Ubezpieczenie GAP | Przewodnik i kalkulacja kosztów na rok 2020


Co to jest ubezpieczenie GAP?

Guaranteed Asset Protection Insurance, czyli w skrócie ubezpieczenie GAP, to gwarantowana ochrona majątkowa oferowana jako dodatek do polis ubezpieczeniowych samochodów leasingowanych lub kredytowanych, która oznacza ubezpieczenie od utraty wartości samochodu w przypadku jego kradzieży lub szkody całkowitej. W takich sytuacjach ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością rynkową samochodu osobowego lub ciężarowego sprzed kradzieży lub całkowitej szkody a kwotą, którą leasingobiorca czy kredytobiorca jest winien leasingodawcy, ewentualnie kredytodawcy, w momencie zaistnienia zdarzenia – wypadku, kradzieży. Czy zatem warto?

Ponieważ większość samochodów osobowych, jak również samochodów ciężarowych traci na wartości gdy tylko wyjadą z salonu (aż 50% wartości przez pierwsze 3 lata!), a z reguły kredyt czy leasing samochodowy opiewa na kwotę wyższą niż sam tylko koszt zakupu pojazdu, to różnica pomiędzy tymi wartościami może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. I tę „różnicę” dobrze jest ubezpieczyć inaczej zapłacisz ją z własnej kieszeni! Temu służy właśnie ubezpieczenie GAP, który sprowadza się w skrócie do ubezpieczenia od straty finansowej.

Spadek wartości auta na przestrzeni ostatnich lat dla czterech różnych marek samochodów – Ford, Honda, Jaguar, Nissan – doskonale ukazuje poniższy, zapożyczony wykres:

Jeśli zatem możesz się tanio ubezpieczyć by w przypadku np. szkody całkowitej otrzymać kwotę równą 100% ceny auta z dnia zakupu to warto czy jednak nie? Na otrzymaną kwotę 100% będzie składała się suma z odszkodowania AC + kwota z ubezpieczenia GAP .

Gdy decydujesz się na leasing samochodu osobowego albo bierzesz w leasing ciągnik siodłowy z naczepą to często otrzymujesz propozycję zawarcia dodatkowego ubezpieczenia GAP. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy rzecz dotyczy nowego pojazdu np. przy zawieraniu umowy leasingowej na nowy samochód ciężarowy. Jednak na tym nie koniec. Oferty ubezpieczeniowe umożliwiają bowiem zakupienie GAP do trwającej już umowy finansowej! Możesz zatem ubezpieczyć auto czy TIR-a, którego już spłacasz w ramach leasingu czy kredytu. Warto to rozważyć.

Wyrób sobie opinię o ubezpieczeniu GAP! (Przykład)

Bez względu na to, w którym miejscu jesteś – rozważ koniecznie tę możliwość! Pomoże Ci to w przyszłości zaoszczędzić sporo nerwów i – wbrew pozorom – kupę dodatkowych kosztów. Obrazuje to poniższy przykład:

Czy wiesz, że

GAP możesz kupić u leasingodawcy, z którym zawierasz umowę leasingu, co jest wygodne ale z reguły bardzo drogie. Pamiętaj, że zawsze możesz dokupić GAP na własną rękę i sporo oszczędzić.

Bierzesz w firmowy leasing nowy samochód osobowy o wartości 130 tys. PLN brutto z najniższym wkładem własnym. Podpisujesz umowę na 3 lata, jednak już po kilku miesiącach trwania umowy przytrafia Ci się wypadek. Okazuje się, że wyleasingowane auto nie nadaje się już do naprawy – rzeczoznawca stwierdza szkodę całkowitą. Wrak wyleasingowanego pojazdu wyceniony zostaje na 10 tys. PLN. Twój ubezpieczyciel wypłaca z polisy ubezpieczenia AC kolejne 90 tys. PLN na rzecz leasingodawcy. Co istotne, w tej sytuacji leasingodawca zmuszony jest również podsumować niespłaconą kwotę leasingu wraz z kosztami zamknięcia umowy leasingowej ‘przed czasem’, co też czyni. Załóżmy, że podsumowanie wyliczone zostaje na kwotę 120 tys. PLN. Pomniejszając tę kwotę o wcześniej uzyskane wpłaty (90 tys.+10  tys.) leasingodawca będzie oczekiwał spłaty 20 tys. zł w celu ostatecznego zamknięcia umowy leasingowej. Skąd wziąć zatem brakujące 20 tys. PLN?

