Cesja leasingu – odstąpię leasing

Tutaj zamówisz leasing na dowolny przedmiot w 30 sek. Zapytanie o Twój leasing wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt w ciągu 10 godz.

PONIŻEJ ZAPOZNASZ SIĘ Z INTERESUJĄCĄ CIĘ TREŚCIĄ. PAMIĘTAJ PRZY TYM, ŻE U NAS:

ZAMAWIASZ RAZ – ZAŁATWIASZ RAZ

Pożyczka leasingowa lub leasing - wypełnij formularz i zamów z Leasing SOS
Leasing? Na start postu.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web to potwierdzają

Cesja leasingu samochodu i innych przedmiotów. Na co musisz zwrócić uwagę?

Cesja leasingu może dotyczyć samochodu, maszyny czy nawet całej linii technologicznej. To koło ratunkowe dla przedsiębiorców, którzy tracą płynność finansową, mają przejściowe problemy lub zamykają działalność. Czy cesja leasingu samochodu lub innego przedmiotu to dobry pomysł? Co możesz zyskać, a co stracić, jakie są warunki i zasady, a może są lepsze metody na przetrwanie kryzysu – o tym dowiesz się z naszego przewodnika.

Nastały trudne czasy dla wielu przedsiębiorców. Większość małych i średnich firm ma zobowiązania finansowe. Niemal co czwarty przedsiębiorca z trudem spłaca miesięczną ratę kredytu lub leasingu, a ok. 14 proc. prowadzących biznes „przewiduje, że będzie miało problem ze spłatą w ciągu najbliższych trzech miesięcy” (raport Krajowego Rejestru Długów, czerwiec 2021, https://koronabilans.krd.pl/category/komentarz-eksperta/).

Prowadzenie firmy jest trudne nawet bez kryzysu wywołanego pandemią. Dlatego zapobiegliwi przedsiębiorcy myślą o różnych scenariuszach rozwoju sytuacji na rynku, przede wszystkim o tych najgorszych. Stara zasada: “Spodziewaj się najlepszego, szykuj na najgorsze” zawsze jest w cenie.

Oczywiście nie musisz wiedzieć wszystkiego. Jeśli planujesz pozyskać zewnętrzne finansowanie, to dobry doradca leasingowy uzbroi Cię w potrzebną wiedzę przed podpisaniem umowy z bankiem czy inną firmą finansującą. Będziesz wiedział, jak zminimalizować straty podczas przejściowych problemów lub kiedy przyjdzie czas na zawieszenie, ewentualnie zamknięcie działalność.

Niestety w praktyce wielu przedsiębiorców zapomina o wcześniejszym zabezpieczeniu swoich interesów. Poturbowani przez kryzys szukają ratunku i szybkiego sposobu na zdjęcie finansowej pętli z szyi. 

Jednym z popularniejszych rozwiązań, gdy masz w portfelu leasing jest cesja leasingu.

Leasing jest doskonałym narzędziem do generowania dodatkowych kosztów podatkowych. Szczególnie z końcem każdego roku, kiedy przedsiębiorcy szukają szybkich i prostych metod obniżenia podstawy opodatkowania sprawdza się nie tylko leasing samochodowy czy leasing na maszyny i urządzenia produkcyjne i wytwórcze ale też leasing na sprzęt IT albo leasing na życzenie.

W leasingu operacyjnym istnieje bowiem możliwość wpłacenia jednorazowo do 45% wartości leasingowanego przedmiotu. Powoduje to, że zawierając np. umowę leasingu na samochód ciężarowy można wygenerować pokaźne koszty w miesiącu jej podpisania.

Cesja leasingu samochodu i innych przedmiotów. Jaka to skala problemu?

Na obecną popularność cesji leasingu wskazują dane Google Trends. Ilość wyszukiwań w internecie frazy “cesja leasingu” pikuje od marca 2020 roku, czyli od początku pandemii w Polsce. Szczyt zainteresowania zaobserwowaliśmy w maju 2021 roku. 

