Tutaj zamówisz leasing dla spółki z oo w 30 sek. Zapytanie o leasing dla nowej lub istniejącej spółki z o.o. wyślemy do 20 najlepszych firm leasingowych w Polsce z prośbą o oferty dla Ciebie. Oczekuj na kontakt z naszej strony.
Leasing na firmę to świetny pomysł na zdobycie aut, urządzeń, maszyn i innych przedmiotów niezbędnych do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej. Zewnętrzne finansowanie dla spółki z o.o. jest bezcenne – warto wiedzieć czym się różni od leasingu dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Leasing dla spółki z oo – specyfika działalności
Do najbardziej popularnych form prowadzenia działalności w Polsce należy jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Drugie miejsce zajmuje spółka z o.o. Czym się różnią?
JDG może prowadzić tylko jedna osoba fizyczna. Rejestracja jest prosta – wystarczy wpis w CEIDG (spółka z o.o. wymaga umowy w formie aktu notarialnego lub zawartej w systemie S24 oraz rejestracji w KRS). JDG nie posiada osobowości prawnej, spółka ją posiada.
Jedna z kluczowych różnic dotyczy odpowiedzialności za zobowiązania firmy. W JDG ponosi ją osoba fizyczna wykonująca działalność, a w spółce spółka (w niektórych sytuacjach zarząd).
Spółkę z o.o. może założyć jedna osobę lub grupa osób (wspólnicy). Nazwa „z ograniczoną odpowiedzialnością” oznacza, że wspólnicy ponoszą ograniczoną odpowiedzialność za działalność spółki. Spółka kieruje się w działaniu Kodeksem spółek handlowych.
Zalety spółki z o.o.:
- z zasady wspólnik nie odpowiada majątkiem prywatnym (odpowiada tylko do wysokości kapitału zakładowego – to minimum 5 000 zł) – JDG całym majątkiem bez ograniczenia kwoty,
- spółka ma większy prestiż niż JDG,
- udziały w spółce można dziedziczyć,
- spółka nie odpowiada za prywatne długi wspólnika,
- wspólnik może być członkiem zarządu spółki, ale nie musi,
- ułatwia legalną optymalizację podatków (także płatności związanych z ZUS).
Co ciekawe, nie trzeba osobiście zakładać spółki z o.o. Jeżeli jesteś zainteresowany taką formą prowadzenia biznesu, to możesz kupić gotową spółkę.
Leasing na spółkę z o.o. – wymagania leasingodawców
Banki i inne instytucje ryzykują bardziej udzielając leasing auta, leasing maszyn i urządzeń czy też leasing sprzętu budowlanego spółce z o.o. niż przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą.
To ryzyko przekłada się na praktykę leasingową: finansujący chętniej podpisują umowy z JDG niż ze spółkami z o.o.
Jednak nic straconego. Spółki mogą korzystać z leasingu po spełnieniu określonych wymogów.
Leasingodawcy lubią spółki z dużym kapitałem zakładowym. Przede wszystkim w przypadku wniosków leasingowych na szczególnie drogie przedmioty, np. całe linie produkcyjne. Pozyskanie leasingu nie będzie problemem jeżeli jego kwota nie przekroczy kapitału zakładowego spółki. To ważne, bo jak już wiemy wspólnicy w spółce z o.o. odpowiadają za zobowiązania do wysokości kapitału.
Finansujący weźmie również pod uwagę wysokość opłaty inicjalnej (własnej) oraz wartość majątku spółki. Ważne będzie również poręczenie członków zarządu – o tym wspomnimy niżej.
Długość działalności spółki z o.o. a zgoda na leasing
Tutaj działa podobny mechanizm, jak przy leasingu dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółek osobowych lub innych spółek kapitałowych. Im dłużej działa firma, tym łatwiej o leasing. Finansowanie dla spółek z o.o. z dłuższym stażem odbywa się również na lepszych warunkach.
Z praktyki wynika, że najlepszą pozycję wyjściową mają spółki, które działają na rynku dłużej niż 2-4 lata. Bezpieczne minimum to 6-12 miesięcy. Do grona młodych spółek z o.o. zaliczają się również firmy, które zmieniły udziałowców/profil działalności. Leasing na start będzie zazwyczaj prostszy dla spółek, które powstały z przekształcenia JDG (i nie zmieniły profilu działalności). O ile jest to efekt rozwoju biznesowego, a nie próba ucieczki od np. złej przeszłości kredytowej przedsiębiorcy.
Początkujący przedsiębiorca dostanie leasing łatwiej niż młoda spółka. Wynika to z różnic pomiędzy JDG, a spółką z o.o.
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadasz za zobowiązania całym swoim majątkiem, natomiast w spółce odpowiedzialność ograniczona jest do wysokości kapitału zakładowego spółki.