Ano właśnie z ubezpieczenia leasingu GAP! Pokryje ono różnicę w kosztach, którą w innym przypadku musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni lub kieszeni swojej firmy, jeśli samochód osobowy czy pojazd ciężarowy był w leasingu na firmę. Pamiętaj, że w tym czasie albo nie miałbyś samochodu osobowego albo nie mógłbyś wykonywać usług transportowych. Ewentualnie płaciłbyś już raty leasingowe za kolejne auto czy ciężarówkę. Mimo wszystko ciągle musiałbyś spłacać pierwotne zobowiązanie za poprzedni leasing. Czy zatem warto ryzykować, szczególnie, gdy koszty ubezpieczenia GAP aut osobowych, jaki i koszt GAP samochodów ciężarowych w leasingu 2020 r. nie koniecznie muszą być wysokie?

Kalkulacja ubezpieczenia GAP auta osobowego, motocykla albo samochodu ciężarowego

Cena GAP przy leasingu nie musi być duża, jeśli nie kupisz go w pakiecie z leasingiem niezależnie czy w PKO Leasing, w Santander Leasing, w Alior Leasing czy w IdeaGetin Leasing. Tam cena GAP do leasingu jest zawsze bardzo wysoka – wystarczy wyliczyć i porównać z otrzymaną już ofertą.

Wygodny i tani leasing w parze z najtańszym ubezpieczeniem GAP na rynku

NIE PRZEGAP TEGO
JAK OBLICZYĆ
GAP?

Gwarancja najniższej ceny i szerokiego pakietu ochrony.

Odszkodowanie wypłacane Tobie a nie leasingodawcy.

Procedura ubezpieczenia on-line, minimum formalności.

Gdzie kupić ubezpieczenie GAP?

Warto dokupić ubezpieczenie GAP u zewnętrznego pośrednika, który dysponuje ofertą ubezpieczenia GAP w cenie nawet o 30-35% niżą od ceny ubezpieczenia narzucanej przez największe firmy leasingowe. Dlatego zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie samochodu osobowego czy ciężarowego w racie leasingu przekalkuluj czy nie bardziej opłacalne będzie indywidualne dokupienie GAP w atrakcyjnej cenie. Jeśli nawet leasingodawca czy kredytodawca „zmusza” Cię do wykupienia GAPu możesz to zrobić u zewnętrznego, autoryzowanego dostawcy GAP.

Koszt składki ubezpieczenia GAP zależy jedynie od dwóch parametrów – wartości pojazdu oraz częstotliwości, z jaką chcesz opłacać składkę. Na naszej stronie znajdziesz odpowiedni kalkulator ubezpieczenia GAP, który szybko wyliczy składkę ubezpieczeniową do przedmiotu leasingu.

Rodzaje ubezpieczeń GAP

Wiesz już, że ubezpieczenie GAP w leasingu samochodu osobowego czy samochodu ciężarowego chroni interes osoby fizycznej lub firmy biorącej w leasing dany przedmiot. Zabezpiecza ono przed ewentualną stratą finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak kradzież czy szkoda całkowita leasingowanego pojazdu. Istnieją jednak różne typy GAP. W zależności od swoich cech mogą bardziej lub mniej pasować do Twojej sytuacji lub sytuacji Twojej firmy a także wpływać na cenę ubezpieczenia GAP leasingowanego pojazdu czy wyleasingowanego motocykla.