Wyniki z wyszukiwarek internetowych to nie wszystko. Na serwisach ogłoszeniowych, pod hasłem “cesja leasing”, „odstąpię leasing” czy przejęcie leasingu” znajdziemy setki ofert.

Najwięcej ofert dotyczy cesji samochodu osobowego. Trudno się dziwić – auta to przedmioty najczęściej leasingowane w Polsce. W popularnych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy setki ofert cesji leasingu samochodu oraz dziesiątki dotyczących innych przedmiotów – od komory hiperbarycznej, przez lodziarnię, przyczepę gastronomiczną, urządzenie do limfodrenażu, po sieć fotobudek wraz z marką.

Leasing do przejęcia – skąd ta popularność?

Dla osób prowadzących biznes, leasing to jeden z najwygodniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na wyposażenie firmy w niezbędne – nowe lub używane – przedmioty. Nie trzeba używać własnej gotówki a przedsiębiorstwo nie traci zdolności kredytowej, natomiast wartość rat leasingu operacyjnego zawsze powiększa koszty uzyskania przychodu. 

LEASING BEZPOŚREDNI

Banki i towarzystwa leasingowe, na oferty których możesz liczyć zamawiając leasing online na tym portalu!

Użyj poniższego kwestionariusza a nasi partnerzy (banki i firmy leasingowe) przygotują niezbędne informacje w sprawie leasingu oraz jego wyceny!

Leasing bezpośredni

Co planujesz wyleasingować?

Fachowcy od leasingu znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę - sprawdź i zaufaj naszym doradcom

Sytuacja komplikuje się, kiedy nie chcesz dalej korzystać z leasingu.

W większości przypadków, umowy leasingu nie można zerwać przed upływem dwóch lat – w przypadku leasingu samochodów osobowych lub trzech – w przypadku dużych maszyn lub leasingu transportu ciężkiego. To się po prostu nie opłaca, gdyż umowy leasingowe przewidują odpowiednie kary za ich wcześniejsze zerwanie. 

Np. za zerwanie umowy na leasing samochodu będziesz musiał zapłacić zawsze dodatkowe opłaty manipulacyjne. Jeśli natomiast będziesz chciał go wykupić przed czasem to z reguły tylko za cenę rynkową auta, nawet jeśli pozostało Ci zaledwie kilka rat do spłacenia.

Dlatego ratunkiem dla przedsiębiorcy w kłopotach jest cesja umowy leasingu. Nie dziwi zatem fakt, że Internet wypełniają dzisiaj oferty typu “odsprzedam leasing”, „oddam leasing” czy “odstąpię leasing”.

Na czym polega cesja leasingu samochodu lub innego przedmiotu?

Cesja leasingu – co to jest? Mówiąc najprościej, to przekazanie leasingu innej firmie. Twoje prawa i obowiązki przejmuje inny podmiot (firma).

Przejęcie leasingu odbywa się zgodnie z ustaloną procedurą ale zanim do niej przystąpisz musisz poświęcić czas na znalezienie firmy zainteresowanej przejęciem Twojego leasingu! Jeśli ją znajdziesz to:

 1. niezbędny będzie wniosek do leasingodawcy o cesję,
 2. leasingodawca sprawdzi sytuację finansową firmy, która chce przejąć leasing,
 3. po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku musisz uiścić opłaty manipulacyjne i rozliczyć się z nowym leasingobiorcą, przekazując mu przedmiot leasingu.

Wszystko nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie. Jednak to optymistyczny scenariusz – pamiętaj, że musisz doliczyć czas na znalezienie cesjonariusza!

Tyle ogólny schemat, przejdźmy do szczegółów. Za chwilę zobaczysz jakie są zalety i wady cesji leasingu.

Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora rat leasingu operacyjnego samochodów osobowych, którym obliczysz spodziewaną wysokość raty miesięcznej oraz rzeczywisty koszt leasingu wyrażony wysokością oprocentowania leasingu. Sprawdź teraz!

Leasing do przejęcia – sprawdź jak to wygląda w praktyce

O tym, jak wygląda cesja leasingu możesz zapytać swojego doradcę leasingowego – on najlepiej przedstawi Ci sytuację bo każda firma leasingowa ma swoje specyficzne procedury.

