Procedura leasingowa krok po kroku

  • Procedura leasingu zawiera się kilku prostych krokach, które przy odpowiednim wsparciu pokonasz bezproblemowo.
  • Pomoc i wiedza doświadczonych doradców sprawia, że proces leasingowy można zamknąć nawet w 48h.
  • Wysyłek i czas, który poświęcisz na procedowanie leasingu będą niewspółmiernie mniejsze niż np. przy kredycie.

Dla jasności.

Leasing jest prostym finansowaniem!

Leasing posiada swoje mocne strony, które sprawiły, że na przestrzeni ostatnich lat stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród polskich firm a także konsumentów indywidualnych. Proces jego pozyskania jest mniej skomplikowany oraz mniej zbiurokratyzowany choćby od zakupów na kredyt.

Procedura leasingu krok po kroku

Proces leasingu w procedurze standardowej sprowadza się do kilku kroków. Będą to:

  1. Wybór przedmiotu leasingu i jego dostawcy.
  2. Wysłanie wstępnego wniosku o leasingu.
  3. Wybór optymalnej oferty i leasingobiorcy.
  4. Wypełnienie i złożenie formalnej aplikacji o leasing do wybranego leasingodawcy.
  5. Rozpatrzenie aplikacji przez firmę leasingową i uzyskanie wiążącej odpowiedzi.
  6. Weryfikacja dostawcy przedmiotu i samego przedmiotu przez leasingodawcę.
  7. Podpisanie umowy leasingowej.
  8. Odbiór przedmiotu leasingu.

Większość z tych kroków realizowana jest przez doradców i firmy leasingowe. Do klienta należy tylko inicjacja danego etapu np. wybór przedmiotu, wysłanie wniosku o leasing, przygotowanie ewentualnych dokumentów finansowych, wyrażenie zgody na daną ofertę czy złożenie podpisu na umowie leasingowej. Leasingobiorca jest informowany o postępach na każdym etapie mailowo lub telefonicznie. Procedura jest więc dla niego bardzo przyjazna i nie angażuje niepotrzebnie jego cennego czasu.

Ile czasu zajmuje procedura leasingu?

  • W procedurze leasingu standardowej czas od wysłania wstępnego wniosku o leasing do odbioru przedmiotu leasingu zajmuje z reguły od kilku do kilkunastu dni. Czas ten jest uzależniony od rodzaju przedmiotu leasingu. Odpowiednie zestawienie znajdziesz poniżej.
  • W przypadku uproszczonej procedury leasingowej, która nie wymaga przedkładania dokumentów finansowych albo, dla której wartość przedmiotu leasingu nie przekracza 250 000 zł (choć niektóre firmy stosują tę procedurę nawet dla przedmiotów o wartości do 500 000 zł!) może zająć od 1 do 3 dni.
  • W przypadku maszyn, urządzeń, sprzętu czy narzędzi, których wartość nie przekracza 100 000 zł netto procedura leasingu dla firm zajmuje od 15 minut do 2 dni. W tej procedurze należy jednak skorzystać z szybkiego leasingu przez internet.

Procedura leasingu – krok 1 – wybór przedmiotu

To oczywisty etap, w którym Ty, jako potencjalny leasingobiorca dokonujesz wyboru rzeczy, która w przyszłości ma się stać przedmiotem umowy leasingowej. Przedmiotem leasingu może być ruchomość lub nieruchomość, środek trwały lub wartość niematerialna lub prawna. W ramach wspomnianego powyższej szybkiego leasingu może być to nawet usługa!

Pamiętaj, że wybór przedmiotu leasingu oznacza również uzgodnienie jego ceny zakupu oraz warunków płatności i dostawy. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie na tym etapie jest pozyskanie faktury pro-forma od sprzedawcy, co staje się już powszechną praktyką nawet, jeśli nie planujesz leasingu.

Nie ma praktycznie rzeczy, której nie można byłoby wziąć w leasing. Należy przy tym pamiętać, że im przedmiot nowszy i powszechniejszy do nabycia na rynku (np. nowy samochód) tym warunki leasingowe będą lepsze a cały proces będzie można zamknąć w ramach procedury uproszczonej.