Fakturowy
Finansowy
Indeksowy
Fakturowy

Co to jest GAP fakturowy? (Przykład)

 • Zwany też przez fachowców „RTL” od skrótu z j. ang. „Retur To Invoice”.
 • W przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży wyleasingowanego pojazdu ubezpieczyciel GAP wypłaca różnicę między ceną pojazdu widniejącą na fakturze zakupu a wartością rynkową samochodu sprzed zdarzenia;
 • Jeśli zdarzenie miało miejsce w pierwszym roku leasingu, to niektórzy ubezpieczyciele GAP w tym wariancie oferują wypłatę 10% ponad cenę pojazdu widniejącą na fakturze zakupu;
 • W tym wariancie ubezpieczyciele GAP mogą też oferować zamiennie wypłatę różnicy między ceną pojazdu widniejącą na fakturze zakupu a kwotą uzyskanego odszkodowania AC – jeśli to właśnie ta kwota do wypłaty jest wyższa niż w pierwszym ww. przypadku;
 • GAP fakturowy jest najbardziej odpowiedni przy leasingu nowych samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, gdyż to one właśnie tracą, z upływem czasu, najwięcej na wartości w stosunku do ceny zakupu;
 • Z tego powodu ubezpieczenie GAP fakturowy jest najdroższym typem GAP, ale też najlepiej chroniący leasingowane mienie;
 • GAP MAX oraz MAX AC, które polecamy naszym czytelnikom, są przykładem tego typu ubezpieczenia.
 • Wielu leasingodawców ma w swojej ofercie tylko fakturowy wariant GAP i często „zmusza” do zawarcia umowy ubezpieczenia GAP fakturowego przy podpisywaniu umowy leasingu …a przecież ubezpieczenie GAP fakturowe można dokupić osobno i to po bardzo konkurencyjnej cenie!
GAP fakturowy na przykładzie leasingu motocykla lub quada:

Wyleasingowałeś drogi quad albo motocykl premium do firmy, którego cena w momencie zakupu wynosiła 75 tys. PLN. Po dwóch latach motocykl został skradziony. Jego wartość rynkowa w momencie zdarzenia wynosiła 50 tys. PLN. Dzięki ubezpieczeniu GAP fakturowemu firma, w której wziąłeś motocykl w leasing otrzyma 25 tys. PLN, czyli różnicę między aktualną rynkową wartością motocykla a jego ceną zakupu z faktury, którą pierwotnie zapłacił Twój leasingodawca.

Finansowy

Co to jest GAP finansowy? (Przykład)

 • W przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu ubezpieczyciel GAP wypłaca różnicę między kwotą odszkodowania otrzymaną z AC a sumą rat leasingowych pozostałą do spłaty;
 • Ten typ ubezpieczenia jest najbardziej odpowiedni przy leasingu auta osobowego czy leasingu samochodu ciężarowego z bardzo niskim wkładem własnym albo wysokim wykupem, gdyż najprawdopodobniej wartość takiego pojazdu jest w momencie zdarzenia niższa niż kwota leasingu pozostała do spłaty;
 • Jest najtańszym typem ubezpieczenia GAP samochodów ciężarowych, jak i osobówek i najsłabiej chroniącym, dlatego też bardzo rzadko stosowanym.
GAP finansowy na przykładzie leasingu samochodu osobowego:

Wziąłeś w leasing auto osobowe z bogatym wyposażeniem Premium na swoją firmę przed 2 laty. Przytrafia się trudne do przewidzenia zdarzenie losowe – wypadek albo przywłaszczenie. Załóżmy, że w momencie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży Twojego auta firmowego  pozostało do spłacenia 60 tys. PLN rat leasingu. Z polisy AC leasingodawca, który jest właścicielem samochodu otrzymał 42 tys. PLN. Co zrobić z resztą należności dla leasingodawcy? Dzięki ubezpieczeniu GAP finansowemu Twoja firma leasingowa otrzyma brakujące 18 tys. PLN, czyli różnicę między wartością wszystkich kosztów leasingowych pozostałych do spłaty a wartością uzyskaną z odszkodowania AC.