Z reguły najpierw informujesz o swojej decyzji finansującego czyli firmę leasingową. Poznajesz warunki cesji – obowiązki Twoje oraz firmy, której odsprzedajesz leasing.

Teraz czeka Cię etap szukania. Jak długi? To zależy od przedmiotu leasingu. Łatwiej znaleźć nabywcę atrakcyjnego cenowo auta, niż specjalistycznego i drogiego urządzenia. Cesjonariusza najłatwiej znaleźć na przedmioty popularne i łatwo zbywalne na rynku wtórnym.

Poszukiwania mogą potrwać nawet kilka tygodni. To bezpieczne założenie, dzięki niemu unikniesz frustracji wywołanej brakiem odzewu na Twojego ogłoszenie. Z obiektywnych względów – choćby konieczności sprostania wymogom finansującego – sprzedaż leasingu bywa trudniejsza niż pozbycie się przedmiotu.

Jeśli znalazłeś już zainteresowaną firmę to teraz składasz wniosek o cesję do leasingodawcy. 

Umowę cesji podpiszecie po tym, jak leasingodawca pozytywnie oceni wiarygodność firmy, zainteresowanej przejęciem przedmiotu.

W przypadku najbardziej chodliwych przedmiotów – najczęściej samochodów – finansujący stosują uproszczoną procedurę oceny. To dla Ciebie duża oszczędność czasu, bo decyzja zapadnie w dzień lub dwa.

Aby uniknąć problemów z przepisaniem ubezpieczenia OC/AC z leasingodawcy na siebie powinieneś wybierać nieparzyste okresy leasingu – np. 35 a nie 36 miesięcy albo 47, nie zaś 48 miesięcy. Ubezpieczenia są wydawane na okresy 12 miesięczne. Dzięki krótszemu o jeden miesiąc okresowi trwania umowy leasingowej będziesz mieć opłacony jeden miesiąc ubezpieczenia z góry. Po wykupie auta z leasingu ubezpieczyciel nie będzie stwarzał już problemów z zawarciem umowy ubezpieczenia na Ciebie czy Twoją firmę, co mogłoby mieć miejsce jeszcze miesiąc wcześniej.

Cesja leasingu – koszty, zarobek, podatek

Opłata manipulacyjna to podstawowy koszt przy sprzedaży leasingu.

Jak wysoki? To zależy od leasingodawcy. Możesz spodziewać się z reguły opłaty od 500 zł do 1000 zł netto.

Czy w związku z cesją leasingu możesz odzyskać część zapłaconych wcześniej pieniędzy? 

To zależy.

Leasing możesz sprzedać z odstępnym lub bez niego. Musisz to dobrze przeanalizować, bo nie odsprzedasz leasingu samochodu lub maszyny, którą można taniej nabyć na rynku. 

Wysokie odstępne może zniechęcić do odkupienia leasingu. W praktyce oznacza to też dłuższe poszukiwanie nowego leasingobiorcy.

Zanim zdecydujesz ile zażyczysz sobie odstępnego, sprawdź wartość rynkową przedmiotu oraz wysokość rat pozostałych do spłacenia wraz z kwotą wykupu. Odstępne powinno być relatywnie wyższe tylko wtedy, gdy wartość przedmiotu znacząco przerasta to, co firmie przejmującej leasing pozostanie do zapłaty po dokonaniu cesji.

Przykład z ogłoszenia. Popularne auto, rocznik 2019, ponad 90 tys. kilometrów na liczniku. Obecny leasingobiorca wystawia je za – w sumie – nieco ponad 56 tys. zł:

 • Odstępne: 15 tys. zł
 • Rata stała: 1840 zł brutto
 • Pozostałych rat do spłacenia: 14
 • Wykup: 15,6 tys. zł brutto

Według serwisu ogłoszeniowego, podobne samochody sprzedawane są w cenie 57 500 zł – 63 500 zł. Do oceny klientów należy, czy to dobra okazja warta przejęcia leasingu. W tym przypadku wydaje się, że tak bo taniej wychodzi przejęcie leasingu niż zakup tego auta za gotówkę.