Z drugiej strony, przedmioty mniej popularne na rynku, rzadziej kupowane (np. tomograf komputerowy) wymagają dłuższego procesu oceny samego leasingobiorcy, jak i przedmiotu, co wydłuża całą procedurę.

Więcej o tym etapie znajdziesz w opisie przedmiotu leasingu.

Procedura leasingu – krok 2 – wysłanie wniosku

To w gruncie rzeczy pierwszy krok, którym zainicjujesz poszukiwanie odpowiedniej oferty na wybrany przedmiot leasingu. Na tym etapie warto określić, o jakie parametry leasingu będziesz się ubiegać, czyli jakim wkładem własnym dysponujesz (od 0% do 45% ceny przedmiotu), na ile lat chcesz rozłożyć spłatę oraz jaka wysokość wykupu końcowego Cię interesuje.

Wypełnienie wniosku o leasing zajmie Ci 60 sekund. Podanie w nim podstawowych danych uruchamia proces poszukiwania odpowiedniej firmy leasingowej (nie każda firma leasingowa finansuje każdy przedmiot) i optymalnej w danej chwili oferty leasingowej.

Doradca leasingowy podejmuje tu zatem inicjatywę. Wróci do Ciebie z ofertą, której możesz oczekiwać w ciągu 24h.

Rozwinięcie tego kroku znajdziesz w opisie: jak szukać dobrych ofert leasingu?

Procedura leasingu – krok 3 – wybór oferty i leasingodawcy

Kiedy doradca zgromadzi odpowiednie oferty otrzymasz ich zestawienie na e-mail. Oferty te będę przygotowane z uwzględnieniem opłacalności i jak największej korzyści finansowej. Nie otrzymasz zatem ofert od tych firm leasingowych, które liczą sobie zbyt wysokie koszty leasingu (wiemy, do których firm kierować się z zapytaniem o ofertę w zależności od przedmiotu leasingu czy sytuacji klienta). Otrzymasz zaś oferty od tych firm, które proponują dobre warunki nie tylko, jeśli chodzi o oprocentowanie leasingu ale też opłaty dodatkowe, w tym ubezpieczenie czy opłaty za obsługę umowy leasingowej.

Do Ciebie będzie należała ostateczna decyzja o wyborze tej jednej oferty. Nie zostawimy Cię jednak bez wsparcia. Nasi doradcy podpowiedzą, którą ofertę wybrać i dlaczego. W tym względzie rzadko się mylimy o czym świadczą pozytywne opinie o naszej firmie.

Procedura leasingu – krok 4 – formalne zgłoszenie

Skoro wybraliśmy już ofertę danego leasingodawcy musimy zgłosić do niego Twoją decyzję. Odbywa się to na oficjalnym formularzu aplikacyjnym wybranej firmy leasingowej, który powszechnie zwany jest wnioskiem leasingowym.

Jeśli tylko będzie taka możliwość cały proces będziemy prowadzić w kierunku pozyskania leasingu w ramach procedury uproszczonej. Wystarczy wtedy, że wypełnisz formularz wniosku oraz podasz dane przedmiotu, który chcesz sfinansować. Następnie złożysz swój odręczny podpis na wypełnionym formularzu a całość zeskanujesz i prześlesz do nas na e-mail. My przekażemy już wszystko do firmy leasingowej. Pozostanie nam wtedy już tylko czekać na odpowiedź leasingodawcy, którą przekażemy Ci niezwłocznie po jej otrzymaniu.

Należy pamiętać, że w przypadku procedury standardowej, czyli przy bardziej złożonych transakcjach należy dodatkowo załączyć dokumenty wymagane przez leasingodawcę, np.: deklaracje podatkowe (PIT, CIT), bilans, KPiR, pliki JPK, itp. To w przypadku firm.

Jeśli jesteś konsumentem i nie prowadzisz działalności gospodarczej będziesz musiał przedłożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach (deklaracje PIT). Mogą być też wymagane informacje na temat kredytów i Twoich zobowiązań finansowych, a czasami potrzebne też będzie potwierdzenie miejsca zamieszkania.