Indeksowy

Co to jest GAP indeksowy? (Przykład)

 • W przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu ubezpieczyciel wypłaca od 20% do 30% wartości samochodu ciężarowego czy auta osobowego będącego w leasingu;
 • Wypłacona kwota zależy od warunków polisy ubezpieczeniowej, rodzaju samochodu i firmy ubezpieczeniowej oferującej ten typ ubezpieczenia;
 • GAP indeksowy można nazwać opcją pośrednią między ubezpieczeniem GAP fakturowym a finansowym;
 • Ten typ ubezpieczenia jest odpowiedni przy leasingu dowolnych pojazdów i na dowolnych warunkach, ale zwłaszcza przy leasingach z wysokim wkładem własnym zawieranych na krótkie (np. 2-3 letnie) okresy, gdyż może wtedy wyjść korzystniej niż GAP fakturowy;
 • Jest dość popularnym i często wybieranym wariantem GAP. GAP Mini, który polecamy naszym klientom na wypadek ubezpieczenia od kradzieży, jest dobrym przykładem tego rodzaju GAP.
GAP indeksowy na przykładzie leasingu samochodu ciężarowego:

Twoja firma transportowa wyleasingowała ciągnik siodłowy, którego wartość wynosi 150 tys. PLN w momencie podpisywania umowy leasingowej. W trakcie  jednego z kursów Twoja ciężarówka bierze udział w karambolu na autostradzie i  zostaje całkowicie uszkodzona. Dzięki ubezpieczeniu GAP indeksowemu Twoja firma  dostanie odszkodowanie w wysokości od 30 do 45 tys. PLN, czyli równowartość z przedziału 20%-30% wartości samochodu ciężarowego będącego przedmiotem umowy leasingowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Zasadniczo koszt GAP powinien wynosić od 0,4% do 1,1% wartości przedmiotu leasingu rocznie, co oznacza średnio po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Choć taniej wychodzi z reguły składka roczna, nie wspominając o składce kilkuletniej; wtedy GAP wychodzi najtaniej w ujęciu jednostkowym np. w przeliczeniu na miesiące.

Szczegółowe wartości procentowe, a co za tym idzie wysokość składki GAP, zależą od wybranego wariantu ubezpieczenia:

 • GAP fakturowy kosztuje około 0,7-1,1% wartości przedmiotu leasingu rocznie.
 • GAP finansowy kosztuje około 0,4-0,6% wartości przedmiotu leasingu rocznie;
 • GAP indeksowy kosztuje około 0,7-0,8% wartości przedmiotu leasingu rocznie;

Należy pamiętać, że u różnych ubezpieczycieli czy leasingodawców możemy otrzymać różne warunki, zakresy i ceny ubezpieczenia GAP, nawet w ramach tego samego wariantu. Na przykład można znaleźć GAP fakturowy w cenie 0,4% rocznie, ale będzie się to wiązać z większą ilością wyłączeń na polisie ubezpieczeniowej. Albo też można uzyskać lepsze warunki leasingu pod warunkiem, że zdecyduje się na dokupienie kosztownego GAP – czyli coś za coś. Można również zakupić tani GAP indywidualnie i zyskać jeszcze więcej bo dobre warunki umowy leasingowej i/lub niską cenę GAP u niezależnego ubezpieczyciela. Warto tu dodać, że GAP staje się coraz bardziej powszechny, a co za tym idzie pojawia się większa możliwość negocjowania wysokości stawek.

Ubezpieczenie GAP można zakupić opłacając kwotę składki ubezpieczenia jednorazowo lub rozkładając cenę GAP na raty.

Koszty ubezpieczenia zazwyczaj są doliczane do rat leasingowych, jeśli skorzystało się z niekoniecznie najtańszej oferty „w pakiecie” z leasingiem czy kredytem. Największe towarzystwa leasingowe – jak PKO Leasing czy Millenium Leasing – korzystają z przywileju narzucania ceny ubezpieczenia GAP leasingobiorcom, przez co Twoja firma może zapłacić cenę nawet o 30-35% większą niż gdyby zakupiła GAP indywidualnie.

Porównanie ceny GAP dla tego samego auta osobowego

Ubezpieczenie GAP samochodu marki premium Jaguar F-Pace w cenie 280 tys. zł brutto zaoferowane w znanych firmach leasingowych może Cię kosztować ponad 9 tys. zł dla składki 5-letniej przy wartości polisy ubezpieczeniowej 150 tys. zł. Podczas gdy składka dla tych samych parametrów GAP może kosztować Cię nieco ponad 6 tys. zł. Dostrzegasz różnicę, prawda?

GAP warto zatem dokupić indywidualnie. Szczególnie, że ceny ubezpieczenia GAP w leasingu są wyjątkowo niskie! Skorzystaj z wyliczeń naszego autorskiego kalkulatora ubezpieczenia GAP i wybierz najniższą cenę ubezpieczenia GAP z dostępnych na rynku. To gwarantujemy!