Sukces zależy więc od dobrego rozeznania rynku i przygotowania atrakcyjnej, przyciągającej potencjalnych klientów, oferty. 

Co z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu? Może przejść na nowego leasingobiorcę choć zazwyczaj umowa będzie rozwiązana. Dlatego na Twojej głowie pozostanie zwrotu funduszy za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC/AC czy też ubezpieczenia GAP.

LEASING?

WYPEŁNISZ W 30 SEKUND!

Leasing czy pożyczka leasingowa - wypełnij formularz i załatw sprawę od ręki.
Leasing? W 30 sek.

Podaj opis lub link do strony www z przedmiotem.
Na czym zależy Ci najbardziej?
Oblicz swój leasing!
Leasingujesz bezpiecznie - Certyfikat SSL oraz Norton Safe Web potwierdzają to!

Cesja leasing – podatki

Co z podatkami po odstąpieniu leasingu?

Nie musisz niczego zwracać fiskusowi. Cesja leasingu nie powoduje negatywnych skutków podatkowych o ile nie zmieni się charakter umowy leasingowej. Po dokonaniu cesji można zatem zmienić warunki umowy leasingowej ale w pewnych tylko granicach.

Za zmianę charakteru umowy leasingowej nie będzie uznane dokonanie w niej zmian w zakresie:

 • obniżenia wartości rat leasingowych wskutek wydłużenia czasu trwania umowy,
 • zwiększenia wartości rat ze względu na skrócenia okresu trwania umowy (nie krócej niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu),
 • czasowego zawieszenie płatności rat,
 • czasowego obniżenie płatności rat.

Jest też mniej przyjemna wiadomość. Odpłatne zbycie praw majątkowych czyli odstępne, które zażyczysz sobie przy cesji to przychód i dlatego zapłacisz od niego podatek dochodowy oraz VAT (23 proc.).

Odkup leasingu – czy warto to zrobić?

Jak wygląda sytuacja, jeśli to Ty chciałbyś przejąć leasing? W praktyce postępujesz tak, jak w przypadku zakupu innej używanej rzeczy. Musisz trochę poszperać i ocenić czy na rynku są dostępne atrakcyjniejsze oferty.

Jeśli przejąłeś leasing, to masz obowiązki i uprawnienia wynikające z umowy z finansującym. Skorzystasz z pewnością z zalet leasingu, m.in.:

 • możesz zaliczać w koszty kolejne raty leasingu -generujesz tak potrzebne w firmie koszty,
 • masz prawo odliczać VAT od rat w pełnej wysokości (z wyjątkiem przejętego auta osobowego używanego zarówno służbowo, jak i prywatnie – odliczysz tylko 50 proc. VAT od każdej raty, PIT/CIT – musisz uwzględnić limit amortyzacyjny 150 tys. zł dla aut spalinowych i hybrydowych/225 tys. zł dla samochodów elektrycznych),
 • możesz odliczyć cały VAT od faktury za odstępne (50 proc. w przypadku samochodów osobowych), odstępne to dla Ciebie przecież koszt uzyskania przychodu (pamiętaj o limitach dla samochodów osobowych!),
 • po zakończeniu leasingu możesz wykupić pojazd, urządzenie czy maszynę lub oddać i wziąć nowy leasing.

Problem pojawia się przy cesji samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł. 

Dlaczego? Ze względów podatkowych: przejmując leasing takiego przedmiotu zaliczysz w koszty uzyskania przychodu tylko część wydatków leasingowych, które pozostają w proporcji limitu amortyzacyjnego do wartości auta. Będzie tak nawet po kilku latach leasingowania auta (przejmujesz już spłacany wcześniej pojazd), mimo, że jego rynkowa wartość spadnie poniżej 150 tys. zł. Kalkulując koszty podatkowe musisz bowiem brać pod uwagę wartość początkową samochodu a nie bieżącą wartość rynkową.

