie leasingodawcy czy kredytodawcy ręce!

Sprawdź zatem kiedy podpisałeś umowę leasingu albo kredytu?

Sprawdź kiedy nabyłeś pojazd lub kupiłeś polisę AC?

Zamów teraz ubezpieczenie GAP!

Wygodny i tani leasing w parze z najtańszym ubezpieczeniem GAP na rynku

OBLICZ GAP W 7 SEKUND!

Gwarancja najniższej ceny i szerokiego pakietu ochrony.

Odszkodowanie wypłacane Tobie a nie leasingodawcy.

Procedura ubezpieczenia on-line, minimum formalności.

Wiki ubezpieczenia GAP w leasingu, kredycie i dla osób prywatnych

Kilka pytań i faktów – FAQ:

Co to jest ubezpieczenie GAP?

GAP to ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu działające w przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży. Nie zastępuje obowiązkowego przy leasingu AC ale go uzupełnia w ten sposób, że AC+GAP=100% wartości pojazdu!

Jakie są warunki GAP ubezpieczenia?

Warunki ubezpieczenia GAP oferowane przez niektórych ubezpieczycieli mogą nie obejmować kradzieży! Skorzystaj z optymalnego ubezpieczenia GAP. OWU i SWU znajdziesz w kategorii z warunkami ubezpieczenia GAP,

Na czym polega ubezpieczenie GAP w leasingu?

Ubezpieczyciel GAP spłaca różnicę między oszacowaną wartością rynkową pojazdu sprzed dnia powstania szkody a resztą leasingu pozostałą do spłaty (GAP Finansowy) albo między ceną zakupu pojazdu a odszkodowaniem uzyskanym z AC (GAP Fakturowy). Jeśli pozostało Ci już niewiele do spłaty a pojazd wart był dużo to ta kwota zasili Twoją kieszeń! Jeśli zaś przed Tobą było jeszcze sporo do spłacenia to ubezpieczyciel pokryje tę różnicę by nie trzeba było płacić z własnej kieszeni.

Na co można zakupić ubezpieczenia GAP?

GAP jest przeznaczony dla pojazdów niespecjalistycznych do 3,5 tony oraz samochodów ciężarowych, naczep i przyczep, autobusów i traktorów, kamperów, przyczep campingowych! Część firm nie oferuje też GAPu dla motocykli i quadów. Z nami ubezpieczysz wszystkie te ruchomości!

Dla kogo jest GAP ubezpieczenie?

Ubezpieczenie GAP jest skierowane do firm oraz osób prywatnych biorących pojazd w leasing lub na kredyt. Ochronę GAP mogą kupić też osoby fizyczne, które kupują pojazdy za gotówkę by podnieść jeszcze bardziej spodziewane ubezpieczenie.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Istnieją 3 podstawowe warianty: GAP fakturowy, GAP finansowy i GAP indeksowy. Najkorzystniej wychodzi z reguły GAP fakturowy oraz jego odmiana – GAP Casco.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Cena ubezpieczenia GAP to koszt w granicach 0,4%-1,1% wartości pojazdu rocznie. Kalkulator GAP wyliczy składkę dla Twojego pojazdu i poda ile kosztuje ubezpieczenie GAP aktualnie. Udostępniamy kalkulatory dla wszystkich pojazdów, które mogą być objęte tym ubezpieczeniem.

Jakie jest maksymalne odszkodowanie w GAP?

Maksymalną kwotę odszkodowania z ubezpieczenia GAP możesz wybrać na jednym z trzech poziomów: 50 000 zł, 100 000 zł i 150 000 zł. Różnice w składkach przy dwóch najwyższych poziomach nie są duże. W przypadku drogich samochodów warto je rozważyć.

Dlaczego warto dokupić indywidualne GAP ubezpieczenie?

Koszt ubezpieczenia GAP jest wyższy, jeśli zawarty zostanie w ratach leasingu. Niski koszt ubezpieczenia GAP zagwarantujesz sobie w przypadku indywidualnego dokupienia GAP do umowy leasingu lub kredytu. Możesz to zrobić bezpośrednio na naszej stronie https://leasing.sos.pl/kalkulator-ubezpieczenia-gap-warunki/

Jak ująć ubezpieczenie GAP auta w kosztach podatkowych działalności gospodarczej?

GAP stanowi koszt uzyskania przychodów w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tysięcy zł pozostaje do wartości auta przyjętej dla celów ubezpieczenia (sposób liczenia proporcji znajdziesz tutaj). Co ważne, do GAP nie ma zastosowania limit 75%, który dotyczy wyłącznie kosztów użytkowania samochodu np. opłat za paliwo czy przejazdy autostradą.

Gdzie kupić GAP najtaniej i najlepiej?

Sprawdź na Kalkulator ubezpieczenia GAP | Warunki i ceny, gdzie sprawdzisz też ile kosztuje GAP. Sama procedura zakupu jest przeprowadzana on-line i w jeden dzień możesz cieszyć się z ochrony pojazdu. Przygotuj tylko wcześniej skany/zdjęcia polisy Auto Casco, Dowodu Rejestracyjnego oraz Dowodu zakupu.