Ubezpieczenia GAP w kosztach podatkowych

Ubezpieczenia obowiązkowe, czyli te od odpowiedzialności cywilnej – OC i następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW w 100% stanowią koszt uzyskania przychodów. Zmiany w przepisach podatkowych z 2019 r. ograniczyły bowiem tylko sposób zaliczania składek na ubezpieczenie autocasco oraz GAP dla samochodów i pojazdów do 3,5 t. Choć przepisy Updof i Updop nie precyzują, które ubezpieczenia samochodowe są limitowane to tylko składki na ubezpieczenie AC i GAP są skorelowane z wartością takiego pojazdu.

Dlatego też od stycznia 2019 r. składki AC i GAP na samochody osobowe czy motocykle (nie dotyczy to transportu ciężkiego) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (KUP) tylko w proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej w celu ubezpieczenia. W części przekraczającej ten limit składki AC i GAP nie są kosztem podatkowym (art. 23 ust. 1 pkt 47 Updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 49 i 51 Updop). Jeśli zatem bierzemy w leasing samochód w cenie niższej od limitu, koszty AC i GAP będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 100%. Dopiero w przypadku droższych samochodów proporcja będzie się zmniejszała. Przykładowo: auto w cenie 300 000 zł pozwoli na zaliczenie 50% wydatków na AC i GAP do KUP gdyż 150 000/300 000 = 0,5 = 50%.

Pamiętajmy przy tym, że limit 75% w zakresie zaliczania wydatków do KUP nie ma zastosowania do składek na ubezpieczenia AC, OC, NNW czy GAP. Limit ten odnosi się bowiem tylko do kosztów używania pojazdu stanowiącego środek trwały bądź wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu, najmu lub umowy o podobnym charakterze. Jeśli zatem ubezpieczamy GAPem auto o wartości 120 000 zł to kwotę polisy wrzucamy w koszty w 100%. Wydatki na paliwo dla tego samochodu będą już objęte limitem 75% bo są związane stricte z kwestią używania pojazdu.

Czy wiesz, że

jeśli zostanie stwierdzona szkoda całkowita to ubezpieczenie GAP razem z AC umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania w wysokości nawet 100% ceny samochodu, która obowiązywała w dniu jego zakupu.

Ubezpieczenie GAP – czy warto?

W związku z wyżej wspomnianą popularnością ubezpieczeń GAP i ich spadającymi cenami, na wykupienie takich polis decyduje się coraz więcej klientów. Niektórzy robią to, bo mają już przykre doświadczenie ze szkodą całkowitą leasingowanego auta osobowego lub kradzieżą samochodu ciężarowego w trakcie trwania umowy leasingu. Inni robią to z kolei dla świętego spokoju, a jeszcze inni dzięki wzrostowi świadomości. Wiedzą bowiem o tym, że ubezpieczenie GAP po prostu się opłaca i rozwiązuje problem z wypłacalnością, gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku traci się przedmiot leasingu, kredytu czy po prostu swoją własność.

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia GAP?

 • Przede wszystkim dlatego, że cena GAP jest niewspółmiernie niska w porównaniu do korzyści jakie to ubezpieczenie zapewnia Tobie i Twojej firmie.

… a dlaczego trzeba posiadać ubezpieczenie GAP?

 • Po pierwsze – o czym już wspominaliśmy – dlatego, że w przypadku całkowitej szkody lub kradzieży leasingowanego pojazdu ciężarowego lub auta osobowego nie będziesz musiał sam dopłacać kilku czy kilkunastu (w przypadku droższych modeli) tysięcy złotych.
 • Po drugie zaś dlatego, że wręcz możesz „zarobić”. Jest to zwłaszcza możliwe w sytuacji, gdy masz leasing z dużą wpłatą własną. W takim bowiem przypadku odszkodowanie z tytułu AC za skradzione bądź skasowane auto pokryje pozostałe do spłaty raty leasingu, a odszkodowanie z tytułu GAP trafi do… Ciebie! Dzięki temu uzyskasz pieniądze np. na następny samochód.
 • Po trzecie w końcu dlatego, że możesz spać spokojnie! Nawet jeśli w czasie trwania umowy leasingowej ostatecznie nie przydarzy Ci się kradzież ani całkowita szkoda pojazdu, to jednak przez cały ten czas będziesz mieć świadomość, że posiadasz ubezpieczenie, które Cię chroni od straty finansowej i że nie zapłaciłeś za nie jak za złoto!

Kiedy kupić ubezpieczenie GAP?

 • Trzy podstawowe rodzaje GAP najlepiej zakupić przy zawieraniu umowy leasingu lub kredytu;
 • W trakcie trwania umowy leasingu nie można dokupić GAP-u u leasingodawcy. Możesz to jednak zrobić u zewnętrznego ubezpieczyciela.
 • Po zawarciu umowy leasingu masz 120 dni licząc od daty faktury pojazdu albo 30 dni od daty zawarcia/odnowienia umowy AC na dokupienie ubezpieczenia GAP …by spać spokojnie.

Jaka jest maksymalna wysokość odszkodowania GAP?

 • W polisie GAP jest wskazana maksymalna wysokość odszkodowania.
 • Przyjmuje się zazwyczaj trzy poziomy maksymalnej wartości odszkodowania – 50 tys., 100 tys. i 150 tys. zł.
 • W zależności od wyboru wariantu polisy jedna z tych trzech kwot będzie wyznaczała najwyższą maksymalną kwotę, którą otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku zdarzenia objętego polisą ubezpieczeniową;
 • Wybierz kwotę 50, 100 albo 150 tys. zł i sprawdź wartość składki naszym kalkulatorem ubezpieczenia GAP przed podpisaniem umowy u innego ubezpieczyciela czy w firmie leasingowej. Będziesz miał wyliczenia do porównania.

Czy ubezpieczenie GAP zawsze obejmuje przypadki kradzieży?

 • Ubezpieczenie GAP nie zawsze obejmuje przypadki kradzieży;
 • Różne firmy ubezpieczeniowe mają w tym zakresie różne warunki polis GAP;
 • Należy dokładnie zapoznać się z warunkami GAP u poszczególnych ubezpieczycieli.
 • Przez podpisaniem polisy GAP u innego ubezpieczyciela zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia GAP, które uwzględniają kradzież w każdym wariancie.

Czy są dodatkowe świadczenia w ramach ubezpieczenia GAP?

 • Dodatkowe świadczenia są oferowane raczej sporadycznie;
 • Jeśli tak, to są wypłacane niezależnie od odszkodowania wypłaconego z samego GAP;
 • Świadczeniami dodatkowymi mogą być m.im. wynajem samochodu zastępczego czy zwrot kosztów hotelu kiedy na skutek szkody całkowitej bądź kradzieży nie możesz kontynuować podróży;
 • W przypadku GAP fakturowego może to być także zwrot kosztów do 5-8% wartości z faktury/polisy AC na koszty ubezpieczenia nowego pojazdu (OC, AC, NNW) lub pierwszej wpłaty na leasing/pożyczkę nowego pojazdu, lub trzech pierwszych rat w nowej umowie leasingu;
 • Należy pamiętać, że ubezpieczenia GAP z dodatkowymi świadczeniami są oczywiście droższe.

Jakie są główne zalety ubezpieczenia GAP – podsumowanie

 • GAP jest przeznaczony zarówno dla fabrycznie nowych, jak i używanych aut osobowych do 3,5 t, samochodów ciężarowych, naczep, przyczep, autobusów, ciągników rolniczych, jak i motocykli skuterów czy quadów, praktycznie bez względu na ich cenę. Przy czym pojazdy eksploatowane jako pojazdy specjalne np. karetki pogotowia, nauka jazdy, przeznaczone do przewozu osób (w tym taxi) czy będące przedmiotem najmu w formule rant a car nie mogą być objęte ubezpieczeniem GAP.
 • Dzięki GAP można kupić kolejny samochód porównywalny z utraconym;
 • Ubezpieczenie GAP zabezpiecza ubezpieczonego do końca trwania umowy z firmą leasingową czy kredytodawcą;
 • Wypłatę z GAP otrzymuje się z reguły niezależnie od tego kto spowodował szkodę (właściciel pojazdu, inny prowadzący auto czy inny kierowca itd.);
 • Ubezpieczenie jest stosunkowo tanie, a stanowi ogromną korzyść i często ratuje leasingobiorcę przed jeszcze większymi kosztami, które poniesie, jeśli nie będzie dysponował ubezpieczeniem GAP.

Ubezpieczenia GAP nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza przy leasingu nowych samochodów transportu ciężkiego oraz aut osobowych o masie do 3,5 tony. Ich różnorodność, niska cena, korzyści z posiadania i możliwość płatności w ratach, sprzyjają i zachęcają do sięgania po to rozwiązanie. Nie jest ono jednak obowiązkowe, ale jeśli np. leasingujesz samochód, ciągnik siodłowy z naczepą albo quad czy motocykl, który akurat jest (niestety) popularnym modelem padającym łupem złodziei, to zdecydowanie rozważ ubezpieczenie GAP. Pamiętaj, że możesz je tanio wykupić indywidualnie maksymalnie do 120 dni od podpisywania umowy leasingowej albo 30 dni od zawarcia/odnowienia polisy AC. Indywidualne ubezpieczenie oznacza głównie to, że wypłata z niego trafi w Twoje a nie leasingodawcy ręce!

Wygodny i tani leasing w parze z najtańszym ubezpieczeniem GAP na rynku

NIE PRZEGAP TEGO
JAK OBLICZYĆ
GAP?

Gwarancja najniższej ceny i szerokiego pakietu ochrony.

Odszkodowanie wypłacane Tobie a nie leasingodawcy.

Procedura ubezpieczenia on-line, minimum formalności.

Ubezpieczenia GAP w leasingu i kredycie – kilka pytań i faktów:


Co to jest ubezpieczenie GAP?

GAP to ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu działające w przypadku zaistnienia szkody całkowitej lub kradzieży. AC+GAP=100% wartości pojazdu!

Jakie są warunki GAP?

Warunki ubezpieczenia GAP oferowane przez niektórych ubezpieczycieli mogą nie obejmować kradzieży! Skorzystaj z optymalnego ubezpieczenia GAP.

Na czym polega ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczyciel GAP spłaca różnicę między oszacowaną wartością rynkową pojazdu sprzed powstania szkody a resztą leasingu/kredytu pozostałą do spłaty.

Na co można zakupić GAP?

GAP jest przeznaczony dla pojazdów niespecjalistycznych do 3,5 tony oraz samochodów ciężarowych, naczep i przyczep, autobusów i traktorów!
Część firm nie oferuje też GAPu dla motocykli i quadów.

Dla kogo jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP jest skierowane do osób biorących pojazd w leasing lub na kredyt choć przy zakupach gotówkowych też warto spać spokojnie:)

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Istnieją 3 podstawowe warianty GAP: fakturowy, finansowy, indeksowy. Najkorzystniej wychodzi z reguły GAP fakturowy oraz jego odmiana – GAP Casco.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Cena ubezpieczenia GAP to koszt w granicach 0,4%-1,1% wartości pojazdu rocznie. Kalkulator GAP wyliczy składkę i poda cenę w zależności od pojazdu.

Jakie jest maksymalne odszkodowanie w GAP?

Maksymalną kwotę odszkodowania z ubezpieczenia GAP możesz wybrać na jednym z trzech poziomów: 50 000 zł, 100 000 zł i 150 000 zł.

Dlaczego warto dokupić GAP indywidualnie?

Koszt ubezpieczenia GAP jest wyższy jeśli zawarty zostanie w ratach leasingu. Niski koszt ubezpieczenia GAP zagwarantujesz sobie w przypadku indywidualnego dokupienia GAP do umowy leasingu lub kredytu.

Jak ująć ubezpieczenie GAP auta w kosztach podatkowych działalności gospodarczej?

GAP stanowi koszt uzyskania przychodów w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tysięcy złotych pozostaje do wartości auta przyjętej dla celów ubezpieczenia. Co ważne, do GAP nie ma zastosowania limit 75%, który dotyczy wyłącznie kosztów użytkowania samochodu np. opłat za paliwo.