Procedura leasingu – krok 5 – rozpatrzenie wniosku

Po złożeniu wniosku leasingodawca sprawdzi Twoją historię płatniczą w bazach BIG, takich jak BIK czy KRD. W zależności od polityki danej firmy leasingowej, mogą zostać sprawdzone wszystkie dostępne rejestry albo tylko wybrane z nich.

Jeśli Twoje dane widnieją w tych bazach w kontekście negatywnym, uzyskanie finansowania może być trudniejsze – leasingodawca może postawić dodatkowe wymagania, na przykład wyższą wpłatę początkową. W niektórych przypadkach wniosek o finansowanie może zostać całkowicie odrzucony.

W ramach standardowej procedury leasingowej analizowana będzie również Twoja zdolność kredytowa, m.in. na podstawie dokumentów finansowych, takich jak PIT czy CIT.

Procedura leasingu – krok 6 – weryfikacja dostawcy i przedmiotu

W ramach analizy oceniany jest również dostawca oraz sam przedmiot leasingu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy chcesz wziąć leasing na używany samochód lub wiekową maszynę albo gdy dostawcą nie jest autoryzowany dealer czy producent.

Weryfikacja środka trwałego polega głównie na sprawdzeniu, czy jego cena odpowiada realnej wartości rynkowej. W przypadku przedmiotów używanych, szczególnie w przypadku pojazdów może być wymagana wycena rzeczoznawcy – koszt takiej wyceny doliczany jest wtedy zazwyczaj do opłaty wstępnej.

Procedura leasingu – krok 7 – podpisanie umowy

Jeśli leasingodawca zaakceptował Twoją aplikację leasingową a warunki finansowania zostały określone, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy leasingowej. Zrobisz to z wyprzedzeniem – jeszcze przed odbiorem przedmiotu leasingu.

Najczęściej podpisanie umowy odbywa się w siedzibie leasingobiorcy, np. w Twoim biurze, ale może być też i w kawiarni:)

Umowę podpisujesz jednostronnie – leasingodawca podpisuje swoją część później, po odbiorze przedmiotu i uruchomieniu umowy. Wówczas otrzymujesz komplet podpisanych dokumentów pocztą.

Pamiętaj, że umowa leasingu zostaje aktywowana dopiero po dokonaniu pierwszej wpłaty. Możesz ją przekazać bezpośrednio na rachunek leasingodawcy albo bezpośrednio do sprzedawcy tytułem zaliczki. Zaliczka będzie potraktowana wtedy jako część lub całość wpłaty inicjalnej.

Dokładniejsze omówienie tej kwestii oraz wcześniejszych znajdziesz w omówieniu umowy leasingu.

Procedura leasingu – krok 8 – uruchomienie umowy

Ostatni etap procesu leasingowego rozpoczyna się w momencie dokonania pierwszej wpłaty. Po jej zaksięgowaniu leasingodawca występuje do dostawcy (np. dealera) z prośbą o wystawienie faktury za przedmiot (np. auto). Po otrzymaniu faktury, leasingodawca dokonuje pełnej płatności za auto do dealera.

W przypadku samochodów, leasingodawca musi jeszcze otrzymać od dealera dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu, następnie rejestruje go na siebie i ubezpiecza – chyba, że ubezpieczenie wykupisz samodzielnie poza ofertą leasingodawcy. Wtedy koniecznie musisz pilnować terminu. Ubezpieczenie pojazdu musi się zaczynać w tym samym dniu, w którym pojazd został zarejestrowany. Inaczej zapłacisz karę.

Gdy wpłata (za auto) zostanie zaksięgowana przez dostawcę (dealera), Ty możesz odebrać przedmiot leasingu. W przypadku maszyn zdarza się, że dostawcy przekazują je leasingobiorcom już po wpłacie zaliczki, czyli przed otrzymaniem całości płatności za maszynę od leasingodawcy. W przypadku samochodów sprzedawcy najczęściej czekają na pełne rozliczenie.

Odbioru przedmiotu dokonuje się z reguły samodzielnie, okazując pisemne upoważnienie wystawione przez leasingodawcę.

Od tej pory korzystasz już z przedmiotu leasingu co miesiąc opłacając raty leasingowe.

Zapoznaj się z tą kwestią głębiej w treści poświęconej odbiorowi przedmiotu leasingu.

Ile trwa procedura leasingu w wersji standardowej?

Procedura leasingu dla samochodów osobowych trwa z reguły:

  • od 2 do 5 dni dla nowych samochodów.
  • od 6 do 12 dni w przypadku aut używanych, które wymagają wyceny rzeczoznawcy,

Procedura leasingowa dla pojazdów ciężarowych i transportu ciężkiego zajmuje:

  • od 3 do 7 dni dla nowych pojazdów ciężarowych, w tym naczep,
  • od 5 do 14 dni dla używanych samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Proces leasingu w przypadku maszyn i urządzeń trwa:

  • od 3 do 10 dni w przypadku maszyn popularnych i łatwo zbywalnych (np. budowlanych, rolniczych, poligraficznych),
  • od 5 do 14 dni w przypadku mniej typowych maszyn i urządzeń (np. medycznych, recyklingowych, przetwórczych).

Procedura leasingu dla przedmiotów o znacznej wartości (kilku mln zł) lub związanych z indywidualnymi inwestycjami dużych rozmiarów trwa od 4 do 9 tygodni.

Proces leasingu nieruchomości, z uwagi na sformalizowane kwestie własnościowe, trwa od kilku do kilkunastu tygodni a czasami nawet pół roku.

Kiedy stosowana jest procedura standardowa?

Procedura standardowa stosowana jest w sytuacjach, gdy:

  • planujesz leasing samochodu klasy premium, którego wartość przekracza limit obowiązujący w procedurze uproszczonej, czyli najczęściej powyżej 250 000 zł,
  • wnioskujesz o leasing z wysoką kwotą wykupu, powyżej 20%,
  • chcesz skorzystać z leasingu bez wkładu własnego lub z wpłatą początkową niższą niż 10%,
  • masz już aktywne umowy leasingowe w tej samej firmie, a łączna wartość bieżących zobowiązań i wartości z wniosku przekracza dopuszczalny limit uproszczonej procedury.

Jeśli powyższe warunki nie są spełnione, to zawsze procedujemy leasing w formule uproszczonej.

Procedura leasingu – prostota i przejrzystość

Leasing to średnio skomplikowany produkt finansowy, którego proces pozyskiwania warto zrozumieć, planując finansowanie. Cała procedura składa się z kilku głównych etapów – od wyboru odpowiedniego leasingodawcy, przez złożenie wniosku i ocenę zdolności kredytowej, aż po podpisanie umowy i odbiór przedmiotu leasingu. Nie angażują one jednak nazbyt leasingobiorcy, ciężar procesu pozostawiając na barkach doradcy leasingowego.

Co ważne dla skuteczności procesu to świadomy wybór tego, co dokładnie chcesz wziąć w leasing oraz prognoza tego, z jakimi kosztami będzie się to wiązać. W kwestii kosztów pomocne mogą okazać się narzędzia takie, jak kalkulator leasingowy, który pozwala wstępnie oszacować wydatki leasingowe.

Sprawdź je, a jeśli masz już swój przedmiot na oku to wspólnie przejdziemy cały proces leasingu na Twój przedmiot. Zapraszamy!

Created by Leasing sos
To też może Cię zainteresować!
Co to jest BIK, KRD, BIG?
Trudny Leasing
Adam Drzas
Co to jest BIK i jak działa KRD?

Szukamy źródła finansowania działalności gospodarczej „bez BIK” Firmy często poszukują finansowania potocznie nazywanego „bez BIK”. Jako przedsiębiorca szukasz bowiem pożyczki pozabankowej bez bik albo

Leasing kopraki do kryptowalut Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Cardano
Maszyny i urządzenia
Adam Drzas
Leasing koparki kryptowalut

Koparka kryptowalut w leasing! Kryptowaluty są dla wielu złotem naszych czasów. Wirtualna waluta może być niezłym źródłem zarobku, choć część osób nie chce lub

PKO Leasing
Firmy leasingowe
Adam Drzas
PKO Leasing

Skorzystaj z finansowania w PKO Leasing dostępnego za naszym pośrednictwem. Możesz bezpłatnie uzyskać wyliczenia i złożyć wniosek leasingowy w PKO Leasing korzystając z poniższego