Zazwyczaj ta ograniczona odpowiedzialność zapisana jest po stronie plusów spółek. Jednak warto pamiętać, że dla banków lub innych instytucji finansujących to znak ostrzegawczy. Najbardziej “pod górkę” mają spółki z minimalnym dopuszczalnym przez prawo kapitałem zakładowym czyli 5 000 zł. Leasingodawcy obawiają się, że będą mieli problem z windykacją swoich roszczeń.
Ważna uwaga: można samodzielnie szukać leasingodawcy, który zechce sfinansować zakup dla młodej firmy. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy, który ma dostęp do aktualnych, najkorzystniejszych ofert najlepszych leasingodawców.
Weryfikacja reprezentantów niezbędna, jeśli chcesz wziąć leasing dla spółki z oo
Zazwyczaj banki i inne instytucje leasingowe sprawdzają reprezentantów spółki ubiegającej się o leasing.
Należy spodziewać się prześwietlenia baz z historią kredytową i rejestrem dłużników (BIK i KRD). Niektórzy leasingodawcy sprawdzają również przeszłość kredytową i finansową wspólników spółki.
W większości przypadków weryfikacja reprezentantów jest niezbędna. Jednak są też finansujący, którzy obiecują leasing bez sprawdzania prezesa i reprezentantów. W takiej sytuacji leasingodawcy oceniają tylko zobowiązania firmy (i wysokość kapitału zakładowego).
Niezbędne dokumenty przy leasingu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jedną z największych zalet leasingu jest ograniczona do minimum biurokracja. To cecha charakterystyczna tej formy finansowania zewnętrznego. Spółka starająca się o leasing musi przygotować o wiele mniej dokumentów niż firma występująca o kredyt bankowy.
Dokumenty wymagane do wzięcia leasingu uzależnione są od wymogów ustalonych przez konkretny bank lub innego finansującego. Jednak zazwyczaj to:
- wypełniony wniosek leasingowy,
- aktualny wyciąg z KRS,
- dane z dowodu osobistego reprezentantów/reprezentanta,
- faktura pro forma przedmiotu, np. samochodu,
- specyfikacja techniczna przedmiotu,
- dokumenty finansowe (bilans, rachunek zysków i strat) z ostatniego roku/dwóch zamkniętych lat obrachunkowych oraz z roku bieżącego,
- informacja o posiadanym majątku/ewidencja środków trwałych,
- zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i US.
Firmy z długą historią i bardzo dobrą sytuacją finansową mogą liczyć na procedurę uproszczoną leasingu. Dla nich formalności są jeszcze bardziej ograniczone. Zazwyczaj od spółki wymagane jest tylko oświadczenie o wynikach finansowych.
Beneficjent rzeczywisty – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Spółka z oo nie otrzyma leasingu jeżeli nie jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Czym jest CRBR?
To jawny i ogólnodostępny rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. Można go znaleźć na stronie: https://crbr.podatki.gov.pl .
W rejestrze znajdują się osoby, które sprawują kontrolę nad podmiotami gospodarczymi wpisanymi do Krajowego Rejestru Sądowego. Leasingodawcy muszą zgłaszać firmy, których beneficjenci rzeczywiści – osoby fizycznej, które mają przynajmniej 25% udziałów w spółce – nie są wpisani do CRBR (lub dane nie są aktualizowane).
Trzeba pamiętać, że leasingodawca nie może udzielić finansowania jeżeli nie może ustalić beneficjenta rzeczywistego. Chodzi m.in. o jego imię, nazwisko, obywatelstwo, adres zamieszkania, numer PESEL lub datę urodzenia.
Zawarcie umowy na leasing dla spółki z oo przez zarząd
Zarząd spółki może zawrzeć umowę na leasing dla spółki jednak w niektórych sytuacjach wymaga to zgody wspólników. Warto przywołać art. 230 Kodeksu spółek handlowych:
Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
To znaczy, że przed zawarciem umowy leasingowej należy porównać wartość finansowania z kapitałem zakładowym.
Trzeba też pamiętać, że jeżeli leasingodawca zażąda poręczenia, to członek zarządu, który podpisał weksel poręczeniowy będzie ponosił odpowiedzialność osobistą za zobowiązania.
Leasing na nową spółkę z oo – pojawia się ich ostatnio coraz więcej
Leasing na start dla młodej spółki z oo jest możliwy. Więcej, duże firmy leasingowe coraz częściej przygotowują oferty dla firm, które dopiero zaczynają działać lub są na rynku od kilku miesięcy.
Często finansujący wymagają dodatkowych zabezpieczeń lub umożliwiają leasing wybranych środków trwałych (najmniej problemów sprawia auto w leasing).
Przyjrzyjmy się, jakie warunki należy spełnić i czego może wymagać finansujący od nowej spółki z o.o..
Leasing dla nowej spółki z oo – może być ciężko bez poręczenia
Młode spółki mogą mieć problem z uzyskaniem leasingu. Finansujący wymagają:
- wysokiego wkładu własnego, który – jeśli wysoki – może przesądzić o przyznaniu finansowania,
- zapłaty wyższej marży,
- poręczenia osobistego (to umożliwia dochodzenie wierzytelności z majątku prywatnego reprezentantów spółki).