Omówienie w jak sposób rozliczać leasing samochodu osobowego oraz w jakiej proporcji zaliczać koszty aut, których wartość początkowa przekraczała 150 tys. zł znajdziesz w artykule: Zmiany w leasingu samochodu osobowego obowiązujące od roku 2019

Cesja leasingu, a może zawieszenie spłat raty lub prolongata?

Odstąpienie leasingu to kuszące rozwiązanie, jednak na tym nie kończy się pole manewru przedsiębiorców.

Jeśli nie zamykasz działalności gospodarczej, lub oceniasz, że w przyszłości Twoja sytuacja finansowanie będzie lepsza, to możesz poprosić finansującego np. o zawieszenie spłaty rat, ich czasowe zmniejszenie lub prolongatę.

Zajrzyj do poniższej tabelki, żeby poznać zalety (i wady) różnych rozwiązań: 

ZaletyWady
Wcześniejsza spłata leasingu i wykup przedmiotu– pozbywasz się leasingu i obowiązku dalszej spłaty rat a przedmiot staje się twoją własnością– leasingodawca naliczy opłatę manipulacyjną
– umowa leasingu operacyjnego musi trwać minimum 40 proc. okresu amortyzacji środka trwałego, którego dotyczy, a jeśli skończy się wcześniej to cena wykupu będzie odpowiadać ustalonej wartości rynkowej przedmiotu
– musisz mieć pieniądze na wykup
Zwrot przedmiotu do leasingodawcy– pozbywasz się leasingu i obowiązku dalszej spłaty rat– zapłacisz pozostałe raty (pomniejszone o dyskonto)
– zapłacisz koszty przedterminowego końca leasingu
– nie możesz dalej korzystać z przedmiotu
Cesja leasingu– pozbędziesz się leasingu, którego nie chcesz i możesz liczyć na odstępne czyli odzyskać cześć wpłaconych pieniędzy
– przy zamknięciu działalności gospodarczej to korzystniejsze rozwiązanie niż np. skrócenie umowy leasingowej
– zapłacisz opłatę manipulacyjną
– nie zawsze sprzedasz leasing z satysfakcjonującym odstępnym
– zapłacisz podatek od odstępnego
– trudno oszacować ile czasu zajmie znalezienie firmy chętnej do przejęcia leasingu
– nie możesz korzystać z leasingowanego przedmiotu
Zawieszenie spłaty leasingu/prolongata– przetrwasz gorszy czas i nie stracisz możliwości użytkowania przedmiotu leasingu
– zawieszenie/prolongata nie spowoduje negatywnych konsekwencji podatkowych
– umowa leasingowa będzie wydłużona
– po upływie określonego terminu zaczniesz ponownie spłacać raty
– zazwyczaj będziesz musiał zapłacić odsetki oraz opłatę manipulacyjną 
Czasowe obniżenie raty leasingu– przetrwasz kryzys i nie stracisz możliwości użytkowania przedmiotu leasingu
– przez określony czas zapłacisz o wiele niższe raty czasowe obniżenie rat nie wywoła negatywnych konsekwencji podatkowych
– umowa leasingowa będzie wydłużona
– w przyszłości nadal będziesz musiał spłacać leasing
– kolejne raty będą wyższe

Podsumowanie cesji leasingu

Przepisanie leasingu na inną firmę to kuszący sposób na pozbycie się obciążenia czyli comiesięcznych rat.

To może być również najlepsze wyjście kiedy zamykasz działalność gospodarczą. Cesje leasingu doceniają też spółki w trakcie zmian właścicielskich.

Warto pamiętać, że cesja leasingu na osobę prywatną (osobę fizyczną) jest o wiele trudniejsza niż na firmę – leasingodawcy niechętnie godzą się na takie rozwiązanie. 

Jedno jest pewne. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto usiąść i przedyskutować z doradcą planowany leasing. Dzięki temu unikniesz frustracji i dodatkowych kosztów. Np. przemyślisz czy niższa rata warta jest wydłużenia czasu leasingu albo co będziesz mógł zrobić by w czasie zawirowań nie cedować lub wręcz nie przerywać leasingu przed terminem.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert