Odszkodowanie za ciężarówkę!


Wypłać swojej firmie odszkodowanie za samochód ciężarowy!

Prowadzisz firmę transportową, logistyczną albo spedycyjną? Posiadasz w swojej stajni ciągniki siodłowe marek Volvo-Renault, Mercedes-Daimler, MAN, Scania, Iveco lub DAF?

Sięgnij po odszkodowanie od wskazanych producentów za zmowę cenową, której zapewne padłeś ofiarą. Niezależnie czy kupiłeś pojazd za gotówkę, na kredyt czy też skorzystałeś z leasingu transportu ciężkiego.

Czas na odszkodowanie!

Tylko do końca lipca 2019 r. pozostał czas na to aby polscy przedsiębiorcy z branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej mogli dołączyć do zbiorowego pozwu przeciwko producentom ciężarówek, który niebawem zostanie złożony przez niemiecki związek transportowy BGL.

Będzie to już trzeci pozew tej organizacji, która reprezentuje firmy przewozowe ze wszystkich krajów UE.

Chodzi o zmowę cenową producentów ciągników siodłowych DAF, Mercedes, Volvo, Renault, MAN, Iveco i Scania, która – not bene – jako ostatnia przyznała się do udziału procederze, który rozpoczął się w 1997 r. Trwał on nieprzerwanie do 2011 roku, kiedy to Volvo-Renault przyznało się jako pierwsze do udziału w kartelu producentów samochodów ciężarowych.

Nieuczciwe porozumienie producentów ciężarówek doprowadziło w tych latach nie tylko do sztucznego zawyżania cen nowych pojazdów ciężarowych ale i kosztów ich serwisowania oraz części zamiennych. To z kolei skutkowało nie tylko podniesieniem kosztów transportu ale i cen samych przewożonych towarów. Konsekwencje – choć w znacznym uproszczeniu – dotknęły szerokiego odbiorcy.

BGL złożył do tej pory dwa pozwy zbiorowe, w których uczestniczyło ok. 7 000 europejskich firm z sektora transportowego. Ponieważ suma kar nałożonych przez Komisję Europejską na wszystkich producentów uczestniczących w zmowie wynosi prawie 4 mld Euro – sporo zostało do odzyskania. W dobie problemów, jakie dotykają polskie firmy transportowe i spedycyjne może to być miła rekompensata.

Wygodny leasing z SOS

KOMPLEKSOWA POMOC
PRZY LEASINGU

21+ Towarzystw Leasingowych

Znajomość Branży i Warunków

Realna Pomoc przy Wyborze Ofert

Dlaczego polskie firmy powinny występować o rekompensaty?

Pamiętajmy, że po europejskich szosach jeździ codziennie prawie 170 tys. polskich ciężarówek. Daje to polskim przewoźnikom prawie ¼ udziałów w rynku transportowym w Europie! Jednak w dotychczasowych pozwach zbiorowych przewoźników krajowych reprezentowało zaledwie 10 tys. ciężarówek. To niewiele patrząc na wielkość krajowej branży transportowej. Szacunki podają, że w okresie trwania zmowy cenowej polskie firmy transportowe zakupiły lub wzięły w leasing ok. 300 000 samochodów ciężarowych marek Scania, MAN, Volvo/Renault, Mercedes-Daimler, Iveco czy DAF. Stawia to polskie firmy w gronie najbardziej poszkodowanych!

Szacuje się też, iż przeciętnie rekompensata za jedną ciężarówkę może oscylować w granicach 10 000 Euro, wliczając w to odsetki. Jest to jednak tylko orientacyjna korzyść. Wcześniejsze pozwy udowodniły bowiem, że zawyżenie ceny w przypadku poszczególnych producentów mogło przekraczać nawet 20%. To przekłada się średnio na kwotę odszkodowania w wysokości aż 26 000 Euro na jeden ciągnik siodłowy. W skali całej Unii Europejskiej przewidywana suma odszkodowań, jakie może zostać zasądzona na rzecz poszkodowanych przewoźników to 100 mld Euro.

Jakie samochody ciężarowe mogą liczyć na odszkodowanie?

Oczywiście, w każdym przypadku wysokość odszkodowania będzie zależna od rodzaju pojazdu ciężarowego, daty jego nabycia oraz formy nabycia. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie będzie przeszkodą na drodze w dochodzeniu roszczeń okoliczność, że pojazd był leasingowany. Każdy kto zakupił ciężarówkę od producenta, dealera lub leasingodawcy w okresie trwania zmowy cenowej jest w stanie uzyskać odszkodowanie!

Co do daty nabycia to Komisja Europejska ustaliła, iż proceder miał miejsce od 17 stycznia 1997 r. do 18 stycznia 2011 r. Ponieważ przedawnienie wynosi 10 lat to 10-letni termin przedawnienia nie upłynął w stosunku do szkód powstałych w latach 2009 – 2011. Są jednak mocne przesłanki pozwalające dochodzić w tym sporze również roszczeń przedawnionych. Zatem warto zgłosić swój aneks nawet, jeśli ciągnik siodłowy został wyleasingowany czy zakupiony przed rokiem 2009!

Co do rodzaju ciężarówki stwierdzono, że naruszenie dotyczyło samochodów ciężarowych o masie od 6 do 16 ton (tzw. średnie samochody ciężarowe) oraz samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 16 ton (tzw. duże samochody ciężarowe), będących zarówno pojazdami ciężarowymi skrzyniowymi, jak i ciągnikami siodłowymi.

Jest zatem o co walczyć, szczególnie, że przystąpienie do pozwu jest bardzo proste i nie pociąga za sobą żadnych kosztów związanych z indywidualnym złożeniem pozwu.

W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń?

Jeżeli reprezentujesz firmę, która w okresie między rokiem 1997 a 2011 zakupiła ciężarówkę DAF czy MAN, wzięła w leasing ciągnik siodłowy Volvo-Renault czy Iveco albo wynajęła z prawem odkupienia samochód ciężarowy marki Mercedes lub Scania – dołącz do zbiorowego pozwu rejestrując się na polskojęzycznej stronie kancelarii Financialright Claims GmbH.

Masz na to czas do końca lipca 2019 r. Jeśli to zrobisz, to do końca września b.r. będziesz musiał jeszcze przesłać do ww. kancelarii skany dokumentów potwierdzających kupno lub nabycie w drodze leasingu samochodów ciężarowych. Jeśli nie dysponujesz pełną dokumentacją wystarczy, że przekażesz kopię dowodu rejestracyjnego, ksero faktury lub umowy leasingowej albo wyciąg z bilansu firmy. Widać, że niemiecka kancelaria postarała się by procedura była jak najprostsza.

Pamiętaj, że nawet jeśli w Twoim przypadku kwestia dotyczy tylko jednego pojazdu ciężarowego – nic nie tracisz. Wynagrodzenie kancelarii uzależnione jest od tego czy pozew, który ma wielkie szanse na wygraną będzie zwycięski. W razie przegranej, nie poniesiesz żadnych skutków finansowych. Poza wypełnieniem zgłoszenia i przesłaniem kilku skanów nie musisz nic więcej robić. W przypadku wygranej oczekuj sporego zastrzyku gotówki, którą zawsze możesz zainwestować w dalszy rozwój parku samochodowego swojej firmy.

Powodzenia! Trzymamy kciuki!

Jak zaciekawił artykuł/tekst?