Trzeba pamiętać, że obligatoryjne poręczenie może dotyczyć również firm z dłuższym stażem, które chcą finansowania na dużą kwotę lub na przedmioty – maszyny, urządzenia, linię produkcyjną – służące do poszerzenie działalności o nową branżę.
Sposobem na uniknięcie problemów z leasingiem dla nowej spółki może być zakup gotowej firmy. To spółka z o.o. zarejestrowana w KRS kilka, kilkanaście miesięcy wcześniej, bez zadłużenia i z na bieżąco składanymi sprawozdaniami finansowymi.
Jak wziąć leasing dla spółki z o.o. – procedura dla starej i nowej spółki
Procedury leasingowe zależą przede wszystkim od wewnętrznej polityki banku lub innej instytucji finansującej. Jednak należy przyjąć, że nowe spółki – działające krócej niż 6 miesięcy – będą musiały spełnić więcej wymagań. W grę wchodzić mogą, wszystkie lub niektóre z poniższych dodatkowych zabezpieczeń:
- poręczenie majątkiem osobistym prezesa lub członka zarządu,
- poręczenie przez osobę trzecią lub inne przedsiębiorstwo,
- hipoteka,
- przedstawienie deklaracji o stanie majątku,
- przewłaszczenie na zabezpieczenie,
- wyciągi bankowe potwierdzające współpracę z zaufanym kontrahentem,
- referencje.
To tylko przykłady – każdy finansujący może mieć własne wymagania.
W przypadku starych spółek obowiązują zazwyczaj standardowe procedury, choć i w ich przypadku może być wymagane np. poręczenie.
Leasing samochodu na spółkę zoo – najczęściej spotykany
Niezmiennie samochody osobowe są najchętniej leasingowanymi przedmiotami w Polsce. Leasing aut to 44,6 % w strukturze rynku leasingu. Auto leasing samochodów osobowych i samochodów dostawczych o DMC do 3,5T jest zazwyczaj najłatwiej dostępny dla spółki z o.o. Finansujący może wymagać od członka zarządu/prezesa spółki poręczenia cywilnego. Przy wysokim kapitale zakładowym poręczenie nie będzie wymagane.
Istotny będzie również staż spółki – mniej niż 6 miesięcy na rynku może zmniejszyć liczbę dostępnych ofert leasingu auta.
Leasing samochodu w spółce z o.o. – co należy jeszcze wiedzieć?
Leasingowany samochód trzeba ubezpieczyć. Spółka musi przygotować się na wyższe ubezpieczenie niż JDG. Można jednak znaleźć korzystne oferty – warto sprawdzić kalkulator ubezpieczenia OC i AC oraz kalkulator GAP (to dobrowolne, ale bardzo korzystne ubezpieczenie od utraty wartości samochodu w przypadku jego kradzieży lub szkody całkowitej).
Co jeszcze można wziąć w leasing w spółce z o.o?
Firmy mogą sfinansować leasingiem praktycznie każdy przedmiot, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej. Ta zasada dotyczy JDG oraz spółek z o.o. Najchętniej leasingowane są samochody osobowe, a na liście są też m.in. samochody ciężarowe, maszyny i urządzenia produkcyjne, urządzenia medyczne, maszyny budowlane, a nawet łodzie i jachty motorowe.
Leasing dla spółki z o.o. bez BIK i sprawdzania prezesa – warto spróbować choć może być ciężko
Jak już zauważyłeś, leasing dla spółki z o.o. nie zawsze jest łatwy do zdobycia. Tym trudniej o finansowanie dla firmy, której członkowie zarządu lub udziałowcy mają negatywną historię w BIK. Warto jednak spróbować, bo są instytucje obsługujące trudny leasing bez BIK i KRD. Choć taki leasing może być droższy to w obliczu braku środków finansowych warto z niego skorzystać.
Spółka z o.o. i leasing – podsumowanie
Spółka, która stara się o leasing np. samochodu będzie musiała zazwyczaj spełnić dodatkowe wymagania. Wynika to z polityki finansujących – dla banków i innych instytucji leasing dla spółki z o.o. jest bardziej ryzykowny niż dla przedsiębiorcy na JDG.
Leasingodawcy zazwyczaj weryfikują reprezentantów spółki, mogą wymagać większego wkładu własnego lub poręczenia. Warto pamiętać, że łatwiej pozyskać finansowanie firmie, która działa na rynku przez kilka lat i nie ma zadłużenia.
Szukając leasingu dla spółki z o.o. dobrze zwrócić się o pomoc do doświadczonych doradców finansowych. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze! Eksperci świetnie znają oferty banków, wiedzą, które chętniej finansują inwestycje w spółkach z o.o. Dzięki temu zapytają w Twoim imieniu o najlepsze dostępne na rynku oferty leasingowe. To znakomite rozwiązanie, kiedy w grę wchodzi leasing na nową spółkę zoo
Tak, jak chcesz!
KOMPLEKSOWA
DOSTAWA LEASINGU